Kepçe Kulak; birçok insanın kabusu olan bir sorundur. Bilhassa okul çağındaki çocukların ve ergenlerin bu özellikleri yüzünden alay konusu olmasına rastlanmaktadır. Yapılan araştırmalara göre kepçe kulaklı bir insanın psikolojik sorun yaşamasının diğer insanlara kıyasla daha fazla olduğu belirlenmiştir.

Kepçe Kulak Sorununun Oluşma Sebepleri

Kepçe kulak; toplumda en sık rastlanan kulak deformitesi olmaktadır. Kıkırdak yapısının çok karışık oluşunun yanı sıra üç boyutlu olmasının da bu sorunu ortaya çıkaran etmenler arasında yer aldığını söylemeliyiz. Ayrıca, kıkırdak üzerindeki derinin inceliği, özelliği ve kıkırdakların şekli de önem taşır.

Kepçe kulak oluşumunun birden çok sebebi vardır. Kepçe kulakta kıkırdakların zayıf olmasının yanı sıra iç kısımda bazı bölgelerde kulak kıvrımının meydana gelmemesi ve kulağın içerisindeki konka adı verilen çukur kısmın olması gerekenden daha çıkık olması bu sorunun meydana gelmesini sağlamaktadır. Bir başka deyişle, bu etkenlerden en az birisinin varlığı halinde ortaya kepçe kulak görünümü çıkacaktır.

Kepçe Kulak Ameliyatı Öncesi Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kepçe kulak estetiği; cerrah ve anestezi uzmanının işbirliği ile yapılır. Bu noktada, hastanın ameliyattan önce hem cerrah hem de anestezi uzmanıyla görüşmesi ve tıbbi sorgulama yapması gerekir. Bu görüşmeler sırasında en ince ayrıntıların dahi konuşulması şarttır.

Ayrıca, ameliyat öncesinde sorun oluşturması muhtemel tüm noktalar üzerinde durulmalıdır. Tıpkı diğer estetik operasyonlarda olduğu gibi kepçe kulak estetiğinde de hastanın operasyon öncesi kullandığı ilaçlara doktor onayı gerekir.

Çünkü, bazı ilaçların kan sulandırıcı etkisi bulunur. Bunun yanı sıra, bitkisel çaylar, zencefil ve meyan kökü gibi bitkisel aparatların kullanımı da operasyondan evvel bırakılmalıdır.

Kalp veya şeker hastası olanların kullanmak zorunda oldukları ilaçlar bulunabilir. Bu ilaçlar hakkında doktorlarına bilgi vermeleri şarttır. Ancak, yukarıda da bahsettiğimiz gibi diğer ilaçların kullanımı operasyondan en az on gün önce bırakılmalıdır. Sigara kullanımının da kepçe kulak estetiğinde iyileşme sürecini zorlaştıran etkenler arasında olduğunu söylemeliyiz.

Anestezinin yanı sıra dokularda kan dolaşımı ve yara iyileşmesi gibi faktörler dikkate alındığında sigara kullanan hastaların bir adım geride olduğunu söylemeliyiz. Bunun yanı sıra, fazla kilodan muzdarip hastalar da aynı riskin tehdidi altındadır.

Bu noktada, hastanın fazla kilolarını verdikten sonra kepçe kulak estetiğine başvurması tavsiye edilir. Ancak, her ne olursa olsun, hastanın operasyon günü planlanan ameliyat saatinden en az sekiz saat önceden başlayarak herhangi bir şey yiyip içmemesi şarttır.

Kepçe Kulak Ameliyatı Kaç Yaşında Yapılır?

Kepçe kulak ameliyatı hakkında en çok merak edilenlerden birisi de bu operasyonun kaç yaşında yapılması gerektiği olmaktadır. Ancak, bu operasyon için herhangi bir yaş sınırının olmadığını ifade etmeliyiz. Fakat, hastanın bu operasyonu erken yaptırması ciddi bir avantaj olacaktır.

Çünkü, kepçe kulak deformitesinin düzeltilmesi için altı yaşından itibaren önlem alınmalıdır. Bu noktada, çocukların psikolojilerinin kötü etkilenmemesi adına operasyonun olabildiğince erken yaptırılması tavsiye edilir.

Alt yaşındaki bir çocuğun kulakları ile herhangi bir yetişkinin kulakları arasında fark yoktur. Bu noktada, kepçe kulak estetiği operasyonunun altı yaşından itibaren yaptırıldığını söylemeliyiz. Buna ek olarak, maddi imkanlardan dolayı ilerleyen yaşlarda bu operasyonun yaptırılması da mümkün olabilir.

Kepçe Kulak Ameliyatının Herhangi Bir Riski Var mı?

Kepçe kulak estetiği; genel olarak sorunsuz bir şekilde gerçekleşen bir operasyondur. Ancak, her cerrahi operasyonda olduğu gibi kanama riski bulunur. Ayrıca, asimetri problemleri de meydana gelebilir. Enfeksiyon oluşma riski de vardır.

Kulak Estetiği Fiyatları 2023

Kepçe kulak estetiği (Otoplasti) ameliyatı Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Şerif Yavuz tarafından İstanbul’da bulunan kliniğimizde yapılmaktadır. Daha detaylı bilgi almak ve Kulak estetiği fiyatlarını (2023)  öğrenmek için kliniğimiz ile iletişim kurabilirsiniz.