Burun Estetiği (Rinoplasti) Ameliyatı Nedir? İstanbul

Burun Estetiği (Rinoplasti) Ameliyatı, burun görünümünü iyileştirerek, estetik burun formu elde etmek amacıyla yapılan bir işlemdir. Burun ameliyatları arasında en çok tercih edilenidir.

Estetik bir burun sahibi olmak insanları önemsediği bir durumdur. Burunda şekil bozukluğu ve kemerli burun, hem görselliği olumsuz etkiler hem de nefes alıp vermeyi güçleştirebilir.

Burun görünümü ile ilgili kaygısı olan ve solunum faaliyetini düzenli yapamayan kişiler için burun estetiği ameliyatı yapılmaktadır. Rinoplasti ameliyatı, kişinin tercihine ve ihtiyacına göre planlanır.

Rinoplasti ameliyatı sırasında septoplasti de (deviasyon ameliyatı) yapılabilir. Hastanın mutluluğu ve ameliyat sonrası burun görünümünü beğenmesinin en önemli ölçütlerinden biri hekimin yaptığı başarılı operasyon sayısıdır.

Burun estetiği (Rinoplasti) ameliyatı, İstanbul’da en iyi burun estetik doktorlarından Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Şerif Yavuz tarafından estetik cerrahi kliniğimizde başarılı bir şekilde yapılmaktadır. Burun estetiği (Rinoplasti) ameliyatı yaptırmak isteyen hastalarımız, İstanbul’da bulunan kliniğimiz ile iletişim kurarak hemen randevu alabilirler.

Burun Estetiği (Rinoplasti) Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Burun Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır? Fiyatları? İstanbul

Burun Ameliyatı Nasıl Yapılır? Burun estetik yapısının iyileştirilmesi ve burundaki sağlık sorunlarının giderilmesi için yapılan çeşitli uygulamalar bulunmaktadır. Bunlardan bir kısmı cerrahi işlem gerektirirken bir kısmı ise cerrahi işlem olmadan yapılır. Ameliyatlı rinoplasti işlemi ise açık ve kapalı teknik dahil olmak üzere 2 yöntem ile yapılır. Aşağıda burun estetiği ameliyatına ilişkin bilgiler aktarılacaktır.

Ameliyata hazırlık yapılır:

Ameliyat öncesi dikkat edilmesi gereken kurallara uyulması gerekir. Burun fotoğraflarını değerlendirme ve ameliyat için genel hazırlıklar yapılır.

Hasta anestezi altına alınır:

Fazla uzun sürmeyecek basit ameliyatlar için sedasyon ile (anestezinin süresinin uzatan ve hastayı rahatlatan uygulama) desteklenmiş lokal anestezi yapılır. Ancak rinoplasti için kullanılan genel anestezidir.

Ameliyat sonrası:

Rinoplasti ameliyatının sıralı bir dizi aşaması yoktur. Her ameliyat, uzun burun anatomisine ve tercihlerine yönelik kişiselleştirilir. Rinoplasti ameliyatı açık ve kapalı olmak üzere 2  yöntemle yapılır. Her iki yöntem hakkıda genel bilgiler yazımızın devamında yer almaktadır.

Hasta bir gün klinikte kalır:

Burun yapısındaki değişkenlik, bozukluğun yoğunluğu ve sayısı, uygulanan teknik, ekstra işlemler ameliyatın süresini etkiler. Zorluk derecesine bağlı olarak burun estetiği ameliyatı süresi 1 saat ile 4 saat arasında değişiklik gösterebilir.

Hasta bir gece hastanede kalır. Bu zaman içinde kan analizleri yapılır, ağrı kesicilerle ağrılar dindirilir. Hastaya kullanacağı ilaçlar bildirilir ve kontrol muayenesi için gün verilir.

Burun estetiği ameliyatı ile ilgili diğer önemli başlıklar ise sık sorulan sorulardan yer alnaktadır. Sık kullanılan soruların bölümünde fayda sağlayacağınız tavsiyeler de bulunmaktadır.

İstanbul Burun Estetiği Fiyatları Ne Kadar?

