Burun Estetiği (Rinoplasti) Ameliyatı Nedir? İstanbul

Burun Estetiği, burunun görünüşünü değiştirmek amacıyla yapılan burun ameliyatı çeşitlerinden birisidir. Burun ameliyatları arasında en çok tercih edilenidir.

Burun estetik bakımdan insanların önem verdiği bir organdır. Burunda şekil ve yapı bozukluklarının olduğu durumda hem görsellik bozulur hem de nefes alıp verme güçleşebilir.

Burun estetiği, burunun görünüşünü değiştirmek amacıyla yapılan burun ameliyatı çeşitlerinden birisidir. Burun ameliyatları arasında en çok tercih edilenidir. Burun estetik bakımdan insanların önem verdiği bir organdır. Burunda şekil ve yapı bozukluklarının olduğu durumda hem görsellik bozulur hem de nefes alıp verme güçleşebilir.

Bu bakımdan burun estetiği kaygısı güden ve solunum faaliyetini düzenli yapamayan kişiler için buruna estetik ve fonksiyonel müdahale kaçınılmaz olmaktadır. Rinoplasti adına yapılan işlemler, kişinin tercihine ve ihtiyacına göre değişmektedir.

Rinoplasti ameliyatı sırasında septoplasti de (deviasyon ameliyatı) yapmak gerekebilir. Hastanın mutluluğu ve ameliyat sonrası burun görüntüsünü beğenmesi en önemli ölçüt olduğundan, hekimin tecrübesi ve gerçekleştirdiği başarılı operasyon sayısı oldukça önemlidir.

Burun estetiği (Rinoplasti) ameliyatı, İstanbul’da bulunan estetik cerrahi kliniğimizde başarılı bir şekilde yapılmaktadır. Burun estetiği (Rinoplasti) ameliyatı yaptırmak isteyen hastalarımız, İstanbul’da bulunan kliniğimiz ile iletişim kurarak hemen randevu oluşturabilirler.

Burun Estetiği (Rinoplasti) Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Buruna estetik bir görünüş kazandırmak için yapılan çeşitli uygulamalar bulunmaktadır. Bunlardan bir kısmı cerrahi işlem gerektirirken bazıları ameliyat olmadan yapılır. Ameliyatlı rinoplasti işlemi ise açık ve kapalı teknik olmak üzere 2 yolla yapılmaktadır. Aşağıda burun estetiğine dair öz bilgiler aktarılacaktır.

Buruna estetik ameliyat ile ilişkili diğer önemli başlıklar ise sık sorulan sorular kısmında yer alacaktır. Sık sorulan sorular kısmından da istifade etmenizi şiddetle tavsiye ederiz.

Ameliyata hazırlık yapılır

Ameliyat öncesi dikkat edilmesi gereken kurallara riayet edilir Hasta ameliyattan önce hekimin dediği saatte hastanede hazır olur.Kan analizleri ve biyokimyasal testler yapılır, nabız, tansiyon, vücut ısısı ölçülür. Burunun fotoğrafları çekilir ve genel ameliyat hazırlıkları yapılır.

Hasta anestezi altına alınır.

Fazla uzun sürmeyecek basit ameliyatlar için sedasyon ile (anestezinin süresini uzatan ve hastayı rahatlatan uygulama) desteklenmiş lokal anestezi yapılır. Ancak rinoplasti için çoğunlukla uygulanan genel anestezidir.

Ameliyat gerçekleştirilir.

Rinoplasti ameliyatının sıralı bir dizi aşaması yoktur. Her ameliyat, hastanın burun anatomisine ve tercihlerine yönelik kişiselleştirilir. Rinoplasti ameliyatı açık ve kapalı olmak üzere 2 yöntemle  gerçekleştirilir. Her iki yöntem hakkındaki genel bilgiler aşağıda yer almaktadır.

Ameliyatlarda yapılan genel uygulamalar gerçekleştirilir. Hasta aynı gün hastanede kalır ve ertesi gün taburcu edilir.

Burundaki yapısal bozukluğun şiddeti ve sayısı, uygulanan teknik, ekstra işlemin varlığı ameliyatın zorluğunu belirleyen kriterlerdir. Zorluk derecesine bağlı olarak ameliyat süresi 1 saat ile 4 saat arasında değişiklik gösterebilir.

Hasta bir gece hastanede kalır. Bu zaman zarfında kan analizleri yapılır, ölçümler gerçekleştirilir, ağrı kesicilerle ağrılar dindirilir. Kullanacağı ilaçlar hastaya bildirilir ve kontrol muayenesi için gün verilir.

Burun Estetiği (Rinoplasti) Öncesi Ne Yapılmalı?

Burun ameliyatı olmadan önce ne yapılmalı sorusuna verilecek detaylı cevaplar aşağıda yer almaktadır. Aktarılan bilgilere uyulması halinde operasyonun başarısı artacak, iyileşme dönemi daha rahat geçirilecektir.

Burun Estetiği (Rinoplasti) Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Ameliyat sonrasında alınacak netice, hekimin tecrübesi, hastanın yaşı, hastanın genel sağlık durumu ve kronik hastalığın var olup olmadığı, burundaki yapısal değişikliğin seviyesi, burundaki kıkırdak, kemik ve cilt dokusunun özellikleri, sigara ve alkol bağımlılığı, beslenme gibi pek çok faktörden etkilenebilir.

