Jinekomasti ilacı var mı? Jinekomasti ilaçla tedavi edilebilir mi?

Bazı hastalar jinekomasti ilacı var mı veya jinekomasti ilaçla tedavi edilebilir mi şeklindeki arayışlarla jinekomasti ameliyatından uzak kalmaktadır. Jinekomastiye sebep olan durum bir hastalık veya hormonal dengesizlik ise ilaç nispeten faydalı olabilir.

İlaçla ilgili tedavi gerektiren durum var ise endokrinoloji bölümüne ve hastalıkla ilgili diğer bölümlere başvurmakta ve muayene olmakta fayda vardır. Jinekomastinin temelinde östrojen hormonu artışının yattığını söylemiştik. Göğüs büyümesinin nedenine bağlı olarak, bazı insanlar altta yatan asıl sebebe yönelik (genellikle testosteron ve östrojen dengesizliği) tedavi için hormon kullanırlar.

Ancak bu yaklaşım ABD Gıda ve İlaç İdaresi tarafından onaylanmadığından, meme dokusunu azaltmayı vaat eden hormon uygulamalarından ve gıda takviyelerinden kaçınmak gerektiğini belirtir. Jinekomasti için ne yazık ki sihirli bir hap yoktur.

Yani jinekomasti meydana geldikten sonra genellikle ilaçların etkisiz olduğunu ve memedeki büyümenin gerilemediğini görmekteyiz. Jinekomastiyi tedavi etmek amacıyla yapılacak olan ameliyat kesin çözüm olarak gözükmektedir.

Jinekomasti tedavisi için bitkisel karışımlar var mı?

Jinekomastisi olan erkek hastalar bazen jinekomasti doğal çözüm şeklinde aramalar yaparak doğal tedavi arayışına girmekte ve bilinçsiz bir şekilde değişik bitki kürlerine yönelmektedir. Jinekomasti tedavisi için hastalığın altında yatan sebepler iyi bilinmelidir.

Yararlı olacağı düşünülen bu tür uygulamalar zaten bozulmuş olan hormon dengesini daha çok değiştirebilir ve jınekomastiyi ağırlaştırabilir. Ayrıca jinekomasti kremi olarak satışa sunulan merhemlerin de jinekomastiye çözüm olması düşünülemez. Yapılacak tetkiklerden sonra ameliyatın gerçekleştirilmesi iyi bir meme görüntüsüne kavuşmak için en iyi ve doğru yoldur.

Hızlı kilo alıp verme sonunda bazı erkeklerde meme dokusunda hem büyüme hem de sarkma olur. Obezite cerrahisinden sonra ve kişi yaşlandıkça meme derisine sarkmaya daha çok rastlanır. Sarkmanın olduğu durumda yağ ve meme dokusu ile birlikte fazlalık deri de uzaklaştırılmalıdır.

Jinekomasti sporla tedavi edilir mi? Jinekomasti sporla geçer mi?

Egzersiz ve spor jinekomastinin tedavi edilmesinde çözüm olamamaktadır. Jinekomasti aşırı kilo almaya bağlı oluşmuşa kuşkusuzdur ki sporun ve diyetin faydası olacaktır. Ancak meme bölgelerindeki yağlar genellikle inatçı ve erimeyen karakterdedir.

Bu sebeple jinekomastinin tedavisinde sporun çözüm odaklı olacağını söyleyemeyiz. Böyle bir durumda jinekomastiden kurtulmanın en isabetli yolu ameliyattır. Bununla birlikte ameliyattan 4 hafta sonra spor ve eğersizlere başlanabilir.

Jinekomasti Ameliyatı Fiyatları 2023 İstanbul

Jinekomasti ameliyatı İstanbul’un en iyi estetik ve plastik cerrahi kliniklerinden birisi olan Op. Dr. Şerif Yavuz kliniğinde başarılı bir şekilde yapılmaktadır. Jinekomasti ameliyatı fiyatları; plastik cerrahın tecrübesi, kombine edilecek tedaviler ve operasyon yöntemleri gibi bir çok faktörden etkilenmektedir. Uzman plastik cerrahımızın ön muayenesi ve yapılacak estetik uygulamaların belirlenmesi sonrası fiyat belirlenebilmektedir. Jinekomasti ameliyatını uygun fiyatlarla İstanbul’da yaptırmak isteyen hastalarımız, randevu için estetik ve plastik cerrahi kliniğimiz ile iletişim kurabilirler.