Burun estetiği ameliyatı fiyatları, bazı faktörlere bağlı olarak şekillenir. Bunlar arasında ameliyatı gerçekleştiren cerrahın deneyimi, klinik veya hastane seçimi, ameliyatın zorluk derecesi ve ilave hizmetler yer alır. Ayrıca, bu kriterler zaman içinde değişebilmektedir.

İstanbul’da burun estetiği ameliyatı için genel bir fiyat aralığı vermek gerekirse, ortalama olarak 25.000 TL ile 45.000 TL arasında değişmektedir denebilr. Ancak bu sadece genel bir ifadedir ve gerçek fiyatlar, yukarıda belirtilen faktörlere göre belirlenir.

Ameliyat fiyatını belirlemek için çeşitli kliniklerle görüşme, ameliyatın kapsamını, beklentilerinizi ve özel ihtiyaçlarınızı paylaşma ve ayrıntılı bir fiyat teklifi almanız önemlidir. Ayrıca, ameliyatı gerçekleştirecek cerrahın deneyimi ve kliniğin güvenilirliği hakkında bilgi edinmeniz gerekir.

Kemerli Burun-Burun Kemeri Düzeltme Fiyatları Ne Kadar?

Kemerli burun ameliyatı, burun kemeri düzeltme, burun estetiği ameliyatının bir parçası olabilir ve fiyatı bir dizi faktöre bağlı olarak değişir. Bu faktörler arasında cerrahın deneyimi, klinik veya hastane seçimi, ameliyatın karmaşıklığı ve ilave hizmetler yer alır.

İstanbul’da kemerli burun-burun kemeri düzeltme ameliyatının fiyatı genel olarak 20.000 TL ile 55.000 TL arasında değişir. Ancak, bu genel bir ifadedir ve gerçek fiyatlar, yukarıda belirtilen faktörlere göre değişiklik gösterebilir.

Ameliyat fiyatını belirlemek için uzman bir plastik cerrah ile görüşmeniz ve beklentilerinizi paylaşmanız gerekir.

Burun Estetiği (Rinoplasti) Ameliyatı Fiyatları İstanbul

Burun estetiği (Rinoplasti) ameliyatı fiyatları-2024 İstanbul’da lokasyona ve estetik cerrahın tecrübesine göre değişmekte olup standart bir fiyatı yoktur. Burun yapısı her bireyde farklı olup, yapılacak işlemlerin cerrahi açısında zorluk derecesi değişmektedir. Ayrıca nefes alma problemlerine sebep olan deformitelerin varlığı da ameliyat ücretlerini değiştirir.

Bu sebeple sadece online olarak fiyat araştırması yaparak karar verilmemelidir. Tecrübeli olduğuna kanaat getirilen hekime muayene olmak daha doğru olacaktır. Fiziki muayene neticesinde hekim sorunları belirler, beklentilerinizi öğrenir ve beklentilerin ne kadar gerçekleşebileceğini aktararak fiyatı verir.

Burun estetiği (Rinoplasti) ameliyatı fiyatları çok yüksek olan doktorlar olabilir, bu ameliyatın başarılı olacağı anlamına gelmez. Önemli olan yetenekli bir plasitk cerrah seçimi yapmanızdır. Burun estetiği ameliyatı için dşük fiyat sunan merkezlere karşı da ihtiyatlı olmak gerekir.

Sadece ucuz olduğu için araştırmadan ve sorgulamadan yaptırılan burun ameliyatları hayal kırıklığına sebebp olabileceği ve manevi olarak kişiyi yıpratacağı gibi, bu durumun telafisi de çok daha masraflı olacaktır. Burun estetiği (Rinoplasti) ameliyatı fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için İstanbul’da bulunan estetik cerrahi kliniğimiz ile iletişim kurabilirsiniz.

Burun Estetiği Ameliyatı Ne Kadar Kalıcı?

Burun estetiği (Rinoplasti) ameliyatının kalıcılığı, yapılan işlemlere ve kişinin vücut yapısına bağlı olarak belirlenir. Burun estetiği ameliyatı, genellikle uzun vadeli sonuçlara ulaşmak için yapılan bir cerrahi müdahaledir. Ancak, bazı faktörler ameliyat sonuçlarının kalıcılığına etki etmektedir.

