Yüz Germe Nedir?

Yüz Germe, hem estetik kaygılar, hem de tıbbi bir gereklilik için yapılan işlemdir. Genetik ve yaşlanma sebebiyle yüzde oluşan sarkmalar ve kırışıklıklara karşı yüz hatlarının daha genç görünmesi için uygulanan estetik operasyondur.

Özelikle kadınlar tarafından tercih edilse de yüz germe erkeklerin de belirli bir yaştan sonra yüzlerinde oluşan deri gevşemelerini ve sarkmalarını toparlamak için yaptırdığı bir uygulamadır.

Genetik ve çevresel faktörlere göre değişmekle beraber her insanda yaşlanmanın etkisiyle beraber yüzde birtakım değişimlerin göze çarptığını söyleyebiliriz. Ciltteki kırışıklıklar, lekelenmeler ve sarkmalar oluşur.

Kötü yaşam şartları başta olmak üzere hareketsiz bir yaşam biçimi, sigara ve alkol kullanımı, stres gibi sebeplerden dolayı yüzde istenmeyen durumlar oluşur. Daha genç bir görünüm isteyen ve yapı olarak yüz germe işleminden fayda görebilecek herkes bu operasyonu yaptırabilir.

Özellikle 40-50 yaş sonrası, yüz germe ameliyatının en çok tercih edilen estetik operasyonlar arasında olduğunu söylemeliyiz. Yüz germe ameliyatına tıpta ritidektomi adı da verilir.

Yüz germe ameliyatı sırasında alın germe, kaş kaldırma, göz kapağı estetiği, boyun germe, liposuction ve yağ enjeksiyonu birlikte uygulanabilir.

Yüz germe ameliyatı, İstanbul’un en iyi estetik ve plastik cerrahi kliniklerinden birisi olan Op. Dr. Şerif Yavuz kliniğinde başarılı bir şekilde yapılmaktadır. Yüz germe ameliyatını İstanbul’da yaptırmak isteyen hastalarımız, randevu için estetik ve plastik cerrahi kliniğimiz ile iletişim kurabilirler.

Yüz Germe Nasıl Yapılır?

Yüz germe ameliyatı farklı şekillerde uygulanır. Mini, orta ve full olmak üzere birtakım yüz germe ameliyatlarının olduğunu söylemeliyiz. Her bir ameliyatın farklı özellikleri vardır.

Klasik yüz germe ameliyatlarına kıyasla daha az girişimsel bir aktivite olduğunu ifade etmeliyiz. Yumuşak dokulara germe yapıldığı sırada fazla sarkmaya sebep olan fazla deri dokusu çıkarılır. Bu sayede, daha iyi konturlara sahip bir yüz elde edilir.

Mini yüz germenin birden çok faydasının olduğunu söylemeliyiz. Her şeyden önce, ameliyat süresi daha kısadır. Bunun yanı sıra, yara izleri daha küçüktür. İyileşme süresinin de daha kısa olduğunu ifade etmeliyiz. Ayrıca, diğer yüz germe ameliyatlarına kıyasla hasta çok daha rahat bir şekilde iyileşecektir.

Daha hafif seviyede yüz sarkmasından muzdarip olanlar için mini yüz germe, ideal bir seçenektir. Çene kenarı ve altındaki sarkmalar başta olmak üzere dudak kenarından aşağıya doğru inen çizgilenmeler söz konusu ise en iyi seçenek mini yüz germe olmaktadır.

Bu operasyon; daha çok 30 ila 50 yaşları arasındaki hastalar tarafından tercih edilir. Ancak, daha yaşlı hastalar da fayda görebilirler.

Mini yüz germe operasyonunda kesi kulak önünden başlayarak kulak memesinin arkasına kadar uzanır. Bir sonraki aşamada deri; altındaki dokuları ortaya çıkarmak için kaldırılır. Ayrıca, fazla yağ dokuları uzaklaştırılarak ihtiyaç duyulan bölgelere doğru yaygın hale getirilir.

Gevşek bir yüz yapısı varsa sıkı hale getirileceğini ifade etmeliyiz. Son olarak, fazla olduğu tespit edilen bir yüz derisi varsa kesilerek alınır. Derinin kalan kısmı ise çok daha sağlıklı ve genç bir cilt görünümü elde etmek adına yüz iskeletine adapte edilir. Son aşamada ise kesiler son derece dikkatli bir şekilde dikilir. İzler ise kulak önü ve arkasına doğru gizlenir.

Yüzde Meydana Gelen Değişimler Nelerdir?

Yaşlanmaya bağlı olarak yüzde bazı değişiklikler olur. Genellikle yaşlanmanın ilk belirtileri de yüz de görülür. Yaşlanma haricinde güneş ışığı ve yer çekimi de yüzde bazı değişikliklere sebep olur.

