Jinekomasti Nedir? (Erkeklerde Meme Büyümesi) İstanbul

Jinekomasti; Estetik operasyonları; kadınlar için olduğu kadar erkekler için de önemlidir. Bu noktada, jinekomasti; her geçen gün daha çok erkeğin yaşadığı bir sorun olarak dikkat çekmektedir.

Jinekomasti; erkeklerde aşırı meme gelişimi olarak tanımlanabilir. İyi huylu bir problem olduğunu söylemek gerekir. Yapılan araştırmalara göre günümüzde her üç erkekten birisinde bu soruna rastlanmaktadır.

Bu sorunun hangi yaş aralığında ortaya çıktığı ise değişkendir. Yapılan araştırmalar en çok ergenlik döneminde ortaya çıktığını söylese de bebeklik hatta yaşlılık döneminde de jinekomasti sorununa rastlanmaktadır.

Jinekomasti; zannedildiği gibi tedavisinin yapılması gereken bir sağlık problemi değildir. Ancak, tahmin edebileceğiniz üzere erkeklerde psikolojik açıdan büyük bir yıkım yaratması söz konusu olabilir. Bir başka deyişle, bu sorundan dolayı utanan ve sıkılan çok sayıda erkek bulunur.

Jinekomasti; kendiliğinden ortadan kaybolan bir sorun değildir. Her şeyden önce, medikal tedavi gerekli olmaktadır. Bunun yanı sıra, gerekli görüldüğü hallerde cerrahi müdahaleye de başvurulmalıdır.

Jinekomasti ameliyatı (erkeklerde memede büyüme ameliyatı), İstanbul’un en iyi estetik ve plastik cerrahi kliniklerinden birisi olan Op. Dr. Şerif Yavuz kliniğinde başarılı bir şekilde yapılmaktadır. 

Jinekomasti ameliyatını (erkeklerde memede büyüme ameliyatı) İstanbul’da yaptırmak isteyen hastalarımız, randevu için estetik ve plastik cerrahi kliniğimiz ile iletişim kurabilirler.

Jinekomasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Jinekomasti için farklı tedavi seçenekleri olsa da en iyi yöntemin cerrahi tedavi olduğunu söyleyebiliriz. Hem etkili hem de kesin bir yöntem olmasından dolayı tercih edilmektedir.

Ancak, bu soruna hangi şekilde müdahale edileceği cerrah tarafından belirlenmelidir. Jinekomastinin farklı türleri olduğu için sorunun türüne uygun bir yöntem izlenmelidir. Kısaca özetlemek gerekirse jinekomasti ameliyatı şu üç yöntemle yapılır:

 • Glandüler tip jinekomastilerde sert meme dokusu ön plandadır. Bu yüzden, meme dokusu, cerrahi yöntem ile beraber çıkartılmalıdır.
 • Karışık tip jinekomastide ise farklı bir yöntem izlenmektedir. Hem yukarıda bahsettiğimiz glandüler doku hem de yağ dokusu fazlalığı bulunur. Bu yüzden, sorunun tedavi edilmesinde cerrahi yöntem ile beraber yağ alma işleminden de faydalanılır.
 • Yağlı tip jinekomastilerde ise yağ dokusu ağırlıkta olmakla beraber bu sorunun tedavi edilmesi için yalnızca liposakşın yöntemine yer verilir.

Yukarıdaki üç yöntemin haricinde farklı bir durum söz konusu ise meme dokusunun büyüklüğü ve deri fazlalığı dikkate alınmalıdır. Bu kriterlere göre cerrahi yöntemin belirleneceğini ifade etmek gerekir.

Jinekomasti ameliyatının ardından neler yaşanacağı ise operasyonun türüne göre farklılık gösterir. Vaser veya lazer liposuction teknikleri tercih edildiği takdirde hem operasyonun sorunsuz olacağını hem de iyileşme sürecinin rahat olacağını ifade etmeliyiz.

Ancak, yağ dokusuna bağlı jinekomasti meydana geldiği takdirde yine vaser ve lazer liposuction teknikleri uygulanır. Üç haftalık bir sürecin ardından etkili sonuçların alınacağını ifade edebiliriz. Ayrıca, bu sürecin tamamlanmasıyla beraber kişinin normal hayatına devam etmesi noktasında herhangi bir sorun olmayacaktır.

Jinekomasti için cerrahi yöntemlere başvurulduğu hallerde ise genel anestezi altında operasyon yapılır. Ancak, yine de hasta ve cerrahın alacağı ortak karara göre lokal anestezi de uygulanabilir.

