Sakal Ekimi Nedir?

Sakal Ekimi, her geçen gün daha da önemli hale gelmektedir. 2020’li yıllarda olduğumuz şu günlerde erkeklerin dış görünüşlerine her zamankinden daha çok önem verdiği aşikardır.

Bu yüzden, erkek estetiği ile ilgili hususlar dikkat çekmektedir. Sakal ekimi; bu sorundan muzdarip olan erkeklerin başvurduğu bir yöntem olarak bilinir.

Her geçen gün daha da popüler hale gelen sakal ekimi; yüzdeki sakalsız bölgelere saçın arka kısmından veya vücudun farklı bir bölgesinden alınan kıl köklerinin ekilmesi olarak bilinir.

Lokal anestezi altında uygulanan sakal ekimi; zannedilenin aksine hiçbir riskin olmadığı ve sorunsuz olarak gerçekleşen bir operasyondur. Operasyonu gerçekleştiren hekimin uygun göreceği sayıda greft sakalsız bölgeye ekilir.

Sakal ve bıyık ekimi; dış görünüşüne önem veren erkeklerin geçirmek istediği operasyonlardan birisi olarak bilinir. Ancak, bu işlemi yapacak olan saç ekimi uzmanı doktorun tecrübesi yeterli olmalıdır.

Sakal ekimi ve bıyık ekimi işlemi, İstanbul’un en iyi estetik ve plastik cerrahi kliniklerinden birisi olan Op. Dr. Şerif Yavuz kliniğinde başarılı bir şekilde yapılmaktadır. Sakal ekimi ve bıyık ekimi işlemini İstanbul’da yaptırmak isteyen hastalarımız, randevu için estetik ve plastik cerrahi kliniğimiz ile iletişim kurabilirler.

Sakal ekimi de tıpkı saç ekimi gibi benzer bir süreci ifade etmektedir. Gelin hep birlikte sakal ekimi aşamalarına göz atalım!

Sakal Ekimi Nasıl Yapılır?

Herkesin bildiği üzere bir erkekte en geç 19-20 yaşlarına kadar sakal kazanımı tamamlanmaktadır. Ancak, 20 yaşını geçmesine rağmen halen daha gür sakallara sahip olamayan çok sayıda erkek bulunur.

Bölgesel düzensizlikler başta olmak üzere yara ve yanık gibi sebeplerden dolayı gür sakal çıkmama sorununun yaşandığını söyleyebiliriz. Bu noktada, bu sorunun artık bir kader olmadığını ifade etmeliyiz.

Sakal ekimi; sorunlu olarak tespit edilen bölgenin istenen sakal sıklığı ve şekline kavuşması adına yapılan bir uygulamadır.

Sakalı hiçbir şekilde çıkmayan, yara ve yanık izi gibi sebeplerden dolayı yüzündeki belirli bölgeleri körelmiş olan, sakalının asimetrik çıkmasından şikayet edenler başta olmak üzere bu sorundan muzdarip olan herkes sakal ekimi işlemine başvurabilir.

Sakalın hiç çıkmaması ciddi bir sorun olduğu gibi sakalın yalnızca belirli bölgelerde çıkması ya da asimetrik çıkması birçok erkeğin şikayet ettiği bir husustur. Birçok erkek, sakallarının uzamasıyla beraber sahip olduğu bu görüntüden dolayı kendisini oldukça kötü hissetmektedir.

Ancak, yüzde yüz başarıyla sonuçlanan sakal ekimi operasyonundan dolayı erkeklerin bu soruna karşı etkili bir çözüm geliştirdiğini söylemeliyiz.

Sakalın erkekler için ne kadar önemli olduğunu bilmeyen yok! Maskülenlik göstergesi olarak bilinen sakal; erkeklerin ihtiyaç duyduğu bir özellik olarak dikkat çekmektedir. Ergenliğin tamamlanması sürecinde boy uzaması ve ses kalınlaşmasının yanı sıra sakal kazanımının da son derece önemli olduğunu ifade edebiliriz.

Bir başka deyişle, yirmili yaşlara gelindiği halde sakallar halen daha gürleşmedi ise doğal yollarla sakal kazanımının sonuna gelindiğini söylemek gerekir. Bu noktadan sonra sakal ekimi operasyonu şart olacaktır.

Sakal Ekimi Yöntemleri Nelerdir?

Sakal ekimi sırasında genel olarak FUE ekim yöntemi kullanılır. Bu yöntemde ilk olarak donör bölge belirlenir. Donör bölge; elmacık ve boyun kemikleri üzerindeki bölge olarak tercih edilir. Buradaki kıllar alınmadığı takdirde ense bölgesinin kılları tercih edilmelidir.

Bir sonraki aşamada ise ekim yapılacak alan belirlenmelidir. Bu alana ne kadarlık bir kıl kökünün nakledilmesi gerektiği tespit edilmelidir.

Sakal ekimi yapılacak alana kanal açma işlemi gerçekleştirilmelidir. Bu noktada, kanalların ekimi yapılacak kıl köklerinin genişliğine uygun olması şarttır. Ayrıca, kanalın doğru açıdan açılması bir diğer gerekli husustur.

Aksi takdirde, sakalın görünümü hiçbir şekilde doğal olmayacaktır. Bir sonraki aşamada donör bölgeden greftler alınır. Alınan kıl kökleri ekim için açılan alana tek tek yerleştirilir. Sakal ekimi işlemi bu sayede tamamlanmış olur.

Sakal ekiminin bitmesiyle beraber kişi aynı gün içerisinde taburcu edilmektedir. Bir ila üç gün arasında ise işlemin yapıldığı alanda ilk yıkama işlemi gerçekleştirilir.