Yaşlanmaya bağlı olarak kas tonusu (kas hareketlerine bağlı gerilime) azaldığından özellikle çene ve boyun bölgesinde sarkmalar ve cilt kuruluğu görülür, derinin altındaki yağ dokusu azalır.

Deri bollaşıp elastikiyeti de azaldığından, deride çizgiler, buruşmalar ve sarkmalar olur.  Güneş ışığına daha çok maruz kalınırsa bu belirtiler daha hızlı gerçekleşir.

Yaş almayla birlikte meydana gelen değişiklikleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Göz kapaklarında düşüklük

 • Göz çevresinde çizgilenmeler

 • Göz altlarında oluşan torbalanmalar ve morarmalar

 • Alın çizgilerinin her geçen gün daha belirgin hale gelmesi

 • Kaşlarda düşüklük olması

 • Burun ve dudak kenarlarında çizgiler oluşması

 • Yanakların sarkması

 • Çene ve boyun bölgesinde sarkma ve çizgiler oluşması

 • Ciltte lekelenmeler oluşması ve mat bir cilt görüntüsünün meydana gelmesi

Yüz germe ameliyatının yapılmasının uygun olduğu durumlar ve kişiler söz konusudur. Aşağıda hangi durumlarda yüz germe ameliyatı yapılabileceği sıralanmıştır.

 • Botoks ve dolgu gibi ameliyatsız işlemlerin yetersiz kalması
 • Alında ve alt göz kapağında derin çizgiler
 • Kaş seviyesinde düşme
 • Genetik yapıya bağlı olarak erken yaşta yüzde meydana gelen sarkmalar
 • Göz kapaklarında sarkma
 • Orta yüz (elmacık kemiği üzeri ve burun yanları) bölgesinde sarkma
 • Çenenin alt tarafında gıdık (gerdan) ve yağ toplanması
 • Boyunda çift çene görünümlü şekilsel bozukluk
 • Göz altında çukurlar
 • Elmacık kemiklerindeki dolgun görüntünün azalması ve sarkmanın oluşması
 • Çöküntüler ve derin kırışıklıklar
 • Gülümseme anında iki parantez gibi ağız köşelerinin yan tarafında oluşan derin oluklar
 • Kulak önündeki deri fazlalıkları,
 • Çene kenarlarında sarkma
 • Gıdı ve boyun civarında yağ toplanması

Yukarıdaki durumlara ilave olarak yüz germe ameliyatı olmayı düşünen kişilerin,

 • Sağlık durumu ameliyat için elverişi olmalı
 • Ciddi sigara tiryakisi olmamalı
 • Mental bozukluğunun bulunmaması gerekir

Yüz Germe Hakkında Bilinmesi Gereken Detaylar

Yüz germe ameliyatları sayesinde yüz başta olmak üzere alın ve boyun bölgesindeki sorunların da ortadan kaldırıldığını ifade edebiliriz. Bilhassa sarkmalardan ve kırışıklıklardan kurtulmak mümkün hale gelir.

Bunun yanı sıra, azalan yağ dokuları gerekli yerlere çekilir. Sonuç olarak, yüz germe ameliyatı; yüz ve boyun bölgesindeki kırışıklık ve sarkma sorunundan şikayet edenler için uygundur. Hem kadın hem de erkeklere uygulanan bir ameliyat olduğunu söylemeliyiz.

Genellikle 40 yaş ve üzeri kişiler tarafından tercih edilir. Ancak, sorunların daha erken belli olduğu hallerde daha küçük yaştaki insanlara da uygulanabilir. Yüz germe ameliyatı ile beraber aynı anda burun estetiği ve göz kapağı estetiği, kaş kaldırma ve alın düzeltme ameliyatları da uygulanabilir.

Cerrahi bir operasyon olan yüz germe ameliyatı;  hastane veya klinik ortamında yapılır. Genel veya lokal anestezi ile beraber uygulandığını söyleyebiliriz. Hastanın sorunları dikkate alınarak uygulanacak işlemlerin farklılık göstereceğini ifade etmek gerekir.

Bu yüzden, operasyonun süresi üç ila on saat arasında değişiklik gösterir. Ameliyatın ardından isteyenler bir gün boyunca hastanede kalabilirler. Ancak, aynı gün taburcu olmak da mümkündür.

Yüz germe ameliyatı ile beraber aynı anda birden çok ameliyatın uygulanmasından dolayı ciddi bir operasyondur. Bu işi yıllardan bu yana yapan, hem tecrübesi hem de bilgi seviyesi yüksek bir doktorun tercih edilmesi gerekir.

