Liposuction Nedir?

Liposakşın, vücudun bazı bölgelerinde fazla yağ dokusu olan kişilerin mevcut şekil bozukluğunu gidererek ilgili bölgeye estetik bir görünüş kazandırma işlemidir.

Kesinlikle bir obezite tedavisi değildir. Liposuction daha çok ideal kilosunda olan diyet veya spor ile istediği vücut şekline ulaşamayanlar için etkili bir işlemdir.

Vücudun bazı bölgelerinde fazla yağ dokusu olan kişilerin mevcut şekil bozukluğunu gidererek ilgili bölgeye estetik bir görünüş kazandırma işlemi liposakşın yöntemidir.

Kesinlikle bir obezite tedavisi değildir. Liposuction daha çok ideal kilosunda olan diyet veya spor ile istediği vücut şekline ulaşamayanlar için etkili bir işlemdir.

Bütün zayıflama gayretlerine, spor ve diyet uygulamalarına rağmen yağları giderilemeyen basen, kalça, bel, ense, bacak, diz, gıdık, koltuk altı, meme ve karın gibi bölgelerde liposakşın tedavisi uygulanarak yağlar uzaklaştırılır, bu bölgelerde incelme sağlanır ve vücut hatları düzgün hale gelir.

Liposuction, egzersiz ve diyet uygulamaları ile azaltılamayan ve bölgesel şekil bozukluğu oluşturan inatçı karakterdeki yağların bazı yöntemlerle vücuttan uzaklaştırılması işlemidir.

Oldukça popüler olan yağ aldırma uygulamaları aracılığıyla estetik bir vücut görünüşü elde edilir.

Liposakşın, düzeltme ameliyatlarında (karın germe, meme küçültme gibi) tamamlayıcı olarak yapıldığı gibi penis büyütme ve penis kalınlaştırma işleminde de kullanılmaktadır.

Alınan yağ miktarına ve uygulanan tekniğe göre değişmekle birlikte ortalama 2 saat süren operasyon sırasında 2.5-4.5 litre arasında yağ çıkartılır.

Uzaklaştırılan yağ miktarı, liposuction yapılan bölge veya bölgelere göre artabilir veya azalabilir. Plastik cerrah tarafından gerçekleştirilen işlem, yağlanmanın ve hastanın durumuna göre lokal veya genel anestezi altında gerçekleştirilir.

Liposakşın (liposuction – yağ aldırma) yaptırmak isteyen hastalarımız, İstanbul’da bulunan, Op. Dr. Şerif Yavuz estetik ve plastik cerrahi kliniğimiz ile iletişim kurarak randevu oluşturabilirler.

Liposuction Nasıl Yapılır?

Liposakşın ameliyatı için farklı teknikler kullanılmaktadır. Bununla birlikte operasyon sırasında benzer olan işlemler söz konusudur. Aşağıda genel olarak benzer olan operasyon adımlarına yer verilecektir.

 • Operasyona başlamadan önce yapılan bazı işlemler:

Hasta 2-3 saat öncesinden hastaneye gelir.

Hastanın genel sağlık durumunu belirlemek için tetkikler yaptırılır.

Analiz sonuçları iyi ise operasyona karar verilir.

Liposakşın yapıldıktan sonra görünüşü tam olarak kıyaslayabilmek için operasyon bölgesinin fotoğrafı çekilebilir.

Operasyonun muhtemel riskleri hakkında hasta bilgilendirilir

Hastanın alerji durumları öğrenilir.

Operasyondan önce bölgeye lenf masajı yapılabilir.

 • Operasyon bölgesinde çizim yapılır:

Liposakşın yapılacak bölgelerin sınırları ve kesi yapılacak yerler deri üzerinde işaretlenir. Bu çizimler yağ alma işlemi sırasında hekime rehberlik eder.

 • Hastaya anestezi yapılır:

Liposakşın operasyonundan önce anestezi uzmanı tarafından lokal anestezi veya genel anestezi yapılır. Hastanın endişe durumu ve liposakşın yapılacak bölge sayısına göre uygulanacak olan anestezi yöntemi değişebilir.

Bir adet bölgede yağ aldırma işlemi gerçekleştirilecek ise sedasyon ile desteklenen (rahatlamayı sağlayan ve anestezi süresini uzatan bir başka anestezi türüdür) lokal anestezi (yani sadece yağ aldırma işlemi yapılacak bölgenin uyuşturulması) iyi bir seçenektir.

Hasta bu durumda uyanıktır ve operasyonun yapılışını izleyebilir. Birden fazla yerde gerçekleştirilecek ve uzun sürmesi beklenen yağ aldırma işlemi ile kombine ameliyatlar için genel anestezi tercih edilir. Yapılan uyuşturmalar işlemleri sebebiyle hasta operasyon sırasında ağrı veya acı hissetmez.

