Annelik Estetiği Nedir?

Annelik Estetiği; Anne adayları daha doğum yapmadan doğum sonrasını düşünmeye başlarlar. Sağlıklı bir gebelik sürecinde anne adaylarının kilo alması son derece normaldir.

Ancak, gebelikte alınan kiloları geri vermek ciddi bir problem olarak yeni doğum yapan kadınların önünde bulunur. Bu noktada, özellikle Instagram gibi sosyal paylaşım sitelerinde almış oldukları kiloları en kısa sürede veren anneleri gören diğer kadınlar da bunun mümkün olup olmadığını düşünürler.

Günümüzde hem annelerin çalışma hayatında aktif olarak yer alması hem de maddi imkansızlıklardan dolayı doğumun ertesinde kilo vermek için istenilen şartlar elde edilememektedir.

Özel spor eğitmenleri tutmak, kişiye özel olarak hazırlanmış diyet programlarıyla kısa sürede kilo vermek veya spor yapmak için hem zaman hem de maddi imkanlar gerekir.

Bunun yanı sıra, sağlıklı beslenme programlarıyla kilo vermek ancak uzun vadede mümkün olur. Vücudun eski formuna kavuşması ise her kadında aynı şekilde gerçekleşmeyebilir. Hatta, spor ile giderilemeyecek türden vücut deformasyonları meydana gelir.

Hamilelik döneminde alınan kiloların yanı sıra doğum sonrası vücutta oluşan deformasyonların ortadan kalkmasını isteyen anneler için son zamanlarda popüler önemli bir uygulamadan bahsetmeliyiz.

Dünyada moda haline gelen ve hamilelik öncesi vücut formuna ulaşmayı mümkün kılan annelik estetiği sayesinde kadınların yaşamış olduğu tüm bu sorunlar çözülmektedir. Bu operasyonun diğer adının mommy makeover olduğunu da ifade etmeliyiz.

Doğum sonrası sorunlar yaşayan kadınlar için annelik estetiği söz konusu olabilir. Emzirme, doğum ve sıklıkla kilo alıp vermeden dolayı göğüslerinin içi boşalan kadınlar için uygulanabilecek bir operasyondur.

Bunun yanı sıra, yine emzirme sebebiyle göğüsleri sarkan kadınların da annelik estetiğine ihtiyaçlarının olduğunu söyleyebiliriz. Karın kasları ve çevresinde gevşeme ve çatlak oluştuğu takdirde yine annelik estetiğine ihtiyaç duyulacaktır.

Basen, kol ve bacak gibi bölgelerde fazla yağları olan kadınlar da annelik estetiğinden faydalanabilirler. Sonuç olarak, annelik estetiği; doğum ve emzirme dönemi biten kadınlar için uygulanmaktadır.

Annelik estetiği (Mommy makeover), İstanbul’un en iyi estetik ve plastik cerrahi kliniklerinden birisi olan Op. Dr. Şerif Yavuz kliniğinde başarılı bir şekilde yapılmaktadır. Annelik estetiğini (Mommy makeover) İstanbul’da yaptırmak isteyen hastalarımız, randevu için estetik ve plastik cerrahi kliniğimiz ile iletişim kurabilirler.

Annelik Estetiği Nasıl Yapılır?

Daha önce de söylediğimiz gibi annelik estetiği için aynı anda birden çok operasyon uygulanır. Operasyonun sayısına ve süresine göre ameliyatın toplam süresi de farklılık gösterecektir. 

Ancak, ameliyatın genellikle üç ila beş saat arasında sürdüğünü ifade etmeliyiz. Yapılacak operasyonlardan bahsetmek gerekirse;

 • Göğüs estetiği; annelik estetiğinin en önemli kısımlarından birisini oluşturmaktadır. Doğum sonrasında göğüslerde boşalma veya sönme meydana geldiği için meme büyütme veya dikleştirme uygulanır. Bunun yanı sıra, bazı kadınlar, doğum ertesinde kilo almalarından kaynaklı olarak göğüs büyümesi yaşarlar. Bu sorunu çözmek adına göğüs küçültme ameliyatı da yapılabilir. Meme dikleştirme için yapılan ameliyatın amacı da farklıdır. Sarkan göğüslerin eski haline getirilerek daha dik bir görünüm kazandırılması hedeflenir. Memenin alt kısmından yapılan kesiler sebebiyle ortaya çıkan izler bir süre sonra deriyle aynı renge dönüşür.
 • Meme küçültme ameliyatı da annelik estetiğinin bir parçası olarak dikkat çeker. Hamilelik ve alınan kiloların bir sonucu olarak göğüsler büyür. Büyüyen göğüsler; bir süre sonra sırt ve bele baskı yaparak ağırlık yaratır. Sonuç olarak, bu durumdan muzdarip olan kadınların kıyafet seçiminde dahi aşırı zorlandığı bilinir. Ayrıca, yapılması planlanan spor aktivitelerinin de zorlaştığını söyleyebiliriz. Doğum sonrasında memelerin birbirinden farklı konuma gelmesi sorunuyla baş başa kalan kadınların sorununa çözüm bulunması amacıyla meme estetiği operasyonu yapılır. Operasyon ile memelerin aynı ve eşit görünüme gelmesi mümkün olur. Meme küçültme ameliyatı sırasında memedeki fazla doku ve yağlar alınır. Ayrıca, dikiş izlerinin yine memenin altında kalmasından dolayı dışarıdan bakıldığında belli olmayacağını söylemek gerekir. İzlerin yukarıda da belirttiğimiz gibi bir süre sonra deriyle aynı renge gelmesi söz konusu olacaktır.
 • Annelik estetiği içeriğinde yer alan bir diğer uygulama ise karın germe ameliyatı olur. Sezaryen doğum yapan kadınlarda yer alan dikiş izlerinin giderilmesi ve aynı zamanda sarkan karın derisinin tekrar toplanması için karın germe ameliyatı yapılır. Bunun yanı sıra, karın bölgesindeki fazla yağların alınması ve daha düz bir karın elde edilmesi için mini karın germe ameliyatı yapılır.
 • Liposuction oldukça popüler bir uygulamadır. Yağ alma operasyonu ile birçok kişinin sorunları kökünden çözülmektedir. Vücudun fazla yağ bulunan bölgelerinde uygulanır. Ancak, yüz bölgesinde yalnızca boyun bölgesindeki yağların alındığını ifade etmeliyiz. Bir başka deyişle, diyet ve spor yapılmasına rağmen vücuttan bir türlü atılamayan yağların atılmasında faydalı olmaktadır.
 • Vajina estetiği ise annelik estetiğinin en hassas operasyonlarından birisidir. Normal doğum sonrası veya kilo alıp vermeyle ortaya çıkan vajina dudaklarının sarkma problemlerinin vajina estetiği ile çözüldüğünü söylemeliyiz. Bu işlem sırasında vajina iç dudakları küçültülür. Vajina daraltılır ve bu sayede vajinanın doğum öncesi haline dönmesi sağlanır.
 • Annelik estetiği; birçok estetik operasyonunun bir arada olmasından dolayı dikkatli yapılması gereken bir operasyondur. Operasyon sayısına göre değişmekle beraber hastanın bir ila üç gün arasında hastanede kalması istenir. Bunun yanı sıra, yukarıda bahsettiğimiz operasyonlar istendiği takdirde aynı anda uygulanabilir. Ancak, duruma bağlı olarak üç ay arayla uygulanması da mümkün olabilir.
 •  

