Post Bariatrik Cerrahi Nedir? İstanbul

Post Bariatrik Cerrahi; Estetik, plastik ve rekonstrüktif cerrahi dalında her geçen gün yepyeni uygulamalar piyasaya çıkmaktadır.

Her yeni gelişme ile beraber insanların yaşamış olduğu estetik sorunlarına çözümler bulunur. Bu noktada, post bariatrik cerrahi; etkisini kısa sürede göstermiş ve popüler olmuş estetik cerrahi uygulamasıdır.

Günümüzde birçok insanın fazla kilo problemi vardır. Dünyanın önemli bir kısmı obezite problemiyle mücadele etmektedir. Bu noktada, fazla kilolardan kurtulmak adına hem diyet ve egzersiz programları uygulanır hem de kilo vermek için ameliyat yapılır.

Verilen kilolar ile beraber kişinin çok daha mutlu ve sağlıklı olacağı aşikar olsa da tüm sorunlar bitmeyecektir. Mide küçültme gibi ameliyatların ertesinde aşırı kilo kaybına bağlı olarak tüm vücutta sarkmalar ve deformiteler meydana gelecektir.

Sonuç olarak, bahsettiğimiz sarkma ve deformitelerin önlenmesi adına post bariatrik cerrahi işlemleri uygulanır. Aşırı kilo kaybından dolayı yüzde, kollarda, sırtta, karında, bacaklarda ve memede sarkmaların ve deformitelerin meydana gelmesi muhtemeldir.

Post bariatrik cerrahi; meydana gelen sarkmaların derecesine ve hastaların durumuna göre yapılacak bir operasyondur. 

Bu noktada, hastanın hedef kilosuna ulaşması ve bu kilosunu en az altı ay boyunca sabit tutması ile beraber seanslar şeklinde post bariatrik cerrah işlemi yapılır. Hatta, bazı seanslarda birden çok ameliyatın aynı zaman diliminde yapıldığını söyleyebiliriz.

Günümüzde insanlar istese de istemese de kendilerini hareketsiz bir yaşam tarzının içerisinde bulmaktadır. Hem gençlerde hem de yaşlılarda beslenme alışkanlıkları ve yaşam tarzından dolayı ciddi kilo alımı meydana gelir. 

Vücut kitle endeksi olması gerekenden daha fazla olan kişiler bu sorunlarından kurtulmak adına mide küçültme ameliyatına başvururlar.

Diğer zayıflama yöntemlerini deneyen ancak hiçbir şekilde faydasını görmeyen kişilerin bu tip ameliyatlar sayesinde kilo vermesi söz konusudur. 

Mideye yapılan operasyonun sonrasında kişi beslenmesini ciddi oranda azalttığından dolayı kişinin kilo vermesine rastlanır. Bir başka deyişle, mide ameliyatları sonrasında hastalar küçük porsiyonlarla doyma şansına erişirler.

Post bariatrik cerrahi ise kilo vermek adına mide ameliyatı ve benzeri operasyon geçiren kişiler için önem taşır. Bir başka deyişle, kilonun olması gereken ideal noktasına erişmesinden sonra devreye cerrahi yöntem girer.

Verilen kilolardan dolayı kişinin vücudunda herhangi bir deformasyon oluşmama ihtimali çok azdır. Ancak, deformasyon seviyesinin kişiden kişiye göre değiştiğini söyleyebiliriz.

Bu noktada, deforme olan bölgeleri toplama işlemine post bariatrik cerrah adı verilir. Bahsettiğimiz bölgelerin karın, kalça, iç bacaklar, kollar, göğüsler ve gıdı olduğunu söyleyebiliriz.

Cerrahi Yöntem ekip çalışması sayesinde başarılı olabilecek bir operasyon türüdür. Genel cerrah, plastik cerrah, diyetisyen ve psikiyatriden yardım alınması sayesinde bu operasyonun sonuçlarının verimli olacağını ifade etmek gerekir.

Yıllarca vermek istediği kilolarını en sonunda veren bir kişinin tüm sürecin bununla bitmediğini fark etmesi güzel bir gelişmedir. Mide küçültme vb ameliyatlar sonrasında oluşan vücuttaki sarkma gibi problemlerin ortadan kaldırılması için de post bariatrik cerrahiden faydalanmak gerekir.

Post bariatrik cerrahi, İstanbul’un en iyi estetik ve plastik cerrahi kliniklerinden birisi olan Op. Dr. Şerif Yavuz kliniğinde başarılı bir şekilde yapılmaktadır. Post bariatrik cerrahi uygulamasını İstanbul’da yaptırmak isteyen hastalarımız, randevu için estetik ve plastik cerrahi kliniğimiz ile iletişim kurabilirler.

Post Bariatrik Cerrah Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Bariatrik cerrahi sonrası kişinin deformasyona uğramış bölgelerini şekillendirme ameliyatına post bariatrik cerrah ameliyatı adı verilir. Ancak, boşalmış olan deri miktarı; klasik toparlama ameliyatlarına kıyasla çok daha fazladır.

Bu yüzden, vücuttan çıkarılacak deri miktarının da fazla olduğunu ifade etmeliyiz. Daha önce de söylediğimiz gibi karın, göğüsler, iç bacaklar ve kollar; toparlanmaya en çok ihtiyaç duyulan bölgeler arasında yer alır.

Post bariatrik cerrah ameliyatlarında oluşan problemlerin ciddiyetine bakılarak farklı teknikler uygulanır. Bilhassa göğüslerdeki hacim kaybı ciddi sorunlar yaratır. Bu bölgedeki grandüler tabakanın ortadan kaybolmasından dolayı deriyi toparlamak ve kas altına implant yerleştirmek gerekir.