 • Kesiler yapılır:

Yağ alma işlemi yapılacak bölgelerin üzerinden veya kenarlarından 2-4 mm civarında küçük kesiler yapılır. Yapılacak kesi sayısı, alınacak yağ miktarına göre farklılık gösterir. Kesilerin mümkünse deri kıvrımlarının içine yapılması izlerin beli belirsiz olmasına aracılık eder.

 • Farklı tekniklerle fazlalık yağ alınır:

Konu hakkında “Liposakşın Teknikleri Nelerdir?” başlığında detaylı bilgi verilmiştir.

 • Sıvı ve kan takviyesi yapılabilir:

Operasyon sırasında sıvı ve kitle kaybedildiğinden hastanın sıvı-elektrolit ihtiyacı damar içi verilecek sıvılarla dengelenir. Bazı durumlarda kan transferi yapılabilir.

 • Bazı operasyonlarda dren yerleştirilir:

Operasyonun uzun ve kanamalı geçtiği durumlarda, içerdeki sıvının dışarı alınması için dren denilen özel borular yerleştirilir. Drenler genellikle ertesi gün çıkartılır.

 • Kesi bölgeleri dikilir:

Açılan kesi bölgeleri vücut tarafından emilme özelliği olan dikiş iplikleri ile dikilir. Kesilerin kapatılması için 1-2 dikiş yeterli olmaktadır.

 • Yara bölgesi kapatılır

Yara bölgesi dezenfeksiyon işlemi sonrası bandaj/sargı ile kapatılır.

 • Ameliyat süresi değişkenlik gösterebilir

Birden fazla bölgede yapılacak liposakşın işlemi sebebiyle operasyon süresi artar. Liposakşın uygulamasının diğer estetik tedaviler ile birlikte yapılması da süreyi artırıcı diğer unsurdur. Tek bölgede yapılacak liposaksın ameliyatı 1-2 saatte tamamlanır. Uzun süreli operasyonlar 2-4 saati bulabilir.

 • Hasta 1 gece klinikte kalır ve taburcu edilir:

Ameliyat sonrası aynı gün taburcu olmak mümkün olmakla birlikte genellikle hastanın bir gece klinikte kalması tercih edilir. Bu süreçte kan alınır, tansiyon ve vücut ısısı ölçümleri yapılır, ağrı kesicilerle ağrıları dindirilir. Genel durumu iyi olan hastanın dreni de çıkartılır. Hekim kullanacağı ilaçları hastaya reçete eder, tavsiyelerde bulunur ve kontrol muayenesi için gün verir.

Liposuction Hangi Durumlarda Yapılır?

Liposuction kimlere yapılır?
 • Bölgesel yağlanma şikayeti olan kişiler:

Liposakşın işlemi için en iyi adaylar, ideal kilosuna yakın olan, çeşitli zayıflama yöntemlerini uygulayarak normal kilosuna ulaşan, ancak vücudunun bazı bölgelerindeki (basen, kalça, bel, ense, bacak, diz, gıdık, koltuk altı, meme ve karın) inatçı  karakterdeki yağları bir türlü eritemeyen kişilerdir.

Olması gerekenden fazla kiloya sahip olan, özellikle morbit obezite olarak isimlendirilen durumda bulunan ve fazla kilolarından kurtulmak isteyen insanlar için liposakşın uygun bir yöntem değildir.

Bu kişiler beslenme rejimlerini değiştirmeli, diyet ve egzersiz uygulamalarıyla fazla kilolarından kurtulmaya çalışmalıdır.

Kişi bunlara rağmen kilo veremiyorsa mide botoks mide balon uygulaması veya en son çare olarak sleeve gastrektomi gibi seçenekleri düşünebilir.

Obez olarak nitelendirilen insanların vücudunun her tarafında aşırı düzeyde yağ bulunmaktadır. Sağlıklı olan maksimum bir ameliyatta 7-10 litreyi geçilmemesidir, daha agresif Liposuction uygulamaları insan sağlığını tehlikeye atma ihtimali yüksektir.

 • Genel sağlık durumu iyi olanlar:

Liposakşın operasyonu için kişinin sağlık durumu iyi olmalıdır. Hastanın kalp, yüksek tansiyon, diyabet gibi sistemik hastalıklar kontrol altında olmalıdır. Operasyon öncesi riskler belirlenmeli ve operasyona engel durumun olmadığı konsültasyonlar eşliğinde tespit edilmelidir.

 • 18 yaşını tamamlamış olanlar:

Liposakşın yaptırmayı düşünen kişi 18 yaşını geçmiş olmalıdır. 18 yaş pek çok cerrahi işlem için eşik değerdir. Bu yaşla birlikte kemik ve yağ gelişimi hemen hemen tamamlanmaktadır. Operasyondan sonra gelişimin devam etmemesi için liposakşın ameliyatı için bu yaşa kadar beklenmelidir.