Ameliyat sonrası dönemde burun estetiği ameliyatının kalıcılığı için etkili olan faktörler:

 • İyileşme süreci: Burun estetiği ameliyatı sonrası iyileşme süreci önemlidir. Ameliyatın kalıcılığı için cerrahınızın talimatlarına uymanız ve düzenli takip kontrollerine gitmeniz gerekmektedir.
 • Dokuların uyumu: Ameliyat sonrası kalıcılık için burun dokularının uyumu önemlidir. Vücut yapısının kendini yenilemesi sonucu dokular yerine oturur. Bu süreç sonunda hedeflenen form daha da belirginleşir.
 • Cerrahın becerisi: Burun estetiği ameliyatının kalıcılığı cerrahın deneyimi ve yeteneğine de bağlıdır. Uzman bir plastik cerrah tarafından yapılan ameliyat, daha kalıcı sonuçlara ulaşmayı sağlar.

Bununla birlikte, yaşlanma süreci ve diğer doğal etkenler, zaman içinde meydana gelen değişikliklere neden olabilir. Bu nedenle, burun estetiği ameliyatının sonuçların kalıcılığı, kişinin yaşam tarzı, yaşlanma süreci ve genetik faktörler gibi birçok etkene bağlı olarak değişebilir.

Burun estetiği ameliyatının kalıcılığı hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için bir estetik cerrahi uzmanı ile doğrudan görüşülmesi önerilir. Cerrahınız, size beklentilerinizin değerlendirilmesi ve sonuçların kalıcılığı hakkında daha fazla bilgi verebilir.

Burun Estetiği (Rinoplasti) Öncesi Ne Yapılmalı?

Burun ameliyatı olmadan önce ne yapılmalı sorusuna karşılık bazı tavsiyelerde bulunulabilir. Aktarılan bilgilerin yerine getirilmesi halinde operasyonun başarı artacak ve iyileşme dönemi daha rahat geçecektir. Burun estetiği ameliyatı öncesi yapılması gerekenler şunlardır: 

 • Hastanın ameliyattan ne beklediğini plastik cerraha iyi bir şekilde izah etmesi gerekir.
 • Kanamaya sebebp olabilecek ilaçların kullanımı sonlandırılmalı.
 • Ameliyattan 8 saat önce gıda tüketimi sonlandırılmalı.
 • Sigara ve alkol kullanımına ara verilmeli.

Burun Estetiği (Rinoplasti) Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ameliyat sonrasında alınan netice, hekimin tecrübesi, hastaların yaşı, genel sağlık durumu, burunda yapılan işleme, burundaki kıkırdak, kemik ve cilt özelliklerine, sigara ve alkol tüketimi, beslenme gibi pek çok faktörden etkilenir.

Bununla birlikte burun estetiğinden sonra bazı tavsiyelere uyulması halinde ulaşılacak burun görüntüsü beklentilerine cevap verecektir. Peki burun estetiği ameliyatından sonra nelere dikkat edilmeli?

 • Burun estetiğinden sonra sigara ve alkole ara verilmelidir.
 • Doğrudan güneş ışığına çıkılmamalıdır.
 • Tuz oranı yüksek gidalar tüketilmemeli.
 • Morluk ve şişlik için buz kompresi yapılabilir.
 • Ağrı ve ödem için reçete edilen ilaçlar kullanılmalı.
 • Baş yukarda olacak şekilde sırt üstü yatılmalı.
 • Spora bir kaç hafta ara verilmeli.
 • Doktor tavsiyesine göre masaj uygulanabilir.
 • Burun, darbelere karşı korunmalıdır.

Burun Estetiği (Rinoplasti) Ameliyatı Hangi Durumlarda Yapılmalıdır?

Burun estetiği (Rinoplasti) ameliyatı yaptırmak için pek çok sebep bulunmaktadır. Nefes almada zorluk gibi sağlık sorunları yaşanıyorsa burun estetiği yapılabilir.

