Revizyon Burun Estetiği Nedir?

Revizyon Burun Estetiği (Sekonder Rinoplasti); son zamanların en çok gündeme gelen estetik operasyon türü olarak bilinmektedir. 

Birçok kişi için doğuştan gelen veya sonradan ortaya çıkan burundaki şekil bozukluklarının bir kader olmadığını söylemeliyiz.

Bunun yanı sıra, burnundan nefes alma sorunu yaşayanların sayısı da bir hayli fazla! Bu noktada, hem estetik hem de sağlık kaynaklı sebeplerden dolayı revizyon burun estetiği operasyonlarına ihtiyaç duyulmaktadır.

Burun estetiği operasyonu; diğer estetik operasyonlarına kıyasla daha az risk içermektedir. Ameliyatın ertesinde herhangi bir komplikasyonun meydana gelmesi düşüktür. 

Bunun yanı sıra, genellikle başarıyla sonuçlanır. Revizyon burun estetiği (Sekonder Rinoplasti) ameliyatı, Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Şerif Yavuz tarafından İstanbul‘da bulunan estetik cerrahi kliniğimizde başarılı bir şekilde yapılmaktadır.

Ancak, bazı durumlarda, hasta ile cerrah arasındaki iletişimsizlikten kaynaklı olarak ameliyatın ertesinde ortaya çıkan burun şeklinin beğenilmediğini söylemeliyiz.

Hasta; ameliyat öncesinde beklentilerini cerraha doğru bir şekilde aktarmadığı takdirde burnunun yeni şeklinden memnun olmayacaktır.

Buna ek olarak, solunum fonksiyonlarının düzeltilmesi adına estetik operasyona başvuranlar; operasyonun ertesinde bu sorunun çözülmediğini fark ettiklerinde sonuçtan yine memnun olmazlar. Bu gibi hallerde, revizyon burun estetiği gündeme gelmektedir.

İkincil burun ameliyatı veya düzeltme burun estetiği olmak üzere farklı isimler taşımaktadır. İlk burun estetiği operasyonunun ardından ortaya çıkan komplikasyonları düzeltmek adına yapılır.

Ancak, primer burun estetiğine kıyasla çok daha zor ve bilgi gerektiren bir operasyondur. Bu yüzden, son derece dikkatli bir şekilde yapılması şarttır.

İlk burun estetiği operasyonunun başarısız olmasının birden çok sebebi olabilir. Ameliyat iyi planlanmamışsa, ameliyatı yapan cerrahın tecrübesi yeterli değilse, hasta beklenti ve isteklerini doğru bir şekilde aktaramamışsa, iyileşme sürecinde skar dokusu kaynaklı işlevsel sorunlar yaşanmışsa, destek dikişleri açıldıysa veya ameliyat ertesinde travma geçirildiyse ilk operasyonun başarısız olduğunu söyleyebiliriz.

Hem hastanın hem de cerrahın hoşuna gitmeyecek türden deformitelerin ortadan kaldırılması için sekonder rinoplasti tavsiye edilmektedir. İkincil operasyon ile yüz ile uyumlu, hem sağlık hem de yaşam kalitesine hitap eden bir burun şeklinin elde edilmesi amaçlanmaktadır.

Ancak, sekonder rinoplasti; herkes için uygun değildir. Ameliyat öncesi hastaya detaylı bir muayene uygulanır. Muayene sırasında burunda meydana gelen sarkma, çökme, burun deliklerindeki asimetri, kıkırdak ve kemik sorunları tespit edilir.

Buna ek olarak, hastanın beklenti ve istekleri bu defa daha iyi bir şekilde anlaşılmalıdır. Sonuç olarak, ilk operasyonun ardından ortaya çıkan sorunlar tespit edilir. Sekonder rinoplasti ameliyatının planlanması ise bir sonraki süreçte başlamaktadır.

