Çene Büyütme Nedir?

Çene Büyütme; Estetik operasyonları sayesinde insanlar doğuştan gelen veya sonradan ortaya çıkan şekil bozukluklarından kurtulma şansını elde ederler.

Her geçen gün farklı bir estetik operasyon popüler olmaktadır. Bu noktada, çene büyütme ameliyatının da birçok kişi tarafından tercih edildiğini söyleyebiliriz.

Estetik, plastik ve rekonstrüktif cerrahi uzmanları tarafından yapılan bu operasyon sayesinde insanlar çeneleriyle ilgili yaşadıkları sıkıntılardan kurtulma şansını elde ederler. Bir başka deyişle, bireylerin çenelerinde ihtiyaç duydukları şekil değişikliklerinin meydana gelmesi amacıyla yapılan bir operasyondur.

Genellikle plastik cerrahları tarafından yapılır. Bu ameliyat ile çeneye şekil vermek mümkün hale gelir. Bunun yanı sıra, yüzdeki estetik dengelenir.

Çene büyütme estetiğiyle beraber çene kemiğinin büyütülmesi ve çenedeki fonksiyonel bozuklukların ortadan kaldırılması mümkün hale gelir. Operasyon sırasında çene kemiğine implant yerleştirilir. Bu sayede, çene kemiklerinde istenilen değişim sağlanmış olur.

Çene büyütme estetiği ameliyatı (Çene törpüleme – Çene İmplantı), İstanbul’un en iyi estetik ve plastik cerrahi kliniklerinden birisi olan Op. Dr. Şerif Yavuz kliniğinde başarılı bir şekilde yapılmaktadır. 

Çene büyütme estetiği ameliyatını İstanbul’da yaptırmak isteyen hastalarımız, randevu için estetik ve plastik cerrahi kliniğimiz ile iletişim kurabilirler.

Çene Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Çene büyütme ameliyatı; diğer estetik operasyonlarıyla benzer bir süreçtir. Daha önce de söylediğimiz gibi uzman cerrahlar tarafından yapılır.

Plastik cerrahi müdahalesine imkan sağlayacak gerekli hijyen şartlarıyla donatılmış klinik veya hastane ortamında yapıldığını söyleyebiliriz. Operasyondan önce hastanın yüz ve çene röntgeni çekilir. Bu sayede, hangi bölgeye operasyon yapılacağına karar verilir.

Çene büyütme ameliyatı için gerekli olan kesikler ise ağız içerisinden veya çenenin alt bölgesinden yapılır. Ancak, implant yerleştirme durumu olduğu takdirde duruma hekimler müdahale eder. Çene kemiklerinin arasındaki kasların altında bir kese yaratılır.

Bu sayede, implant, bu kesenin içerisine yerleştirilir. Çene büyütme yöntemlerinin her bir hasta için farklı olduğunu söylemeliyiz.

Bir başka deyişle, hastanın özelliklerine bakılarak karar verilir. İmplant ise tercih edilen çene büyütme yöntemine göre içi biyolojik sıvıyla doldurulması suretiyle yerleştirilir.

Ardından, açılan kesikler dikilerek kapatılır. Çene büyütme ameliyatı; genellikle bir ila üç saat arasında sürmektedir. Kesiğin ağız içerisinden yapıldığı hallerde yara izine veya herhangi bir dikiş izine rastlanmaz.

Çene büyütme ameliyatı; yukarıda anlatıldığı gibi yapılır. Her estetik operasyonda olduğu gibi bu operasyonda da birtakım komplikasyonların oluşma ihtimali bulunur. Çok büyük risklerin olmadığını söylemeliyiz.

Operasyonun yapıldığı bölgede morluklara rastlanabilir. Ayrıca, yine operasyon yapılan bölgede şişmeler meydana gelir. İmplant kaymasının da bir diğer risk faktörü olduğunu söyleyebiliriz. Çene büyütme ameliyatlarının ardından en çok implant kaymasının meydana geldiğini ifade etmek gerekir.

