PRP Nedir? İstanbul

PRP; Estetik operasyonları sayesinde hayatınız boyunca yaşadığınız veya herhangi bir travma sonrasında ortaya çıkan kusurlarınıza çözüm bulabilirsiniz. Cerrahi müdahale ile birçok sorunu çözerken son ameliyatlarda ameliyatsız estetik de popüler hale geldi.

Hastaların bıçak yatağına yatmadan operasyonunu gerçekleştirmesini sağlayan bu teknikler ile hem hızlı hem risksiz bir şekilde sonuç alınır. Bu birleşme arasında birazdan bahsedeceğimiz PRP de yer almaktadır.

PRP’nin açılımı platelet rich plasmadır. Bu işlem sırasında ilk olarak kişinin vücudundan küçük bir miktar kan alınmaktadır. Ardından, özel bir işlem sayesinde kanın plazması ayrıştırılır.

Sonrasında ise enjeksiyon ile beraber vücuda geri verilir. Bu noktada, elde edilen plazma; platelet hücrelerine kıyasla çok daha zengindir. Plateletler; kanın pıhtılaşmasını sağlamak ile görevlidir. Bunun yanı sıra, içerdikleri büyüme faktörü sayesinde bilhassa yaraların en kısa sürede iyileşmesini sağlarlar.

PRP tedavisi; modern tıbbın bizlere sunmuş olduğu bir armağandır. Kişinin kendi vücudundan alınan kanların bazı hastalıkları iyileştirmek için kullanıldığı bilinmektedir. Bunun yanı sıra, bu yöntem ile çok daha genç ve yepyeni bir cilde kavuşmak da mümkündür.

Hem çevresel hem de genetik faktörlerden dolayı yavaşlayan hücre yenilenmesinin önüne geçilmesi için prp tedavisi belirleyici olmaktadır.

Sonuç olarak, PRP ile saç dökülmesinden başlayarak ağrı tedavisine, cilt gençleştirmeye ve ortopedik merkezli birçok hastalığa çözüm bulunur. PRP tedavisinin herhangi bir riskinin olmaması da ciddi bir avantaj olarak dikkat çeker.

PRP; daha önce de söylediğimiz gibi birçok hastalığın tedavisinde kullanılır. Diyabet ve varis kaynaklı olarak ortaya çıkan ancak hiçbir şekilde iyileşmeyen bacak yaraları başta olmak üzere tendon yaralanmaları ve tenisçi dirseği gibi tendinitlerde, diş implantlarının ardından yara iyileşmesi sürecini hızlandırmaya kadar birçok sorunun çözülmesinde kullanılır.

Herkesin tahmin edebileceği üzere deride hem çevresel hem de yaşlanmaya bağlı olarak birçok sorun ortaya çıkar. Derinin elastikiyetinin azalması başta olmak üzere kırışıklıklar ve sarkmalar ciddi anlamda sıkıntı yaratmaktadır.

Bilhassa kadınlar için derideki yaşlanma sonucu ortaya çıkan etkilerin birer kabus niteliğinde olduğunu söylemeliyiz.

Ancak, antiaging amaçlı olarak uygulanan PRP tedavisi sayesinde plateletlerin içermiş olduğu büyüme faktörleri devreye girer. Bir başka deyişle, derideki sarkma ve kırışıklıkları önlemek adına kolajen ve elastin liflerin yapımının arttırılması hedeflenir.

PRP tedavisinin hangi aralıklarla ve hangi oranda yapılacağı ise merak konusudur. Bu noktada, iki ila dört hafta aralıklarla yapılan üç veya dört seanslık uygulama ile vücuda herhangi bir yabancı madde veya ilaç verilmeden yüzde yüz doğal bir yöntemle gençleşme sağlanır.

PRP; basit bir şekilde uygulandığı gibi etkisini de en kısa sürede gösterir. Neredeyse ilk seanslarla beraber cildin kuru ve mat görünümü ortadan kalkar. Uzun süreli PRP seansları ile kırışıklarda hafifleme, cildin elastikiyetinde artma gibi önemli gelişmeler de gözle görülür seviyeye gelmektedir.

PRP tedavisi, İstanbul’un en iyi estetik ve plastik cerrahi kliniklerinden birisi olan Op. Dr. Şerif Yavuz kliniğinde başarılı bir şekilde yapılmaktadır. Saç, yüz, cilt ve diz tedavilerinde PRP uygulamasını İstanbul’da yaptırmak isteyen hastalarımız, randevu için estetik ve plastik cerrahi kliniğimiz ile iletişim kurabilirler.

