Kepçe Kulak Estetiği Nedir?

Kepçe Kulak Estetiği; Hem Türkiye’de hem de tüm dünyada yaygın olarak görülen kepçe kulak sorunu yüzünden birçok insan hayata küsmektedir. Bu sorunun bir hastalık olduğunu söyleyemeyiz. Vücudun genel işleyişi üzerinde herhangi bir etkisi yoktur.

Ancak, estetik açıdan bireyleri oldukça rahatsız etmektedir. Bu yüzden, bilhassa 2010’lu yıllarla beraber estetik cerrahi kliniklerinde sıklıkla kepçe kulak estetiğine rastlanır.

Tıbbin imkanların artması ve estetik operasyonların her geçen gün daha da kolay hale gelmesiyle beraber kepçe kulak estetiği de popüler olmuştur. Geçmiş yıllarda kepçe kulak sorunundan muzdarip olanlar bu durumu kader olarak görüyorlardı.

Ancak, günümüzde kimsenin böyle bir zorunluluğu yoktur. Bu sorun bilhassa modern ve basit teknikler sayesinde kısa sürede tedavi edilmektedir.

Estetik açıdan problem oluşturması sebebiyle kişilerde özgüven sorunu yaratan kepçe kulak; aynı zamanda kişinin benlik saygısının azalmasına da sebebiyet vermektedir. Sonuç olarak, bireyin sosyal açıdan daha iyi bir hayat sürmesi adına en iyi çözüm kepçe kulak estetiği olacaktır.

Kepçe kulak estetiği, kepçe kulak ameliyatı (Otoplasti), İstanbul’un en iyi estetik ve plastik cerrahi kliniklerinden birisi olan Op. Dr. Şerif Yavuz kliniğinde başarılı bir şekilde yapılmaktadır. 

Kepçe kulak estetiği, kepçe kulak ameliyatını (Otoplasti) İstanbul’da olmak isteyen hastalarımız, randevu için estetik ve plastik cerrahi kliniğimiz ile iletişim kurabilirler.

 
 
 
 
 
Bu gönderiyi Instagram’da gör
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Op. Dr. Şerif Yavuz (@dr.serifyavuz)’in paylaştığı bir gönderi

Kepçe Kulak Neden Ortaya Çıkar?

Kepçe kulak probleminin bir diğer adı da yelken kulaktır. Kulak bölgesinde en sık rastlanılan sorun olduğunu söyleyebiliriz. Kulak bölgesinde yer alan kıkırdakların gevşek oluşu veya kulak kıvrımlarının yetersizliği dolayısıyla meydana gelir.

Gevşek bir yapısı olan kulak; öne veya yana doğru bir şekilde eğilmiş olarak durur. Bu yüzden, ortaya estetik olmayan bir görüntü çıkar. Genellikle her iki kulakta birden görüldüğünü ifade etmeliyiz.

Ancak, bazı kişilerde yalnızca tek bir kulakta ortaya çıkar. Kepçe kulak problemi; kadınların açık saçlarıyla bu bölgeyi kapatmasıyla çözülür. Ancak, erkekler o kadar şanslı değildir. Bu yüzden, erkeklerin bu sorunu düzeltmek adına estetik operasyona başvurduğunu ifade etmeliyiz.

Kepçe kulak; sebep olduğu estetik sorunlardan dolayı mutlaka önüne geçilmesi gereken bir problemdir. Modern tıbbın imkanlarıyla beraber basit estetik operasyonlar ile ortadan kaldırıldığını ifade edebiliriz.

Kepçe kulak; sonradan ortaya çıkan bir sorun değildir. Doğumsal kaynaklı olduğunu ifade edebiliriz. Bir başka deyişle, genetik faktörlerden dolayı ortaya çıkar.

