Saç Ekimi Nedir?

Saç Ekimi, saçı olmayan erkekler için dış görünüşünün her şeyden önemli olduğunu söyleyebiliriz. İyi bir dış görünüş sayesinde hem günlük hem de iş hayatınızda birçok kapı size açılacaktır.

İnsanların sizin hakkınızda olumlu bir izlenim elde etmesi söz konusu olacaktır. Ancak, çoğu erkeğin dış görünüşüyle ilgili sorunları vardır. Bu sorunların başında da saçları yer almaktadır. Saç ekimi ile kellik başta olmak üzere diğer saç problemlerinin neredeyse hepsine çözüm bulunmaktadır.

Saç dökülmesi sorununa kalıcı olarak bir çözüm bulmak istiyorsanız çareyi saç ekiminde aramalısınız. Saç ekiminin hastane ortamında yapılan mikro cerrahi bir operasyon olduğunu ifade etmeliyiz. Bir başka deyişle, saç ekimi; klasik bir ameliyattan ziyade çok daha az müdahale edilerek saç ekimi işlemlerinin yapılması olarak tanımlanabilir.

Erkek tipi saç dökülmesi; tıbbi olarak çok fazla karşılaşılan bir kavramdır. Bu sorundan muzdarip olanlar için saç ekimi daha etkili ve kalıcı bir çözüm bulunmaz. Bunun yanı sıra, yara izlerinden şikayet edenler veya birtakım saç hastalıkları yüzünden ciddi saç kayıplarına uğrayanların imdadına saç ekimi yetişmektedir.

FUE Saç Ekimi

Saç ekiminin tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Ancak, bilhassa 1990’lı yıllarla beraber ülkemizde saç ekiminin popüler olmaya başladığını söylemeliyiz. Bu yıllarda saç ekimi için FUT tekniği kullanılırken 2005 yılından sonra FUE yönteminin çok daha etkili bir şekilde kullanılmaya başlandığını ifade etmek gerekir.

Aradan geçen 15 yıllık zaman diliminde saç ekimi teknikleri değişse de bilhassa FUE yönteminin çok ince dokunuşlar dışında aynı kaldığı bilinmektedir. Sonuç olarak, saç ekimi konusunda en gelişmiş tekniğin FUE olduğunu ifade etmeliyiz.

FUE yöntemi sayesinde saç kaybı yaşayan insanlar en doğal görünüm ile yepyeni saçlarına kavuşmuş olurlar. Bunun yanı sıra, FUE tekniğinin kullanılmasının birden çok sebebi vardır. Her şeyden önce, yüzde yüze ulaşan verim oranının olduğunu ifade etmeliyiz.

Ayrıca, arkasında çok az iz bırakır. Hızlı iyileşme göstermesi; bu tekniğin öne çıkan detaylarından birisi olmaktadır. Buna ek olarak, yıllar içerisinde FUE yönteminde kullanılan materyallerin gelişmesine bağlı olarak operasyonun verimliliği de artmıştır.

Bu yöntemin birden fazla alternatifi bulunur. Klasik FUE mikro motorlu olmakla beraber robotik FUE, DHI saç ekim ve Safir FUE olarak bilinen versiyonları vardır.

FUE saç ekimi yöntemlerinin her birinin farklı özellikleri vardır. Safir uçlarla yapılan FUE saç ekimi yönteminde çok sayıda saç kökünün yalnızca bir seansta ekilmesi mümkün olur. Bu yöntemde safir maddesinin kullanılması ile açılan kanallar çok daha kısa sürede iyileşmektedir.

Dhi Saç Ekimi

Ayrıca, yine normalden daha az iz kalmaktadır. DHI yöntemi ise sıklaştırma hedefinin olduğu saç ekimi yöntemlerinde kullanılır. Choi iğnelerinin kullanıldığı bu yöntemde daha doğal ve tatmin edici sonuçlar alınmaktadır.

Birçok kişinin saç ekimi sırasında ağrı hissetmekten korktuğunu söyleyebiliriz. Ancak, anestezi uzmanı doktor gözetiminde uygulanacak sedasyon ile saç ekimi işlemleri sırasında yapılan lokal anestezi işlemleri hiçbir şekilde hissedilmeyecektir.

Bir başka deyişle, saç ekimi işlemleri sırasında hiçbir şekilde acı veya ağrı hissedilmez. Bilhassa iğne korkusu olan hastalar için bu yöntemin son derece güvenilir olduğunu söylemek gerekir.

Son olarak, sedasyondan bahsetmeliyiz. Sedasyon; kişiye özel olarak ayarlanabilen ve ölçeklendirilebilen sedatif ilaçlar ile kişinin uyku haline geçmesini temsil etmektedir. Saç ekimi işlemini sıfır ağrılı hale getiren sedasyon; isteyen herkes için uygulanabilir. Küçük çocuklarda dahi güvenli olduğunu söylemeliyiz. Ancak, yine de sedasyon istemeyen hastaların bu isteği dikkate alınmaktadır.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır? Aşamaları Nelerdir?