Ayrıca, karın bölgesinde boşalan deri kesilir ve germe yapılır. Şekil verme işlemleri de son derece önemlidir. Göğüs bölgesine şekil verilirken aynı zamanda sırt ve bel oyuntusu da beraber yapılır. Post bariatrik cerrah işleminin boyutları zaman zaman fazla olmaktadır.

Toparlanması gereken bölgelerin sayıca fazlalığı işlemin süresini de değiştirmektedir. Bazen hasta tüm bölgelerinin toparlanmasını talep eder. Karın, sırt, kol, göğüs ve bacaklar gibi bölgelerin tek ameliyatta veya birden çok ameliyatta toparlanması istenir.

Post bariatrik cerrah işlemleri sırasında bacak bölgesine son derece önem verilir. Bilhassa dikiş yerlerinin gizlenmesi ve dikişlerin estetik bir görüntüye sahip olması dikkat edilmesi gereken bir husustur. Bacak bölgesinde ciddi kayıplar yaşayan ve ciddi sarkmalar bulunan hastalara farklı bir işlem uygulanır.

Bu hastaların bacaklarının dış kısmından yani görünen kısımlarından deri çıkartmak gerekli olabilir. Kollar ise bu tip ameliyatların ardından oluşan sarkmaların en dikkat çektiği bölgelerin başında gelir. Hastalar; kollardaki sarkmalardan bir an önce kurtulmak ister.

Çünkü, kollardaki deformasyonu saklamak mümkün değildir. Sarkmalar koltuk altı bölgesine gizlenerek deri fazlalığı olan kısım çıkartılır. Bu sayede, iz, koltuk altına gizlenerek cerrahi işlem süreci yapılabilir.

“Bahsettiğimiz Tüm Post Bariatrik Cerrahi Ameliyatları; Birçok Estetik Ameliyatında Olduğu Gibi Genel Anestezi Altında Yapılır.”

Op. Dr. Şerif Yavuz

Post Bariatrik Cerrahi Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Mide ameliyatı geçiren hastanın kilolarını vermesinin ardından bir de oluşan sarkmaları ve hacim kayıplarını ortadan kaldırmak adına post bariatrik cerrahi operasyonuna başvurduğunu söyleyebiliriz. Bu ameliyatın da sonlanmasıyla beraber hasta için zorlu bir süreç tamamlanmıştır.

Ciddi bir sabır ve özveri gösteren hasta için son etap başlamıştır. Bilhassa mide ameliyatı geçirmiş birisinin vücudunun şekillenmesi ancak post bariatrik cerrahi ameliyatının ardından mümkün olacaktır.

Post bariatrik cerrahi ameliyatı; daha önce de söylediğimiz üzere genel anestezi altında yapılır. Ciddi bir ameliyat olmasından mütevellit hastanın iki gün boyunca hastanede kalması gerekir. Hastalar; genellikle çoklu bölgelerden ameliyat edilir.

Bu yüzden, bir ila üç ay arasında değişecek bir sürede korse giymeleri gerekir. Bu sayede, vücutlarını ameliyatın ardından korumuş olurlar. Post cerrahi ameliyatının birtakım yan etkileri olacaktır.

Diğer estetik operasyonlarda da olduğu gibi hastanın vücudunda birtakım şişlik ve morluklara rastlanabilir. Ancak, bir ila üç hafta içerisinde bu tip şişlik ve morlukların geçeceğini söyleyebiliriz.

Ameliyatın ardından hastaların kendilerini koruması şarttır. Enfeksiyon riskine önlem alınması amacıyla yedi gün boyunca antibiyotik kullanılmalıdır. Herhangi bir ağrı olduğu takdirde ağrı kesici de alabilirler. Hastaların sosyal hayatlarında da dikkat etmeleri gereken birtakım unsurlar bulunur.

Her şeyden önce, en az bir ay boyunca ağırlık kaldırmamaları ve aşırı yorucu türden spor aktivitelerinden kaçınmaları gerekir. Bunun yanı sıra, ameliyattan iki hafta önce sigara kullanımı bırakılmalıdır. Ameliyattan sonra da sigara kullanılması asla tavsiye edilmez. Çünkü, sigara; yaraların iyileşmesine olumsuz etki yapacaktır.

Hastanın ameliyattan sonra dinlenme sürecine önem vermesi gerekir. İlk birkaç gün boyunca hiçbir şey yapmadan dinlenen bir hasta daha kısa sürede iyileşecektir. Ayrıca, aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçların da alınmaması gerekir. Buna ek olarak, hastanın kendisine refakat edebilecek birilerine ihtiyaç duyduğunu da ifade edebiliriz.

Sonuç olarak, bariatrik cerrahi ameliyatı her geçen gün daha da yaygınlaşmaktadır. Fiyatlarının da herkesin bütçesine hitap ettiğini söyleyebiliriz.

Post Bariatrik Cerrahi Fiyatları 2024 İstanbul

Post bariatrik cerrahi fiyatları, İstanbul’da uygulamanın yapıldığı kliniğin lokasyonu, kullanılan malzeme, estetik ve plastik cerrahın tecrübesi ve döviz kuru gibi bir çok faktörden etkilenmektedir.

Post bariatrik cerrahi uygulamasını İstanbul’da uygun fiyatlarla yaptırmak isteyen hastalarımız, randevu için estetik ve plastik cerrahi kliniğimiz ile iletişim kurabilirsiniz.