Bununla birlikte ameliyattan sonra bazı tavsiyelere uyulması halinde rinoplasti sonucunda ulaşılacak burun görüntüsü beklentilere cevap verecektir. Peki estetik burun ameliyatından sonra nelere dikkat edilmeli?

Burun Estetiği (Rinoplasti) Hangi Durumlarda Yapılmalıdır?

Rinoplasti yaptırmak için pek çok sebep bulunmaktadır. Öncelikle ciddi sağlık sorunu olan ve mutlaka müdahale edilmesi gereken hastalara yapılır.

Ancak bunun dışında estetik sorunları olan hastalarda, estetiğin yanı sıra fonksiyonel bozuklukları olan hastalarda nefes alıp vermeyi rahatlatmak için de burun estetik ameliyatı yapılabilmektedir. Aşağıda burun estetiği ameliyatının gerekli olduğu durumlar sıralanmıştır.

 • Daha önce rinoplasti ameliyatı geçirilmesine rağmen burun görüntüsünden
  memnun kalınmaması (Revizyon burun estetiği ameliyatı)
 • Burun orta hattında burun desteğini sağlayan kıkırdakta (septum) eğriliği olan
 • Burun normal şeklinde olmasına rağmen farklı bir burun görüntüsü arzulamak
 • Burun ucunun olması gereken ölçülerden daha geniş olması
 • Burunun büyüklüğünü değiştirmek (küçültmek veya büyültmek)
 • Burun köprüsünün düz olmaması, kemerli görünüm veya eğri görünüm
 • Burun – alın arasındaki ya da burun – dudak arasındaki açının normal
  olmaması,
 • Burun ucunda sarkıklık, kalkıklık, genişlik, sivrilik, sıkışıklık (darlık) ya da
  burun deliklerindeki asimetrik görünüm gibi sorunların varlığı
 • Solunum yollarını daraltan burun eti
 • Belirgin burun kemeri olanlara Afrika veya Asyalı etnik buruna sahip kişilere etnik rinoplasti yapılabilir.

Rinoplasti Ameliyatı Çeşitleri Nelerdir?

Burun estetiği ameliyatlarında burnun ihtiyacı, yapısı ve hastanın isteği doğrultusunda açık veya kapalı teknikle törpüleme, kırma işlemleri yapılarak planlanan şekil verilmeye çalışılır. Eğer hastanın yeterli kıkırdak desteği yoksa kulaktan veya kaburgadan alınan kıkırdakla, yeniden burun kıkırdakları oluşturulur.

Ameliyat sonrasında burnun içine silikon tamponlar konularak ameliyat sonlandırılır. Gerekli hastalarda burun kanatları kesilerek çıkarılır. Bunun dışında deriye herhangi bir müdahele yapılmaz. Estetik burun ameliyatlarında hedef güzel bir burun oluşturmanın yanısıra fonksiyonel ve rahat nefes alan bir yapı inşa etmektir.

Bunları yaparken de var olan yapıları mümkün olduğunca koruyarak koruyucu rinoplasti ilkelerine uygun şekilde ameliyat yapılır.

Koruyucu rinoplasti (Preservation rinoplasti)

Burun yapısı korunarak ve çok fazla değiştirme yapmadan rinoplasti yapılmasına koruyucu rinoplasti denir.

Bu uygulamada burun ucu ve sırtındaki kemik, kıkırdak, bağ ve zar yapılar korunur. Genel yapıya zarar vermeden kıkırdak ve kemik çıkartılır. Buruna herhangi bir zarar vermeden estetik ilkemler gerçekleştirilir. Tercihe göre açık veya kapalı teknikle veya piezo eşliğinde yapılabilir.

Koruyucu rinoplasti özellikle burunda eğrilik sorunlarının çözümü için tercih edilen ‘push down’ veya ‘let down rinoplasti’ olarak da adlandırılan özel bir uygulamadır. Uygulama sırasında burun sırtı bozulmaz, törpüleme ve kesime işlemleri yapılmaz.

Bu işlemler yerine burnun alt kısmından kemik ve kıkırdak yapı alınarak sırt kısmı indirirlir ve burun kemeri yandan düzeltilir. Yani mevcut anatomi korunarak düzeltme işlemi yapılır. Daha önce rinoplasti ameliyatı geçirmemiş olan pek çok hastaya uygulanabilir.

Özellikle burun sırtı önden normal gözüken ama yandan kemerli olan ve burun dışında bir yöne doğru özellikle kemik yapı kaynaklı eğriliği olan hastalar bu yöntem için uygun olan kişilerdir. Koruyucu rinoplasti tekniğine uygun bir burun yapısına sahip olup olmadığınızı anlamak için bizimle iletişime geçebilir ve muayene olabilirsiniz.

Açık rinoplasti ameliyatı

En sık tercih edilen rinoplasti yöntemidir. Açık teknikte ise burun direği denilen kolumellanın en dar noktasından yapılan ve yine burun delikleri içine doğru uzanan yatay bir kesi ile yine burun kemik ve kırdaklarına müdahale edilir.

