Botoks Nedir?

Botoks, estetik operasyonları denildiği zaman akla doğal olarak gelmektedir. Birçok kişinin seçiminin bu iki yöntem olduğunu söyleyebiliriz.

Bu iki yöntemin de uygulama şekilleri bakımından birbirlerine benzediğini ifade etmek gerekir. Ancak, içerik ve etki olarak farklı özellikler taşırlar. Farklı bölgelerde farklı şikayetler için kullanılırlar. Bunun yanı sıra, ihtiyaca yönelik olarak kombin halinde aynı gün içerisinde uygulanmaları da mümkündür.

Botulinum toksin olarak ifade edilen botoks; belirli sinir tiplerinin hareketini engelleyerek vücutta nörotoksin olarak işlev görmektedir. Botoksun enjekte edildiği kaslardaki sinir sinyalleri bloke olmaktadır. Sinir sinyallerinin kesilmesinden etkilenen kasların geçici olarak donduğunu veya felç olduğunu söylemeliyiz.

Kaslar sayesinde bazı kırışıklıklar yumuşatılabilir veya azaltılabilir. Cildinde kas gerginliği olan kişiler için botoks en ideal yöntem olarak dikkat çekmektedir. Çünkü, yaşla beraber meydana gelen kırışıklıkları ve çizgileri gevşetmesi söz konusudur.

Botoks; tüm bu etkilerinin yanı sıra ter bezlerini engellemek adına da kullanılmaktadır. Aşırı terleme tedavisinde de işe yarayan bir yöntemdir. Kafa derisinde birkaç noktaya birden enjekte edilen botoks ile beraber migren tedavisi de yapılabilir.

Botoks Nerelere Uygulanır?

Botoks; vücudun sorun yaşanılan birçok bölgesi için uygulanan bir medikal tedavi yöntemidir. Bunun yanı sıra, başarılı sonuçlar verdiğini de ifade etmeliyiz.

Alın bölgesinde meydana gelen kırışıklıklar başta olmak üzere kaşların ortasında meydana gelen ve istenmeyen bir görüntü oluşturan çizgiler, burun yan duvarlarında oluşan çizgiler, göz çevresinde meydana gelen ve birçok kişinin şikayet ettiği kazayakları, ağız kenarında meydana gelen çizgiler ve boyun çizgileri için botoks uygulamasından faydalanılmaktadır.

Sonuç olarak, botoks ile bahsettiğimiz tüm bu can sıkıcı izlerden ve çizgilerden kurtulabilirsiniz. Bunun yanı sıra, kaş kaldırma başta olmak üzere yüzdeki kızgınlık ifadesinin ortadan kaldırılması ve hiperhidroz tedavilerinde de botoks uygulamasından faydalanılmaktadır.

Botoks mu Dolgu Mu?

Botoks ve dolgu ile ilgili bilgi verdikten sonra birçok kişinin merak ettiği hangi durumda botoks, hangi durumda ise dolgu uygulandığı hakkında fikir sunmalıyız. Mimiklerden kaynaklanan ince çizgileri açmak adına botoks uygulaması yapılmalıdır. Bunun yanı sıra, çok fazla derinleşmiş kırışıklıkları doldurmak adına da dolgu tercih edilir.

Ancak, botoksun bilhassa gözaltı bölgesinde uygulanmasının son derece riskli olduğunu ifade etmeliyiz. Gözaltı bölgesinde meydana gelen morluklar, kahverengi halkalar ve torbalanmalar ise gözaltı ışık dolgusu ile istenilen hale getirilebilir.

Kozmetik dolgu da her geçen gün popüler olmaktadır. Deformasyona uğramış yüz hatlarını şekillendirmek ve belirgin hale getirmek adına kozmetik dolgudan faydalanılır.

Botoksun işlevi ile dolgunun işlevi arasında ciddi farklılıklar vardır. Botoks; kasları gevşetir ve kırışıklıkları engeller. Dolgu ise kaybedilen hacmi arttırarak boşlukları doldurur. Sonuç olarak, hastanın ihtiyacına göre seçim yapması gerekir.

Botoks Ne Kadar Etkili Olur?

Botoks ne kadar etkili olur sorusuna net bir cevap vermek mümkün değil! Kişiden kişiye etkisi değişen bir uygulamadır. Ancak, genellikle üç ila altı ay arasında değişen bir etki süresinin olduğunu ifade etmeliyiz.

Botoks; yan etkileri bakımından asla endişe duyulmaması gereken bir operasyondur. Estetik operasyonlar sırasında meydana gelen enfeksiyonlarda olduğu gibi botoks için de enjeksiyon bölgesinde çürük ve hassasiyet riskinin olduğunu ifade etmeliyiz.

Bunun yanı sıra, bilhassa botoks uygulamasının ilk günlerinde baş ağrısı da yaşanabilir. Son olarak, belirli hallerde yutma zorluğunun ve grip gibi hastalıkların semptomları da ortaya çıkabilir. Ancak, çok ciddi yan etkileri bulunmaz.

Botoks; isteyen herkes tarafından yaptırılabilecek bir uygulamadır. Çünkü, geçmişten bu yana aşırı güvenli bir tedavi olarak kabul edilir. Ancak, yine de gebelik başta olmak üzere birtakım nörolojik durumlarda ve myastenia gravis gibi istisna hallerde botoks tercih edilmez. Tüm bunlara ek olarak, botoksun vücudun hangi bölgelerine uygulandığı da merak edilir.

Botoks Fiyatları 2023

Botoks; çok fazla sorunun ortadan kaldırılması için tercih edilen bir yöntem olsa da uygulamaya karar vermeden evvel güvenilir ellerde olduğunuzdan emin olmalısınız. İşin doğru ve güvenilir bir şekilde yapılmaması halinde ciddi sıkıntılar ile karşılaşacağınızı ifade etmeliyiz.

Botoks ile ilgili olarak merak edilen bir diğer husus ise ücreti olmaktadır.Ancak, fiyatların kliğine ve uygulayıcıya bağlı olduğunu söylemeliyiz. İşinde profesyonel ve referansları sağlam bir doktor ile çalıştığınız takdirde 1000 TL ve üzeri bir ücret ödeyeceğinizi ifade etmeliyiz.

Botoks; her geçen gün daha da popüler hale gelen bir uygulama olduğu için fiyatları da popülerliğiyle paralel olarak artış göstermektedir. Botoks fiyatları 2023 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.