Jinekomasti ameliyatının ardından aynı gün içerisinde taburcu olmak mümkündür. Genel anesteziyle uygulanan işlemden dolayı kişinin bir gün boyunca müşahede altında tutulması bazı durumlarda gerekli olabilir.

Diğer estetik operasyonlarda olduğu gibi jinekomastinin ardından da birtakım ödem ve şişliklere rastlanmaktadır. Ancak, ödem ve şişlikler, en çok bir hafta içerisinde geçecektir.

Bunun yanı sıra, birtakım kas ağrılarının yaşanabileceğinden de bahsetmeliyiz. Tüm bu sebeplerden dolayı, jinekomasti ameliyatının ardından üç gün boyunca dinlenmek gereklidir. Bu süreçte, kol ve omuzları çok fazla hareket ettirmemek de şarttır.

En az üç günlük dinlenme süresinin tamamlanmasıyla beraber hasta kısa süreli duş alabilir. Bunun yanı sıra, hafif yürüyüşler yapabilir veya kendini çok fazla yormaması şartıyla işine geri dönebilir.

Meme büyütme ve küçültme ameliyatlarının ardından sporcu sütyeni kullanımı her ne kadar gerekli ise jinekomastinin ardından da jinekomasti korsesi kullanmak gerekir. Bu korsenin sürekli kullanılması şarttır.

Aksi takdirde, hastanın sıkıntılı anlar yaşayacağı aşikardır. Korsenin kullanımı son derece kolaydır. Ameliyatın hemen ardından giyilmeye başlanması gereken korse; bilhassa doktor tarafından belirlenen süre boyunca giyilmeye devam edilmelidir. Operasyonun ardından ağır aktiviteler yapanlar için korse kullanımı daha da önemlidir.

Jinekomasti sürecini yukarıdaki detaylara dikkat ederek sorunsuz atlatabilirsiniz.

Jinekomasti Nedenleri Nelerdir?

Jinekomastinin birden çok nedeni bulunmaktadır. Her şeyden önce, hormon dengesizliğinin bir neden olduğunu söyleyebiliriz. Östrojen ve testosteron hormonlarının düzensizliği veya dengesizliği bu problemi meydana getirmektedir.

Bir başka deyişle, vücuttaki testosteron miktarının azalması ve östrojen miktarının artması halinde jinekomasti belirgin şekilde ortaya çıkmaktadır. Hormonal değişikliklerin hangi nedenden dolayı ortaya çıktığı ise değişkendir.

Bir kısmı doğal olan bu sebeplerin altında yatan farklı bir tıbbi etkenin olmadığını ifade etmeliyiz. Son olarak, hormonlardan kaynaklı olarak ortaya çıkan jinekomastinin görülme oranı yüzde beş ila on arasında değişmektedir.

Daha önce de söylediğimiz gibi erkeklerde meme büyümesi nedenleri ve görülme evreleri değişkendir. Erkek bebeklerinin önemli bir kısmı annelerinden kendilerine geçen östrojen hormonu sebebiyle büyük memeli olarak doğarlar.

Ancak, şiş meme dokusu; doğumun ardından en çok üç hafta içerisinde ortadan kaybolacaktır. Bunun yanı sıra, ergenlik sırasında da jinekomastiye rastlanabilir.

Jinekomasti; hormonal düzensizliklerin yanı sıra kullanılan ilaçlardan dolayı da ortaya çıkabilir. Prostat büyümesini önleyen veya prostat kanseri tedavisinde kullanılan ilaçlar başta olmak üzere anabolik steroidler, anksiyete ilaçları, kemoterapiler, antibiyotikler ve ülser ilaçları kullanımından dolayı jinekomasti sorununa rastlamak mümkündür.

Bunun yanı sıra, alkol ve uyuşturucu madde kullanımından dolayı da bu problem ortaya çıkabilir. Böbrek ve karaciğer yetersizliği, siroz, hipertiroidizm, tümörler ve daha birçok sağlık probleminin de jinekomasti gibi bir soruna yol açacağını ifade etmeliyiz.

Jinekomasti; tüketilen yiyeceklerden dolayı da birçok erkeğin farkında olmadan davetiye çıkardığı bir sorundur. Hormonlu gıdalar erkeklerin memesini büyütmektedir.

Hatta, son yıllardaki jinekomasti vakalarına baktığımızda sorunun büyük oranla hormonlu gıdalardan kaynaklandığını ifade edebiliriz. Çilek, patates, domates, süt, mısır, kabak, zeytin, salatalık, biber ve karpuz gibi yiyecek veya içeceklerin hormonlu olmayan versiyonları tüketilmelidir.

