Göz Kapağı Estetiği Nedir?

Göz Kapağı Estetiği; Estetik göz kapağı ameliyatı son zamanlarda sık tercih edilen tedaviler arasındadır. Güneş ışınları, hava kirliliği, düzensiz uyku, aşırı sigara ve alkol kullanımı sebebiyle göz kapaklarında yaşlanma belirtileri ve şekil bozuklukları oluşmaktadır.

Yaşlanmanın da ilk belirtileri göz kapaklarında meydana gelmektedir. Bu yazımızda birçok kişinin detaylarını merak ettiği bir operasyon olan estetik göz ameliyatları hakkında detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Blefaroplasti olarak bilinen göz kapağı estetiği alt ve üst göz kapaklarına uygulanır. Sarkmış deri ve fazla kas dokusunun çıkarılmasının yanı sıra göz çevresi dokularının gerdirilmesine yönelik bir operasyondur.

Ciltte meydana gelen sarkmalar birçok kadının kâbusu olmaktadır. Hem yaşın ilerlemesi hem de yerçekiminin etkisinden dolayı meydana gelen bu sarkmalar yüzünden kadınların özgüvenleri yok olur.

Göz kapaklarında torbalanma, renk değişikliği, ciltte bollaşma, kırışıklık ve gevşeme yine bu dönemde ortaya çıkan problemler arasındadır. Cildin yaşlanma sürecini hızlandıran birçok etmen bulunur.

Her şeyden önce, güneş ışınlarına maruz kalma, uyku süresinin düzensiz oluşu, hava kirliliği, sigara ve alkol kullanımı gibi etmenlerin cildin yaşlanma sürecine önemli bir etkide bulunduğunu söylemek gerekir.

Göz kapağında meydana gelen yaşlanma belirtilerinden dolayı göz kapağı estetiğine ihtiyaç duyulur. Cildin son derece elastik bir yapısı bulunur. Ancak, kişinin yaşlanmasıyla beraber cildin elastikiyetinin kademeli olarak azaldığını söyleyebiliriz.

Elastikiyet kaybıyla beraber göz kapaklarında yoğun bir şekilde deri toplanır. Bir başka deyişle, yaşlanmanın ilk belirtilerinin göz kapaklarında ortaya çıktığını söyleyebiliriz. Göz kapaklarında ortaya çıkan yaşa bağlı değişimler sebebiyle yorgun ve donuk bir yüz ifadesi ortaya çıkar.

Sonuç olarak, göz kapağı ameliyatı (Blefaroplasti, göz kapağı estetiği), çeşitli sebeplerle göz kapağının fonksiyonunun bozulduğu veya göz kapağında kozmetik sorunların oluştuğu durumlarda, göz kapağına yapılan estetik ve fonksiyonel işlemlerdir.

Göz kapağı ameliyatı veya göz kapağı estetiği işlemi, İstanbul’un en iyi estetik ve plastik cerrahi kliniklerinden birisi olan Op. Dr. Şerif Yavuz kliniğinde başarılı bir şekilde yapılmaktadır. Göz kapağı ameliyatı ile göz kapağı düşüklüğü sorununu İstanbul’da bir çözmek isteyen hastalarımız, randevu için estetik ve plastik cerrahi kliniğimiz ile iletişim kurabilirler.

Göz Kapağı Estetiği Hangi Durumlarda Yapılır?

Aşağıda göz kapağı ameliyatı yaptırmanın uygun olduğu durumlar sıralanmıştır;

 • Göz kapağının derisinin altındaki dokulara sıkı yapışmadığı durumlar
 • Üst göz kapağı düşüklüğü
 • Alt göz kapağı düşüklüğü
 • Göz kapaklarındaki asimetrik görüntüler
 • Göz kapaklarında da torbalanma
 • Deride renk değişikliği
 • Kaz ayağı çizgileri
 • Göz kapakları ve çevresindeki kırışıklıklar
 • Yaşın ilerlemesi, yer çekimi, alerji ve genetik kaynaklı göz kapaklarında meydana gelen sarkmalar
 • Göz kapağı düşmesine (Pitosis) bağlı olarak görüş alanının daralması
 • Göz de şekilsel bozukluğa bağlı gözde yorgunluğu ve baş ağrısı
 • Makyaj yaparken zorluk çekme
 • Olduğundan daha yaşlı bir görünüm

Göz kapağı estetiği; daha önce de söylediğimiz üzere her geçen yıl daha da popüler olmaktadır. Hem estetik hem de işlevsel sebeplerden dolayı göz kapağı estetiği operasyonu geçirmek isteyenler bulunur. Bu noktada, kişinin yaşamış olduğu duruma bakılarak üst göz kapağı, alt göz kapağı veya her ikisine birden göz kapağı estetiği yapılabilir.