Ancak bunun dışında estetik taleple şekillendirmelerle birlikte nefes almayı rahatlatmak için burun estetiği ameliyatı yapılabilmektedir. Aşağıda burun estetiği ameliyatının gerekli olduğu durumlar sıralanmıştır.

 • Daha önce burun estetiği ameliyatı olmasına rağmen burun görüntüsünden
  memnun kalınmaması (Revizyon burun estetiği ameliyatı)
 • Burun orta hattında burun desteğini sağlayan kıkırdakta (septum) eğriliği olan
 • Burun normal şekilli olmasına rağmen farklı bir burun görüntüsü istemek
 • Burun yapısının olması gereken ölçülerden daha geniş olması
 • Burun büyüklüğünü değiştirmek (küçültmek veya büyültmek)
 • Burun köprüsünün düzeltilmesi (kemerli burun – burun kemeri düzeltme)
 • Burun – alın arasındaki ya da burun – dudak arasındaki açının normal olmaması
 • Burun ucunda sarkıklık, kalkıklık, genişlik, sivrilik, darlık ya da
  burun deliklerindeki asimetrik görünüm gibi sorunların varlığı
 • Solunum yollarını daraltan burun eti
 • Brun kemeri olanlardan, Afrika veya Asyalı etnik buruna sahip kişilere etnik rinoplasti yapılabilir.

Buruna Kıkırdak Ekleme Ameliyatı Nedir?

Buruna kıkırdak ekleme ameliyatı, burnun şekil bozukluklarını iyileştirmek veya buruna yeni bir şekil vermek için buruna kıkırdak eklemek amacıyla yapılan ameliyattır. Bu ameliyat burun estetiği ameliyatlarının bir parçası olarak, travma sonrası bozukluklarda veya deformitelerin tedavisi amacıyla yapılabilir.

Buruna kıkırdak ekleme ameliyatı şu durumlarda yapılabilir:

 • Burun yapısını güçlendirme
 • Burnu yeniden yapılandırma
 • Burun işlevlerini iyileştirme

Ayrıca, burunda kırık oluşması, burun estetiği ameliyatı sonrası oluşan komplikasyonlar, travma veya enfeksiyon sonucu burunda deformit meydana gelmesi gibi durumlarda buruna kıkırdak ekleme ameliyatı yapılabilir.

Bu ameliyat genel anestezi altında yapılır. Ameliyatta, septum, kulaklar ve kaburgadan kıkırdak alınabilir, daha sonra yeniden şekillendirilebilir. Kıkırdak, burnun şeklini desteklemek ve düzeltmek için kullanılır.

İyileşme süresi yaklaşık 2 haftadır. Ameliyat sonrası burnun şişmesi ve morarma olması normaldir. Bu şişlik ve morarma genellikle birkaç hafta içinde kaybolur.

Buruna kıkırdak ekleme ameliyatı, burnun şeklini değiştirmek veya düzeltmek için etkili bir yöntemdir. 

 Burun Estetiği (Rinoplasti) Ameliyatı Çeşitleri Nelerdir?

Burun estetiği ameliyatları, burnun yapısı ve taleplerin belirlenmesi sonunda açık veya kapalı teknikle törpüleme, kırma işlemleri yapılır. Eğer yeterli kıkırdak desteği yoksa kulaktan veya kaburgadan alınan kıkırdakla, yeniden burun kıkırdakları oluşturur.

Ameliyattan sonra burun içine silikon tamponlar giydirilerek ameliyat sonlandırılır. Gerekli olması durumunda burun kanatları kesilerek açılır. Bunun dışında deriye herhangi bir müdahele yapılmaz. Estetik burun ameliyatlarında, güzel bir burun oluşturmanın yanında işlevsel ve rahat nefes alan bir yapı inşa etmek hedeflenir.

Bunları yaparken de var olan yapıları mümkün olduğunca koruyarak koruyucu rinoplasti ilkelerine uygun şekilde operasyon yapılır.