Saç ekimi için hangi yöntemi tercih ederseniz edin sürecin her birinde aynı olduğunu bilmelisiniz. İlk olarak, saç kökleri toplanır. Ardından, kanallar açılır. Son aşamada ise kökler ekilir.

  • İlk olarak, saç köklerinin toplanmasından başlamalıyız. FUE yöntemi; saç köklerinin toplanması sırasında yüzde yüz başarı sağlayan bir yöntemdir. Silindirik iğnelerle tek tek toplanılan saçlar neredeyse hiçbir tahribat yaratmaz. Saç köklerinin büyüklüklerine göre uygun iğnelerin kullanılması gerekir. Bu noktada, 0.7mm ila 0.9mm arasındaki iğnelerin kullanılması doğru bir karar olacaktır. İğnelerin keskin oluşu ve her hasta için özel bir iğnenin kullanılması gerekir. Buna ek olarak, saçların köklerinin açılarına uygun olarak çıkarılması; dikkat isteyen bir diğer husustur. Bu tür detayların her birisi operasyon öncesinde doktor tarafından özel olarak planlanır.
  • Saç ekimi sırasındaki ikinci aşama ise kanalların açılması olarak bilinir. Kanalların açılması sırasında geçmiş yıllarda metal slitlerin kullanıldığını söylemeliyiz. Ancak, teknolojinin gelişmesi ile beraber çok daha keskin ve pürüzsüz olan safir bıçaklar kullanılır. Safir uçların yardımıyla kanalların açılması sayesinde saç ekim açısını ve yönünü belirlemek çok daha kolay hale gelir. Bunun yanı sıra, yine safir uçlar sayesinde kanal açılımı sonrasında çok daha kısa sürede iyileşme görülür. Ancak, her hasta için özel bir ucun kullanılmasına dikkat edilmelidir.
  • Saç ekimi sürecinin son aşaması ise tahmin edileceği üzere saçların ekilmesi olacaktır. Doğru yönlerle açılan kanallara toplanan saç köklerinin 40-45 derecelik açılarla teker teker yerleştirilmesi bu süreci özetlemektedir.

Sonuç olarak, saç ekimi sırasında her üç aşamanın da kendine has incelikleri vardır. Bu noktada, işlemi yapacak olan doktorun uzmanlığı ve deneyimi belirleyici olmaktadır. Bir başka deyişle, saç ekimi için daha önceden tecrübesi olan ve bu işi yıllardır yapan bir doktoru tercih etmelisiniz.

“Saç Ekimi Operasyonundan Bahsetmeliyiz. Bu Yöntemde, Soğuk Lazer Olarak Bilinen Uygulamanın Operasyon İle Beraber Kombin Edilmesi Söz Konusudur. Lazer Uygulaması İle Operasyonun Ardından Oluşan Yaranın En Kısa Sürede İyileşmesi Hedeflenir.”

Op. Dr. Serif Yavuz

Saç Ekimi ile İlgili Olarak Bilinmesi Gerekenler

Saç ekimi yaptırmayı düşünüyorsanız birtakım hususlara dikkat etmeniz gerekiyor! Her şeyden önce, 20 ila 60 yaş arasındaki insanların saç ekimi için uygun olduğunu ifade etmeliyiz. Bunun yanı sıra, saç ekimi, her ne kadar bir gün sürse de operasyon öncesi ve sonrası için toplam üç günlük bir süre ayrılmalıdır.

Saç ekimi operasyonunun ne kadar süreceği de birçok kişi tarafından merak edilmektedir. İhtiyaç duyulan kök miktarına göre değişmekle beraber operasyonun genellikle altı ila sekiz saat arasında sürdüğünü ifade etmeliyiz.

Saç ekimini nerede yaptıracağınız da çok önemli! Bu noktada, her şeyin sorunsuz halledilmesi noktasında tam teşekküllü bir hastane ortamının varlığı önem taşır. Çünkü, operasyon sırasında herhangi bir komplikasyonun ortaya çıkması ihtimali bulunur.

Komplikasyona en kısa sürede müdahale edilmesi için tam donanımlı bir hastane ortamı gereklidir. Saç ekimini kimlerin yapacağına da önem vermelisiniz. Birisi uzman doktor olmak üzere alanında bilgili üç sağlık personelinin bu süreçte yanınızda olması şarttır.

Son olarak, saç ekimi işleminin ardından en kısa sürede sonuç almayı beklememelisiniz. En az altı ayda, en çok ise 18 ayda olmak üzere operasyonun sonuçlarının kendisini göstereceğini ifade etmeliyiz.

Son olarak, lazer destekli saç ekimi operasyonundan bahsetmeliyiz. Bu yöntemde, soğuk lazer olarak bilinen uygulamanın operasyon ile beraber kombin edilmesi söz konusudur.

Lazer uygulaması ile operasyonun ardından oluşan yaranın en kısa sürede iyileşmesi hedeflenir. Ağrı, kızarıklık ve şişkinlik gibi yan etkilerin ortadan kaldırılması için çalışılır. Bir başka deyişle, saç ekimi operasyonundan en kısa sürede sonuç alınması hedeflenir.

Saç Ekimi Fiyatları 2023

Saç ekimi fiyatları 2023 hakkında bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.