Diğer yandan kaşlardaki ve alın çevresindeki düşüklüğe bağlı üst göz kapağındaki sarkmalar meydana gelebilir. Bu durumda sadece göz kapağı ameliyatı yapmak yeterli olmaz. Problemin çözümü için göz kapağı estetiği ile birlikte kaş kaldırmaalın germe ve endoskopik orta yüz germe ameliyatlarıda kombine edilmelidir.

Göz kapağı estetiği sayesinde göz kapaklarında meydana gelen yaşlanmayı durdurmak mümkün olamaz. Ancak, ortalama 7-8 yıl boyunca etkisini devam ettiren bir ameliyat olduğunu söyleyebiliriz. Ameliyat öncesi kişide yorgun bir yüz ifadesi var iken ameliyat sonrasında çok daha canlı ve enerjik bir yüz görünümü ortaya çıkacaktır. 

Göz Kapağı Estetiği Öncesinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Çevresel faktörler veya yaşla beraber ortaya çıkan bir sorundan dolayı göz kapağı estetiği yaptırmayı düşünenlerin dikkat etmesi gereken birtakım hususlar bulunur;

 • Ehil olan hekim bulunur.

Tecrübeli hekimin bulunması en önemli aşamadır. Bu şekilde komplikasyonların görülme ihtimali azalacaktır.

 • Rutin olarak kullanılan bazı ilaçların kullanımına ara verilir.

Aspirin, kan sulandırıcılar ve E-vitamini preparatları gibi ilaçların operasyondan bir süre önce kullanılmaması gerekir.  Kanı sulandırma özellikleri olabildiğinden bazı bitkisel takviyeler ve karışımların kullanılmaması da faydalı olacaktır.

 • Yeme içmeye son verilir.

Ameliyat genellikle lokal anestezi eşliğinde yapılır. Ancak genel anestezi de yapılabildiğinden ameliyattan yaklaşık 8 saat önceden gıda tüketiminin sonlandırılması gerekir. Genel anesteziye alınmış hastanın midesinin dolu olması halinde gıda içeriği yukarı çıkarak soluk borusunu tıkayabilir.

 • Sigara ve alkol kullanımı sonlandırılır.

Sigara ve alkolün ciddi olumsuz yan etkileri bulunmaktadır.  Nikotin, kan damarlarında daralmaya sebep olarak kandaki oksijen miktarını azaltır, yara iyileşmesini sekteye uğratır, bağışıklık sistemini zayıflatır ve enfeksiyona sebep olur. Sayılan yan etkileri sebebiyle mümkünse operasyondan 10-15 gün öncesinden itibaren kullanımları sonlandırılmalıdır.

 • Gebelik ile ilgli doktorunuzu bilgilendirin.

Gebelik hali veya gebe olma ihtimali varsa hekim ile paylaşılmalıdır.

 • Devam eden tedavi ve düzenli kullanılan ilaçlar hakkında doktorunuzu bilgilendirin.

Düzenli olarak kullanılan tansiyon ve şeker ilacı gibi ilaçlar bir yudum su ile sabahın erken saatlerinde alınabilir. Ameliyat sabahı duş almakta bir besi bulunmamaktadır. Operasyon günü makyaj yapılmamalı, saç spreyi, jöle veya oje kullanılmamalıdır.

 • Kıyafetler kolay giyilebilir ve rahat özellikte olmalıdır.

Ameliyathanede giyilecek olan kıyafetler genellikle hastane tarafından verilir. Yüzük, kolye, küpe gibi özel eşyalar kullanılmamalı ve kıymetli eşyalar ameliyathaneye getirilmemelidir. Kontakt lens ve diş protezi kullananlar bunları ameliyattan önce çıkartmalıdır.