Koruyucu Rinoplasti (Koruma Rinoplastisi)

Burun yapısını koruyarak ve çok fazla değiştirmeden burun estetiği yapılmasına koruyucu rinoplasti denir.

Bu bölgedeki burun ucu ve sırtındaki kemik, kıkırdak, bağ ve zar yapıları korunur. Genel yapı zarar görmeden kıkırdak ve kemik çıkartılır. Buruna herhangi bir zarar verilmez. Tercihe göre açık veya kapalı teknikle veya piezo eşliğinde yapılabilir.

Koruyucu rinoplasti özellikle burunda eğrilik sorunlarının çözümü için tercih edilen ‘push down’ veya ‘let down rinoplasti’ olarak da adlandırılan özel bir uygulamadır. Uygulama sırasında burun sırtını bozulmaz, törpüleme ve kesme işlemleri yapılmaz.

Bu işlemlerin yerine burnun alt kısmından kemik ve kıkırdak yapı alınır, üst kısmı indirirlir ve burun kemeri yandan düzeltilir. Yani mevcut anatomi korunarak düzeltme işlemi yapılır. Daha önce rinoplasti ameliyatı geçirmiş olan pek çok kişiye uygulanabilir.

Özellikle burun sırtı önden normal gözüken ama yandan kemerli olan ve burun dışında bir yöne doğru özellikle kemik yapısından kaynaklı eğriliği olan hastalar bu yöntem için uygun olan kişilerdir. Koruyucu rinoplasti tekniğine uygun bir burun yapısına sahip olup olmadığınızı anlamak için uzman bir plastik cerraha muayene olabilirsiniz.

Açık  Burun Ameliyatı (Açık Rinoplasti)

En sık tercih edilen rinoplasti yöntemidir. Açık burun ameliyatında burun direği denilen kolumellanın en dar kısmına yapılan ve yine burun çukuru içine doğru uzanan yatay bir kesi ile yine burun kemiği ve kırdağaına müdahale edilerek yapılır.

İleri düzeyde bozulma olan veya ikinci cerrahi adı verilen, daha önce rinoplasti ameliyatı geçirmiş ama başarısız olmuş kimselere yapılır. Açık rinoplasti, özellikle aşırı deformitesi olan burunlarda cerraha daha geniş bir görüş ve işlem alanı sunar.

Hasta açısından açık veya olan kapalı rinoplasti arasında belli belirsiz olan 1-2 mm’lik yara izi dışında belirgin bir fark yoktur.

Kapalı Burun Ameliyatı (Kapalı Rinoplasti)

Kapalı burun ameliyatı, komplike olmayan ameliyatlarda tercih edilir. Kapalı rinoplastide burnun iç kısmında 3-4 cm’lik kesi yapılır. İşlemler burun açılmadan gerçekleşir. Kapalı rinoplasti ameliyatındaki işlemler burun içinden açılmış olan alanda yapılır.

Açık rinoplastiye göre daha kısa sürede tamamlanır. Kıkırdak, kemik gibi yapılar doğrudan görünmediğinden işlem yapmak açık rinoplasti tekniğine göre daha zordur. Açık rinoplasti sırasında kanayan bir damara işlem yapmak kolayken kapalı teknikte bu işlem oldukça zordur.

Piezo Burun Estetiği (Rinoplasti) Ameliyatı Tekniği

Piezo burun estetiği tekniği ile burun estetiği ameliyatı, teknoloji kullanılarak milimetrik hesaplamalarla uygulanan ve yumuşak dokulara verilen zararı en aza indiren bir rinoplasti yöntemidir.

Açık rinoplasti yöntemi kullanılarak yapılan bu yöntemde deride oldukça küçük bir kesi yapılıp burun kemiğine piezo burun estetiği tekniği ile ultrasonik ses dalgaları gönderilir. Geleneksel olarak yapılan rinoplasti ameliyatlarındaki kırma işlemi yapılmaz.

Ses dalgaları sadece kemiklere etki ederken damar, sinirler ve deri gibi yumuşak dokulara zarar vermez. Burun kemiği milimetrik inceliklerle kesildiği için operasyondan sonar memnuniyet oranı yüksektir. Piezo yöntemi ile ameliyat sırasında oluşan kanama daha azdır.