İleri düzeyde yapısal bozukluğu olan veya sekonder cerrahi adı verilen, daha önce rinoplasti ameliyatı geçirilmiş ama başarısız olmuş durumlarda yapılır. Açık tekniği özellikle aşırı deformitesi olan burunlarda, cerraha daha geniş bir görüş ve işlem alanı sağladığı için tercih edilir.

Hasta açısından açık ve aşağıda anlatılacak olan kapalı rinoplasti arasında belli belirsiz olan 1-2 mm’lik yara iziharicinde belirgin bir fark yoktur.

Kapalı rinoplasti ameliyatı

Komplike olmayan basit yapılı ameliyatlarda tercih edilir. Kapalı rinoplasti de burnun iç kısmında3-4 cm’lik kesi yapılır. Yapılacak işlemler burunu kaldırmadan gerçekleşir. Kapalı rinoplasti ameliyatındaki işlemler açılmış olan delikten gerçekleştirilir.

Açık rinoplastiye göre daha kısa sürelidir. Kıkırdak, kemik gibi yapılar doğrudan gözükmediğinden işlem yapmak açık rinoplasti tekniğine göre daha zordur. Açık rinoplasti sırasında kanayan bir damara işlem yapmak kolay iken kapalı teknikte bu işlem oldukça zordur.

Piezo yöntemi ile rinoplasti

Piezo yöntemi ile burun estetiği ameliyatı, teknoloji yardımıyla milimetrik hesaplamalar yapılarak uygulanan ve yumuşak dokulara zarar vermeden burnun arzulanan şekle getirilmesini sağlayan bir rinoplasti yöntemidir.

Açık rinoplasti yöntemi kullanılarak yapılan bu yöntemde deride oldukça küçük bir kesi yapılarak burun kemiği piezoelektrik cihazlar yardımıyla kesilir. Geleneksel yöntemlerle yapılan rinoplasti ameliyatlarında yapılan kırma işlemi yapılmaz.

Ses dalgaları sadece kemiklere etki ederken damar, sinir ve deri gibi yumuşak dokulara zarar vermez. Burun kemiği milimetrik inceliklerle kesildiği için ameliyattan sonar memnuniyet oranı yüksektir. Piezo yöntemi ile gerçekleştirilen ameliyat sırasında oluşan kanama daha azdır.

Ayrıca ameliyattan sonar şişme, morarma ve ağrı nadirdir, ağrı olsa da hafiftir. Bu avantajına ragmen tek dezavantajı ise teknikle uyumsuz olduğundan kapalı rinoplasti ameliyatlarında kullanılamamasıdır.

Burun ucu estetiği (Tip plasti)

Tip plasti, burun kemiğinde eğrilik ve yapısal hasar olmayan, ancak burnun ön kıkırdak kısmında eğrilik, genişleme, düzensizlik ve burun deliklerinde genişlik olan kişilerde, burnun kemik yapısına dokunulmadan öndeki kıkırdak bölümünü arzulanan görünüşe kavuşturmak için yapılan ameliyattır. Yani burun ucu estetiği ameliyatı ile burun ucu güzelleştirilir ve mevcut problem giderilir.

Sedasyon işlemi veya local anestezi altında yapılan ameliyat yaklaşık olarak 25-30 dakika sürer. Kemiğe müdahale yapılmadığından iyileşme süreci daha hızlı ve sonrasında ödem, morluk ve kanama riskinin daha az olduğu bir ameliyattır. Ameliyatın yapılma sebepleri şu şekilde sıralanabilir.

 1. Burun ucunda incelme sağlamak
 2. Burun ucunu kaldırmak
 3. Burun ucunda açı değiştirmek
 4. Burun ucunu öne getirmek
 5. Burun deliklerindeki şekil bozukluğunu gidermek
 6. Burun kanatlarındaki fazlalığı gidermek

Bütün ameliyatlar sırasında yapılan genel işlemler

Burun ucu estetiği ve koruyucu rinoplasti hariç diğer ameliyatlarda yapılan işlemler birbirine benzerdir. Bu uygulamaların ise kendilerine özel teknikleri bulunmaktadır. Ameliyatlarda genel olarak burun kanalları arasındaki kıkırdakta, yani septum denilen yapıda eğrilik varsa düzeltilir.

Burunda tıkanmaya sebep olan yapılara yönelik işlem yapılır. Burun sırtında kemerli yapı var ise fazlalık oluşturan kıkırdak yapı çıkarılır. Kemerli yapının küçük olduğu durumda törpüleme yeterli olabilir.

Septumdan çıkartılan kıkırdak, ameliyat sırasında çeşitli düzeltmeleri yapmak, dokulara destek olmak veya istenilen şekli vermek için kullanılır. Hasta daha önce başka bir burun ameliyatı geçirmişse ve burun içerisinde yeterli miktarda kıkırdak bulunmuyorsa bu kıkırdaklar kulak veya kaburgadan da elde edilebilir.

Burunda gerekli düzeltmeler yapıldıktan sonra yapılan kesi dikilir. Ameliyattan sonrası burunun içine tampon konmayabilir. Tampon konulacaksa nefes alıp vermeyi engellemeyen silikon tamponlar tercih edilir. Burun sırtına, alçı veya atel yerleştirilerek ameliyat sonlandırılır.