Diğer estetik operasyonlarda olduğu gibi yüz germe ameliyatının ardından da iz kalır. Fakat, operasyonu yapan doktor tarafından bu izler en iyi şekilde saklanır. Şakak bölgesinin hemen üstünde saçlı deri içine veya kulak arkasına gizlendiğini söylemeliyiz.

Yüz germe ameliyatının bir parçası olan göz kapağı ameliyatı yapılıyorsa operasyon sonrası oluşacak izler; özellikle göz kapağının katlanma yerlerine gizlenmektedir.

“Yüz Germe Ameliyatı Farklı Şekillerde Uygulanır. Mini, Orta Ve Full Olmak Üzere Birtakım Yüz Germe Ameliyatlarının Olduğunu Söylemeliyiz. Her Bir Ameliyatın Farklı Özellikleri Vardır.”
Op. Dr. Şerif Yavuz

Yüz Germe Ameliyatı Öncesi Neler Yapılmalı?

 • Tecrübeli hekim bulunur.

Tecrübeli cerrahın bulunması oldukça önemlidir. Aksi halde farklı türden komplikasyonların görülme ihtimali artabilir.

 • Bazı ilaçlara ara verilir

Aspirin, kumadin, kan sulandırıcılar, ibuprofen, çeşitli ağrı kesiciler ve E-vitamini gibi ilaçların operasyondan bir süre önce kullanılmaması gerekir.  Kanı sulandırma özellikleri olabildiğinden vitamin takviyeleri ve bitkisel karışımlara da ara vermek

 • Gıda tüketimi durdurulur

Ameliyattan yaklaşık 8 saat önceden gıda tüketiminin sonlandırılması gerekir. Genel anesteziye alınmış hastanın midesinin dolu olması halinde gıda içeriği yukarı çıkarak soluk borusunu tıkayabilir.

 • Sigara ve alkol kullanımı sonlandırılır

Sigara ve alkolün ciddi olumsuz yan etkileri bulunmaktadır.  Nikotin, kan damarlarında daralmaya sebep olarak kandaki oksijen miktarını azaltır, yara iyileşmesini sekteye uğratır, bağışıklık sistemini zayıflatır ve enfeksiyona sebep olur. Sayılan yan etkileri sebebiyle mümkünse operasyondan 10-15 gün öncesinden itibaren kullanımları sonlandırılmalıdır.

 • Gebelik durumu paylaşılmalıdır

Gebelik hali veya gebe olma ihtimali varsa hekim ile paylaşılmalıdır.

 • Ameliyat günü bazı hususlara dikkat edilir.

Hastanın ameliyat günü dikkat etmesi gerekenler vardır. Yüz germe ameliyatından 8 saat öncesi  su dâhil hiçbir şey yenilip içilmemelidir. Rutin olarak kullanılan tansiyon ve şeker ilacı gibi ilaçlar bir yudum su ile sabahın erken saatlerinde alınabilir.

Yüz germe ameliyatı sabahı duş almakta sakınca yoktur. Ancak, makyaj yapılmamalı, saç spreyi, jöle veya oje kullanılmamalıdır. Kıyafetler kolay giyilebilir ve rahat özellikte olursa rahatlık sağlar. Ameliyathanede giyilecek olan kıyafetler genellikle hastane tarafından verilir.

Yüzük, kolye, küpe gibi özel eşyalar kullanılmamalı ve kıymetli eşyalar ameliyathaneye getirilmemelidir. Kontakt lens ve diş protezi kullananlar bunları ameliyattan önce çıkartmalıdır.

Yüz germe ameliyatı öncesinde, cilt tipi, etnik yapı, cilt gerginliğinin derecesi, kişinin doku iyileşme hızı ve yüz kemik yapısı dikkate alınır. Muayene sırasında bunlar incelenir.

Hastanın yüzünün boynunun anatomik yapısı ve kişisel beklentilerine göre ameliyat türü belirlenir.

 • Anestezi

Yüz germe ameliyatı genellikle genel anestezi altında yapılır. Ancak bazı durumlarda uyku hali de denilen lokal anestezik ve sedatif ilaçların birlikte kullanıldığı sedasyon anestezisi ile de yapılabilir.

 • Tahliller ve çekimler yapılır

Ameliyattan önce kan testleri yapılabilir, röntgen ve EKG çekilebilir. Bu tetkiklerin sonuçları anestezi uzmanı ile hekim tarafından değerlendirilir ve genel anesteziye engel bir durumun var olup olmadığı tespit edilir.

 • Fotoğraf çekimi

Yüz germe ameliyatından önce yüzün değişik açılarından fotoğrafları çekilir. Bu fotoğraf hem ameliyat için kılavuzluk edecek hem de operasyondan sonra yüz şeklinin karşılaştırılmasında kullanılacaktır.