Son olarak, bitkisel ürün kullanımı da jinekomastiye sebebiyet verebilir. Şampuanlarda, sabunlarda veya losyonlarda yer alan çay ağacı ve lavanta yağlarının düşük östrojenik aktivite içermelerinden dolayı bir süre sonra jinekomastiye sebep oldukları tahmin edilmektedir.

Jinekomasti Belirtileri Nelerdir?

Erkeklerdeki jinekomasti belirtilerinin en barizi meme boyutlarının ve hacminin artmasıdır. Bunun yanında çeşitli jinekomasti belirtileri de bulunmaktadır. Bu belirtiler şu şekilde sıralanabilir.

 • Meme dokusunda şişkinliğin bulunması
 • Memelerden birinin diğerine göre daha büyük olması (Asimetrik memeler)
 • Memenin birisinden veya her ikisinden de akıntı gelmesi
 • Memede ağrı veya hassasiyetin varlığı
 • Meme ucunun alt tarafında yumru şeklinde sert yapı

Jinekomastinin belirtileri kadar teşhis edilmesi de önemlidir. Bu noktada, her iki memenin de elle kontrol edilmesi gerekir. Meme başı arkasında sert ve ceviz büyüklüğünde bir kitle ele geliyorsa bu durum jinekomastinin varlığını işaret etmektedir.

Ancak, muayenenin ardından hastaya meme USG yapılarak jinekomastinin varlığı doğrulanmalıdır. Muayene ve ardından USG bulgularının tanı ve tedavi süreci için son derece önemli olduğunu ifade etmeliyiz.

Bu arada dikkat edilmesi gereken bir husus bulunmaktadır. Meme kanseri sadece kadınlarda değil erkeklerde de görülebilir.

Yukarıda aktarılan belirtilere sadece jinekomasti durumunda değil kanser hadiselerinde de rastlamak mümkündür. Bu sebeple söz konusu şikayetleri bulunan kişilerin meme kanseri riski sebebiyle muayene olmaları önem taşımaktadır.

"Jinekomasti için farklı tedavi seçenekleri olsa da en iyi yöntemin cerrahi tedavi olduğunu söyleyebiliriz. Hem etkili hem de kesin bir yöntem olmasından dolayı tercih edilmektedir.
Ancak, bu soruna hangi şekilde müdahale edileceği cerrah tarafından belirlenmelidir. Jinekomastinin farklı türleri olduğu için sorunun türüne uygun bir yöntem izlenmelidir."

Jinekomasti ameliyatı öncesi yapılması gerekenler nelerdir?

Jinekomasti ameliyatı öncesinde:

 • Hasta ile görüşme yapılır ve muayene gerçekleştirilir

Hasta muayene edilir. Göğüsteki jinekomastinin evreleri ve jinekomasti tipi belirlenir ve uygun ameliyat tekniği seçilir. Jinekomasti ameliyatı oldukça güvenli bir uygulama olmasına rağmen zaman zaman görülebilen küçük riskler ve bu risklerin görülmemesi için yapılmaması gerekenler hastaya anlatılır. Alerjinin var olup olmadığı, kronik hastalıklar öğrenilir. Jinekomasti ile birlikte yapılacak başka bir ameliyat olup olmayacağı, yani kombine operasyon durumu tespit edilir.

 • Ameliyat için risk doğurma ihtimali olan ilaç kullanımı sonlandırılır. Bilhassa kanamaya sebep olacak ilaçlara ara verilir.
 • Kanı sulandırma özelliği olan ve kanamayı artıran ilaçlar konusunda hasta bilgilendirilir. Hastanın operasyondan önce bu tür ilaçları (aspirin, bazı ağrı kesiciler, E vitamini gibi) kullanmaması istenir. Bazı bitkisel takviyelerin veya çayların da kanamayı artırıcı özellikte olabileceği unutulmamalıdır.
 • Operasyondan bir süre önce yeme içme faaliyetleri durdurulmalıdır.

Midenin dolu olması genel anestezi için risktir. Mide içeriğinin soluk borusunu tıkama ihtimali olabilir. Bu bakımdan operasyondan takriben 6-8 saat önce gıda tüketilmemesi gerekir.

 • Sigaranın ameliyat sonrası dönem için riskli olduğu bilinmelidir.

Sigara hem anestezi sürecinde hem de ameliyat sonrası dönemde olumsuz etkilere sebep olabilir. Bağışıklığı zayıflatır, yaralar istenilen seviyede ve zamanda iyileşemez, kandaki oksijen azalır ve bağışıklığın zayıflamasına paralel olarak enfeksiyonları tetikleyebilir.