“Alt Göz Kapağı Estetiği İse Çok Daha Farklı Şekilde Uygulanır. Bilhassa Genç Yaşlarda Elmacık Kemikleri Üzerinde Yer Alan Yağ Yastıkçıkları; Yaşlanma Süreciyle Beraber Yerçekiminin De Etkisiyle Aşağıya Doğru Yer Değiştirmektedir.”

Estetik Göz Kapağı Ameliyatı Sonrası Neler Yapılmalı?

Pek çok cerrahi işlemden sonra olduğu gibi göz kapağı ameliyatından sonra da dikkat edilmesi gerekenler vardır. Bununla birlikte hekimin tavsiyelerine uyulduğu takdirde iyileşme süreci rahat geçecektir.

 • Hastanede kalmaya gerek yoktur

Ameliyat genellikle lokal anestezi altında yapılmıştır. Hasta aynı gün taburcu olabilir. Bununla birlikte komplike ameliyatların yapıldığı ve genel anestezinin uygun görüldüğü durumda hekim hastanın bir gün hastanede kalmasını isteyebilir.

 • Yeme içmeye ara verilmeli

Operasyon için lokal değil de genel anestezinin uygulandığı durumda anestezik maddenin etkisi geçene kadar (yaklaşık 2 saat) bir şey yememekte fayda var.

 • Ağrı kesicilerinizi kullanabilirsiniz.

Ameliyattan sonra hafif ağrıların olması halinde hekimin reçetenize yazdığı ağrı kesicileri kullanarak ağrılarınızı giderebilirsiniz.

 • Şişlik ve morarma geçicidir.

Ameliyata bağlı olarak küçük şişlikler veya bazen morarmalar olabilir. Bir süre sonra geçecektir. Soğuk uygulamaları ile ödem azaltılabilir. 1 saatte bir 20 dk soğuk uygulaması yeterli olacaktır. Bu uygulamaya 48 saat boyunca devam edilmelidir. Bu uygulamanın ağrıyı azaltıcı etkisi de vardır.

 • Kontrol muayeneleri aksatılmamalıdır.

Hekimin belirlediği günlerde kontrol muayenelerine gidilmelidir.

 • Sigara mümkünse sonlandırılmalı aksi halde ala verilmelidir

Sigara kan damarlarında kasılmaya sebep olarak vücuda yayılan oksijen miktarını azaltır. Oksijenin azalması sebebiyle yarar iyileşmesi gecikir. 

Sigara ve alkolün bağışıklık sistemini zayıflatıcı etkisi sebebiyle enfeksiyonların oluşması da kolaylaşır. Bu sebeple tüketimi tamamen sonlandırılamıyorsa dahi en azından 15 gün boyunca ara verilmelidir.

 • Yatış anında başınızı yüksekte tutunuz

Yatış sırasında başın kalp seviyesinin üstünde tutulması ağrıyı ve şişlikleri azaltacaktır. Bu amaçla başın altına yastıklar konulabilir.

 • Ağır işe ve spora ara veriniz

Birkaç gün boyunca istirahat edilmelidir. Ağır işler ve ani hareketler yaparak dikişlere ve ameliyat bölgesine zarar vermeyiniz.

 • Yüz sıcaktan korunmalıdır

Kaplıca, hamam, sauna gibi etkinliklere ara veriniz. Bu etkinlikler yüz bölgesindeki ödemin ve ağrının artmasına sebep olur. Ayrıca enfeksiyon gelişimi de söz konusu olabilir.

 • Dikişler alınır

Hekiminiz dikişlerin alınacağı günü size bildirecektir. Dikişler operasyon türüne göre değişmekle birlikte yaklaşık olarak 7 gün sonra alınır.

 • 7 gün izinli olmakta fayda var

Operasyondan hemen sonra ayağa kalkılmasına ve 1-2 gün içinde normal işlere başlanabilmesine rağmen dinlenmekte fayda vardır. Bir haftalık izinden sonra rutin hayata dönmek isabetli olur.

 • Pomatlarınızı kullanınız.

Hekiminizin tavsiye ettiği antibiyotikli ve/veya yumuşatıcı pomadları, günde 2 kez dikiş hatları üzerine sürebilirsiniz.