 • Kesiler

Operasyon türlerine göre değişik kesiler atılmaktadır. Hekimin kararına kalmış olan bu kesiler erkeklerde ve kadınlarda farklı olabilir.

Cilt kesisi genellikle kulağın etrafındaki doğal olan çizgilerden geçirilir ve kulağın etrafındaki saçlı deride saklanacak şekilde arka tarafa doğru uzatılır. Boyunda şekillenmiş olan fazla yağ dokuları alınacaksa liposuction işlemi sırasında kanülün girişi için çene altına 4-5 mm uzunluğunda ayrı bir kesi yapılır.

Yüz Germe Ameliyatı Sonrası Neler Yapılmalı

Yüz germe işleminden sonra yüzün oldukça şişeceği ve moraracağı, toplum hayatına çıkmak için çok beklemek gerektiği gibi düşünceler bulunmaktaydı.

Ancak plastik cerrahi sahasında yeni teknolojilerin kullanımı, endoskopik cerrahi prosedürlerin kullanılması gibi sebeplerle artık bu endişeleri taşımaya gerek yoktur. Çünkü ameliyat sırasında dokulara verilen hasar en aza inmekte ve bu sebeple hastaların iyileşme süresi de kısalmaktadır.

Yüz germe ameliyatından sona hekimin tavsiyelerine uyulduğu takdirde iyileşme süreci rahat geçmektedir.

 • Hastanede kalış

Ameliyattan sonra hastanede kalma süresi hekimin kararına bağlıdır ve genellikle 1 veya 2 gündür.  Bu süre tamamlandıktan sonra taburcu olan hasta günlük hayata katılabilir.

 • Operasyon sonrası halsizlik geçicidir.

Yüz germe işlemi sorasında hastaya verilen ilaçların etkileri sebebiyle operasyondan sonra geçici bir halsizlik olabilir.

 • Yeme içmeye ara verilmeli

Anestezik maddenin etkisi geçene kadar (yaklaşık 2 saat) bir şey yenilmemeli ve içilmemelidir. Operasyonu takiben hafif hareketler ve yürüyüş iyileşme sürecini hızlandırabilir.

 • Hafif ağrılar ağrı kesicilerle dindirilir

Yüz germe ameliyatından sonra hafif şiddetli ağrılar olabilir. Hekimin vermiş olduğu ağrı kesiciler ağrıların dindirmek için yeterlidir (Genellikle parasetamol, asetaminofen veya dipyrone içeren analjezikler tercih edilir).

 • Şişlik ve morarma geçicidir

Ameliyattan sonra ödem veya morarma olabilir. Bu durum normaldir ve endişelenmeye gerek yoktur. Soğuk uygulamanın etkisiyle ağrı da azalacaktır.

1-2 saatte bir ve her seferinde 10-15 dakika süre ile yanaklar üzerine soğuk uygulaması yapılır. Soğuk uygulaması neticesinde şişlik, kızarıklık ve morlukların daha hızlı bir ekilde geçecektir. 2 gün soğuk uygulaması yeterlidir. Şişlik ve morluklar 7-10 gün de azalmaya başlar ve 3 hafta içerisinde tamamen kaybolur.

 • Kontrol muayenesine gidilmelidir

Hekimin belirlediği günde kontrol muayenesine gidilmelidir. Bandaj çıkartma ve dikişlerin alınması muayenelerde gerçekleştirilir.

 • Sigaraya ara verilmelidir

Sigara kan damarlarında kasılmaya sebep olarak vücuda yayılan oksijen miktarını azaltır. Oksijenin azalması sebebiyle yarar iyileşmesi gecikir. Sigara ve alkolün bağışıklık sistemini zayıflatıcı etkisi sebebiyle enfeksiyonların oluşması da kolaylaşır. Bu sebeple tüketimi tamamen sonlandırılamıyorsa dahi en azından 15 gün boyunca ara verilmelidir.

 • Baş kalp hizasının üstünde tutulmalı

Yatış esnasında başın kalp seviyesinden yüksekte olmasına dikkat edilmeli ve başın altına yastıklar konulmalıdır. Yatış mümkünse sırt üstü olmalıdır.  Bu yatış posizyonu ödem, kanama ve ağrı oluşumu da azaltacaktır.

 • Bir süre ağır işlerden ve spordan uzak durulmalı

Operasyondan sonraki günlerde yeterince dinlenilmelidir. Ağır işler ve spor ile sebebiyle yüz bölgesi yeterince korunamayabilir ve zarar görebilir. Üstelik dikişlerin de zarar görmemesi için ani hareketlerden sakınılmalıdır.