Operasyon yapılabilmesi için bu yaşın altındaki kişilerin ailenin onayını alması gerekir. Uygulama için üst yaş limiti yoktur. Bununla birlikte artan yaşla birlikte doku elastikiyeti ve sıkılaşması değişeceğinden operasyonun başarısı olumsuz etkilenebilir. 45 yaş üzerinde bu durumun gözlenebileceği unutulmamalıdır.

 • Jinekomasti (Erkeklerde meme büyümesi) ve yağlanma sorunu olanlar:

Erkeklerde, özellikle “jinekomasti ameliyatı-erkeklerde meme büyümesi” ve belin yanlarında meydana gelen yağlanma sorunları olanlar da liposakşın için iyi bir adaydır. Liposakşın, vücudunun bazı bölgelerinde yağlanma olan erkek ve kadınlar için yüz güldüren bir uygulamadır.

Vücutlarında inatçı karakterde yağlanma olan kadınlar daha çok tercih etse de erkekler de özellikle göğüslerindeki yağlanmalar sebebiyle liposakşın uygulamasına yönelmektedir. Rinoplasti olarak adlandırılan burun ameliyatından sonra erkeklerin en çok tercih ettiği ameliyat göğüslerinde biriken yağı liposuction ile aldırmaktır.

 • Hamilelikten sonra vücudunun bir veya birkaç bölgesinde yağlanma olanlar:

Beslenme rejimindeki dengesizlikler haricinde hamilelik sonrasında hormonal değişimlere bağlı vücudunun bazı yerlerinde dengesiz şekilde yağ biriken kadınlar için liposakşın uygulaması çözüm olmaktadır.

Fakat, hamilelikler ve sürekli kilo alıp vermeler sebebiyle derileri sarkan kişiler karın germekol germe gibi diğer estetik operasyonlarla birlikte liposakşın yaptırabilir. Yağ aldırmanın tek başına yapılması sarkmalara ve selülite karşı çözüm değildir.

Liposuction öncesi nelere dikkat edilmeli?

Liposuction ameliyatı öncesi hastanın ve cerrahın yapması gereken işlemler bulunmaktadır. Yapıldığı takdirde başarıyı artıracak adımlar şu şekilde sıralanabilir.

 • Operasyondan önce yapılan görüşmede karşılıklı bilgi alışverişi olur ve planlama yapılır, hasta aşırı kilolu ise önce zayıflaması istenir.

Hekim hastaya operasyon hakkında bilgilendirme yapar. Vücudun genelinde yaygın bir yağlanma (kilo artışı) söz konusu ise hekim hastanın zayıflamasını ister. Hasta spor yaparak ve beslenme rejimini değiştirerek zayıflar. Bu durumda inatçı karakterde olan lokal yağlanmalar belirginleşir. Genel bir yağlanma değil de vücutta liposakşın ile uzaklaştırılabilecek lokal bir yağlanma var ise zayıflamaya gerek kalmayacaktır

Hastanın tercihleri ve liposuction yapılması istenilen bölgeler öğrenilir.

Liposakşın uygulamasının diğer estetik tedavi uygulamaları ile (karın germe gibi) kombine edilip edilmeyeceğine karar verilir.

Hastanın yakın zamanda operasyon geçirip geçirmediği tespit edilir.

 • Hastanın kullandığı ilaçlar öğrenilir.

Hekim ameliyat ve anestezi için risk oluşturacak ilaçlara ara verilmesini ister. Ameliyat sırasında kanama olmaktadır. Bu sebeple ameliyattan birkaç gün önce kan sulandırıcı ve kanamayı artırıcı ilaç kullanımı sonlandırılmalıdır (aspirin gibi). Kanı sulandırıcı özellikte olabildiğinden bitkisel takviyelere ve bitki çaylarına da ara verilmelidir.

 • Liposakşın sonrası istenilen görünüş için iyileşme sürecinin tamamlanması gerektiği hastaya önceden söylenmelidir.

Liposuction uygulamasının arzulanan sonuçlarına operasyondan hemen sonra veya birkaç gün içinde ulaşılamayacağı hastaya önceden söylenmelidir. Bazı hastalar bu hususta hayal kırıklığına uğramaktadır.

İnternet ortamında dolaşan öncesi ve sonrası (veya before ve after) şeklindeki resimler için iyileşme döneminin tamamlanması gerekir. ‘Sonrası’ şeklindeki görüntülere kısa süre içinde kavuşmak mümkün değildir.

 • Operasyon öncesi gıda tüketimine ara verilmelidir.

Operasyon sırasında riskleri bertaraf etmek için (solunum yoluna mide içeriği girişi gibi) ameliyattan 10-12 saat önce gıda tüketimi sonlandırılmalıdır.

 • Ameliyattan önce sigara ve alkol kullanımı sonlandırılmalıdır.

