Meme (Göğüs) Sarkması Nedir?

Meme (göğüs) sarkması, kadınların belli bir yaştan sonra karşılaştığı memelerdeki şekil bozukluğudur. Meme sarkması, çeşitli sebeplerle meme dokusunun esnek yapısının bozulması ve memenin formunu destekleyici dokuların zayıflaması ile ortaya çıkar. Meme estetiği kadınlar için çok önemlidir. Göğüs yapısında oluşan bu sarkma sebebi ile birçok kadın estetik kaygı duyar ve bazen de bu durum psikolojik problemlere dönüşür. Göğüs sarkması, ciddi bir endişe kaynağı olsa da günümüzde bu sorun cerrahi yöntemlerle kolayca çözülmektedir.

Meme sarkması neden olur?

Meme sarkması her kadının yıllar içerisinde karşılaştığı bir sorundur. Kadınlar için rahatsız edici olan bu durum aslında doğal bir süreçtir. Kadınların göğüslerinin yapısını koruyan içi doku bulunmaktadır: Bunlar yağ dokusu ve bağ dokusudur. Dolayısıyla göğüs yapısında kas dokusu bulunmaz ve bu bölgenin desteklenmesi için herhangi bir egzersiz de bulunmamaktadır. Ancak göğüs sarkmasının nedenlerini bilmek ve bunlara göre bazı önlemler almak mümkün olabilir. Meme sarkmasının nedenleri ile ilgili şunları sıralayabiliriz:

  • Yaşlanma: Memenin yağ ve bağ dokusundan oluştuğunu yukarıda belirtmiştik. Kadınlar yaşlandıkça bağ dokularının esnekliği azalır. Yani memenin gerginliği azalır.
  • Hormonal değişim: Hormon yapısındaki değişim meme sarkmasına neden olur. Göğüslerde sarkma özellikle hormonal değişimin yoğun olduğu menopoz döneminde hızlanır.
  • Hamilelik: Hamilelik ve doğumdan sonra emzirme süreci meme yapısını olumsuz yönde etkiler. Hamilelik boyunca gelişen ve süt üretimi ile gerginleşen göğüslerde emzirme dönemi sonrası bir miktar şekil bozukluğu görülebilir.
  • Yer çekimi: Çok farkında olmasak da kaçınılmaz olarak maruz kaldığımız yer çekimi kuvvetinin göğüsler üzerinde etkili olduğu bir gerçektir. Bu durumda büyük göğüslü olan kadınların bu yer çekimine daha çok maruz kalarak göğüslerinin daha çok sarkması da mümkündür.
  • Göğüslerin uygun şekilde desteklenmemesi: Göğüsler uygun destek yapılarına sahip sütyenlerle desteklenmediğinde meme sarkması oluşabilir. Uygun destek yapısına sahip ve beden ölçüsüne uygun sütyen kullanarak meme sarkması yavaşlatılabilir.    
  • Sigara ve alkol kullanımı: Sigarada bulunan sayısız zararlı madde ve alkol erken yaşlanma etkisi göstererek göğüslerin daha erken sarkmasına neden olabilir.
  • Güneş etkisi: Aşırı derecede güneş ışınlarına maruz kalmak meme sarkmasına neden olabilir. Ultraviyole ışınları cilde zarar verir ve aynı zamanda cildin ve tabi ki de göğüslerin elastikiyetini kaybetmesine neden olur.
  • Kilo alıp verme: Kilo almak demek vücudumuzda yağ depolarının artması demektir. Kilo alımına bağlı olarak yağ dokusu yoğun olan göğüsler büyür. Hızlı kilo alıp verme göğüs yapısının korunmasını zorlaştırır ve sarkmalar meydana gelir.
  • Hareketsiz yaşam tarzı: Spor ve egzersizden uzak durağan bir yaşam metabolizmanın yavaşlamasına neden olur. Buna bağlı olarak cilt yapısı gerginliğini yitirir ve göğüs sarkmasına etki edebilir.

Meme Sarkması Ameliyatı Nedir? İstanbul

Meme sarkması ameliyatı olarak bilinen cerrahi işlem aslında meme dikleştirme ameliyatı olarak nitelendirilebilir. İstanbul’daki kliniğimizde meme sarkması ameliyatı olarak da bilinen meme dikleştirme ameliyatı yapılmaktadır. Ancak göğüs sarkması problemlerinde gerekirse kombine olarak meme küçültme, meme büyütme veya protezli meme dikleştirme ameliyatları da tercih edilmektedir.

Meme Sarkması Ameliyatını İstanbul’da Nerede Yaptırabilirim?

Meme sarkmasına karşı meme dikleştirme ameliyatları etkili bir çözüm sağlar. İstanbul’un en iyi Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanlarından olan Op. Dr. Şerif Yavuz Kliniğinden randevu alarak meme sarkmasına karşı size uygun gerekli cerrahi işlemleri öğrenebilirsiniz. Durumunuza uygun cerrahi prosedürün belirlenmesi için ön muayene ve genel sağlık durumu değerlendirmesinin yapılması gerekir. Meme sarkması ameliyatını İstanbul’da dünya standartlarında hizmet veren kliniğimizde yaptırabilirsiniz. Daha detaylı bilgi ve randevu için bizimle iletişim kurabilirsiniz.