 • Yüz mimikleri azaltılmalıdır

Birkaç gün boyunca aşırı gülmek, kahkaha atmak gibi dikiş hattını gerecek yüz ifadelerinden kaçınmak gerekir.

 • Giysiler özel seçilmelidir

Baş kısmından geçirilerek giyilen elbiseler yerine önden iliklenenler tercih edilmelidir. İlk birkaç gün boyunca bu giyiniş tarzına dikkat etmekte fayda var.

Göz Kapağı Estetiği Nasıl Yapılır?

Göz kapağı estetiği; hem alt hem de üst göz kapağı estetiği olmak üzere iki farklı şekilde uygulanır. 

Üst Göz Kapağı Ameliyatı; Üst göz kapağı estetiğinin diğer adı göz kapağı düşüklüğü olarak bilinir. Bu ameliyat ile bölgedeki fazla deri ve kas dokusunun kesilerek çıkarılması işlemleri yapılır. Ayrıca, ameliyat izinin görünmemesi adına göz kapağı katlanma çizgisinden kesi yapılmaktadır.

Üst göz kapağı estetiği; tek başına uygulandığında da verimli sonuçlar üretse de alın germe ve kaş kaldırma operasyonlarıyla beraber uygulandığında çok daha başarılı sonuçlar vereceğini ifade etmeliyiz.

Bölge İncelenir, Sorunlar Belirlenir Ve Ameliyat Planı Çıkartılır

Hasta muayene edilir. Hastanın göz kapaklarındaki problemler iyice değerlendirildikten sonra sadece derinin mi, yoksa deri ile birlikte deri altı dokularının da alınıp alınmayacağına karar verilir. Şekil ve fonksiyon bozukluğuna cilt altı dokuları da sebep olabilir.

Bu durumda derinin altındaki dokulardan ne kadar alınacağı tespit edilir. Yağ fıtığı veya yağ çökmesi, göz yaşı bezinin sarkması, göz kapağı düşüklüğü, kaş düşüklüğü gibi sorunların var olup olmadığı incelenir. Değerlendirmeler sırasında kesi yapılacak katlantı yerleri belirlenir ve kesilecek fazlalık deri miktarı titizlikle ölçülür.

Anestezi Yapılır

Göz kapağı ameliyatları (Blefaroplasti) genellikle lokal anestezi ile sadece göz bölgesi uyuşturularak yapılır. Ancak hastanın ve hekimin tercihine bağlı olarak sedasyon (damardan verilen ilaçla uyku hali) veya genel anestezi de uygulanabilir.

Göz Kapaklarında Ölçümler Yapılır Ve Ameliyat Gerçekleştirilir

Ameliyata dair planlama yapıldıktan sonra kesi yeri yapılacak deri katlantı yerleri belirlenir ve işaretleme yapılır. Kesilecek fazlalık deri miktarı işaretlenir. Bu incelemeler sırasında ölçüm hatalarının yapılması sonucunda derinin fazla miktarda uzaklaştırılması ve fazla deri almaya bağlı olarak kapanmama gibi önemli sorunlar oluşabilir.

Cerrah yaptığı kesiler aracılığıyla planladığı şekilde dokuları uzaklaştırır. Hekimin tecrübesi bu noktada oldukça önemlidir. Çoğu zaman gerekli olduğu halde alınmayan sarkmış deriler, ya da gereksiz olarak alınan dokular sebebiyle tekrar ameliyat gerekmektedir.

Gerekli durumlarda üst göz kapağı estetiği ameliyatı ile birlikte kaş düşüklüğü, göz kapağı düşüklüğü, göz yaşı bezindeki sarkmaya dair işlemler de kombine ameliyat şeklinde yapılabilir. İhtiyaç olması halinde bu ameliyatların yapılmaması sebebiyle göz kapağı ameliyatı kesin çözüm olmamaktadır.

Dokularla ilgili gerekli işlemler yapıldıktan sonra göz kapağındaki gizli bir katlantı içinde yapılmış olan kesiler dikiş atılarak kapatılır.

Alt Göz Kapağı Ameliyatı

Alt göz kapağı estetik ameliyatı çok sık başvurulan bir işlemdir. Hatalı uygulamalar sebebiyle ciddi düzeltilmesi zor sıkıntılar meydana gelebilir.