Hasta cerrah seçimine dikkat etmelidir.

Rinoplasti dikkat edilmesi ve titiz çalışılması gereken bir ameliyattır. Aksi halde düzeltme operasyonuna (revizyon ameliyatına) ihtiyaç duyulabilir. Bu nedenle operasyonu yapacak hekimi seçerken dikkatli olmak gerekir.

Hekim ve hasta görüşür, ameliyat için ön muayene ve analizler yapılır

Hasta, burun şekliyle ilgili düşüncesini ve burun estetiği ameliyatı ile yapılmasını istediği değişiklikleri hekimiyle paylaşmalıdır. Hastanın ameliyat geçmişi, rinoplasti ameliyatından beklentileri kullandığı ilaçlar, alerji ve kronik hastalıkları (diyabet, yüksek tansiyon, kalp hastalıkları, kanser hastalığı, organ nakli durumu, hemofili gibi) durumu hakkında bilgiler alınır.

Nefes alıp vermede sorun olup olmadığı, burun akıntısı, genize akıntı ve baş ağrısı şikayetleri öğrenilir.

Fiziki inceleme ile burunun iç ve dış yapısı, deri kalınlığı, kıkırdak yapısı ve dayanıklılığı, burun pozisyonu değerlendirilir. Genel sağlık durumunun değerlendirilmesi için bazı kan testleri ve görüntülemeler yapılır. Muayene
sonunda en uygun ameliyat türünün ne olacağı belirlenir.

Burnun fotoğrafları çekilir

Hastanın burnu değişik yönlerden çekilir ve elde edilen görüntüler bilgisayar ortamına aktarılır. Burun ucu, burun delikleri, burun kemeri, burun ölçülerinin görüleceği bu görüntüler hasta ile paylaşılır. Görüntüler operasyonu yapacak hekimin işini de kolaylaştırır

Bazı ilaçların kullanımına ara verilir

Operasyon için risk oluşturan bazı ilaçların kullanımı, hekimin uygun göreceği tarihte sonlandırılır (Genellikle ameliyattan 7-10 gün önce ilaç kullanımını sonlandırmak yeterli olabilir.)

Aynı ilaçlar (özellikle kanamaya sebep olabilecek kan sulandırıcılar ve aspirin gibi ağrı kesiciler) operasyondan sonra da belirli birsüre kullanılmaz. Bitkisel çay, kahve ve alkol tüketimi sınırlandırılmalıdır.

Operasyondan bir süre önce gıda tüketimi durdurulmalıdır.

Operasyon genel anestezi altında yapılacaktır. Anestezi altındaki hastalarının midesinin dolu olması ameliyat sırsında mide içeriğinin yukarı çıkarak soluk borusunu tıkamasına sebep olabilir. Bu riski önlemek için ameliyattan 8 saat önce gıda tüketimi sonlandırılmalıdır.

Gaz ve ödem oluşturma ihtimali olan yiyecek ve içecekler tüketilmemelidir.

Karışık bitki çayları, brokoli, süt, baklagiller gibi gaz yapıcı gıdaların ameliyattan birkaç gün öncesinden itibaren tüketilmemesi gerekir. Özellikle ödeme sebep olabilen ve sodyum miktarı yüksek olan maden suyu, turşu, zeytin, peynir gibi gıdaların tüketilmesine dikkat edilmelidir.

Sigara ve alkol kullanımı sonlandırılmalıdır.

Hem sigaranın hem de alkol tüketiminin bilimsel verilerle ispatlanmış pek çok zararı bulunuyor. Sigara içindeki nikotin, kan damarlarında daralmaya sebep olduğundan kandaki oksijen miktarını düşürür, yara iyileşmesini geciktirir.

Sigara ve alkol bağışıklık gücünü azaltır ve enfeksiyona da sebep olur. Bu sebeple rinoplasti operasyonundan 15-30 gün önce sigara ve alkol tüketimini durdurmak ameliyatın başarısını artıracaktır.

Burnun son görüntü için sabretmek gerektiği hasta ile paylaşılmalıdır.

Rinoplasti ameliyatından sonra hastanın beklentilerine cevap verecek görüntüye ulaşmak 6 ay veya 1 yılı bulabilir. Kısa süre içinde arzuladığı burun estetik görüntüsüne kavuşacağını düşünen hastaların hayal kırıklığına uğramaması için bu bilgi hasta ile paylaşılmalıdır.

Kadınların adet dönemini hekime söylemesi iyi olabilir.

Kadınlar adet döneminde daha streslidir ve ağrıya karşı daha duyarlıdır. Ayrıca regl sırasında hormonların değişmesi vücutta su tutulmasına, yani ödeme sebep olmaktadır.

Bir miktar kan kaybının da söz konusu olduğu bu dönemin hangi tarihlerde olacağının hekimle paylaşılması en uygun operasyon tarihinin ayarlanması için önemli olabilir.

Ameliyata gelirken hastaya tavsiyelerde bulunulur.

Operasyon için hastaneye gelmeden önce takıların ve aksesuarların çıkartılması gerektiği hastaya söylenir. Hastanede kalırken kullanacağı ve yanında getirmesi gereken eşyalar konusunda hastaya bilgi verilir.