Sigara ve alkol yara iyileşmesini geciktirir, bağışıklık sistemini zayıflattığı için enfeksiyona sebep olur. Kandaki oksijen miktarında da azalmaya sebep olduğundan içme eylemi operasyondan en az 15 gün önce sonlandırılmış olmalıdır.

 • Hanımlar özel dönemlerinde ise hekime bu durumu bildirmelidir.

Liposakşın öncesi belirgin bir olumsuzluk olmayacak olsa dahi kadınlar menstruasyon döneminde olduğunu hekime söylemelidir.

Liposakşın teknikleri nelerdir?

Klasik liposakşın yöntemi

Tumescent kullanılarak yapılan yöntem ıslak metot, klasik yöntem, konvansiyonel liposakşın yöntemi veya tumesent tekniği olarak bilinir. İnatçı karakterde olan ve yakılamayan yağlı bölgenin içine tumescent isimli özel steril solüsyon enjekte edilir.

Solüsyon bölgeyi uyuşturucu, damarları daraltıcı ve kanamayı azaltıcı ilaçlar içermektedir. Bu sıvı yağ hücrelerinin şişmesine ve daha kolay dışarı alınmasına aracılık eder. Yağı emmek için kullanılan vakum cihazı ile bağlantılı olan, çapları 2-6 mm arasında değişen metal boru şeklindeki kanüller kesiler içinden yağ tabakası içine yönlendirilir.

El ile yapılan haricinde kanüllerin titreşimle hareket ettirildiği teknikler de son zamanlarda kullanılmaktadır.  Vakum cihazının emme gücü ile fazlalık oluşturan yağ vücutta uzaklaştırılır.

Alınan yağ biriktirilir ve vücudun diğer bölgelerini şekillendirme için yağ enjeksiyonu  için kullanılabilir. Vakumlama işlemi arzulanan vücut şekli ve düzgün bir cilt yüzeyi elde edilinceye kadar devam eder.

Vaser liposuction yöntemi Ultrason destekli liposakşın, UAL)

Ultrasonik ses dalgaları ile yağ hücrelerinin parçalanması esasına dayanır. En çok tercih edilen liposakşın uygulamalarından birisidir. Klasik liposakşın ve laser liposuction a göre avantajları bulunmaktadır.

Cilt altında yağ katmalarına daha homojen Liposuction uygulanmasını sağlar, kanama daha azdır ve ciltte normale göre daha fazla sıkılaşma sağlar.

Son yıllarda çok tercih edilen ultrasonik liposuction, özellikle vücudun sert bölgelerinde faydalı olan, tedavi gerçekleştirilirken harcanan gücü azaltan yardımcı bir uygulamadır. Daha düzgün bir vücut hattı oluşturulmasında oldukça etkili bir yöntemdir.

Lazer destekli liposakşın uygulaması (Laser liposuction, LAL)

Lazer ışınları fazlalık yağlar üzerine gönderilir, ışınlara bağlı ısı artışı sebebiyle yağ hücresi duvarları parçalanır ve yağlar erimeye başlar. Böylece yağların vakumla emilimi kolaylaşır. Lazer lipoliz tekniği daha çok tümesan liposuction yöntemiyle birlikte kullanılır. Bu uygulama, özellikle birkaç bölgede az ya da orta derecede yağlanma olan hastalar için en uygunudur.

Deri altında destek dokusunda yara iyileşimini uyararak bir miktar sıkılaşmaya neden olur Vücudun geneline yayılmış ileri düzeyde yağ birikimi bulunan hastalarda bu tekniğin tümesan liposakşın ile birlikte kullanılması halinde, deride meydana gelebilecek sarkma ve düzensizlikler önemli miktarda azalır.

Cihazın yağ alınacak bölgeye yaklaşık 12 dakika kadar tutulmasından sonra, küçük kesilerden eriyen yağ dışarıya alınır. Bu yağ dokusu çok az miktarda olduğundan, sorun yaşanmadan vücut tarafından uzaklaştırılır. Cihaz ısı üretmediğinden yanıklar meydana gelmez.

Tedaviden sonra, alanın genişliğine göre ve buradan alınan yağ miktarına bağlı olarak 2-4 ay içinde sonuçlar bariz derecede belirmeye başlar. Bu zaman diliminde lenfatik drenajı sağlayan ve ödemi azaltabilecek masaj uygulamaları fayda verir.

Ayrıca lazer lipoliz işlemi daha az hasar oluşturduğundan, kanamayı önleyen, hastanın kısa sürede iyileşmesine olanak veren ve uygulama sonrasında bandaj yapılma süresi oldukça az olan avantajlı bir yöntemdir. Klinik ortamında gerçekleştirilen bu uygulamadan sonra hastanede bir gün kalmaya gerek yoktur.