Bu noktada, operasyonu tecrübeli ve deneyimli bir doktor yaptığı takdirde böyle bir risk oluşmayacaktır. Bunun yanı sıra, dişlerde hasar oluşumları da meydana gelebilir.

Bu risk yine operasyonun tecrübesiz bir plastik cerrahı tarafından yapılması halinde ortaya çıkar. Son olarak, çene bölgesinde his kaybı oluşumunun da bu operasyonun yarattığı muhtemel riskler arasında olduğunu söylemeliyiz.

“Çene Büyütme Ameliyatının Yüzün Diğer Bölümlerine De Olumlu Etkisi Bulunur. Çenesine Kusursuz Görünüm Kazandırmayı Hedefleyenler Kendi Yüz Hatlarına Göre Tasarlanan Çenelerine Bu Operasyon Sonunda Kavuşmuş Olurlar.”

Op. Dr. Şerif Yavuz

Çene Büyütme Ameliyatları ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Çene büyütme ameliyatı; yeni yeni adını duyuran bir operasyon olduğu için birçok kişi bu ameliyat hakkında araştırma yapmaktadır. Bu noktada, Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanan hastane, estetik klinikleri, rehabilitasyon ve tedavi merkezlerinin bilhassa internet ortamında bu operasyonu hangi fiyata yaptıklarına dair bilgi vermesi yasaktır.

Bir başka deyişle, operasyon yaptırmayı düşünenler bizzat operasyonu gerçekleştirecek olan doktor ile görüşmelidir. Bunun yanı sıra, çene büyütme ameliyatının fiyatlarını etkileyen birden çok husus bulunur. Estetik, plastik ve rekonstrüktif cerrahi uzmanı doktor ile görüşmek şarttır.

Bilhassa muayene aşamasının ardından bu operasyonun ne kadara mal olacağı belli olur. Günümüzde birçok estetik ve plastik cerrahi kliniğinde bu operasyon yapılır. Bu yüzden, fiyatların herkesin bütçesine hitap ettiğini söyleyebiliriz.

Çene büyütme ameliyatı kimlere yapılır sorusu; bilhassa bu operasyonu geçirmeyi düşünenler tarafından merak edilmektedir. Ancak, bu operasyon herkes için uygun değildir. Doğuştan veya sonradan meydana gelen bir travmanın ardından oluşan çene yapısı bozuklukları için uygulandığını söyleyebiliriz.

Bunun yanı sıra, çene büyütme ameliyatının genel anestezi veya lokal anestezi altında yapılması durumu da merak edilir. Bu noktada, çene büyütme operasyonu sırasında çeneye implant yerleştirilmesi halinde genel anestezinin tercih edileceğini söyleyebiliriz.

Fakat, bazı durumlarda lokal anestezi de tercih edilebilir. Özellikle hastanın herhangi bir acı duymaması isteniyorsa en iyi yöntem lokal anestezi olacaktır.

Çene büyütme ameliyatında da diğer estetik operasyonlarda olduğu gibi birtakım riskler mevcuttur. Ancak, çok ciddi riskler olmadığını ifade etmeliyiz. Ayrıca, operasyonu gerçekleştirecek olan plastik cerrahi uzmanı; operasyonun risklerini hastaya detaylı bir şekilde açıklamaktadır.

Operasyonun ardından hastanın ne kadar sürede iyileşeceği de merak edilir. Hastanın operasyonun ertesinde bir süre ağrı ve halsizlik yaşaması son derece normaldir.

Bu noktada, ameliyat sonrasında doktor tarafından reçeteye yazılan ağrı kesicilerin kullanılması halinde oluşan ağrıların azalacağını ifade etmeliyiz.