Hekimin çağırdığı kontrol muayenesine gidilmelidir

İlk haftalarda muayene daha sık olabilir. Kanama ve morarma takibi, dikişlerin alınması, pansumanın yapılması, atelin, tamponun ve burun üstüne yapıştırılan bantın çıkartılması gibi işlemler bu süreçte yapılır.

Ameliyat sonrası 1 hafta buruna su değmeyecek şekilde saçlar ve vücut yıkanabilir. 6 veya 7. Günde tampon ve atel çıkartılır. Tekrar şişlik oluşmaması için bantlama yapılır. Bu bantlar da 1 hafta sonra hasta tarafından çıkartılır. Tampon ve atel çıktıktan sonra 1.-2., -3.- 6. ve 12. ay hasta kontrol edilir.Ameliyattan sonra oluşan morlukların ve ödemin geçici olduğu unutulmamalıdır.

Kanama olduğu için burun üzerinde ve göz altında morarma olabilir. Bu morluklar genellikle 10 günden sonra kaybolmaya başlar. 3. Haftadan sonra ödemler tamamen ortadan kalkar. Operasyondan hemen sonra göz kapaklarında da şişme meydana gelebilir.

Ağrı ve ödem için hekimin önerdiği ilaçlar kullanılır

Operasyondan sonra sadece hekimin tavsiye ettiği ilaçlar kullanılmalıdır. Rastgele kullanılan ilaçların özellikle kanamaya sebep olabileceği unutulmamalıdır. Hekim ağrı ve ödem için (antihistaminik) ilaç yazacaktır.

Soğuk tedavisi uygulayarak burundaki ödem ve ağrı azaltılmalıdır. Göz çevresine ve yanak üzerine soğuk jel veya buz uygulanması, şişlikleri ve morluğu azaltacaktır. Bu uygulama 72. Saate kadar yapılabilir. BU uygulama ağrıyı da azaltacaktır.

Burun güneş ışınlarından korunmalıdır

Operasyondan sonraki 6 haftalık periyotta burun derisi güneş ışınlarından korunmalıdır. Güneş, burun derisinde kalıcı renk değişikliklerine sebep olabilir. Önlem için en az 30 faktör olan güneş koruyucu kullanmak fayda sağlayabilir. Ameliyattan sonra burunda oluşan ödemin azalması da güneş ışınlarının etkisi sebebiyle gecikebilir.

Hekimin önerdiği şekilde buruna masaj yapılabilir.

Ameliyattan 1 ay sonra burundaki ödemin çabuk çözülmesi için hekimin göstereceği şekilde buruna masaj yapılabilir. Günde en az 3-4 kez, 3-6 ay boyunca yapılacak masajlar oldukça etkili olmaktadır.

Üst dudak ve burun arasına gazlı bez yerleştirilebilir.

Ameliyattan sonraki birkaç gün boyunca kanamalar (bazen mukuslu olur) normal karşılanmalıdır. Kanamalar sebebiyle hastanın üzerinin kirlenmemesi için üst dudağın üzerine ve burunun alt tarafına kanıcı emici özellikte gazlı bez yapıştırılabilir.

Burunun son görünüşü için 1-1.5 yıl kadar beklemek gerekebilir

Pek çok değişkene bağlı olarak operasyondan sonraki 6. ay veya 1-1.5 yıl sonra burunun son görüntüsüne kavuşulur. Bu sebeple ameliyattan sonraki haftalarda beklentilere cevap verecek bir görüntüye ulaşamadıysanız endişelenmeyiniz.

1 hafta izinli olmakta fayda var

Operasyondan hemen sonra ayağa kalkılabilir. 2-3 gün içinde normal işler yapılabilir. Buna rağmen dinlenmekte fayda vardır. Bir haftalık izinden sonra rutin hayata dönmek isabetli olur.

Ameliyattan sonra sigara içilmemeli, alkol kullanılmamalı

Sigara veya alkol kullanımı sonlandırılmalıdır. Nikotin kan damarlarında kasılmaya sebep olduğundan dokulara giden oksijen miktarını azaltır. Bu durumda yara iyileşmesi de gecikir. Sigara ve alkolün bağışıklık sistemini zayıflatıcı etkisi sebebiyle enfeksiyonların oluşması kolaylaşır.

Yatış pozisyonuna dikkat edilmeli, çok eğilmemeli

Yatış sırasında başın kalp seviyesinden yüksekte olmasına dikkat edilmeli ve başın altına yastıklar konularak yatılmalıdır. Yatış sırt üstü pozisyonda olmalıdır. Operasyon bölgesini etkilemeyecek şekilde sağa ve sola dönülebilir.

Bu şekilde burun bölgesinde ödem, kanama ve ağrı oluşumu azalır. Eğilerek ayakkabı bağlamak gibi baş bölgesinde kan basıncını artıracak, ödem ve ağrıya sebep olacak hareketlerden de uzak durulmalıdır

Birkaç hafta boyunca ağır işlerden ve sporlardan uzak durulmalıdır

Ameliyattan sonra yeterince dinlenilmelidir. Ağır işler ve sporlar sebebiyle operasyon bölgesine de zarar vermek mümkündür. 1 ay sonra hafif spora, 2 ay sonra ağır spora başlanabilir. Her türlü travmadan kaçınmak ve vücudu takatsiz bırakacak ağır işlere bir süre ara verilmelidir.