Sakal Ekimi Aşamaları Nelerdir?

Yukarıdaki sebeplerden dolayı sakal ekimi operasyonuna ihtiyaç duyuyorsanız sakal ekimi yaptırabileceğiniz bir uzman doktora başvurmalısınız. Günümüzde sakal ekimi için başvurabileceğiniz klinik ve benzeri yerlerin sayısı her geçen gün artmaktadır.

  • Her şeyden önce, sakal ekiminin de tıpkı bir saç ekimi prosedürü gibi olduğunu ifade etmeliyiz. Bir başka deyişle, saç ekimi nasıl yapılıyorsa sakal ekimi de aynı şekilde yapılmaktadır.
  • Sakal ekimi öncesi kişinin detaylı bir ön muayeneden geçirilmesi şarttır. Bu sayede, hem hangi bölgede sorunun olduğu tespit edilir hem de kişinin bu işlem için uygun sağlık durumuna ve özelliklere sahip olup olmadığı belirlenir.
  • Bir sonraki aşamada ise ekim yapılacak bölge belirlenir. Bu sayede, greft sayısı da hesaplanmış olur.
  • Sakal ekimi öncesi kişiye birtakım testler yapılması şarttır. Bu testlerin gerçekleştirilmesi için kişiden kan alınır. Ardından, gerekli testler uygulanır.
  • Kişinin bu operasyondan faydalanması için ağrısız anestezi ile lokal anestezi sağlanır.
  • Sakal ekimi için donör bölgenin belirlenmesi şarttır. Bu bölgeden kıl kökleri toplanır. Ardından, organ nakil solüsyonunda bekletilir.
  • Toplanan greftlerin sakal ekiminde uygulanması düşünülen DHI sakal tekniğiyle sakalsız bölgeye ekilmesine başlanır.

Sonuç olarak, sakal ekiminin saç ekiminden herhangi bir farkı yoktur. Bir başka deyişle, benzer aşamalar söz konusudur. Ancak, sakal ekiminde önemli olan husus donör bölgeden alınan kıl köklerinin hayatta kalmalarını sağlayacak teknik ile beraber muhafaza edilmesi ve sonrasında ekim yapılacak alana nakledilmesidir.

Sakal ekimiyle beraber bıyık ekiminin de benzer kategoride olduğunu söylemek gerekir. Hem sakal hem de bıyık ekimi sürecinde yukarıdaki aşamalar birebir olarak uygulanmaktadır.

Sakal Ekiminin Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

Estetik operasyonlarının her birinin avantaj ve dezavantajlarının olduğunu söylemeliyiz. Ancak, yıllardır sakal sorunundan muzdarip olanlar için avantajlarının bir adım önde olduğu aşikardır. Her şeyden önce, dilediğiniz stilde sakallara sahip olursunuz.

Bir başka deyişle, sakalınızı istediğiniz şekilde ektirerek hayalinizdeki görünümü yakalayabilirsiniz. Nasıl bir sakal türü hayal ettiğinizi uzman doktorunuzla paylaşmalı ve çizim yaptırmalısınız. Hekime bunu belirterek kendi stilinizi yaratma şansına erişebilirsiniz.

Sakal ve bıyık; erkeğin estetiğini tamamlayan en önemli unsur olarak dikkat çekmektedir. Hem günlük hayatınızda hem de iş hayatınızda sakal ve bıyık görünümü ile beraber çok daha çekici olabilirsiniz. Bunun yanı sıra, sakal ekiminin zannedildiği gibi zor ve ağrılı olmadığını ifade etmeliyiz.

Gelişen teknoloji ve birçok estetik merkezinde kullanılan altın uçlu iğneler ile dokuya en az zarar verilmektedir. Yine birçok doktor tarafından kullanılan DHI Plus Gold yöntemiyle hiçbir acı hissetmeden sakal ekimi işlemlerinizi gerçekleştirmiş olursunuz.

Sakal ekiminin saç ekimiyle benzer bir sürece sahip olduğunu söylemiştik. Bu noktada, her iki operasyonun da iyileşme süreci aynıdır. Altın krem uygulaması ile daha kısa sürede iyileşebilirsiniz. Bu uygulama ile dokudaki yenilenme çok daha hızlı bir şekilde gerçekleşecektir.

Sakal ekimi gerçekleştirmeyi düşünen birçok kişinin aklında operasyonun ardından tıraş olmaya devam edip edemeyeceklerine dair sorular vardır. Ancak, sakal ekimi yapılsa dahi tıraş olmanızın önünde herhangi bir engel olmayacaktır.

Bu noktada, uzman doktorunuz tarafından size verilen tavsiyeye uyarak belirlenen süre içerisinde tıraş olmaya başlayabilirsiniz.

Sonuç olarak, sakal ekimi yaptırmayı düşünüyorsanız iyi bir doktor ile çalıştığınız takdirde endişelenmenizi gerektirecek bir husus yoktur.

Sakal Ekimi Fiyatları 2024

Sakal ekimi ve bıyık ekimi işlemi fiyatları, İstanbul’da uygulamanın yapıldığı kliniğin lokasyonu, uygulama yapılan bölge, kullanılan yöntem ve greft sayısı, başka tedavilerle yapılan kombine, estetik ve plastik cerrahın tecrübesi ve döviz kuru gibi bir çok faktörden etkilenmektedir. 

Sakal ekimi ve bıyık ekimi işlemini İstanbul’da uygun fiyatlarla yaptırmak isteyen hastalarımız, randevu için estetik ve plastik cerrahi kliniğimiz ile iletişim kurabilirler.