 • Yüz sıcaktan korunmalıdır

Kaplıca, hamam, sauna gibi ortamlar sebebiyle yüz bölgesinde ısı artışı olabilir. Bu durum özellikle operasyondan hemen sonraki günlerde şişliklerin inmesini geciktirebilir ve ağrıyı artırabilir.

 • Bandaj en geç 7. günde çıkartılır

Yüz germe ameliyatından sonra takılan bandaj operasyonun türüne bağlı olarak en geç 6-7 gün sonra çıkartılır. Takılan bandajların derinin yerleşmesini saplayan ve ödem oluşumunu engelleyen etkisi bulunmaktadır.

 • Duşa ara verilmelidir

Duş için hekimin önerdiği gün esas alınmalıdır. Bölgeyi ıslatmamak kaydıyla ılık suyla 3 günden sonra duş almak mümkün olabilir.

 • Drenler 24 saat sonra çıkartılır

Ameliyat sonrasında bölgede biriken sıvıların uzaklaştırılması için yerleştirilen drenler yaklaşık olarak 1-3 gün sonra çıkartılır.

 • Güneşten korunmak gerekir

Mümkün olduğunca güneşten korunmalıdır. Güneşli havada çıkılması zorunluysa yüksek etkili koruyucular kullanılmalıdır.

 • Dikişler alınır

Hekiminiz dikişlerin alınacağı günü size bildirecektir. Dikişler operasyon türüne göre değişmekle birlikte yaklaşık olarak 7 gün sonra alınır.

 • 7-10 gün izinli olmakta fayda var

Yüz germe ameliyatından hemen sonra ayağa kalkılmasına ve 1-2 gün içinde normal işlere başlanabilmesine rağmen dinlenmekte fayda vardır. Bir haftalık veya 10 günlük izinden sonra rutin hayata dönmek isabetli olur. Tam olarak iyileşme ve yüzün arzulanan hale ulaşması 1-2 ay sürebilir.

 • Pomat kullanılabilir

Hekiminizin tavsiye ettiği antibiyotikli ve/veya yumuşatıcı pomadlar, günde 2 kez dikiş hatları üzerine sürülebilir. .

 • Makyaj için sabredilmeli

Yüz sargısı çıkarıldıktan sonra hekimin de onayı alınmış ise deri kibar bir şekilde sabunlu su veya vazelinli cilt bakım losyonları ile temizlenebilir. Ancak temizlik sırasında çok hassas olunmalıdır. En az üç hafta makyaj yapılmamalıdır.

 • Yüz mimikleri azaltılmalıdır

Birkaç gün boyunca aşırı gülmek, kahkaha atmak gibi dikiş hattını gerecek yüz ifadelerinde veya 2 hafta boyunca aşırı süreli konuşmalardan kaçınmak gerekir.

 • Çok çiğnemek gereken gıdalara ara verilmelidir

Çiğnemesi zor olan veya çiğnemek için uzun süre gereken gıdaları bir süre tüketmemek gerekir. Diyette 3 hafta tuz miktarını azaltmak faydalı olacaktır.

 • Giysiler özel seçilmelidir

Kafadan geçirilerek giyilen elbiseler yerine önden iliklenenler tercih edilmelidir. Özellikle 7 gün boyunca bu giyiniş tarzına dikkat edilmelidir.

Yüz Germe Yöntemleri

Orta Yüz Germe

Mini yüz germe ameliyatı kadar orta yüz germe ameliyatı da tercih edilir. Gözün hemen altında bulunan kapaktan veya ağzın içerisinden bir kesi atılarak yapılan operasyon olduğunu söyleyebiliriz.

Ayrıca, kusurlu olan bölgedeki sarkan kısımlar da yukarıya doğru asılmaktadır. Bu sayede, yüzün çok daha iyi bir şekle sahip olacağını söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra, bir de endoskopik orta yüz germe ameliyatı vardır.

Bu ameliyat sırasında da gözün saçlı olan deri kısmından bir kesik atılmaktadır. Ayrıca, kamera yardımıyla beraber içeriye doğru giriş yapılır.

Orta yüz germe ameliyatının farkı endoskopi teknolojisinin de uygulanıyor oluşudur. Bu tür operasyonlarda üç veya dört mm’lik kameralar kullanılır. Söz konusu kameralar ile tüm işlemler derinin altında yapılır.

Orta yüz germe ameliyatı ile yüzde bulunan en küçük dokular dahi kontrol altına alınır. Sonuç olarak, çok daha genç ve doğal bir görünüm elde edilir. Alın, yanak, ağız ve göz çevresi ile şakaklar gerdirilip herkesin hayali olan genç bir görünüm sağlanmaktadır.