 • Kan analizler yapılır, ultrason incelemeleri gerçekleştirilir

Memedeki kitlenin durumunu ve yayılımını belirlemek için usg yapılır. Ameliyata uygunluk için kan testleri gerçekleştirilir.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Jinekomasti ameliyatı sonrası hekimin yapmış olduğu tavsiyelere riayet edildikçe iyileşme dönemi rahat geçecektir ve beklentilere cevap verecek bir görünüş elde edilecektir. Aşağıda operasyondan sonra yapılacak olan bazı uygulamalar sıralanmıştır.

 • Ameliyattan sonra memede şişkinlik (ödem) ve morarma olabilir. Bu durum normaldir. Birkaç gün sonra deri normal haline ve rengine kavuşacaktır.
 • Ameliyattan sonra 1-3 gün boyunca çok hafif ağrılar olabilir. Hekimin önerdiği ağrı kesiciler ağrıları dindirmek için kullanılabilir.
 • Hekimin reçeteye yazdığı antibiyotikler muhtemel enfeksiyonu engelleyici olacaktır.
 • Hekimin belirlemiş olduğu tarihte pansuman ve drenin (eğer konulmuşsa) çıkartılması için randevuya gidilmelidir.
 • Operasyondan sonra memede yanma hissi uygulanan tedavi sebebiyledir. 1-2 gün içinde kendiliğinden kaybolur.
 • Çok nadir de olsa his kaybı ve hassasiyet olabilir. Bu durum geçicidir.
 • İlk günlerde kolları hızlı ve ani hareket ettirmekten kaçınmak gerekir. Kollar fazla yukarı kaldırılmamalıdır. Hafif yürüyüşler derin ven trombozu denilen hadiseleri engellemek için faydalı olur.
 • Yatışlar 2-3 hafta boyunca sırt üstü olmalıdır.
 • Hekimin tavsiyesine göre duş alınabilir. Memenin dikişli bölgeleri korundukça genellikle 2 gün sonra duş almakta bir sıkıntı görülmez.
 • Verilen korse çıkartılmadan 4 hafta boyunca giyilmelidir. Korsenin göğüsleri şekillendirici ve şişlikleri azaltıcı etkisi olacaktır.
 • İlk 2 ay boyunca ağır spordan ve güç gerektiren işlerden uzak durulmalıdır.
 • Yara izini ince ve düz tutmak için yara jeli kullanılabilir. Bu şekilde yara iyileşme süresi kısalacağı gibi yara bölgesinin renk değiştirerek dergini alması için geçen zaman da azalacaktır.  İyileşme dönemi sonunda çok belirgin olmayan yara izleri söz konusu olacaktır. Mevcut durum hala sizi rahatsız ediyorsa, lazer uygulaması gibi seçenekler ile yara izlerinin tamamen kaybolması sağlanabilir. Dikişler emilen materyalden atılmış ise aldırmaya gerek yoktur. Aksi halde hekimin uygun gördüğü günde dikişler aldırılır.
 • Jinekomasti tedavisinden sonra beslenme programı oluşturulmalı ve aşırı kilo alımından kaçınılmalıdır. Gerekli hallerde beslenme ve diyet uzmanlarından yardım alınarak mevcut kilo muhafaza edilmelidir. Dikiş bölgesine zarar verecek fiziki temaslardan kaçınmak gerekir.
 • Özellikle ilk 1 ay sauna, kaplıca, hamam gibi ortamlardan uzak durulmalıdır. Aksi halde ödemin azalması gecikebilir ve enfeksiyon gelişebilir.
 • 7 gün izinli olmak ve dinlenmek isabetli olur.
 • Memenin beklenilen son görüntüsü 6 ay -1 yılı bulabilir.

Jinekomasti Ameliyatı Fiyatları 2024 İstanbul

Türkiye’deki yönetmelikler sebebiyle internet ortamında fiyat verilmemektedir. İstanbul‘da jinekomasti ameliyatı fiyatlarını kesin olarak öğrenmek için bu alanda deneyimi bir estetik ve plastik cerrah olan Op. Dr. Şerif Yavuz‘a muayene olabilirsiniz. Memenin durumu, operasyonun yapılacağı hastane ve operasyon tipi gibi unsurlar fiyat hususunda belirleyici olacaktır.

Hekim incelemelerini yapacak ve ameliyata dair planlamasını hastaya bildirecektir. Aynı zamanda başka bir ameliyat ile kombinasyon yapılıp yapılmayacağı belirlenerek nihai fiyat hastaya açıklanır.