Ayrıca PRP tedavisi hakkında daha detaylı bilgiler almak için Uzman Dr. Muhsine Zeyenep Yavuz Tamamlayıcı Tıp ve Medikal Estetik Kliniğini de ziyaret edebilirsiniz.

PRP Tedavisi Nasıl Yapılır?

PRP; ameliyatsız estetik kategorisinde olmasına rağmen son derece ciddi bir operasyondur. Bu yüzden, bu konuda deneyimli ve bilgili olan uzman bir doktor tarafından uygulanmalıdır. Daha önce de söylediğimiz gibi hastadan kan alınarak PRP sürecine başlanır.

Alınan kan; steril şartlarda özel bir tüpün içerisine konar. Ardından, kan içerisinde bulunan jel tüpe yerleştirilir. Tüpe konulan kandaki maddeler beş ila sekiz dakika içerisinde ayrıştırılır.

Bu sayede, kanın trombositlerden ve büyüme faktörlerinden zengin plazma kısmı ayrıştırılmış olur. Sonuç olarak, elde edilen karışım; enjeksiyon yöntemiyle ilgili alana uygulanır.

PRP’den en iyi sonucu almak için iki ila dört hafta aralıklarla uygulanması gerektiğini belirtmiştik. Bunun yanı sıra, ortalama üç veya dört seans yeterli olacaktır.

Bu noktada, kişinin ihtiyacına göre PRP ile mezoterapi kombini de yapılabilir. PRP kürünün tamamlanmasının ardından yılda bir veya iki kez enjeksiyonlarla işlemin devamı sağlanmalıdır.

"PRP; basit bir şekilde uygulandığı gibi etkisini de en kısa sürede gösterir. Neredeyse ilk seanslarla beraber cildin kuru ve mat görünümü ortadan kalkar. Uzun süreli PRP seansları ile kırışıklarda hafifleme, cildin elastikiyetinde artma gibi önemli gelişmeler de gözle görülür seviyeye gelmektedir."

Saç PRP Nedir? İstanbul

Saç PRP, hastanın kendi kanından elde edilen yüksek konsantrasyonda trombositlerden oluşan plazmanın saç derisine enjekte edilmesidir. Bu sayede saç derisi yenilenir ve saçların daha sağlıklı görünmesi sağlanır. Ayrıca saça yapılan PRP,  dökülmesini önlemede fayda sağlar. Saç kökleri beslendiği için dökülmede azalma olur.

Saç bakımı amacı ile veya saç ekimi öncesi veya sonrasında saç PRP yaptırabilirsiniz. FUE ve DHI saç ekim yöntemleri arasındaki farklar ve FUE saç ekimi tekniği hakkında bilgi için blog yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

Siz de saç PRP ile saçınıza bakım yaptımak için İstanbul Şişli‘de bulunan kliniğimiz ile iletişim kurabilirsiniz.

Saç PRP Fiyatları İstanbul

Saç PRP fiyatları için İstanbul Nişantaşı semtinde bulunan Op.Dr. Şerif Yavuz Estetik Kliniğinden randevu alarak doktorumuz ile görüşmeniz gerekir. Çünkü, öncelikle saç ve saçlı deri muayenesi yapılarak saç PRP tedavisinin hasta için uygun olup olmadığı ve seans sayısı belirlenmelidir. Hastalarımız seans sayısına bağlı oalrak saç PRP fiyatları hakkında net bilgi edinilebilir. İstanbul‘da saç PRP fiyatlarını öğrenmek için hemen bizimle iletişim kurun. 

PRP Faydaları

Saç PRP kişinin kendi kanından elde edildiği için yan etkisi yoktur ve çok faydalı bir uygulamadır. Saç PRP faydaları şunlardır:

  • Saç dökülmesini önler veya yavaşlatır.
  • Mevcut saçların kalınlaşmasını ve güçlenmesini sağlar.
  • Yeni saç çıkmasını teşvik eder.
  • Saç derisinin canlanmasını sağlar.

PRP ile Cilt Gençleştirme Nasıl Mümkün Olur?

Ciltte meydana gelen sorunlardan dolayı birçok kişinin sıkıntı yaşadığı bilinir. Cildin tıpkı bir yaralanma gibi bazı özelliklerini kaybetmesinden dolayı bir süre sonra yaşlandığını ifade etmeliyiz.

Bu noktada, sorunun çözümüne paralel olarak yara iyileştirme adına kullanılan yöntemler cildi gençleştirirken de kullanılır.