Full Yüz Germe

Mini ve orta yüz germe ameliyatı kadar tam yani full yüz germe ameliyatına da ihtiyaç duyulur. Genellikle 50 yaş ve üzeri kadın veya erkeklere uygulanan bir operasyon olduğunu söyleyebiliriz.

Yüzde yoğun bir çizgilenme, kırışıklık veya yorgunluk şikayetiyle uzman doktora başvuranlar için uygulanır. Çok detaylı bir operasyon olduğunu söyleyebiliriz. Boyun hariç alın, yüz, orta yüz ve alt yüz bölgesini de içeren son derece geniş kapsamlı bir süreç olduğunu ifade etmek gerekir.

Full yüz germe ameliyatında yalnızca cilt gerilmez. Bunun yanı sıra, cildin altındaki fasya adı verilen yumuşak dokunun da en uygun olacak şekilde sinirlerden ayrılıp gerilmesi ve şekillendirilmesi gerekmektedir.

Bu hususlara dikkat edildiği takdirde ameliyatın uzun süreli olacağını ifade edebiliriz. Ancak, yüz germe ameliyatı başarılı olmazsa operasyon geçiren hastaların yüzlerinin bir süre sonra geri sarkacağını söyleyebiliriz.

Sonuç olarak, yüz germe ameliyatı ile her soruna çözüm bulunur. Herkesin ihtiyacına yönelik olarak yapılan bir operasyon olduğunu söyleyebiliriz.

Endoskopik Yüz Germe

Endoskopik yüz germe, saçlı deri bölgesinden yapılan çok küçük kesiler yardımı ile ve endoskop kullanılarak (kameralı uzun bir cerrahi cihaz) üst ve orta yüzün gerdirilmesi işlemidir. Bazı durumlarda ağzı içinden de ilave bir kesi atılabilir. 

Yapılan işlemler sırasında tüm bölge kamera ile görülebilir.  Endoskopik yöntem kırışıklıkların çok belirgin olmadığı durumlarda yapılır. Bu yöntemde alın, göz çevresi ve elmacık kemikleri kemik zarının altından soyulur ve yukarı doğru kaldırılır, çeşitli yöntemlerle tekrar kemikler tespit edilir.

Bu tekniğin artıları, dışarıdan kesi izlerinin belirsizliği ve sonuçların uzun süreli olmasıdır. Boyun ve alt yüz bölgesi üzerinde etkili değildir. Böyle durumlarda bu teknik boyun ve alt yüz germe işlemleri ile birlikte kullanılabilir.

 Endoskopik yüz ameliyatları ameliyathane ortamında, genel anestezi altında gerçekleştirilir ve 1-2 saat sürer. Ameliyat sonrasında kanama, enfeksiyon ve ağrı gibi komplikasyonlar oldukça düşük düzeyde görülmektedir.

İple Yüz Germe (İp askı) İstanbul

İple yüz germe, yüzdeki sarkmaların çok fazla olmadığı durumlarda ameliyat yapılmadan gerdirilmesi işlemidir. Kullanılan ip sarkmış bölgede derinin altından görünmeyecek şekilde asılır.  Bu işlemle yüz görüntüsü gençleşir, belirginleşir, daha parlak ve sıkı bir görünüm elde edilir.

Erime özelliği olan ipler kullanıldığında kalıcılık 6-10ay iken, vücut tarafından emilmeyen kalıcı iplerle bu süre 1-3 yıl arasında değişir. İplerin üzerinde bulunan tutunma noktaları sebebiyle hemen hemen hiç kopma riski bulunmamaktadır.

Bu işlem cilt sarkmaları ilerlemiş hastalar için uygundur. Aşırı sarkma ve iyice oturmuş derin çizgilerin bulunduğu durumlarda klasik yöntem tercih edilir.

İple yüz germe yapıldıktan sonra birkaç hafta sonra ipin çevresinde kolajen demetler oluşur. Deri altına yerleştirilen ipler bulundukları bölgede dolaşımı, kolajen üretimini ve derinin nemini artırır.

Bir tür protein olan kolajen miktarındaki artış sebebiyle kırışıklıklar düzelir, deri sıkılaşır ve sarkan deri toplanır. Bu yöntem daha çok 40 ila 50 li yaşlar arasında tercih edilir. Yaş arttıkça çene civarındaki deri sarkması daha fazla olacağından 50 yaş üstü hastalarda pek tercih edilmez.

İple yüz germe (İp askı) işlemi, İstanbul’un en iyi estetik ve plastik cerrahi kliniklerinden birisi olan Op. Dr. Şerif Yavuz kliniğinde başarılı bir şekilde yapılmaktadır. İple yüz germe (İp askı) işlemini İstanbul’da uygun fiyatlara yaptırmak isteyen hastalarımız, randevu için estetik ve plastik cerrahi kliniğimiz ile iletişim kurabilirler.