Duş konusunda hekim tavsiyesine uyulmalıdır.

Buruna yerleştirilen atelin ve tamponun ıslanmaması gerekir. İlk günlerde baş yıkanmadan banyo yapılabilir. Hekimin tavsiyesine göre atel alındıktan sonra normal şekilde duş alınabilir.

Sıcak ortamlarda vakit geçirilmemelidir.

Özellikle kaplıca, hamam, sauna ve solaryum gibi ortamların operasyon bölgesindeki ödemin azalmasını engeller ve kanamayı artırabilir. Bu sebeple 4- 6 hafta kadar bu ortamlardan uzak durmakta fayda var.

Operasyon bölgesine baskı yapan hareketlerden ve travmalardan kaçınmak gerekir.

Burun sümkürmek, aşırı gülerek yüz kaslarını hareketlendirmek, dişleri sert bir şekilde fırçalamak ve kabızlık halinde ıkınmak gibi davranışlar operasyon bölgesinde zarara sebep olabilir. Bir süre için toplu taşım araçlarına binmemek, kalabalığa girmemek, küçük çocukları ve evcil hayvanları kucağa almamak da önlem olarak yapılabilir.

Bir süre gözlük takılmamalıdır

Çok ihtiyaç söz konusu değilse operasyondan sonra gözlük kullanımına 4-5 ay kadar ara verilmelidir. Gözlük kullanımı zaruri ise hekimin tavsiyesine göre yol haritası belirlenmelidir.

Operasyon bölgesini olumsuz etkilemeyecek beslenme rejimi seçilmelidir.

Özellikle operasyondan sonraki birkaç gün, yumuşak ve sıvı olan gıdalar tercih edilmelidir. Zaten ödem bulunan burunda ekstra ödeme sebep olmamak için tuz içeriği yüksek olan gıdalardan uzak durulmalıdır

SIK SORULAN SORULAR

Burun estetiği (Rinoplasti) sonrası iz kalır mı?

Rinoplasti açık ve kapalı teknik olmak üzere 2 farklı şekilde yapılır. Kapalı teknik zor olmayan ameliyatlarda kullanılır ve buruna yapılacak insizyon (kesi) burun içinde gerçekleştirilir. Açık teknik ise revizyon ameliyatları başta olmak üzere daha zor olan ameliyatlar için tercih edilir.

Bu ameliyatta yapılacak insizyon ise iki burun deliği arasındaki deriye V şeklinde yapılır. Yani kolumella denilen alanda 2-3mm’lik kesi izi olur.

Kapalı teknikte deri içeriden dikişle kapatıldığı için iz oluşmaz. Açık teknikle yapılan rinoplasti sonrası kesilen bölge konuşma mesafesinden kolayca anlaşılmayan ve belirgin olmayan bir iz kalır. Bu iz 6.-7. aydan itibaren daha da belirsiz hale gelir.

Hastanın burun kanatlarında küçültme yapıldıysa buralardaki izlerde katlantı bölgesinde kalması halinde izler gizlenir. Her ne kadar burun direği ve kanatları yara iyileşmesinin iyi olduğu yerler olsa da, iyileşme üzerinde deri kalitesi, rengi ve kişinin yapısal özelliğinin de etkili olacağı unutulmamalıdır.

Burun estetiği (Rinoplasti) sonrası morarma veya şişlik olur mu?

Günümüzde ultrasonik dalgaların yani piezo cihazının kullanıma girmesi ile yumuşak doku hasarının azalması, morarma, şişlik ve kanama riskini de azaltmıştır. Ancak nadiren de olsa hassas yapılı bireylerde ödem ve morluk olabilir. Ameliyat sonrası buz uygulaması, başın göğüs hizasından daha yukarıda turulması ödemin daha hızlı azalmasını sağlar.

Burun estetiği acı verir mi? Rinoplasti ameliyatı ağrılı mıdır?

Endişelere kapılan hastalar rinoplasti için olmaktadır. Burun estetiği genel olarak ağrılı bir ameliyat değildir. Rinoplasti ameliyatında burun kemik ve kıkırdak yapısına müdahale edilmesine rağmenhastaların %90’nında ağrı oluşmaz.

%10’luk kısımda hafif sızlama şeklinde ağrı olabilmekte bu da ağrı kesiciler ile giderilmektedir. Ameliyattan sonra kanama ve şişliğin artmaması için yapılan buz uygulaması da bahsettiğimiz hafif ağrıları azaltıcı etki gösterir.

Burun estetiği (Rinoplasti) solunum problemine yol açar mı?

Burunda solunum problemine sebep olan durumlar; burun ucunun düşüklüğü, septum dediğimiz burun orta hatta bulunan kıkırdak yapının eğri olması, konka dediğimiz burun içinde havayı nemlendirmeyi ve ısıtmayı sağlayan yumuşak dokuların aşırı büyümesi veya nazal kemiklerin travmaya bağlı burun içini daraltıcı eğriliğidir.