Bu sebeple operasyon tecrübeli cerrahlar tarafından gerçekleştirilmelidir. Alt göz kapağındaki sarkmalar, torba oluşumu, kapaklardaki koyu renkli halkalar ve yüzdeki yorgun görüntüler sebebiyle ameliyat tercih edilmektedir.

Ameliyat Planlaması Yapılır

Bunun için torbalanmanın neden kaynaklandığı, alt göz kapağını sabitleyen bağlardaki gevşeklikler, kapağın gözle ilişkisi, kapağın kirpiklerinde bulunduğu kenardaki olumsuzluklar, göz yaşı boşaltım sisteminin durumu incelenir. Planlama yapıldıktan sonra mevcut durum göre uygulama tekniği belirlenir.

Alt göz kapağında estetik bozukluk yapan yağ torbalarının alınması veya yerlerinin değiştirilmesi genellikle göz kapağının iç tarafındaki mukoza kısmında (konjonktiva denilen kapağın arka kısmından) veya  kirpik hattının alt tarafından yapılan bir kesi ile gerçekleştirilir.

Her kapakta bulunan komşu yağ dokularından hangilerine ve ne ölçüde müdahale edileceği, yeri değiştirilecek yağ dokusu miktarı hekim tarafından ameliyat sırasında belirlenir.  ameliyat esnasında cerrahın tecrübesi doğrultusunda gerçekleştirilir.

Bazı hastalarda yağ çıkartılmadan kapak ve yanak arasındaki boşluklara yağ nakil edilebilir. Böylece hem torba oluşumlarından, hem de halka oluşumuna sebep olan boşluklardan kurtulmak mümkün olabilir.

Derideki fazlalık alt göz kapaklarındaki en hafif problemdir. Ameliyat esnasında deri mümkün olduğu kadar kontrollü bir şekilde alınmamalıdır. Operasyonun sadece derideki fazlalıktan kaynaklandığına ve ameliyat sırasında fazla miktarda derinin uzaklaştırılması gerektiğine dair yanlış bir düşünce bulunmaktadır.

Ancak böyle bir uygulama yapıldığında asıl sorun çözülmemekte, alt kapaklarda dışa dönme ve aşağı sarkma gibi problemler oluşarak estetik ve fonksiyonel bozukluklar oluşmaktadır.

Göz Kapağı Ameliyatları İle Bazı Tedaviler Kombine Edilebilir.

Göz kapakları ile ilgili bağların durumu incelendikten sonra ameliyatın son kısmında gevşetme veya sıkılaştırma işlemi yapılır. Bu ameliyat sırasında yanağın yağ dokusunda askılama veya yüz germe gibi ekstra tedaviler de gerçekleştirilebilir.

Ayrıca kişinin isteğine veya ihtiyacına göre kaş kaldırma, pitozis cerrahisi, göz altındaki veya üstündeki torbaların alınması, kaz ayağı olarak da adlandırılan kırışıklıkların giderilmesi, badem göz ameliyatı, göz çevresine yağ enjeksiyonu, orta yüz germe ve botoks uygulaması gibi kozmetik işlemler de göz kapak ameliyatıyla aynı seansta uygulanabilir.

Ameliyatsız Göz Kapağı Estetiği Mümkün Mü?

Ameliyat gerekmediği daha hafif göz kapağı estetik sorunlarında, hastanın ameliyat olmak istememesi halinde veya ameliyat geçirmiş olmasına rağmen ikinci ameliyatın problem doğurabileceği durumda tercih edilebilecek bazı ameliyatsız yöntemler bulunmaktadır. 

Hekim hastanın durumunu değerlendirir ve botulinum toksini, dolgu, mezoterapi ve cihazlı işlemler aracılığıyla tedaviye başlar.

Botulinium Toksini Uygulaması

Dikkatli bir şekilde uygulanan botulinum toksini ile kırışıklıkları düzeltilmek, kaşı şekillendirmek ve yükseltmek, göz kapağını bir miktar yükseltmek mümkün olmaktadır. Ancak ameliyatlı yöntem kadar etkili değildir. Uygulamaların belirli aralıklarla tekrarlanması gerekir. 

Dolgu Uygulaması

Göz kapağı ve çevresinde dolgu uygulaması da geçici etkili de olsa estetik bir görünüş için tercih edilebilir. Kaşın yükseltilmesi, üst göz kapağındaki çökmüş olan alanların doldurulması, alt göz kapağı bölgesindeki çukurların doldurulması dolgu uygulaması ile yapılabilir.