Yüzeysel liposuction

Bu uygulamada derin katmanlarda olan yağ dokusu yanında, derinin hemen altında bulunan yağın alınması da söz konusudur. Bu sebeple derisinde sarkma ihtimali yüksek olan hastalarda daha sıkı olan bir cilt elde edilir. Bununla birlikte cildin altında travma oluşursa cildi besleyen kan damarları zarar görebilir ve iyileşme gecikebilir.

Bazen ciltte renk değişimleri de görülebilirr. Fakat yüz ve boyunda damar ağının yüksek olması sebebiyle yüzeysel liposuction daha güvenli bir şekilde kullanılabilir.

İnce kanüllerle yüzeydeki yağ dokusunun alınmasıyla, cilt altındaki tahriş, ciltte çekme ve daha gergin yüzey sağlayan işlem, cilt fazlasını düzelterek selüloitlerde belirli oranda iyileşme sağlar. Bu yöntemin uygulanması sonucunda bölgede kalıcı cilt hasarı, kalıcı olabilen renk değişikliği ve bölgedeki derinin canlılığını yitirmesi söz konusu olabilir.

Emme destekli liposuction (SAL)

Bu yöntemde çapı küçük olan tüpler kullanılır. Tüpler yağlı alanda yavaş bir şekilde hareket ettirilir ve emme işlemi gerçekleştirilir. Hekim diğer taraftan sürekli olarak emme yapılan bölgeyi diğer eliyle kontrol ederek, kalınlığına ve yumuşaklığına bakar.

Güç destekli liposuction (PAL)

Bu uygulama emme desteli liposakşın yöntemine benzemektedir. Ancak bu uygulama sırasında bir cihaz kullanılır. Bu makine özel kanüllerin yağlı olan bölgeye iletilmesinde yardımcı olur. Bu yöntem özellikle fazla miktarda yağ içeren alanlarda kullanılır.

Radyo frekans destekli liposuction (RFAL)

Liposuction için kullanılmaya başlanan yeni bir tekniktir. Uygulama sırasında cihaz kullanılır. İlk olarak klasik liposuction yöntemini uygulanır. Daha sonra radyofrekans cihazı sayesinde deri ısıtılır ve sıkılaştırılır.  Bu uygulama daha çok abdominoplasti yaptırması gerekli olan, fakat yara izi olduğundan bunu yaptırmak istemeyen hastalarda uygundur.

Liposakşın sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Liposakşın ameliyatı basit bir cerrahi işlem gibi gözükse de hasta elektrolit, kan ve yağ kaybetmiş, deri üzerinde kesiler yapılmıştır. Hasta lokal veya genel anesteziye alınmıştır.

Bu tür işlemlerden sonra her zaman büyük veya küçük komplikasyonlar, istemediğimiz durumlar olabilir. Liposuction sonrası dönemi daha rahat geçirebilmek için aşağıda vermiş olduğumuz tavsiyeler önemlidir.

 • Liposuction sonrası ödem ve morluklar sebebiyle endişe etmeye gerek yoktur:

Liposuction sonrası ödem ve morlukların görülmesi normaldir. Endişelenmeye gerek yoktur.  Bir süre sonra vücut tarafından sıvılar emildiğinden ödem kaybolur. Kan toplanmasına bağlı olan morarmalar da kaybolur ve bölge normal ten rengine kavuşur. Karıncalanma ve yanma hissi de operasyonlardan sonra olan ve bir süre sonra geçen semptomlardır.

 • Liposuction sonrası korse giyilmelidir:

Cilt altı yağ dokusu alınmasına bağlı oluşan boşluğa yara iyileşimini geciktirici sıvı dolmaması için korse kullanılması elzemdir.

Korse hastanın güven duygusunu artırır, korkusunu ve endişesini azaltır. Hastaya ve alınan yağ dokusunun miktarına göre değişmekle beraber korsenin 4-6 hafta giyilmesi gerekir. Aksi takdirde cilt kendini toparlamakta zorlanabilir, cildin alttaki kas katmanlarına yapışması azalabilir ve deride sarkmalar görülebilir.

 • Tekrar kilo almamak için yol haritası çizilmelidir:

Liposakşın ile bölgesel yağlar uzaklaştırılmıştır. Ameliyattan sonra kilo almamanız için hiçbir sebep yoktur. Bu sebeple kilo almayı azaltan beslenme rejimine geçilmeli, spor yaparak sağlıklı ve fit bir vücut için gayret edilmelidir.

 • Liposuction sonrası bol sıvı tüketilmelidir:

Ödemi azaltıcı etkisi vardır. Ayrıca operasyon sırasında kaybolan sıvılar telafi edilmelidir. Operasyon olmasa dahi sıvı tüketimine dikkat edilmeli, bol su içilmelidir. Vücuttaki bütün hayati faaliyetler sulu ortamda gerçekleşir. Derinin istenilen görünüşte ve yapıda olması için de sıvı tüketimi önemlidir.