Rinoplasti ameliyatı sırasında sadece estetik olarak değil, fonksiyonel olarak da yaklaşılır ve bu sorunlar çözülür.

Bu sebeple ameliyattan sonra hastaların büyük kısmında nefes almada rahatlama görülür. Rinoplasti ameliyatı sırasındaseptum kıkırdak yapısının desteği sağlanamadıysa veya burun yapısını aşırı küçültme ön plana alınıp burun kemikleri burun içine doğru aşırı yer değiştirdiysesolunum problemine sebep olabilir.

Burun estetiği ameliyatından kaç gün sonra normal hayata dönülür?

Burun ameliyatları zorluk bakımından farklı olmaktadır. Birden fazla işlem yapmak gereken operasyonlar olduğu gibi basit rinoplasti ameliyatları da söz konusudur. Yüzdeki ödem ve şişlikler 3. günden itibaren azalmaya başlar. Ödemler 1 haftanın sonunda % 80-90 oranında geriler.

Silikon tamponlar 3.-7. Günler arasında çıkarılır, dikiş varsa bunlar alınır. 1. Hafta sonrasında burun üzerindeki plastik veya metal atel çıkarılır ve yeniden bandajlama yapılır. 1. haftadan itibaren yüz yıkanabilir. Bu devreleri geçirdikten sonra, yani hastalar genellikle 7 gün sonra rutin işlerine dönebilir.

Ancak kalabalıktan ve toplu taşım araçlarından bir süre daha uzakta kalmak yararlı olabilir. Buruna yerleştirilen atel 6-7 gün sonra burundan alınır. Rinoplasti ameliyatı sonrası hastalar genellikle 4-5 saat içinde ayağa kalkarak dolaşmaya ve bulantı ve kusma yok ise yemek yemeye başlamaktadır.

Burnun son halini alması hastanın cilt kalınlığı ve tipine göre değişmektedir. Bununla birlikte burun yaklaşık 8.-9. aylarda % 80-90 oranında oturur. Son şeklini alması 1-1,5 yılıbulmaktadır.

Tampon çıkarılırken acır mı?

Rinoplasti ameliyatı sırasında septum kıkırdağına müdahale edilmişse silikon tampon yerleştirmek doğru olur. Hastanın durumuna göre ortalama 3-7 gün sonra tampon çıkartılır. Hastaların en sık korktuğu tampon çıkarılırken ağrı oluyor mu sorusudur.

Buruna yerleştirilen tamponlar yumuşak, ağrıya sebep olmayan, kaygan, delikli yapıda silikon tamponlardır. Tamponların bu özellikleri sebebiyle çıkartılmaları sırasında burun dokularına yapışmaz ve ağrıya sebep olmazlar.

Eski dönemlerde yapılan rinoplasti ameliyatlarında kullanılan tamponlar burun içine yapıştıkları için çıkartma işlemi sırasında ağrı hissedilirdi. Silikon yapılı bu maddelerin yumuşak olması ve delikli yapısı sebebiyle daha rahat nefes almayı da sağlarlar.

Rinoplasti ameliyatı ne kadar sürer?

Estetik burun ameliyatı süresini burnun yapısına, deformasyon seviyesine, ameliyatının kaçın kez yapıldığına, burun yapısında yeterli kıkırdak dokusu olup olmamasına göre değişir. Primer rinoplasti dediğimiz ilk kez yapılan burun ameliyatlarında ortalama ameliyat süresi 2-2.5 saattir.

Burun estetiği ameliyatı sonrası nasıl uyumalı?

Rinoplasti sonrası başın kalp seviyesinin üzerinde olması önemlidir. Bu şekilde buruna giden kan miktarı azalarak buruna basınç olmayacaktır. Başın yüksekte tutulması neticesinde operasyondan sonra meydana gelen kanama, morarma, ağrı ve ödem de azalır.

Bu amaçla başın altına 2 veya 3 yastık konulur ve sırt üstü yatılır. Operasyon bölgesine zarar vermeyecek şekilde sağa ve sola dönüşler yapılabilir. Hekimin tavsiyesi öncelikli olmak üzere 6 hafta kadar sırt üstü yatmak yeterli olabilir.

Burun estetiği ameliyatına giderken yanımıza neler almalıyız?

Operasyon günü hastanede kalınacağı için bazı eşyaları hazırlamak gerekir. Ön taraftan kapanan ve kolay giyilip çıkartılan pijama, gecelik, diş fırçası, tarak gibi bakım eşyaları hastanın yanında bulunmalıdır.

Rutin olarak kullanmakta olduğu diğer özel eşyaları da yanına alabilir. Ameliyattan önce takma diş, kolye, yüzük, bilezik, küpe ve saat gibi tüm takıların çıkartılacağı da unutulmamalıdır.

Rinoplasti sonucunda oluşan burun görüntüsü kalıcı mı?

Pek çok kişi rinoplasti kalıcı mı diye sorgulayarak ameliyatın sonucunun kalıcı olup olmadığını merak etmektedir. İyi yapılmış bir rinoplasti ameliyatının sonucu kalıcıdır. Ciddi bir travma olmadıkça yıllar geçse de burun son şeklini korur.

Burun tamponu ne zaman çıkar?

