Boyun Germe Nedir?

Boyun Germe; Estetik operasyonları her geçen gün daha da yaygınlaşmaktadır. Bu yüzden, estetik problemlerin bir sorun olmaktan çıktığını söyleyebiliriz.

Burun ve kulak estetiği operasyonları ile başlayan süreçte karın ve kol germe ameliyatlarının ardından boyun germe operasyonu da popüler olmuştur. Boyun germe ameliyatı sayesinde hastaların bilhassa daha sağlıklı olacaklarını ifade etmek gerekir.

Boyun germe ameliyatı; özellikle belirli bir yaşın üzerindeki insanlar için önemli bir çözümdür. Yaş ile beraber yüzde olduğu gibi boyun derisinde de bollaşma ve sarkma meydana gelir. Bu yüzden, boyun ile çene arasındaki açı ortadan kaybolur.

Sıklıkla kilo alıp veren kişilerde bu durum görülmektedir. Bunun yanı sıra, alt çenesi küçük ve geride olanlarda da boyun altındaki deride daha erken yaşlarda bollaşma meydana gelir.

Normalden daha kilolu olan insanlarda da aynı soruna rastlanmaktadır. Bu özelliğe sahip insanlarda deri bollaşmasına çene altında gıdı adı verilen bölgedeki yağlanma da eklenir.

Boyun germe ameliyatı; daha önce de söylediğimiz gibi 55 yaş ve üzeri bayanlar için sıklıkla yapılmaktadır. Bu yaşlardaki kadınların yüz ve boyun bölgesinde gözle görülür seviyede yaşlanma belirtileri meydana gelir.

Göz ve alında oluşan derin kırışıklıkların yanı sıra göz altındaki halkalanma, gülme çizgilerinin dışarıdan fark edilecek seviyeye gelmesi, ağız kenarının sarkmadan kaynaklı olarak aşağıya doğru yer değiştirmesi, çene köşelerinin deri bolluğu sebebiyle kareleşmesi, boyunda dikey bantların oluşması, çene altında keseyi andıran deri bolluğu oluşumu gibi belirtilerin ortaya çıktığını ifade edebiliriz.

Sonuç olarak, bu tür bulgulardan şikayet edenler için yüz, göz kapağı ve boyun germe işlemleri aynı anda yapılmaktadır. Bir başka deyişle, hem estetik görünüm hem de daha sağlıklı bir yaşam hedeflenmektedir.

Boyun germe ameliyatı, İstanbul’un en iyi estetik ve plastik cerrahi kliniklerinden birisi olan Op. Dr. Şerif Yavuz kliniğinde başarılı bir şekilde yapılmaktadır. Boyun germe ameliyatını İstanbul’da yaptırmak isteyen hastalarımız, randevu için estetik ve plastik cerrahi kliniğimiz ile iletişim kurabilirler.

Boyun Germe Nasıl Yapılır?

Boyun germe ameliyatı; çok ciddi tecrübe ve deneyim gerektiren bir operasyondur. Bu operasyonu yapacak olan doktorun daha önceden bu tür ameliyatları yapmış ve başarılı olmuş birisi oluşu önem taşır.

Boyun germe ameliyatı sırasında kulak önünden başlayarak kulak arkasına kadar uzanan bir kesi yapılır. Yüz ve boyun derisinin serbestleştirilmesi hedeflenmektedir.

Klasik bir ameliyat olduğu için ameliyat kesisi; kulak arkasından saçlı deriye doğru açılır. Yüz ve boyun cildi; yukarıya doğru bu kısımdan gerdirilir. Cilt içerisinden dikişler yardımıyla sabitlenir.

Boyun germe ameliyatı sırasında fazla deri çıkartılır. Yeniden dikme işlemi yapılır. Bu işlem ile beraber boyundaki kırışıklıklar ve sarkmalar ortadan kalkmış olur. Sonuç olarak, hem daha estetik hem de daha gergin bir boyun görünümü elde edilir.

Bunun yanı sıra, ameliyat kesisi; kulak arkasından açıldığı için dışarıdan bakıldığı zaman asla görünmeyecektir. Ameliyat sırasında çene ucuna konulan protezler ile çenenin daha da belirginleştirilmesi sağlanır. Bir başka deyişle, yüz profili restore edilir.

Boyun germe ameliyatı; genel anestezi altında yapılır. Ancak, karın ve kol germe gibi ameliyatlar ile kıyaslandığında yüzün diğer bölgelerine de temas edilmesinden dolayı daha uzun süren ve ciddi bir ameliyat olmaktadır. En az beş saat süren operasyonun süresi yedi saate kadar çıkmaktadır.

Boyun germe ameliyatı öncesinde iyi bir şekilde hazırlanmak gerekir. Bilhassa kanamayı arttırma ihtimali olan aspirin ve benzer ilaçlar asla kullanılmamalıdır. Bunun yanı sıra, üç hafta öncesinden sigara kullanımı da bırakılmalıdır.

Ameliyatın bir diğer etkisi de saçlar üzerinde olmaktadır. Operasyondan sonra en az bir ay boyunca saçların boyanması mümkün olmaz.

Bir hafta önceden boyatılan saçlar ile bu soruna da çözüm bulunur. Ayrıca, saçların uzun tutulmasına da gayret edilmelidir. Çünkü, operasyondan sonra kullanılan pansumanları gizlemek adına uzun saç işe yarayacaktır.