 • Liposuction sonrası arzuladığınız görüntü için biraz sabretmelisiniz:

Operasyon bölgesinde yağ uzaklaştırılmasına rağmen hastanın beklediği görüntüye ulaşmak zaman alacaktır. Ödemlerin tamamen geçmesi ve bölgenin asıl şeklini alması için biraz sabredilmelidir.  Liposuction sonucu tam olarak 3-4 ayın sonunda ortaya çıkar.

 • Liposuction sonrası ağrılar hafif ve geçicidir. Ağrı kesicilerle giderilebilir:

Anestezinin geçmesi ve bölgedeki kasların hareketine bağlı olarak hafif sızılar görülebilir.  Ameliyat sonrası ilk 3 gün bir miktar ağrı olabilmekte sonrasında hızlı bir toparlanma olmaktadır. Hekimin tavsiye ettiği ağrı kesicilerle bu ağrılardan kurtulmak mümkündür. Kesi bölgeleri çok küçük olduğundan 2-3 gün sürme ihtimali olan ağrılar da belli belirsizdir.

 • Nadiren yan etkiler görülebilir. Önlemler alınırsa oluşmaz:

Liposakşın ameliyatından sonra kanama ve enfeksiyon nadirde olsa görülebilir. Ancak operasyon bölgesindeki kesinin oldukça küçük olması sebebiyle bu vakalara çok nadir rastlanır. Bu durumlarda hekim bilgilendirilmelidir. Artan vücut ısısının enfeksiyonun işareti olabileceği hatırlanmalıdır.

 • İlaçlar düzenli kullanılmalıdır:

Hekimin reçeteye yazdığı diğer ilaçlar tavsiye edildiği şekilde kullanılmalıdır.  Ağrı kesici ve antibiyotik genellikle ameliyat sonrası verilmektedir.

 • Muayeneler aksatılmamalıdır:

Kontrol muayenesine gidilmelidir. Hekim kontrol muayenelerinde dikişlerinizi de alacaktır.

 • Hekim tarafından tavsiye edilmiş ise bölgeye masaj yapılmalıdır:

Hekim tavsiyesine uygun şekilde yapılacak masajlar iyileşmeyi artırıcı konturu ( bölgenin şekil ve görünüşü) düzeltici etki yapabilir.

 • Ağır işlere ve spora ara verilmelidir:

Operasyon sonrası ağır işlerden ve sporlardan kaçınılmalı, mümkün mertebe dinlenilmeli, sauna, hamam, solaryum gibi yerlere yapılacak ziyaretlere ara verilmelidir.

 • Hafif hareketler ve yürüyüş yapılmalıdır:

Liposuction sonrası kolları açarak yapılan hafif yürüyüşler yapılabilir. Spor ve egzersiz için iyileşme beklenmelidir (Hekimin tavsiyesi önemli olmakla birlikte 4-6 hafta sonra olabilir). Bu durumda damardaki tıkanma ile belirginleşen derin ven trombozu gibi olumsuzlukları önlemek ve ameliyat bölgelerindeki ödemin ve sıvıların daha hızlı toparlanması için erken mobilizasyon önemli.

 • Liposuction sonrası kekimin tavsiyesine göre duş alınmalıdır:

Duş için hekim tavsiyesine riayet edilmelidir. Banyo sırasında dikişli bölgeleri keselememek şartıyla genel olarak 3. günden sonra banyo yapılabilir.

 • Liposuction sonrası alkol ve sigara alışkanlıklarına ara verilmelidir:

Alkol ve sigara alışkanlıklarını tamamen bırakmak söz konusu olamıyorsa da 1 ay süreyle ara verilmelidir. Aksi halde yara iyileşmesinde gecikme, bağışıklık sisteminde azalma, kandaki oksijen miktarında düşme görülecektir.

 • Liposuctiondan 1 hafta sonra rutin işlerinize dönebilirsiniz:

Hasta 2-3 gün dinlendikten sonra rutin faaliyetlerine başlayabilir. Ancak 1 hafta izinli olması ve dinlenmesi daha sağlıklı olacaktır.

Liposakşın ameliyatının riskleri nelerdir?

 • Belli olmayan dikiş izi:

Kesi sayısı azdır ve kesiler çok küçüktür. Oluşacak yara izi belli belirsizdir. Kesilerin deri kıvrımları gibi görünmeyen yerlere yapılmasına mümkün olduğunca dikkat edilir.

 • Geçici olan yanma hissi:

Uygulama bölgesinde değişen doku yapısından dolayı uyuşma ve yanma hissi olabilir. Bu durum geçicidir. Kalıcı özellikte his kaybına neredeyse hiç rastlanmamaktadır. Uzun süren his kayıpları için hekime danışılmalıdır.