Hasta; ameliyatın ardından birkaç gün geçmesiyle beraber normal hayatına dönecektir.

Mommy Makeover Öncesinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Annelik estetiği öncesinde ilk olarak kadınların vücutlarında hangi sorunların olduğu belirlenmelidir. Karın bölgesinde sarkma ve çatlak olanlar için karın germe operasyonu uygulanır. Bunun yanı sıra, fazla yağları olanlar için bölgesel yağ alma operasyonu yapılır.

Göğüslerinde çeşitli sebeplerinden dolayı büyüme olanlar için meme küçültme, göğüslerinde boşalma ve sarkma olanlar için meme dikleştirme ve aynı zamanda meme büyütme, kollarında birtakım sarkmalar olanlar için ise kol germe operasyonları uygulanır.

Bu noktada, vücudunuzun hangi bölgesinde sorun olduğuna karar verirken doktorunuzla konuşmalı ve onun tavsiyelerine dikkat ederek hareket etmelisiniz. Bir başka deyişle, gerekli muayenelerden sonra annelik estetiğine karar verilir.

Annelik estetiği; bazı kadınlar için vücutlarının neredeyse her bölgesinde gerekli olur. Bilhassa doğumun ardından kilo alıp verme sürecinin hızlı bir şekilde gelişmesinden dolayı vücutta çok ciddi sarkmalar meydana gelir. O yüzden, doğuma bağlı olarak sorunları ortaya çıkan kadınların annelik estetiğinden yüzde yüz faydalanması gerekir.

Annelik estetiği; yukarıda bahsettiğimiz üzere birçok farklı operasyondan meydana gelir. Genel anestezi altında uygulanır. Diğer estetik operasyonlarda olduğu gibi annelik estetiğinde de ameliyat öncesi birtakım kurallara uyulmalıdır.

 • Ameliyattan iki hafta öncesinde hem alkol hem de sigara kullanımının bırakılması gerekir. Çünkü, bilhassa sigara kullanan hastaların iyileşme süreci uzayacaktır.
 • Diğer estetik operasyonlarda olduğu gibi annelik estetiğinde de kan sulandırıcı ilaç kullanımının en az iki hafta önce bırakılması şarttır.
 • Hasta; operasyon öncesinde düzenli olarak kullandığı ilaçları doktoruna bildirmelidir. Bazı ilaçların kullanımı estetik operasyona engel olabilir.
 • Birçok anne; doğumda almış olduğu kiloları geri vermek adına zayıflama hapı, vitamin hapı veya bitkisel çay kullanır. Ancak, bunların operasyondan en az iki hafta önce kullanımının bırakılması şarttır.
 • Genel anestezinin bir gereği olarak operasyondan en az altı saat önce yeme ve içmeyi kesmek gerekir.

“Annelik Estetiği; Yukarıda Bahsettiğimiz Üzere Birçok Farklı Operasyondan Meydana Gelir. Genel Anestezi Altında Uygulanır. Diğer Estetik Operasyonlarda Olduğu Gibi Annelik Estetiğinde De Ameliyat Öncesi Birtakım Kurallara Uyulmalıdır.”

Op. Dr. Şerif Yavuz

Annelik Estetiği Fiyatları 2024

Annelik estetiği fiyatları, İstanbul’da uygulamanın yapıldığı kliniğin lokasyonu, kullanılan malzeme, estetik ve plastik cerrahın tecrübesi ve döviz kuru gibi bir çok faktörden etkilenmektedir. 

Annelik estetiğini (Mommy makeover) İstanbul’da uygun fiyatlarla yaptırmak isteyen hastalarımız, randevu için estetik ve plastik cerrahi kliniğimiz ile iletişim kurabilirler.