İşin ehli olan ve çok başarılı ameliyat gerçekleştirmiş hekimin bulunması fiyata nazaran daha önemlidir. Cerrahi tecrübe, kaliteli hizmet anlayışı, ileri cerrahi yöntemler ve tam donanımlı hastane ortamı gibi detayları göz önünde bulundurmak gerekir.

Jinekomasti ameliyatı hakkında detaylı bilgi almak ve muayene olmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Bu yazı bilgilendirme ve tavsiye niteliğindedir. Sizi muayene edecek ve ameliyatı gerçekleştirecek olan hekiminizin tavsiyeleri öncelikli olmalıdır.

Jinekomasti ameliyatı fiyatları (erkeklerde memede büyüme ameliyatı), belirtildiği üzere İstanbul’da uygulamanın yapıldığı kliniğin lokasyonu, kullanılan malzeme, estetik ve plastik cerrahın tecrübesi ve döviz kuru gibi bir çok faktörden etkilenmektedir. 

Jinekomasti ameliyatını (erkeklerde memede büyüme ameliyatı) İstanbul’da uygun fiyatlarla yaptırmak isteyen hastalarımız, randevu için estetik ve plastik cerrahi kliniğimiz ile iletişim kurabilirler.

Jinekomasti Ameliyatı Hakkında Merak Edilenler

Jinekomasti ameliyatının riskleri nelerdir?

Her ameliyatta olduğu gibi jinekomasti ameliyatınında da istenmeyen bazı sonuçlara sebep olması mümkündür. Jinekomasti ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gereken hususlarla ilgili gerekli hassasiyet gösterilirse risk minumuma indirilebliir.

Jinekomasti ameliyatı, özellikle deneyimli bir plastik cerrah tarafından akredite bir ameliyat merkezinde veya hastanede yapıldığında güvenli bir ameliyattır.

Bununla birlikte, herhangi bir ameliyatta görülen bazı komplikasyonlar bu ameliyattan sonra da ortaya çıkabilir. Yaygın yan etkiler arasında şişme, morarma, cilt altında kanama (hematom), enfeksiyon veya sıvı birikmesi sayılabilir. Diğer riskler arasında dikişlerin ayrılması, sinir hasarı, derin ven trombozu ve görünür yara izi bulunur.

Ayrıca ameliyat sonrası göğüslerinizin şekli ve konturunda düzeltme ameliyatı gerektirebilecek asimetri veya düzensizlik riski de vardır. Jinekomasti ameliyatından sonraki günlerde göğüslerde veya meme uçlarında uyuşma olabilir.

Bu durum genellikle zamanla geçer. Ayrıca, göğüs yağı nekrozu adı verilen ve ölü yağ hücrelerinin vücudunuz tarafından emilmek yerine skar dokusu veya kist oluşturduğu geçici bir durumun gelişme ihtimali vardır.  

Bu olumsuzluğun önlenmesinde masaj etkilidir.  Tüm bu potansiyel riskleri, deneyimli plastik cerrahı bularak ve iyileşme talimatlarını dikkatle izleyerek azaltabilirsiniz.

Jinekomasti ameliyatından sonra iz kalır mı?

Jinekomasti ameliyatı yaptırmayı düşünen insanların cevabını en çok öğrenmek istediği sorular Jinekomasti ameliyatından sonra dikiş izi kalır mı? Dikiş izi ne zaman geçer? şeklinde olmaktadır. Cerrahi girişimin olduğu bütün ameliyatlarda olduğu gibi jinekomasti ameliyatı sonrası da bir miktar iz kalmaktadır.

Meme üzerindeki izlerin şekilleri ve boyutları operasyon tekniğine göre değişmektedir. Meme başının etrafındaki halka şeklindeki kesi sonrasında iz kalır. Ancak bu iz o bölgenin renginin farklı olması sebebiyle belirgin değildir. Vaser liposuction tekniği ile yapılan operasyonda ise iz hemen hemen belirsizdir.

Oluşan izler ilk başta daha belirgin olsa da zaman içerisinde iyileşip silikleşmeye başlar ve belirginliğini yitirir. Operasyon sonrası gerekli dikkati göstermek, sigara kullanımını durdurmak, protein ve vitamin bakımından zenginleştirilmiş beslenme, diyabetin kontrol altında tutulması ile izin belirginliğini azaltmak mümkündür.

Jinekomasti ameliyatı kaç yaşından itibaren yapılabilir?

Jinekomasti ameliyatı, genellikle 17-18 yaşından itibaren yapılabilir. Daha küçük yaşta meydana gelen meme büyümeleri fizyolojiktir ve memede bir süre sonra küçülme olacaktır. Kuşkusuz ki hastanın genel sağlık durumunun da operasyon için elverişli olması gerekir.