Meme Küçültme Ameliyatı Nedir? Göğüs Küçültme İstanbul

Meme Estetiği; her geçen gün daha da önemli hale gelmektedir. Bu noktada, meme büyütme ve meme dikleştirme kadar meme küçültme (Göğüs Küçültme) ameliyatlarına da talep vardır. Hatta, bilhassa son yıllarda meme küçültme operasyonunun daha da popüler olduğunu söylemeliyiz.

Meme küçültme ameliyatının tıptaki ismi reduction mammaplasty olarak bilinmektedir. Memelerin normalden daha sarkık ve büyük olması halinde ortaya çıkabilecek medikal problemleri ortadan kaldırmak amacıyla tercih edilir.

Bir başka deyişle, bu operasyonda da estetik kaygılar ön planda olur. Ancak, aynı zamanda medikal problemlerin de ortadan kaldırılması adına uğraşılır.

meme küçültme ameliyatı

Normalden daha büyük memelerin küçültülmesinin yanı sıra hamilelik ve emzirme dönemlerinin bitmesinin ardından dikleşen memelerin eski haline getirilmesi için de meme küçültme uygulanır.

Tüm bunlara ek olarak, sütyen askılarının omuzlarda yarattığı baskı hissini ortadan kaldırmak adına da bu işleme başvurulabilir. Son olarak, belirli fiziksel aktiviteleri yapamadığından dolayı şikayetçi olan kadınlar için de uygun bir operasyon olduğunu söyleyebiliriz.

Meme küçültme ameliyatının yapılması için birden çok sebep bulunduğundan bahsetmiştik. Tıbbi sebepler dışında yalnızca memelerinin görünümünden rahatsız olanlara da bu operasyon uygulanır. Operasyonun memelerin büyüklüğüne bağlı olarak 2.5 ila 4 saat arasında sürdüğünü söyleyebiliriz. Ters T veya lolipop kesi yöntemleri kullanılarak cilt ve meme dokusunun alınmasıyla yapılan bir operasyondur.

Meme küçültme ameliyatı; zannedildiği kadar zor ve riskli bir ameliyat değildir. Ameliyatın ardından kişinin en kısa sürede eski haline döneceğini ifade edebiliriz. Hatta, en çok bir hafta içerisinde operasyonun hiçbir etkisi kalmadan normal hayata devam edilebilir.

Bunun yanı sıra, diğer estetik operasyonlarda olduğu gibi meme küçültme ameliyatının ardından da birtakım izler meydana gelebilir. Küçük kesi ve dikiş izleri; her ne kadar gözle görülür halde olsa da yaklaşık 3-4 ay sonra cilt rengine dönerek eski görünümüne erişecektir.

Estetik kaygılar ve medikal sebepler; bu operasyonun yapılma sebepleri olarak dikkat çekmektedir. Memelerin çok büyük olmasına bağlı olarak ortaya çıkan sarkma, simetrik olmama, kötü görüntü, kıyafet bulamama gibi sebeplerin bu operasyona neden olduğunu ifade edebiliriz.

Bunun yanı sıra, memelerin büyüklüğüne ve ağırlığına bağlı olarak oluşan omuz, boyun ve sırt ağrılarının ortadan kaldırılması için de meme küçültme operasyonuna başvurmak mümkündür. Buna ek olarak, kamburluğun önlenmesi için de bu ameliyat yapılabilir.

Büyük memelere sahip olan kadınların hayatı normal insanlara göre daha zordur. Her şeyden önce, belirli fiziksel aktiviteleri yaparken zorlanırlar. Meme altında pişik, mantar, enfeksiyon ve yara oluşumları meydana gelebilir.

Bunun yanı sıra, sütyen askılarının yaratmış olduğu baskının ortadan kaldırılması için de meme küçültme operasyonuna başvurulabilir. Memelerin büyük oluşunun ciddi bir problem olduğunu ifade etmek gerekir.

Bu noktada, en az genetik faktörler kadar kişinin yaşam tarzı da etkili olmaktadır. Aşırı kilolu olan, gebelik sürecinin ardından emzirme dönemine giren, hormonal düzensizlik yaşayan, farklı rahatsızlıklar ve yaş gibi faktörlerin etkisi altına giren kişilerde de meme küçültme ameliyatı gerekli olabilir.

Sonuç olarak, hem estetik hem de medikal kaynaklı sebeplerden dolaylı olarak bu operasyona başvurmak mümkündür. Bu ameliyat ile olabilecek en az skar iziyle hastanın istediği boyutlarda ve eşit büyüklükte memeleri elde etmek amaçlanır.

 Ayrıca, simetrik ve estetik görünüm açısından da amaçlanan memelere sahip olmak bu operasyonun hedeflerinden yalnızca birisidir. 

Meme küçültme ameliyatı, İstanbul’da bulunan estetik cerrahi kliniğimizde başarılı bir şekilde yapılmaktadır.

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme küçültme ameliyatı; yukarıda anlattığımız gibi olsa da bu işi bilen ve deneyimi en yüksek seviyede olan bir doktor tarafından yapılmalıdır. Bu operasyon; en basit haliyle meme ve deri içerisinde bulunan yağ dokusunun alınmasıyla gerçekleştirilmektedir.

Ancak, tıpkı meme büyütme operasyonunda olduğu gibi meme gelişimi tamamlanmış 20 ve üzeri yaşlardaki kadınlar için uygun olduğunu ifade etmeliyiz. Bir başka deyişle, 20 yaşından küçük olan kızların bu operasyonu geçirmesi asla tavsiye edilmez.