Alt göz kapağında ameliyata ihtiyaç duyulmayan seviyede torbalanmanın olmadığı durumlarda, uygun teknik ve doğru dolgu materyali kullanılarak yapılan dolgular, koyu halkaların ve yorgun göz görünümünün giderilmesinde oldukça etkilidir.

Üst kapağı ameliyatı sırasında gereksiz yere alınan yağ dokular sebebiyle oluşan çökmelerde veya travmalardan sonra veya kalıtsal olarak derin görünümlü üst kapaklarda da göz çevresi dolgu uygulamaları ile estetik görünüme kazanmak mümkün olabilir.

Mezoterapi Uygulaması

Göz çevresindeki koyu renk değişiklikleri, lekelenmeler ve çizgisel oluşumların tedavisi için yapılan mezoterapi uygulamaları etkili estetik sonuçlar vermektedir. Mezoterapi uygulamaları genellikle göz kapağı düşüklüğü ve estetiği için yapılan ameliyat ile kombine edilmektedir.

Özel Cihazlarla Yapılan Uygulamalar

Göz kapağı ameliyatında cihazlı uygulamalar da göz kapağı ve çevresinin estetik görünüme kavuşturulması için kullanılmaktadır.

Plazma uygulamalarının, reklam edildiğinin aksine her hastaya ve her koşulda etkili bir göz kapağı estetiği veya kapak kaldırma özelliği yoktur.

Bununla birlikte etkili olacağı düşünülen bazı hastalarda 1-2 yıl süreli cilt sıkılaştırma ve kırışıklık giderme etkileri bulunmaktadır. Bu uygulama torbalara, gerçek göz kapağı düşüklüğü durumuna (ptozis) karşı etkili değildir.

Estetik görüntü kazandırmak amacıyla yararlanılan diğer yeni teknoloji bipolar radyofrekans cihazlarıdır. Bu cihazlar aşırı torbalanması olmayan yani kesin ameliyat gerektirmeyen bir hasta grubunda deriyi, deri altı dokuları ve kısmen de yağ dokusunu sıkılaştırmada faydalı olmaktadır.

Bu yöntemler uygun hastaya doğru bir şekilde uygulandığı zaman yüz güldürücü sonuçlar vermektedir.

 İşlemlerin lokal anestezi ile yapılması, işlem sonrası şişkinliğin oldukça kısa süreli olması, dikiş atılmaması ve morluk olmaması gibi sebeplerle ameliyatlı işleme karşı avantajları bulunmaktadır. Bununla birlikte çoğu problem için etkili olması ve sonuçlarının kalıcılığı açısından ameliyatın önemi barizdir.

Göz Kapağı Estetiğinin Ardından Hangi Sorunlar Ortaya Çıkabilir?

Göz kapağı estetiği küçük bir ameliyattır. Ancak, yine de birtakım riskleri bulunur. Göz kapaklarının çok kısa sürede şişmesi önemli bir sorundur. Bu noktada, hastanın en çok bir hafta olacak şekilde evde istirahat etmesi ve dışarı çıkmaması gerekir.

Ameliyatın ardından herhangi bir ağrı oluşmaz. Bir başka deyişle, hastanın bir süreliğine hastanede müşahede altında kalmasını gerektirecek bir durum söz konusu değildir. Son olarak, göz kapağı estetiği fiyatlarının herkesin bütçesine hitap ettiğini söyleyebiliriz.

Göz Kapağı Estetiği Fiyatları 2024 İstanbul

Göz kapağı ameliyatı veya göz kapağı estetiği işlemi fiyatları, İstanbul’da uygulamanın yapıldığı kliniğin lokasyonu, kullanılan malzeme, başka tedavilerle yapılan kombine, estetik ve plastik cerrahın tecrübesi ve döviz kuru gibi bir çok faktörden etkilenmektedir. 

Göz kapağı ameliyatı ile göz kapağı düşüklüğü sorununu İstanbul’da uygun fiyatlarla çözmek isteyen hastalarımız, randevu için estetik ve plastik cerrahi kliniğimiz ile iletişim kurabilirler.