Ciltte meydana gelen hasarı en etkili, hızlı ve doğal biçimde onarabilecek yapı ancak derinin kendisindeki bütünde yer alır. Bu yüzden, damarlardaki sihirli gücü harekete geçiren ve ondan faydalanan PRP yöntemi işe yarar.

PRP ile cilt gençleştirme işlemleri daha çok yüz, boyun, eller, bacaklar, dekolte, kollar gibi vücut bölgelerinde yapılır. Bilhassa lazer ve peeling gibi uygulamaların hemen ardından derinin hızla yapılanmasını sağlamak adına PRP son derece faydalı olmaktadır.

Ultraviyole ışınlarına maruz kalan ciltte bir süre sonra kırışıklıklar, sarkmalar, lekeler ve çöküntüler meydana gelebilir. Ayrıca, yaşlanmaya bağlı olarak cildin bir süre sonra parlaklığını ve esnekliğini kaybetmesi de söz konusudur.

Ancak, PRP sayesinde cildin yaşamış olduğu tüm sorunlara çözüm bulunur. Cildin her açıdan güzelleştirilmesi sağlanır. Bunun yanı sıra, ciltteki iyileşmesi uzun süren yaraların iyileştirilmesinde de PRP yöntemi etkili olur.

PRP; daha önce de bahsettiğimiz gibi kişinin kendi kanının birtakım işlemlerden geçirildikten sonra yine kendi vücuduna enjekte edilmesi işlemidir. Herhangi bir yabancı maddenin veya ilacın vücuda verilmediği bu yöntem; en çok üç dört seansta tüm etkisini gösterecektir.

PRP sayesinde tamamen doğal bir gençleşme sağlanacaktır. PRP; özellikle cilde uygulandığında daha ilk seanslardan itibaren etkisini gösterecektir. Ciltteki kuru ve mat görünümü ortadan kaldıracak olan PRP; kırışıkları da yavaş yavaş ortadan kaldırır.

Bunun yanı sıra, elastikiyetini kaybeden kabukların bu özelliğinin özelliklerinde da faydalı olacaktır. PRP; birçok kişi kabusu olan yaşlanma belirtilerini kaybolmak gibi yaşlanmayı geciktirmiyor.

Bir başka deyişle, başka hiçbir yerde bulamayacağınız gençlik aşısı yapıyor. Sonuç olarak, derideki yaşlanma belirtilerini beklemeden yaşlanmaya çözüm bulmak isteyenler tarafından tercih edilmelidir.

PRP sonrasında ciltte herkesin hayran kalacağı türü parlak ve sağlıklı cilt görünümü ortaya çıkar. Ancak, bu görünümün bir süre sonra ortadan kalkma ihtimali de bulunur.

Bu nedenle, cildi gençleştirici türden ek uygulamalar da gerekli olabilir. 3-4 seanslık PRP görüşmesinden sonra 10-12 ayda bir olmak üzere işlemin tekrarlanmasına doğru bir karar olacaktır.

PRP Yan Etkileri

PRP’nin yan etkileri olsa bile dahi ciddi olmadığını ifade kararı. Uygulandığı alanda bilhassa maliyetin batım yaptığı yerlerde aşırı şişmeler, ağrı ve morarma meydana gelebilir.

Bu nedenle, herhangi bir ağıza yol açmamak adına PRP uygulanan bölgeye steril bakış. PRP operasyonlarında kendi hücreleri ile işlem yapıldığı için elemeleri ciddi bir yan etkisinin bulunmadığını ifade cezası.

PRP; herkes için uygun olmayabilir. Hamile veya emziren kadınlar tarafından yaptırılması uygun değildir. Bunun yanı sıra, genç kan hastalıkları tarafından da tercih edilmemelidir.

Kan sulandırıcı ilaç kullananlar ve kanser hastalıklarını geçirenlerin de PRP’den uzakta olması gerekir. PRP tedavisinin ardından bilhassa ilk gün herhangi bir şekilde banyo yapılmamalıdır. Ayrıca, güneşten korunmak da son derece gerekli bir husustur.

PRP Fiyatları İstanbul 2024

PRP fiyatları, İstanbul’da uygulamanın yapıldığı kliniğin lokasyonu, kullanılan malzeme, seans sayısı, başka tedavilerle yapılan kombine, estetik ve plastik cerrahın tecrübesi ve döviz kuru gibi bir çok faktörden etkilenmektedir. 

Saç, yüz, cilt ve diz gibi bölgelerin tedavisinde PRP uygulamasını İstanbul’da uygun fiyatlarla yaptırmak isteyen hastalarımız, randevu için estetik ve plastik cerrahi kliniğimiz ile iletişim kurabilirler.