Ayrıca ameliyattan sonar şişme, morarma ve ağrı nadirdir, ağrı olsa da hafiftir. Bu avantaja rağmen tek eksiği ise teknikle uyumsuz olduğundan kapalı rinoplasti ameliyatlarında kullanılamamasıdır.

Burun Ucu Estetiği (Tip Plasti)

Tip plasti, burun kemiğinde eğriliği ve hasar olmayan, ancak burnun ön kıkırdak kısmındaki eğrilik, yükseklik ve burun deliklerinde farklılık olanlarda kemik yapısına dokunulmadan öndeki kıkırdak bölümü arzulanan görünüme kavuşturmak için yapılan operasyondur. Yani burun ucu estetiği ameliyatı ile burun ucu güzelleştirilir ve mevcut sorun giderilir.

Sedasyon işlemi veya lokal anestezi altında yapılan ameliyat yaklaşık 25-30 dakika sürer. Kemiğe müdahale yapılmadığından ameliyat süresinin daha kısa ve sonrasında ödem, morluk ve kanama riskinin daha az olduğu bir ameliyattır. Ameliyatın yapılma sebepleri şu şekilde sıralanabilir.

 1. Burun ucunda incelme elde etmek
 2. Burun ucunu kaldırma
 3. Burun ucu açı değişikliği
 4. Burun ucu düşüklüğü
 5. Burun deliklerindeki asimetri ve şekil bozukluğunu giderme
 6. Burun kanatlarındaki fazlalığın alınması

SIK SORULAN SORULAR

Rinoplasti açık ve kapalı teknik olmak üzere 2 farklı şekilde yapılır. Kapalı teknik çok zor olmayan ameliyatlarda kullanılır ve buruna yapılacak kesi burun içinde gerçekleşir. Açık teknik ise revizyon ameliyatları başta olmak üzere daha zor olan ameliyatlar için tercih edilir.

Bu ameliyatta yapılacak kesi ise iki burun deliği arasında V şeklinde yapılır. Yani kolumella denilen alanda 2-3mm’lik kesi izi olur.

Kapalı teknikte iz olmaaz. Açık teknikle yapılan rinoplasti sonrası kesilen bölgede  kolayca anlaşılamayan ve belirgin olmayan bir iz kalır. Bu iz 6.-7. aydan itibaren daha da belirsiz hale gelir.

Hastaların burun kanatlarında küçültme yapıldıysa buralardaki izlerde katlantı bölgesinde kalması halinde gizlenir. Her ne kadar burun direği ve kanatları yara iyileşmesinin iyi olduğu yerler olsa da, iyileşme üzerinde deri yapısı ve renk farklılıkları gibi özellikler de etkili olmaktadır.

Geliştirilen piezo tekniğinde kullanılan ultrasonik dalgalar, yumuşak doku hücrelerinin zarar görmesini, morarma, şişlik ve kanama riskini de azaltmıştır. Ancak bazı hassas cilt yapısına sahip kişilerde ödem ve morluk olabilir. Ameliyat sonrası buz uygulaması, başın göğüs hizasından daha yukarıda turulması ödememin daha hızlı sonlanmasını sağlar.

Burun estetiği ameliyatının acı ve ağrıya sebep olacağı endişesine sahip hastalarda da bu ameliyat yapılabilmektedir. Burun estetiği ameliyatı genel olarak ağrılı bir ameliyat değildir. Rinoplasti ameliyatında burun kemiği ve kıkırdak yapısında müdahaleye rağmen hastaların %90’ında ağrı oluşmaz.

%10’luk kısım hafif sızlama şeklinde ağrı olabilmekte bu da ağrı kesiciler ile giderilmektedir. Ameliyattan sonra kanama ve şişliğin artmaması için yapılan buz uygulaması da hafif ağrıları azaltıcı etki gösterir.

Burunda solunum problemine neden olan durumlar; burun salgılarının azlığı, septum dediğimiz burun orta hatta bulunan kıkırdak yapının eğri olması, konka dediğimiz burun içindeki yumuşak dokuların aşırı büyümesi veya nazal kemiklerin travmaya bağlı burun içini daraltan eğriliğidir.