Saten Yüz Germe

Saten yüz germe, dokulardaki kolajen üretimini ve deri kalınlığını artırmak için radyofrekans enerjisi kullanılan ameliyatsız bir tekniktir. Derinin bütün katmanlarına aynı anda dağılan bu enerji ile kolajen ve bağ doku üretimi artar.

Bağ doku artışı derideki kırışıklıkların düzelmesine aracılık eder. İşlem sırasında acı hissedilmez. Bu uygulama ile yüzdeki ve vücuttaki yağları ve derideki sarkma etkili bir şekilde azalır ve kısa sürede yüz güldüren sonuçlar elde edilir.

Ancak bu işlemde sarkmanın çok fazla olmaması gerekir. Yüzdeki yaşlanma belirtilerini ameliyat olmadan gidermek isteyen her yaştan hasta için güvenlidir.

Özellikle göz altı ve çevresi, ağız çevresi, dudak, çene, çene hattı, boyun dekolte bölgesi bulunur. Çoğu hasta, 14-28 gün arayla planlanan 2 ila 4 seans tedavi alır. Seanslar, uygulanan bölgeye göre genellikle 15-60 dakika sürer.

Yüz Germe Sonrası Komplikasyonlar Nelerdir?

Yüz germe işlemi bir operasyondur. Diğer operasyonlar gibi bu ameliyattan sonra da bazı riskler meydana gelebilir.

Normal bir ameliyat ve iyileşme sürecinde beklenmeyen, ameliyat öncesinde öngörülemeyen, ancak karşılaşılma ihtimali olan durumlar bulunmaktadır. Bu olumsuzlukların çoğu uygun müdahale ile giderilebilir..

 • Kanama

Her cerrahi müdahale sonunda olduğu gibi yüz germe operasyonundan sonra da nadir de olsa kanama ihtimali vardır. Genel anlamda tehlikeli bir durum değildir ve küçük çaplı işlemlerle kanama durdurulabilir.

Bazı ilaçların kanamayı artırabileceği (kan sulandırıcılar veya aspirin gibi) unutulmamalıdır. Hastanın damar yapısı ve kan pıhtılaşma problemleri de kanamaya sebep olabilir.

Kanamanı özellikle hipertansiyon hastalarında, kan sulandırıcı kullananlarda, sigara ve alkol kullananlarda ve ameliyattan sonra genel bakıma dikkat etmeyenlerde görülebileceği unutulmamalıdır.

 • Ödem (şişkinlik)

Operasyondan sonra genellikle ödem görülür. Yaklaşık 2-3 hafta devam edebilir. Yüz germe ameliyatı sonrasında beklenen bir durum olan yüzde şişkinlik ve ödem genellikle 2-3 hafta kadar sürer. Uzun süren ödemler allerjik, hormonal veya dolaşım bozukluğu kaynaklı olabilir.

 • Ameliyat bölgesinde kan birikimi (hematom)

Nadir de olsa dikiş bölgelerinde deri altında kan toplanması olabilir. Bu durum genellikle operasyondan sonra küçük damarların kanamaya devam etmesi sebebiyle olur. Hematomlar küçük ebatlarda kalır. Baskılı pansumanlar uygulanabileceği gibi steril şartlarda içi iğne ile de boşaltılabilir.

 • Çene altında düzensizlik

Çenesinin altından yağ dokusu alınan kişilerde derinin alttaki derin dokuların üzerine tekrar oturması sonucu çenenin hattında hafif bir düzensizlik kalabilir.

 • Deri katlantıları

Yüz germe ameliyatından sonra açığa çıkan fazlalık deri kıvrıntılı bölgelerde hafif kabarıklığa sebep olabilir. Bu kabarıklıklar genellikle zamanla kaybolur. Kabarıklıkların gitmediği durumlarda basit işlemlerle düzeltme yapılabilir.

 • Yüzde asimetriler

Yüz germe ameliyatı sonrasında, küçük çapta veya büyük ölçekte asimetriler nadiren de olsa oluşabilir. Aslında hiçbir yüzünün yarısı diğer yarısına tam olarak benzemez.

Genellikle ameliyattan önce söz konusu olan asimetrilerin ameliyattan sonra daha belirgin hale geldiği olabilir.  Daha önce de belirttiğimiz gibi asimetrik sonuçlara oldukça nadirdir.

 • Kulak memesinin görünümü bozulabilir

Aşırı derecede kulak meme sarkıklığı olan veya kulak memesi uzamış olan kişilerin bazılarında, kulak memesi ameliyattan sonra yapışmış gibi görünebilir. Ender olarak görülen bu hadise de küçük bir işlem ile kolayca düzeltilebilir.

