Dolgu Nedir? İstanbul

Dolgu; dokulara hacim eklenmesi adına tasarlanmış bir grup enjekte edilme özelliği bulunan tıbbi üründür. Kollajen uyarıcı dolgu maddelerinin yanı sıra en yaygın şekilde kullanılan hyaluronik asit dolgu maddeleri de yer alır. Buna ek olarak, yağ transferinin de bir dolgu maddesi olarak kabul edildiğini söyleyebiliriz. 

Dolgu sürekli olarak karıştırılan uygulama olduğu için insanların aklında birçok soru işareti yer alır. Kağıt üzerinde riski çok az olan bir operasyon olsa da herkes için uygun olmayan bir uygulamadır. Dolgu uygulamasının mutlaka denyimli bir uzman doktor tarafındn yapılması çok önemlidir. Dolgu maddeleri; tıp dünyası uzun araştırmalar sonrasında onay almış ürünlerdir.

Dolgu içeriklerinin illaki bir doktor tarafından reçete edilmesi gerekli değildir. Bir başka deyişle, reçetesiz olarak da satın alınabilirler. Güzellik uzmanları ve kuaförlerin de dolgu enjekte etmesine rastlanmaktadır. Ancak, işlemin güvenilirliği adına uygulayıcının bilhassa doktor olmasına dikkat edilmelidir.

Yaşlılık ve güneş ışınları dolayısıyla insanların yüzündeki kollajen, elastin ve hyaluronik asit miktarları azalmaktadır. Bu maddeler sayesinde insanların çok daha genç ve sağlıklı bir cilt görünümü olur. Ancak, bu maddelerin azalmasıyla beraber ciltte birtakım çökmeler, çizgiler ve kırışıklıklar meydana gelir.

Sonuç olarak, azalan maddelerin etkisi geri getirmek amacıyla hyaluronik asit içerikli dolgu maddeleri kullanılır. Cilde hacim kazandırmayı amaçlayan bu maddelerin etkisi ise genellikle 18 ay sürer.

Dolgu yaptırmayı düşünenlerin aklında herhangi bir yan etkinin olup olmadığına dair sorular yer alır. Ancak, yan etkileri son derece nadirdir. Yalnızca morarma, şişlik ve çok nadir durumlarda vasküler tıkanma gibi yan etkiler ortaya çıkabilir.

Bu tür yan etkilerin ortaya çıkmasını istemeyenlerin iyi bir doktor seçiminde bulunması gerekir. Doktor seçiminde doktorun tecrübesi ve yeterlilikleri mutlaka öğrenilmelidir. Muhtemel bir vasküler tıkanıklık halinde dolguyu eritmek adına hyaluronidaz enjekte edilip edilmediği mutlaka bilinmesi gereken bir husustur.

Dolgu uygulaması, İstanbul’un en iyi estetik ve plastik cerrahi kliniklerinden birisi olan Op. Dr. Şerif Yavuz kliniğinde başarılı bir şekilde yapılmaktadır. Dudak, burun, çene, yüz, meme ve göz altı ışık dolgusu gibi dolgu uygulamalarını İstanbul’da yaptırmak isteyen hastalarımız, randevu için estetik ve plastik cerrahi kliniğimiz ile iletişim kurabilirler.

Ayrıca dolgu hakkında daha detaylı bilgiler almak için Uzman Dr. Muhsine Zeyenep Yavuz Tamamlayıcı Tıp ve Medikal Estetik Kliniğini de ziyaret edebilirsiniz.

Dolgu Nasıl Uygulanır?

Dolgu uygulanması sırasında ilk olarak uygulanacak olan bölge anestezi kreminin yardımıyla uyuşturulmalıdır. Hastanın şikayet ettiği bölgelere ince iğneler yardımıyla uygulandığını ifade etmeliyiz. Yalnızca 15-30 dakika arasında biten bir işlem olduğunu söylemek gerekir.

Dolgu uygulamasının ardından hastanın normal hayatına devam etmesinin önünde herhangi bir engel olmayacaktır. Her ne kadar işlemden sonra kızarıklıklar, morluklar ve şişlikler meydana gelse de çok ciddi olmadığını ifade etmeliyiz. İşlemin etkisiyle ortaya çıkabilecek olan bu tür belirtiler birkaç gün içerisine kaybolacaktır.

Dolgu işleminin ardında hastanın bolca su tüketmesi gerekir. Çünkü, bu sayede, dolguya hacim kazandırılacaktır.

"Kozmetik dolgu her geçen gün daha popüler olmaktadır. Deformasyona uğramış yüz hatlarını şekillendirmek ve belirgin hale getirmek adına kozmetik dolgudan faydalanılır. Botoksun İşlevi ile dolgunun işlevi arasında ciddi farklılıklar vardır. Botoks; Kasları gevşetir ve kırışıklıkları engeller. Dolgu ise kaybedilen hacmi arttırarak boşlukları doldurur. Sonuç olarak, hastanın ihtiyacına göre seçim yapması gerekir."

Botoks mu Dolgu mu?

Botoks ve dolgu ile ilgili birçok kişinin merak ettiği hangi durumda botoks, hangi durumda ise dolgu yapılmalı sorusu hakkında ise şu bilgileri verebiliriz. Mimiklerden ince çizgileri açmak adına botoks uygulaması yapılmalıdır.

Bunun yanı sıra, çok fazla derinleşmiş çizgileri iyileştirmek adına da dolgu tercih edilir. Ancak, botoksun bilhassa gözaltı bölgesinde kullanılması çok uygun olmamaktadır. Gözaltı bölgesinde meydana gelen morluklar, kahverengi halkalar ve torbalanmalar ise gözaltı ışık dolgusu ile arzu edilen hale getirilebilir.

Kozmetik dolgu da her geçen  daha çok hasta tarafından tercih edilmeye başlamıştır. Deformasyona uğramış yüz çizgilerini iyileştirmek ve cildi daha belirgin hale getirmek adına kozmetik dolgudan faydalanılır. Botoksun işlevi ile dolgunun işlevleri arasında ciddi farklılıklar vardır.

Botoks; kasları gevşetir ve kasılmaları engeller. Dolgu ise, cilt altındaki dokunun hacmini arttırarak boşlukları doldurur. Sonuç olarak, cilt yapısına ve ihtiyaca göre dolgu ve botoks arasında uzman doktor tarafından seçim yapılması gerekir.

Dolgu Fiyatları 2024 İstanbul

Dolgu fiyatları, İstanbul’da uygulamanın yapıldığı kliniğin lokasyonu, uygulama yapılan bölge, kullanılan içerik, seans sayısı, başka tedavilerle yapılan kombine, estetik ve plastik cerrahın tecrübesi ve döviz kuru gibi bir çok faktörden etkilenmektedir. Dudak, burun, çene, yüz, meme ve göz altı ışık dolgusu uygulamalarını İstanbul’da uygun fiyatlarla yaptırmak isteyen hastalarımız, randevu için Op. Dr. Şerif Yavuz Estetik Cerrahi Kliniği ile iletişim kurabilirler.