Çene büyütme ameliyatının ardından hasta en çok on gün içerisinde eski hayatına dönebilir. Geçmişte yaptığı işleri yapabilecek seviyeye gelebilir. Ancak, hastanın operasyonun ardından birkaç gün boyunca beslenmesine dikkat etmesi şarttır. Bu süreçte, daha çok sıvı ve püre tarzı yiyecekler ile beslenmesi gerekir.

Çene büyütme ameliyatının ardından hasta en geç altı hafta içerisinde iyileşir. Çenede oluşması muhtemel şişlikler genellikle altı hafta içerisinde normale dönecektir. Bu noktada, hastanın ne kadar sürede iyileşeceği tamamen cerrah tarafından uygulanan çene büyütme ameliyatına göre farklılık gösterir.

Çene büyütme ameliyatı sırasında hastanın çene kemiğinin kırılması da mümkün olabilir. Ancak, bu olasılık son derece azdır. Çünkü, genellikle implant yerleştirildiği için çene kırmaya gerek kalmayacaktır.

Çene Büyütme Estetiği Yaygın Mıdır?

Çene estetiği; 2020’li yıllarda olduğumuz şu günlerde hem ünlüler hem de normal insanlar tarafından tercih edilmektedir. Bir başka deyişle, popülerliği her geçen gün artmaktadır.

Çene estetiği sayesinde insanlar hem çenelerindeki şekil bozukluklarından kurtulurlar hem de çok daha güzel bir yüze sahip olurlar. Bu operasyon kişinin yüz yapısıyla doğrudan alakalıdır. Bu yüzden, yüzün yapısına uygun bir şekilde yapılması şarttır.

Çene büyütme estetiği ise kişinin çenesinin belli bir orandan daha büyük olması halinde yapılmaktadır. Bu operasyon esnasında hastanın burun – dudak – çene ilişkisine göre birtakım değerlendirmeler yapılır. Buna ek olarak, dişlerin durumu da değerlendirilir.

Çene büyütme ameliyatlarının ardından genellikle ilk haftadan sonra oluşan şişlikler ve morluklar azalır. Üçüncü haftadan sonra ise çene formunun gözle görülür hale geldiğini söyleyebiliriz. Ağız içinden veya çene altından yapılan bu operasyon; hastaların beslenme alışkanlıklarını da etkileyecektir.

Bu noktada, hastaların üç ila beş gün boyunca sıvı beslenmesi tavsiye edilir. Bunun yanı sıra, çene büyütme ameliyatının ardından hastaların endişe ettiği gibi herhangi bir konuşamama durumu söz konusu değildir. Çünkü, bu operasyonun konuşmayla ilgili herhangi bir etkisi bulunmaz.

Çene büyütme ameliyatının yüzün diğer bölümlerine de olumlu etkisi bulunur. Çenesine kusursuz görünüm kazandırmayı hedefleyenler kendi yüz hatlarına göre tasarlanan çenelerine bu operasyon sonunda kavuşmuş olurlar.

Çene estetiğinin ardından yüz şeklinin değişip değişmeyeceği de merak edilen bir diğer husus olmaktadır. Bu noktada, operasyon ile herkesin yüz yapısına uygun bir çene tasarlandığından bahsetmeliyiz. Bir başka deyişle, çenenin yüze uyarlanması söz konusudur.

Çene Büyütme Estetiği Fiyatları 2024 İstanbul

Çene büyütme estetiği ameliyatı (Çene törpüleme – Çene İmplantı) fiyatları, İstanbul’da uygulamanın yapıldığı kliniğin lokasyonu, kullanılan malzeme, başka tedavilerle yapılan kombine, estetik ve plastik cerrahın tecrübesi ve döviz kuru gibi bir çok faktörden etkilenmektedir.

 Çene büyütme estetiği ameliyatını İstanbul’da uygun fiyatlarla yaptırmak isteyen hastalarımız, randevu için estetik ve plastik cerrahi kliniğimiz ile iletişim kurabilirler.4