 • İkinci ameliyat gerekebilir (Revizyon)

Düzensizlik, çöküntü veya asimetri sebebiyle ikinci bir estetik ameliyata ihtiyaç duyulabilir. Ameliyattan sonra bir komplikasyon veya düzeltilmesi gereken bir durumun ortaya çıkması halinde, düzeltici işlemler için genellikle 6-12 ay beklemek gerekmektedir.

 • Enfeksiyon

Operasyondan sonra enfeksiyon gelişebilir. Derinin bütünlüğünün bozulduğu durumlarda enfeksiyon riski bulunmaktadır. Tecrübeli bir hekim tarafından gerçekleştirilen yüz germe ameliyatında enfeksiyon riski oldukça düşüktür.

Steril yapılan ameliyattan sonra antibiyotiklerin kullanımı ile enfeksiyon düzeyi % 1 seviyesindedir denilebilir. Enfeksiyon genellikle yara etrafındaki saçlı deri bölgelerinde oluşur. Gelişen enfeksiyon çoğu zaman uygun tedavi ile kontrol edilebilir.

 • Sinir Hasarı

Yüz germe ameliyatı sırasında % 1’den daha az oranda yüz sinirlerinin hasarlandığı bildirilmiştir. Sinirin etkilendiği bölgeye bağlı olarak kasların faaliyetlerinde azalma olur. Yüz kaslarındaki güçsüzlük genellikle geçicidir ve birkaç ayda düzelmesi beklenir. Bununla birlikte sinir hasarı kalıcı da olabilir.

 • Yara izi

Bütün cerrahi işlemlerden sonra az veya çok iz kalabilir. Kesi yerlerinin uygun yerlerde seçimi, uygun dikiş materyalinin ve tekniğinin seçilmesi ile az yara izi kalması sağlanır. Beslenme, sigara, bakım yara izi oluşumu üzerinde etkilidir.

Yüz Germe Ameliyatı Fiyatları 2024 İstanbul

Tecrübeli hekimin seçimi, yüz germe ameliyatının fiyatına nazaran daha önemlidir. “Düşük fiyat” ya da “yakındaki klinik” gibi tercihlerden daha çok cerrahi tecrübe, kaliteli hizmet anlayışı, ileri cerrahi yöntemler ve tam donanımlı hastane ortamı gibi detayları göz önünde bulundurmak gerekir.

Fiyat da belirleyici bir faktör olmakla birlikte, tecrübesiz ve komplikasyonlara sebep olabilecek cerrahın oluşturacağı risk ve bu hasarların düzeltilmesi için harcanacak miktar daha fazla olabilir.

Yapılması gereken en isabetli olan hekimi seçtikten sonra muayene olmaktır. Muayene sırasında hastanın yüz yapısı incelenir, sahip olmak istediği hatlar belirlenir ve en uygun teknik seçilir. Bu muayeneden sonra fiyatın belirlenmesi daha doğru olur.

Yüz germe ameliyatının maliyeti, uygulanacak tekniğe, yüz germe işleminden önce veya yüz germe işlemi ile birlikte ekstra bir tedavi uygulanıp uygulanmayacağına, cerrahın bilgi birikimi ve tecrübesine, uygulama yerine bağlı olarak değişebilir.

Türkiye’deki yönetmelikler sebebiyle internet ortamında fiyat verilmemektedir. Ancak yapılacak operasyon fiyatları yurt dışında gerçekleştirilen yüz germe operasyonu fiyatları ile kıyaslanmayacak kadar düşüktür. Amerika’da ortalama yüz germe ameliyatı fiyatı ($10.000 – 25.000 $) aralığındadır.

Göz kapağı germe (blefaroplasti), alın germe, çene implantı, rinoplasti veya başka işlemler yaptırılacaksa, kombine işlemin maliyeti daha yüksek olacaktır. Ayrıca bu uygulama isteğe bağlı estetik bir operasyon olduğundan sigorta kapsamında değildir.

Yüz germe ameliyatı fiyatları, belirtildiği üzere İstanbul’da uygulamanın yapıldığı kliniğin lokasyonu, kullanılan malzeme, estetik ve plastik cerrahın tecrübesi ve döviz kuru gibi bir çok faktörden etkilenmektedir. 

Yüz germe ameliyatını İstanbul’da uygun fiyatlarla yaptırmak isteyen hastalarımız, randevu için estetik ve plastik cerrahi kliniğimiz ile iletişim kurabilirler.

Dr.Şerif Yavuz’un Yüz Germe ameliyatı fiyatları için +90 533 469 09 71 numaralı telefonu arayarak bilgi alabilir ve randevu oluşturabilirsiniz.