Göğüs küçültme ameliyatı; birçok estetik operasyonda olduğu gibi genel anestezi altında yapılır. Daha önce de söylediğimiz gibi iki farklı yöntem vardır. Lolipop kesi ve ters T kesi yöntemleri kullanılan bu operasyon en çok dört saat sürmektedir.

Hangi metodun kullanılacağı ise memelerin özelliklerine göre değişir. Lolipop kesi yönteminde meme ucunun çevresinde dairesel olarak bir kesi yapılır. Kesinin ardından bölgede bulunan meme ve fazla cilt dokusu alınır. Bu işlem sırasında bilhassa süt kanallarının zarar görmemesi adına dikkatli davranılır.

Ters T kesi yönteminde memenin en alt kısmında ters T harfi şeklinde kesi yapılır. Burada bulunan fazlalık statüsündeki meme ve cilt dokusu alınır. Sonuç olarak, hangi yöntem uygulanırsa uygulansın, meme küçültme ameliyatı geçiren kişinin operasyonun ardından bir gün boyunca hastanede kalması gerekir.

Dren çekilmesi ve pansuman yapılmasının ardından hasta taburcu edilir. Ancak, bilhassa ilk iki hafta boyunca kontroller yapılır. İkinci haftadaki kontrolün ardından dikişler alınır. Ayrıca, izlerin alınması için özel kremler kullanılır. Buna ek olarak, hastanın özel sütyen kullanması tavsiye edilir.

En geç bir hafta içerisinde hastanın normal hayatına devam edebileceğini söylemek gerekir. Fakat, yine de memeleri korumak adına altı hafta boyunca sporcu sütyeninin kullanılması tavsiye edilir.

Meme küçültme ameliyatının ardından her şeyin olumlu olmayacağını ifade etmeliyiz. Bilhassa ilk altı ay ila 12 aylık dönemde ağrılara rastlanabilir. Bilhassa hafif şiddette batma ve sızlamanın söz konusu olacağını ifade etmeliyiz. Fakat, bu ağrı veya sızlama kişinin yaşam kalitesini düşürecek türden bir durum değildir.

"Meme Küçültme Ameliyatının Ardından Dinlenmek Son Derece Önemlidir. Bu Yüzden, En Az Üç, En Çok Ise Yedi Gün Olması Şartıyla Evde Istirahat Edilmelidir"

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Meme küçültme ameliyatı sonrası birtakım sıkıntılar yaşanabilir. Diğer estetik operasyonlarda olduğu gibi iz kalma durumu görülebilir. 

Ancak, izin şekli ve boyutu; operasyonun hangi yöntemle yapıldığına ve ciddiyetine göre farklılık gösterir. Lolipop tipinde izin çok daha az olacağını söyleyebiliriz.

Bu yöntemde kesi miktarının az olmasından dolayı belirgin bir iz kalmayacaktır. Ters T tipi ameliyat türünde ise oluşacak izin çok daha belirgin olacağını ifade etmeliyiz.

Ancak, bu yöntemin ardından meydana gelen izin de bir süre sonra ortadan kalkacağını söylemek gerekir. Ameliyatın ardından oluşacak iz; memenin ne kadar sarktığına veya hangi oranda küçültülmek istendiğine göre de farklılık gösterir.

Daha önce de söylediğimiz gibi meme küçültme ameliyatının ardından dinlenmek son derece önemlidir. Bu yüzden, en az üç, en çok ise yedi gün olması şartıyla evde istirahat edilmelidir.

Ayrıca, doktor tarafından tavsiye edilen antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlar da kullanılmalıdır. Sporcu sütyeninin kullanımı da son derece gereklidir. Memelere baskı yapmayan ve memelerin sarkmasının önüne geçen sporcu sütyeni giyildiği takdirde bu süreç sorunsuz olarak atlatılacaktır.

Meme küçültme ameliyatının ardından operasyonu yapan doktor tarafından pansuman günleri de belirlenecektir. Belirlenen tarihlerde pansuman yaptırılması son derece gereklidir.

Çünkü, pansuman ile beraber ortaya çıkması muhtemel enfeksiyonların önüne geçilir. Ayrıca, iyileşmeyi hızlandıran bir husus olduğunu da ifade etmeliyiz. 

Son olarak, bu ameliyatı geçiren hastaların uzun süre boyunca ağırlık kaldırmaktan kaçınması şarttır. Meme küçültme ameliyatı sonrası bu hususlara dikkat ettiğiniz takdirde hiçbir sorun yaşamazsınız.

Meme Küçültme Ameliyatından Ne Kadar Sonra İstenen Sonuçlar Görülebilir?

Hastalar genellikle estetik operasyonlardan sonra vücutlarının nasıl görüneceğini çok merak ederler. Meme büyütme, meme küçültme veya meme dikleştirme gibi ameliyatlarda gerçek sonuçların ortaya çıkması biraz zaman alabilir. Gerçekçi sonuçlar 6 aya kadar uzayabilir.

Ameliyat sonrası memenin hedeflenen büyüklüğü, ne kadar doku çıkarılacağına bağlı olarak değişir. Bu tür operasyonlarda her zaman tam olarak istenilen meme boyutlarına ulaşmak mümkün olmayabilir.

Meme Küçültme Ameliyatı Fiyatları İstanbul

Meme küçültme ameliyatı fiyatları-2024 İstanbul’da estetik cerrahi kliniğinin lokasyonuna ve estetik cerrahi uzmanının tecrübesine göre değişiklik gösterebilir. 

Meme küçültme ameliyatını uygun fiyatlarla İstanbul’da yaptırmak isteyen hastalarımız estetik cerrahi kliniğimiz ile iletişim kurarak ön muayene için randevu oluşturabilirler.