Sekonder rinoplasti; tıpkı primer burun estetiğinde olduğu gibi genel veya lokal anestezi ya da intavenöz sedasyon altında yapılan bir işlemdir. Buna ek olarak, sorunun büyüklüğüne göre ameliyatın süresi de farklılık göstermektedir. Revizyon burun estetiği (Sekonder Rinoplasti) ameliyatı olmak isteyen hastalarımız İstanbul’da bulunana estetik cerrahi kliniğimiz ile iletişim kurarak randevu oluşturabilirler.

Revizyon Burun Estetiği Ne Zaman Yapılmalı?

Revizyon rinoplasti ile ilgili en önemli husus operasyonun ne zaman yapılması gerektiğidir. Herkesin bildiği üzere ilk operasyonun ardından 10 gün içerisinde şişlikler ve morluklar ortadan kalkmaktadır.

Ancak, burnun yeni şeklini alması için ortalama altı aylık bir zamanın geçmesi gerekir. Bir başka deyişle, altı ay ila bir yıl arasındaki bir sürede burun tam olarak yeni görüntüsüne kavuşacaktır. Bu sayede, ilk ameliyatın ardından hangi hususlarda başarısızlıkların ortaya çıktığı belli olacaktır.

Sekonder rinoplasti; ilk operasyonun ardından altı aydan daha kısa bir süre geçmeden yapılmamalıdır. Yapıldığı takdirde ciddi başarısızlıklarla sonuçlanacağını ifade etmeliyiz.

Sekonder rinoplastide ufak dolguların yanı sıra kıkırdak doku transferinin de yapılmasından dolayı ilk ameliyatın ardından belirli bir süre geçmediği takdirde operasyonun başarısızlıkla sonuçlanmasına rastlanılır.

"Sekonder Rinoplasti; tıpkı primer burun estetiğinde olduğu gibi genel veya lokal anestezi ya da intravenöz sedasyon altında yapılan bir işlemdir. Buna ek olarak, sorunun büyüklüğüne göre ameliyatın süresi de farklılık göstermektedir."

Revizyon Burun Estetiği Sırasında Neler Olur?

Sekonder rinoplastinin birçok ismi vardır. Ancak, revizyon cerrahisi tanımının kendisini en iyi ifade eden tanım olduğunu söylemeliyiz. Bu operasyon; durumun ciddiyetine göre değişen sürelerde tamamlanmaktadır.

En az otuz dakika olmakla beraber üç veya dört saat kadar sürdüğünü de söylemek gerekir. Yalnızca küçük dokunuşların yapılacağı bir operasyon ise işlemler yarım saatte bitecektir. Ancak, büyük revizyonlar için bu sürenin uzayacağını ifade etmeliyiz.

Sekonder rinoplastinin ardından ilk operasyonda olduğu gibi birçok ağrıya rastlanabilir. İlk birkaç gün içerisinde ciddi ağrılar kendisini gösterecektir. Cerrah tarafından tavsiye edilen ağrı kesicilerin kullanılması halinde ağrı sorunu ortadan kalkar.

Sekonder rinoplasti; primer operasyona kıyasla çok daha zor ve karmaşık bir süreçtir. Bu operasyon sırasında kemiğe yapılan müdahalelerde kullanılan alçılar beşinci günün sonunda alınmaktadır. İşlemin ne kadar ciddi olduğuna göre değişmekle beraber hasta genellikle bir gün boyunca hastanede gözetim altında tutulur.

Ancak, ertesi gün evine gönderilmesinde ve kurallara dikkat ederek hayatına devam etmesinde herhangi bir sakınca yoktur. Sekonder rinoplastide de birtakım morluk ve şişlikler meydana gelecektir. Bu tür izlerin geçmesi ise ilk operasyondakilere kıyasla birkaç gün daha uzun sürebilir.