 • Hasta operasyon sonucunu beğenmeyebilir:

Operasyon sonucunda hastanın tatmin olmadığı estetik görünüşte olmayan sonuçlar olabilir. Liposakşın alanında ödem geçtikten sonra dahi (yaklaşık 6 ay) tümsek veya çukurlu dalgalanma oluşabilir. En sık görülen komplikasyondur.

Dalgalanmayı gidermek için hekimin önereceği masajlar yapılabilir. Alınan yağ kitlesine bağlı olarak sarkmalar da görülebilir. Bu durumlar genellikle operasyonun başarısıyla ve hastanın deri yapısıyla ilgilidir.

Hastanın operasyon sonrası uyulması gereken kaidelere uymaması da görüntü üzerinde etkili olabilir. Arzulanan görünüşün elde edilmediği durumlarda liposakşın operasyonu tekrarlanabilir.

 • Yağ embolisi oldukça nadirdir:

Operasyondan sonra kan ve yağ embolisi oluşabilir. Sık rastlanılan bir vaka değildir. En tehlikeli risklerden birisi olan emboli hadisesi, özellikle yağların kan damarında tıkanma yapması sonucu oluşur. Özellikle küçük damarlarda tıkanmaya bağlı olarak akciğerlerde probleme neden olabilir.

Görülebilir. Emboli hadisesinin tespit edildiği durumda hastanede özel önlemler alınmalı ve embolinin oluşturacağı zararlar önlenmelidir. Operasyondan sonra yapılacak olan hafif hareketler ve yorucu olmayan yürüyüşler emboli riskini azaltacaktır.

 • Önlemler alınırsa ameliyat bölgesinde kanama olmaz:

Kanama durumu nadiren de olsa görülebilen komplikasyonlar arasındadır. Yeni liposakşın teknikleri ile operasyon sonrasında görülen kanamalar oldukça azalmıştır.

Özellikle fazla miktarda yağ kitlesinin uzaklaştırılacağı durumda ameliyat süresinin uzamasına bağlı olarak bölgede kan birikimi fazla olabilir. Bunun için dren konulması ve kanama sonucu biriken kanın dışarı çıkartılması gerekebilir.  İlk 24 saat içinde görülen ve doğal olan sızıntıları kanama ile karıştırmamak gerekir.

 • Enfeksiyon oldukça nadirdir:

Enfeksiyon sık rastlanılan bir durum değildir. Kesi yapılan bölgenin küçük olması sebebiyle yeterli önlemler alındığı taktirde enfeksiyona rastlanmaz. Yara izlerinin iyileşmesi ve enfeksiyonun önlenmesi için sigaraya ara verilmesi gerektiğini unutmamak gerekir.

Liposuction Fiyatları 2024

Liposuction fiyatları 2024 İstanbul’da hastalarımızın talepleri doğrultusunda yapılacak işlemlere göre değişiklik arz etmektedir. Liposakşın fiyatlarının belirlenebilmesi için talep eden hastalarımızın uzman estetik cerrahımız Op. Dr. Şerif Yavuz tarafından muayene edilmesi gerekmektedir.

Liposakşın (liposuction-yağ aldırma) fiyatları hakkında bilgi almak için İstanbul’da bulunan estetik cerrahi kliniğimiz ile iletişim kurarak randevu oluşturabilirsiniz.

SIK SORULAN SORULAR

 Operasyon bölgesinde dalgalı görüntüye ve sarkmaya neden olmaz

 • Deride daha az morarma ve şişlik olur.
 • Oluşan ağrı azdır.
 • Operasyon süresi daha kısadır.
 • İyileşme süresi daha kolay ve hızlıdır.
 • Dışarı çıkartılan yağın kalitesinde bozulma olmadığı için vücutta ihtiyaç duyulan bölgelere nakledilebilir, yağ enjeksiyonunda kullanılabilir.
 • Dokulara zararı yoktur. Sadece yağ dokusunu hedef aldığından kök hücreler, bağ doku, damarlar ve sinirler etkilenmez.

Ameliyattan önce lokal veya genel anestezi yapıldığı için hasta ağrı veya acı hissetmez. Operasyondan sonra 2 veya 3 gün batma şeklinde olan hafif sızılar olabilir. Ağır ve ani hareketlerden kaçınarak ve hekimin tavsiye ettiği ağrı kesicileri kullanarak bu ağrılar önlenebilir.

Liposakşın işlemi ortalama 1-3 saat arasında tamamlanır. Tek bölgede yapılacak ameliyatlar genellikle kısa sürer. Birden fazla bölgede liposakşın ameliyatının yapılacağı veya lipoşakşının germe ameliyatları ile kombine edileceği durumlarda ameliyat süresi uzar.