“Boyun Germe Ameliyatı Sayesinde Hastaların Bilhassa Daha Sağlıklı Olacaklarını Ifade Etmek Gerekir.”

Op. Dr. Şerif Yavuz

Boyun Germe Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Boyun germe ameliyatı; daha önce de söylediğimiz gibi ciddi bir operasyondur. Doktorun tecrübeli olmasının yanı sıra hastanın da boyun germe ameliyatı öncesinde, sırasında ve sonrasında dikkat etmesi gereken unsurlar vardır.

Boyun germe ameliyatı esnasında kullanılacak olan özel dikiş ve pansuman malzemeleri ile oluşması muhtemel izler en aza indirgenecektir. Cerrahi kesiler ise doğal deri kıvrımları boyunca yapılmaktadır.

Bu yüzden, kulak arkasında ve saçlı deride bulunan deri kıvrımlarının gizlenmesi söz konusudur. Bir başka deyişle, çok fazla dikkat çekmezler.

Ancak, her operasyonda olduğu gibi boyun germe ameliyatının ardından da komplikasyonlar meydana gelebilir. Kanama başta olmak üzere enfeksiyon, deri kayıpları gibi sorunların ortaya çıkması muhtemeldir.

Bu gibi komplikasyonlar piyasaya çıktığı takdirde yara iyileşme süresinin gecikeceğini ifade edebiliriz. Bir başka deyişle, birtakım izler kalıcı olabilir.

Boyun germe ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gereken farklı hususlar bulunmaktadır. Ameliyattan bir gün sonra kulak arkasındaki alanda sıvıların toplanmasını önlemek adına konulan dren alınmaktadır. Ayrıca, iyileşme sürecini hızlandırmak adına buz uygulanır. Boyun germe ameliyatı sonrası ikinci gün taburcu olunur.

Taburcu sırasında korunma amaçlı olarak güneş gözlüğü takılabilir. Ameliyatın ardından bir hafta geçmesiyle beraber yüz ve göz kapaklarındaki dikişler alınabilir.

Onuncu günden sonra ise metal dikişler alınır. İlk birkaç gün için banyo yapmak risklidir. Ancak, iki üç gün geçtikten sonra çok uzun sürmemesi kaydıyla banyo yapılabilir.

Boyun germe ameliyatı sonrası en kısa sürede hayata dönmek mümkündür. İlk birkaç hafta boyunca yüzde hissizlik meydana gelmesi doğal karşılanmalıdır. Ayrıca, hastanın hareketlerine de dikkat etmesi gerekir. Makyaj veya ev işi yaparken kendini çok fazla zorlamaması şarttır.

Ayrıca, en az iki hafta boyunca ağır ev işi aktivitelerinden ve cinsel hayattan kaçınılmalıdır. Bunun yanı sıra, alkol, buhar banyosu ve sauna gibi aktivitelerden kesinlikle kaçınılmalıdır.

Güneş koruyucu krem kullanmak ise bir diğer gerekli husustur. Operasyonun ardından altı ay geçmesine kadar olan süreçte düzenli olarak güneş kremi kullanılmalıdır.

Estetik operasyonların ardından şişlik veya morluk meydana gelmesi son derece doğaldır. Ancak, en geç üç hafta içerisinde bu şişlik ve morlukların ortadan kalkacağını söylemeliyiz.

Bunun yanı sıra, operasyonun ardından ne kadar sürede işine geri dönebileceğini merak edenler de bulunmaktadır. Ortalama 10 gün veya iki haftalık bir dinlenme sürecinin ardından hastanın işine gitmesinde herhangi bir sakınca yoktur.

Boyun Germe Ameliyatı Riskli Midir?

Daha önce de belirttiğimiz üzere boyun germe ameliyatının ardından ortaya çıkması muhtemel riskler vardır. Her şeyden önce, nadir de olsa kanama meydana gelebilir. Boyun germe ameliyatı sırasında veya sonrasında kanama olma riski bulunur.

Bu gibi hallerde, acil drenaj tedavisine başvurulmalıdır. Ayrıca, kan transfüzyonu da gerekli olabilir. Bunun yanı sıra, kanama riskini arttırmasından dolayı operasyondan on gün önce aspirin ve benzeri ilaçların kullanımı bırakılmalıdır.

Boyun germe ameliyatı sonrasında enfeksiyon oluşma ihtimalinin çok fazla olmadığını belirtmeliyiz. Ancak, yine de enfeksiyon oluştuğu takdirde ek antibiyotik tedavisi veya cerrahi müdahale gerekli olacaktır.

Bunun yanı sıra, operasyonun ardından kötü bir iz kalabilir. Bu izlerin tamamen ortadan kaldırılması için ek tedavilere ihtiyaç duyulabilir.

Sonuç olarak, boyun germe ameliyatı; yukarıdaki detaylar dikkate alınarak gerçekleştirildiği takdirde sorunsuz olarak gerçekleştirilecektir. Fiyatları da her bütçeye hitap etmektedir.

Boyun Germe Ameliyatı Fiyatları 2024 İstanbul

Boyun germe ameliyatı fiyatları, belirtildiği üzere İstanbul’da uygulamanın yapıldığı kliniğin lokasyonu, kullanılan malzeme, estetik ve plastik cerrahın tecrübesi ve döviz kuru gibi bir çok faktörden etkilenmektedir. 

Boyun germe ameliyatını İstanbul’da uygun fiyatlarla yaptırmak isteyen hastalarımız, randevu için estetik ve plastik cerrahi kliniğimiz ile iletişim kurabilirler.