Burun estetiği (Rinoplasti) ameliyatında sadece estetik olarak değil, fonksiyonel olarak da yaklaşılır ve ameliyat bu sorunların çözümünü de içerir.

Burun estetiği ameliyatından sonra hastaların büyük kısmında nefes almada rahatlama görür. Rinoplasti cerrahisi sırasında septum kıkırdak yapı desteği sağlanamadıysa veya burun yapısı aşırı küçültme ön plana alınıp burun kemikleri burun içine doğru aşırı yer kaplıyorsa solunum problemine sebep olabilir.

Burun ameliyatlarının bazı ufak zorlukları bulunmaktadır. Birden fazla işlemin yapılması gereken operasyonlar olduğu gibi basit rinoplasti operasyonları da söz konusudur. Yüzdeki ödem ve şişlikler 3. günden itibaren azalmaya başlar. Ödemler 1 hafta sonunda %80-90 oranında iyileşir.

Silikon tamponlar 3.-7. Günler arasında çıkarılır, dikiş varsa bunlar alınır. 1. Haftanın ardından burun üzerindeki plastik veya metal ateli çıkarma ve yeniden bandajlama yapılır. Bu devreleri geçirdikten sonra, yani hastalar genellikle 7 gün sonra rutin işlerine dönebilir.

Ancak kalabalıktan ve toplu taşıma araçlarından bir süre daha uzakta kalmak faydalı olabilir. Buruna yerleşen atel 6-7 gün sonra burundan alınır. Rinoplasti ameliyatı sonrası hastalar genellikle 4-5 saat içinde ayağa kalkarak dolaşmaya ve kusmaya yok ise yemek yemeye başlamaktadır.

Burnun iyileşme süreci cilt kalınlığı ve tipine göre değişir. Bununla birlikte burun yaklaşık 8.-9. aylarda %80-90 oranında oturur. Son şeklini alması 1-1,5 yılı bulmaktadır.

Rinoplasti ameliyatı sırasında septum kıkırdağına müdahale edilmişse silikon tampon kullanılır. Hasta muayenelerine göre ortalama 3-7 gün sonra tampon çıkartılır. Hastaların en sık korktuğu tampon çıkarılırken ağrı-acı oluyor mu sorusudur.

Buruna yerleştirilmiş tamponlar yumuşak, ağrıya sebep olmayan, kaygan, delikli yapılı silikon tamponlardır. Tamponlar bu özellikleri ile burun dokularına yapışmaz ve ağrıya sebep olmazlar.

Eski dönemlerde yapılan rinoplasti ameliyatlarında kullanılan tamponlar burun içine yapıştırdıkları için çıkartma işlemi sırasında ağrı hissedilirdi. Silikon yapılı bu sistemlerin yumuşak olması ve delikli yapısı daha rahat nefes almayı da sağlarlar.

Estetik burun ameliyatı süresinin uzunluğu, yapılacak işlemlere, ameliyatın kaç kez yapıldına, burun yapısında yeterli kıkırdak doku olup olmadığını göre göre değişir. Primer rinoplasti dediğimiz ilk kez yapılan burun ameliyatlarında ortalama ameliyat süresi 2-2,5 saattir.

Burun ameliyatı sonrası başın kalp hizası üzerinde olması önemlidir. Bu şekilde buruna giden kan miktarı azaltılır ve buruna basınç olmaz. Başın yüksekte tutulması, ameliyattan sonra meydana gelen kanama, morarma, ağrı ve ödemde azalmayı sağlar.

Bu amaçla başın altına 2 veya 3 yastık konulur ve sırt üstü yatılır. Operasyon bölgesine zarar vermeyecek şekilde sağa ve sola dönüşler yapılabilir. Hekimin tavsiyesi doğrultusunda olmak üzere 6 hafta kadar sırtüstü yatmak yeterli olabilir.