Sekonder Rinoplasti Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Sekonder rinoplasti operasyonu bitmiş olsa da hastanın tıpkı ilk operasyonda olduğu gibi hayatına dikkatli bir şekilde devam etmesi gerekir. Sürecin primer rinoplasti ile benzer olduğunu söyleyebiliriz. Hastanın bu operasyonun daha zor ve karmaşık olduğunun bilincinde olması gerekir. Revizyon rinoplasti sonrası şu hususlara dikkat edilmesi gerekir:

  • Operasyonun ertesinde bilhassa ilk günler sulu ve yumuşak gıdalar ile beslenmelidir.
  • Başın sürekli olarak yukarıya doğru bakması çok önemlidir. Bu yüzden, hem dinlenme hem de yatma sırasında iki yastık birden kullanılmalıdır.
  • Hastanın en az bir ay boyunca ağır ve sert spor aktivitelerinden kaçınması gerekir.
  • İlk operasyonda olduğu gibi ameliyatın ertesinde sızıntı şeklinde kanamalar meydana gelebilir. Bu durum doğal karşılanmalıdır. Ancak, aşırı kanama olması halinde operasyonu gerçekleştiren cerrah ile iletişim kurulmalıdır.
  • Hastanın banyo yapması da mümkündür. Fakat, yüze su teması olmadan saçlar yıkanmalıdır.
  • Diş fırçalama işlemlerine de çok dikkat edilmelidir. Yumuşak bir fırça kullanılarak sert hareketlerde bulunmadan dişleri fırçalamak gereklidir.
  • Sekonder rinoplastinin en önemli hususlarından birisi de operasyon sırasında kullanılması gereken ilaçlar olmaktadır. Bu noktada, doktor tarafından tavsiye edilen ilaçlar kullanılmalıdır. Buna ek olarak, kan sulandırıcı ilaçlar ise kesinlikle kullanılmamalıdır.

Sekonder Rinoplasti Sonrası İyileşme Süresi Ne Kadardır?

Revizyon burun estetiği; burnun durumuna cerrah tarafından bakılarak açık veya kapalı teknik tercih edilerek yapılmaktadır. İlk operasyonun ertesinde birtakım deformitelerin meydana geldiği kemik, kıkırdak ve yumuşak doku tekrardan şekillendirilmektedir.

Ayrıca, burnun ucunda düşüklük veya yükseklik olduğu takdirde bu duruma da müdahale edilmektedir. Asimetri bozukluğu ve eğrilik gibi problemlere de çözüm bulunur.

Sekonder rinoplasti sırasında ilk olarak kıkırdak doku üzerinde birtakım çalışmalar yapılır. Kıkırdak dokunun yetersiz kalması halinde kaburgadan kıkırdak grefti alınabilir.

Buna ek olarak, nefes alma fonksiyonunun düzeltilmesi için çalışmalar yapılır. Başka bir işleme gerek duyulmadığı takdirde operasyon sonuçlandırılır.

Sekonder rinoplasti; zor ve karmaşık olmasından dolayı ilk ameliyata kıyasla daha uzun sürmektedir. İyileşme süreci de yine hastanın durumuna ve operasyonun ciddiyetine göre farklılık göstermektedir.

Bir gün sonra taburcu edilen hastanın soğuk uygulama ile rahatlaması sağlanmaktadır. Ciddi ağrısı olan hastalara ağrı kesiciler de verilebilir. Operasyonun ardından yedi gün geçmesiyle beraber plastik ateli alınır. Ardından, tekrar bant yapıştırılır.

Sonuç olarak, sekonder rinoplastinin ardından bir yıl geçmesiyle beraber burun en son şeklini almaktadır.

Revizyon Burun Estetiği Fiyatları 2024 İstanbul

Revizyon burun estetiği (Sekonder Rinoplasti) ameliyatı fiyatları-2024 İstanbul’da  estetik cerrahi kliniğinin lokasyonuna ve estetik cerrahi uzmanının tecrübesine göre değişiklik gösterebilir. 

Revizyon burun estetiği (Sekonder Rinoplasti) ameliyatını uygun fiyatlarla İstanbul‘da yaptırmak isteyen hastalarımız estetik cerrahi kliniğimiz ile iletişim kurarak ön muayene için randevu oluşturabilirler.