Bilhassa anne veya babasında kepçe kulak problemi olanlar için bu sorunun varlığına daha sık rastlanmaktadır. Kepçe kulağa sebebiyet veren sorunlar ise aşağıdaki gibidir:

  • Her şeyden önce, kulak arkası kemik ile kulak kepçesi arasındaki açının çok geniş oluşu bu soruna sebebiyet verir.
  • Yukarıda da belirttiğimiz gibi kulak kıkırdaklarının gevşek bir yapısının oluşu kepçe kulak sorununa sebep olmaktadır.
  • Kulağın üst kısmında bulunan kıvrımların oluşmamasının yanı sıra kulak kepçesinin ütülenmiş gibi dümdüz bir yapıya sahip olması da kepçe kulak problemini yaratan unsurlardan birisidir.

Tüm bunlara ek olarak, son yıllarda yapılan bazı araştırmalar farklı sonuçlar doğurmuştur. Kepçe kulak problemine sebep olan kulak kaslarındaki gevşekliğin kandaki östrojen hormonu düzeyi ile bir alakasının olduğu saptanmıştır. Ancak, bu konuda, herhangi bir somut kanıt olduğunu söylemek henüz şu aşamada mümkün değil!

Kepçe Kulak Estetiği Nasıl Yapılır?

Kepçe kulak problemi; doğuştan itibaren tüm hayatı etkileyecek olan bir sorundur. Ancak, şartların gelişmesi sayesinde günümüzde son derece basit tekniklerle ortadan kaldırıldığını ifade etmeliyiz. Kepçe kulak sorunu özellikle okul çağındaki çocukların problemidir. ,

En doğru teknik ile en doğru zamanda çözülmesi şarttır. Bunun yanı sıra, operasyonun herhangi bir riskinin olmadığını ifade etmeliyiz. Alanında uzman bir plastik cerrah tarafından yapıldığı takdirde ameliyat sürecinin sorunsuz olarak tamamlanacağını söylemek gerekir. Kepçe kulak estetiği; tahmin edileceği üzere hastane ortamında yapılır.

Hastanın yaşı ve diğer özellikleri de dikkate alınarak genel veya lokal anestezi altında yapılacağına karar verilir. Kepçe kulak ameliyatının süresi ise sorunun büyüklüğüne göre değişir.

Ancak, genellikle 45 ila 90 dakika arasında süren bir ameliyat olduğunu vurgulamalıyız. Operasyonun ardından hastanede müşahede altında kalmayı gerektiren bir durum söz konusu değildir.

Kepçe kulak estetiği; kulak yapısına, cerrahın tekniğine ve tercihine göre kulağın önünde veya arka kısmında uygulanabilir. Bu noktada, sorunun gereklerine yönelik olarak operasyon yapılabilir. İlk olarak, kulak kıkırdaklarına olması gerektiği gibi şekil verilir.

Kulak geriye doğru konumlandırılır. Kepçe kulak estetiğinin ardından kulağa bir iki saat süre ile özel bantlar takılır. Ancak, bu bantlar kısa süre içerisinde çıkarılır. Bunun yanı sıra, ameliyat sırasında uygulanan kesiler yalnızca kulak arkasında kalır. Bir başka deyişle, estetik soruna sebebiyet verebilecek bir durumun oluşmadığını söylemeliyiz.

Kepçe kulak estetiğinin herhangi bir riski yoktur. Ameliyatın ertesinde duymayı etkileyecek bir sorun ortaya çıkmayacaktır. Operasyonu geçiren kişinin normal hayatına sorunsuz olarak devam etmesi mümkündür. Kepçe kulak ameliyatı; son derece basit ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilir.

İyileşme süreci ise en çok iki hafta sürer. Bu sürecin tamamlanmasıyla beraber kepçe kulak görünümü tamamen ortadan kalkacaktır. Bir başka deyişle, kişide doğal ve olması gerektiği gibi bir kulak görüntüsü ortaya çıkacaktır.

“Kepçe Kulak; Sonradan Ortaya Çıkan Bir Sorun Değildir. Doğumsal Kaynaklı Olduğunu İfade Edebiliriz. Bir Başka Deyişle, Genetik Faktörlerden Dolayı Ortaya Çıkar. Bilhassa Anne Veya Babasında Kepçe Kulak Problemi Olanlar İçin Bu Sorunun Varlığına Daha Sık Rastlanmaktadır.”
 
