Yüz Dolgusu; Herkes özellikle de kadınlar pürüzsüz, canlı ve genç bir cilde sahip olmak ister. İlerleyen yaş ile beraber yüzde oluşan kırışıklıklar, çizgiler, gözaltı torbaları gibi değişiklikler ise birçok kişi için rahatsız edicidir.

Aynı şekilde yüzde yer alan çekirdeksiz yara izleri de kişilerin kurtulmak istediği cilt sorunlardan biridir. Dolgu işlemleri de bu sorunlara pratik, güvenli, görece acısız ve ameliyatsız çözüm sunmaktadır. Bu yazımızda da sizler için yüz dolgusu hakkında merak edilen birçok ayrıntıya değineceğiz.

Dolgu maddeleri, hacmini kaybeden dokuları doldurmak amacıyla cilde enjekte edilen tıbbi ürünlerdir. Sığır kollajeni, hyaluronik asit, polimer, yağ grefti, kalsiyum hidroksiapatit dolgu maddeleri en çok kullanılan maddelerdir.

Yaşlanma belirtisi olan kırışıklık, ince çizgiler ve sarkmalar haricinde de yüze dolgu uygulaması yapılabilmektedir.

Özellikle güneş ışınlarının olumsuz etkileri cildin elastikiyetini kaybetmesine neden olabilmektedir. Dolgu işlemleri ile cilt daha canlı ve daha sağlıklı görünürken yaşlanma belirtileri de yok edilmektedir.

Dolgu tedavisi öncesinde uygulama yapılacak bölge anestezi kremi ile uyuşturulur ve dolgu malzemeleri bölgeye enjekte edilir. Uygulama süresi işlem yapılacak bölgeye göre değişiklik gösterse de ortalama 15-30 dakika sürmektedir.

Cildin daha canlı görünmesini sağlayan dolgu tedavisi, ameliyatsız estetik uygulamaları içerisinde son yılların en çok tercih edilen uygulamasıdır. Yüz germe ameliyatına gerek duymadan sadece dolgu uygulaması ile de başarılı sonuçlar almak mümkündür.

Ameliyatlar ile kıyaslandığında daha güvenli, acısız, pratik ve çok daha ekonomik bir yöntem olduğunu söylemek mümkün; ancak kırışıklık ve yüzdeki sarkmaların durumuna göre dolgu uygulamasının yetersiz kaldığı da olmaktadır. Bu durumda yüz germe ameliyatı ile sorun çözülebilmektedir.

Yüz Dolgusu Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yüz dolgusu pratik bir uygulamadır, birçok kişi yüz dolgusunu yaptırdıktan sonra normal hayat düzenine devam edebilmektedir.

Uygulama yapılan bölgede iğne batması, kızarıklık, şişlik, hafif morarma yaşanabilir. Bu belirtiler normal karşılanacak etkilerdir ancak dolgu tedavisinden sonra şu konulara dikkat edilmesi gerekmektedir;

  • İlk 24 saat içerisinde makyaj yapılmamalı, alkollü içecekler tüketilmemeli ve spor aktivitelerinden kaçınmalısınız.
  • İlk 14 gün fazla sıcak ve soğuktan korunmalı, güneşe çıkmamalısınız.
  • İlk 7 gün dolgu uygulaması yapılan bölgeye baskı yapılmamalıdır.
  • Yüzdeki şişlik ve morluk gözle görünür şekilde 7-10 gün içerisinde kaybolacaktır.
  • Yüz dolgusu yaptırdıktan sonraki ilk bir ay diş tedavisi ve o bölgeye herhangi bir cilt tedavisi yaptırmamalısınız.
  • Yüz dolgusu uygulamasından sonra bol su tüketmelisiniz.

Yüz Dolgusunu Kimler Yaptırabilir?

Yüz dolgusuna ihtiyaç duyan kişiler 20’li yaşlardan itibaren bu tedaviyi yaptırabilmektedir. Hamileler, emziren anneler, cildinde enfeksiyon olanlar ve bu riski barındıranlara dolgu tedavisi yapılmamaktadır.

Ayrıca diş problemleri yaşayanlar kişilerin de diş tedavisini tamamladıktan sonra dolgu tedavisini yaptırması tavsiye edilmektedir. Diş ile ilgili acil bir durumda diş tedavisinin yapılması, yüzde baskı ve gerilme nedeniyle dolgunun yerleşimini olumsuz etkileyecektir.

Etkisini Ne Zaman Gösterir?

Yüz dolgusu, uygulamadan hemen sonra etkisini göstermektedir ancak halk dilindeki tabiriyle dolgunun yüze tam oturması yaklaşık 15-20 gün sürmektedir.

Kalıcı mıdır?

Yüz dolgusu kalıcı değildir, dolgu zaman içerisinde etkisini yitirmektedir. Kullanılan dolgu malzemeleri kalıcılık süresini belirlemektedir.

Yüz dolgusunda tercih edilen hyalüronik asit dolgular yaklaşık 8-12 ay etkisini korur. Etkisini yitiren dolguların yerine yeni dolgu yapılması gerekmektedir.

Yüz Dolgusu Fiyatları 2024

Yüz dolgusu fiyatları kullanılan dolgu malzemesinin markasına, uygulanan bölgeye, kırışıklıkların derinliğine göre farklılık gösterebilmektedir.

Yüz dolgu fiyatları hakkında en doğru ve detaylı bilgiyi doktorunuza muayene olduktan sonra alabilirsiniz. Yüz dolgusu ve diğer işlemler hakkında detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için lütfen bizimle iletişime geçiniz. Yüz dolgusu fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.