Tamponun ne zaman burundan alınacağına dair en doğru kararı burun ameliyatı yapan doktor karar verecektir. Tampon en erken 3. gün burundan alınabilir. Bununla birlikte tamponun burunda kalması için uygun görülen süre 7. gündür. Bu dönemdeburun şiş ve ödemlidir ve göz altlarına kadar yayılan morarmalar vardır.

Ameliyat sonrası burun ucu düşer mi? Düşerse ne zaman düşer?

Burun estetiği ameliyatı sonrası burun ucu ve burun içindeki ödemlerin ve dikişlerin erimesi sonucu bir miktar yükseklik kaybı gözlenir. Kullanılan ameliyat tekniklerine ve burun yapısına göre bu yaklaşık 1-3mm arasında olmaktadır

Normal bir rinoplastide uygulanan tekniğe göre tongue-in-groove yapıldıysa burun şişlikler indiğinde çok az 1mm den az burun ucu yüksekliği azalır. Strut greft yapıldıysa 2-3mm yükseklik kaybedebilir.

Hastalarımıza, ameliyat öncesi birlikte kararlaştırdığımız burun ucu kalkıklığının ameliyat sonrasında bir miktar fazla olacağını, bunun 4-5 ay içerisinde inip normal konumunu alacağını belirtmekteyiz.

Burun ameliyatından sonra banyo ne zaman yapılır?

Rinoplasti sonrası atelin ve tamponun ıslanmaması için gayret edilmelidir.Enfeksiyona sebep olmamak için dikiş bölgesi de korunmalıdır. Sıcak suyun ödemi artırıcı etkisi de söz konusudur.

Sıcak suyun saymış olduğumuz olumsuz etkileri sebebiyle özellikle ilk 2-3 gün banyo yapılırken başın yıkanmaması ve sıcak sudan muhafaza edilmesi gerekir. 1 hafta sonra atel uzaklaştırılır ve burundan ameliyat olan kişi duş alınabilir.

Regl iken burun ameliyatı olur mu?

Adet döneminde ameliyat olmak burun ameliyatı başarısını önemli derecede değiştirmez. Bununla birlikte regl dönemindeki kadınların ameliyat tarihini aybaşı döneminin olamadığı bir zamana tehir etmeleri daha iyi olabilir.

Zira kadınlar adet döneminde daha streslidir ve ağrıya karşı daha duyarlıdır. Ayrıca regl sırasında kanda bulunan hormonlar vücutta su tutulmasına, yani ödeme sebep olabilir. Bir miktar kan kaybının da söz konusu olduğu bu dönemin hangi tarihlerde olacağının hekimle paylaşılması en uygun operasyon tarihinin ayarlanması için önemli olabilir

Kırmadan burun estetiği mümkün mü?

Estetik burun ameliyatlarında kemikleri kırmanın nedeni, burundaki hump adı verilen kemer kısmının alınması neticesinde burun çatısının açık ve geniş kalmasıdır. Bu görüntü hem anatomik yapıya, hem de estetik duruşa uygun değildir.

Burun kemiklerini yanaklarla olan birleşim yerinden kırıp daraltmak gerekir. Eğer burun sırtı düzgün, kemiklerde eğrilik ve deformasyon yoksa burun kemiklerini kırmaya gerek kalmayabilir.

Bu gibi durumlarda sadece törpüleme işlemi yeterli olabilir. Ancak bunun kararını verirken burnun sadece işlem öncesi hali göz önünde bulundurulmaz. İşlem sonrasında nasıl bir burun planlandığı da önemlidir.

Burun Estetiği (Rinoplasti) Ameliyatı Fiyatları 2023 İstanbul

Kişiden kişiye göre burun estetiği (Rinoplasti) ameliyatı fiyatları-2023 İstanbul’da lokasyona ve estetik cerrahın tecrübesine göre değişmekte olup standart bir fiyatı yoktur. Burun yapısı her bireyde farklı olup, yapılacak işlemlerin cerrahi açısında zorluk derecesi değişmektedir. Ayrıca nefes alma problemlerine sebep olan deformitelerin varlığı da ameliyat ücretlerini değiştirir.

Bu sebeple sadece online olarak fiyat araştırması yaparak karar verilmemelidir. Tecrübeli olduğuna kanaat getirilen hekime muayene olmak daha doğru olacaktır. Fiziki muayene neticesinde hekim sorunları belirler, beklentilerinizi öğrenir ve beklentilerin ne kadar gerçekleşebileceğini aktararak fiyatı verir.

Burun estetiği fiyatı çok yüksek olan doktora en iyi doktor anlamına gelmez. Her doktorun belirli düzeyde komplikasyon olasılığı vardır. Ucuz fiyat sunan merkezlere karşı da ihtiyatlı olmak gerekir.

Sadece ucuz olduğu için araştırmadan ve sorgulamadan yaptırılan burun ameliyatları sonucunda ulaşılan hayal kırıklığı manevi olarak kişiyi yıpratacağı gibi, bunun tekrar düzeltilmesi maddi olarak da çok daha masraflı olacaktır. Burun estetiği (rinoplasti) ameliyatı fiyatları 2023 hakkında bilgi almak için İstanbul’da bulunan estetik cerrahi kliniğimiz ile iletişim kurabilirsiniz.