Op. Dr. Şerif Yavuz

Kepçe Kulak Estetiği İyileşme Süresi Ne Kadar?

Kepçe kulak ameliyatı olmak isteyenlerin en çok merak ettiği hususlardan birisi de operasyonun ardından iyileşme süresinin ne kadar olduğudur. Bilhassa bu ameliyatı yaptırdığının başkaları tarafından bilinmesini istemeyenlerin iyileşme süresini merak ettiklerini söyleyebiliriz.

Kepçe kulak ameliyatı; son derece hızlı ve basit bir şekilde yapıldığı için iyileşme süreci de kısa olmaktadır. Genel anestezinin uygulanmadığı hallerde hastanın aynı gün içerisinde iyileşerek hayatına devam edebileceğini söylemeliyiz.

Kepçe kulak estetiğinde yapılan kesiler dikiş gerektirmeyen türdendir. Bu yüzden, iyileşme süreçleri en çok iki haftadır. Ayrıca, ameliyatın ardından bir iki gün geçmesiyle beraber hasta çok uzun sürmemesi şartıyla duş alabilir.

En geç bir hafta sonra ise normal hayatına dönmesinde herhangi bir sakınca yoktur. Ancak, operasyonun ardından kulakların dış etkiden korunması şarttır. Bu sayede, operasyonun başarı oranı artacaktır.

Sonuç olarak, kepçe kulak ameliyatının ardından kişinin istediği gibi doğal ve sağlıklı kulaklara sahip olunacaktır. İşin estetik görünümünün çözülmesine ek olarak psikolojik açıdan son derece mutlu ve huzurlu olmak gündeme gelecektir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Maliyeti

Kepçe kulak ameliyatı ile ilgili bilgi verdikten sonra işin maliyetine dair bilgilendirme yapmalıyız. Devlet hastanelerinde de kepçe kulak ameliyatı yapılır. Ancak, bu operasyon devlet hastanesinde yapılsa dahi yüzde yüz ücretsiz bir operasyon olmayacaktır.

SGK sayesinde bu operasyondan faydalanmak mümkündür. Bu noktada, devletin estetik operasyonlarının tamamını karşılamadığını da bilmelisiniz.

Kepçe kulak ameliyatı için illaki sigortanın karşılaması gibi hususları düşünmemelisiniz. Bu operasyon; bilhassa geçmiş yıllarda pahalı olsa da günümüz şartlarında aynı şeyleri söylemek mümkün değildir.

Çünkü, neredeyse bir akıllı telefon parasıyla kepçe kulak ameliyatını yaptırmak söz konusu olur. Bunun yanı sıra, operasyonun tek kulak için mi yoksa çift kulak için mi yapılacağına göre de fiyatlar farklılık gösterebilir. Bazı durumlarda kişinin kulak memesine de müdahale yapılabilir.

Kepçe kulak estetiği için hangi doktoru tercih ettiğiniz son derece önemli! Alanında uzman, deneyimi son derece yüksek bir doktor ile çalıştığınız takdirde operasyondan yüzde yüz verim alacaksınız. Bu yüzden, işin maliyet kısmını bir kenara bırakmalısınız.

Kepçe Kulak Estetiği Fiyatları 2024

Kepçe kulak estetiği, kepçe kulak ameliyatı (Otoplasti) fiyatları, İstanbul’da uygulamanın yapıldığı kliniğin lokasyonu, kullanılan malzeme, başka tedavilerle yapılan kombine, estetik ve plastik cerrahın tecrübesi ve döviz kuru gibi bir çok faktörden etkilenmektedir. 

Kepçe kulak estetiği, kepçe kulak ameliyatını (Otoplasti) İstanbul’da uygun fiyatlarla olmak isteyen hastalarımız, randevu için estetik ve plastik cerrahi kliniğimiz ile iletişim kurabilirler.