Operasyon günü hastanede kalınacağı için bazı eşyaların hazırlanması gerekir. Ön taraftan kapanan ve kolay giyilip çıkarılan pijama, gecelik, diş fırçası, tarak gibi bakım eşyaları da alınabilir.

Rutin olarak kullanmakta olduğu diğer özel eşyalar da hastanın yanında olabilir. Ameliyattan önce takma diş, kolye, yüzük, bilezik, küpe ve saat gibi tüm takıların çıkarılacağı da unutulmamalıdır.

Pek çok kişi burun estetiği ameliyatı – rinoplasti kalıcı mı diye sorgulayarak ameliyatın kalıcı olup olmadığını merak etmektedir. İyi yapılmış bir rinoplasti ameliyatının sonucu kalıcıdır. Ciddi bir travma olmadıkça yıllar geçtikçe burun son şeklini korur.

Tamponun ne zaman burundan alınacağına dair en doğru kararı burun ameliyatı yapan doktor verecektir. Tampon en erken 3. gün burundan alınabilir. Bununla birlikte tamponun burunda kalması için uygun görülen süre 7 güne kadar uzayabilir. Bu dönemde burun şiş ve ödemlidir ve göz altlarına kadar yayılan morarmalar vardır.

Burun estetiği ameliyatı sonrası burun ucu ve burun içindeki ödemlerin ve dikişlerin erimesi sonucu bir miktar yükselme gözlenir. Kullanılan ameliyat tekniklerine ve burun yapısına göre bu yaklaşık 1-3mm arasında olmaktadır.

Normal bir rinoplastide uygulanan tekniğe göre dil-in-groove yapıldıysa burun şişmeleri indiğinde çok az 1mm den az burun ucu basınç düşüşü. Strut greft yapıldıysa 2-3mm yükseklik kaybedebilir.

Hastalarımıza, ameliyat öncesi birlikte kararlaştırdığımız burun ucu kalkıklığının ameliyat sonrasında bir miktar fazla olacağını, bunun 4-5 ay içerisinde inip normal konumunu alacağını belirtmekteyiz.

Burun estetiği ameliyatı sonrası atelin ve tamponun ıslanmaması için gayret edilmelidir. Enfeksiyona sebep olmamak için dikiş bölgesi de korunmalıdır. Sıcak suyun ödemi artırıcı etkisi de söz konusudur.

Sıcak suyun saymış olduğumuz olumsuz etkileri sebebiyle özellikle ilk 2-3 gün banyo yapılırken başın yıkanmaması ve sıcak sudan muhafaza edilmesi gerekir. 1 hafta sonra atel çıkarılır ve burundan ameliyat olan kişi duş alabilir.

Adet döneminde ameliyat olmak burun ameliyatı başarısını önemli derecede değiştirmez. Bununla birlikte regl dönemindeki kadınların ameliyat tarihini aybaşı döneminin olamadığı bir zamana tehir etmeleri daha iyi olabilir.

Zira kadınlar adet döneminde daha streslidir ve ağrıya karşı daha duyarlıdır. Ayrıca regl sırasında kanda bulunan hormonlar vücutta su tutulmasına, yani ödeme sebep olabilir. Bir miktar kan kaybının da söz konusu olduğu bu dönemin hangi tarihlerde olacağının hekimle paylaşılması en uygun operasyon tarihinin ayarlanması için önemli olabilir.

Estetik burun ameliyatlarında kemikleri kırmanın nedeni, burundaki hump adı verilen kemer kısmının alınması neticesinde burun çatısının açık ve geniş kalmasıdır. Bu görüntü hem anatomik yapıya, hem de estetik duruşa uygun değildir.

Burun kemiklerini yanaklarla olan birleşim yerinden kırıp daraltmak gerekir. Eğer burun sırtı düzgün, kemiklerde eğrilik ve deformasyon yoksa burun kemiklerini kırmaya gerek kalmayabilir.

Bu gibi durumlarda sadece törpüleme işlemi yeterli olabilir. Ancak bunun kararını verirken burnun sadece işlem öncesi hali göz önünde bulundurulmaz. İşlem sonrasında nasıl bir burun planlandığı da önemlidir.