Lokal anestezi ile gerçekleştirilen kısa süreli ameliyatlardan sonra hasta taburcu olabilir. Bununa birlikte ister lokal isterse genel anestezi ile yapılmış olsun hastanın bir gece hastanede kontrol altında kalması tercih edilir.

Pek çok estetik tedavide olduğu gibi liposakşın ameliyatından sonra da iz kalıp kalmayacağı merak edilir. Diğerlerine kıyasla lipo sakşın işlemi sırasında yapılan kesiler oldukça küçüktür. Kanüllerin gireceği şekilde birkaç milimetre uzunluğunda açılan kesiler imkan varsa deri kıvrımları içine yapılır.

Kesi sayısı da azdır. Operasyon sonrası 1 veya 2 dikiş ile kapatılan bu yerler genel kaidelere dikkat edildiği sürece kısa sürede iyileşir ve izler önemsenmeyecek kadar belirsiz olur. İz kremleri de kullanılabilir. Sigara kullanımına, diyabete ve operasyon bölgesinin ağır işlerle veya sporla zorlanmasına bağlı olarak yapılan kesilerin iyileşmesi gecikebilir.

Liposuction ameliyatı normal şartlarda tehlikeli olmayan bir cerrahi işlemdir. Operasyon öncesi hasta hakkında tüm bilgiler toplanır ve gerekli tetkikler yapılır. Bununla birlikte hem hekimin hem de hastanın dikkat etmesi gereken hususlar bulunur. Aksi halde küçük veya büyük bazı risklerin görülmesi mümkündür.

Liposuction ameliyatından sonra genellikle bir hafta sonra rutin hayata dönüş yapılabilir. Bu süreci izinli geçirmek isabetli olur. Hareketli spor yapmaya, sauna, fitness, hamam ve kaplıca gibi aktivitelere operasyonun zorluk derecesine göre değişmekle birlikte 4-8 hafta içinde başlanabilir.

Ödem ve şişlikler de bu sürede kaybolmuş olacaktır. Bununla birlikte şişliklerin tamamen ortadan kalkması ve arzulanan görünüş için 4-5 ay beklemek gerekir.

Liposakşın ile vücudun bir veya birkaç bölgesinde şekil bozukluğu oluşturan ve konturu bozan inatçı karakterde yağ uzaklaştırılır. Liposakşın yaptıracak olan hastanın ideal kilosuna yakın olması, aksi halde liposakşın işleminden önce zayıflaması istenir.

Yağlanma fazla kalori alımına bağlı olarak kullanılmayan enerjinin yağ şeklinde depolanması ile oluşur. Bu bakımdan yağ aldırma sonrası özellikle kolay kilo alan kişilerin kalori alımını azaltması ve spora devam etmesi gerekir. Mümkünse bitkisel beslenme öncelikli olmalıdır.

Aksi halde hem liposakşın bölgesinin hem de tüm vücudun yağlanması söz konusu olur.   Liposuction yapılan bölgede tekrar kilo alınması durumunda burada bulunan yağ hücre sayısıda azaldığı için eskiye nazaran daha az bölgesel yağlanma gözlenir.

Deri yapısına ve operasyon tekniğinin yanlış seçilmesine bağlı olarak deride dalgalanma ve çökmeler meydana gelebilir. Yeni liposakşın teknikleri ile yapılan ameliyattan sonra bu durum daha nadir görülebilir. Dalgalanmaları önlemek için cilt yumuşatma, ultsason tedavisi, radyofrekans uygulamaları ve yağ transferi enjeksiyonu gerçekleştirilebilir.

Liposakşın özellikle inatçı ve yakılamayan karakterde yağ toplanmasının olduğu boyun, gıdık, kol, karın-göbek, bel, sırt, basen, bacak ve diz içlerinde uygulanır. Yağ birikimin söz konusu olduğu diğer yerlerde de yağ aldırma ideal bir seçenek olabilir.

Klasik ıslak liposuction operasyonu yapılmış olsa dahi sarkmaya pek rastlanmaz. Hastanın derisinin çok gevşek olması ve özellikle fazla miktarda yağ uzaklaştırılması sonunda boşalan bölgede sarkma olabilir. Yağ birikimin fazla olduğu yerlerde derinlerden alınan yağ da deri ile kas tabakası arasındaki sıkılığı zayıflatacağından sarkmaya neden olabilir.

Yeni teknikler kullanılarak plazma veya Vaser gibi derisi gevşek olan hastalarda dahi olumlu sonuçlar alınmaktadır. Eğer bunlara rağmen sarkma meydana geliyorsa karın germebacak germe veya kol germe gibi ameliyatlara başvurulabilir

Liposakşın fiyatı hakkında net bir rakam vermek mümkün değildir. Hastanın derisinin durumuna, yağ aldırma yapılacak bölge sayısına, kullanılan anestezi ve teknik türüne, diğer estetik tedavilerle kombine edilip edilmeyeceğine, hekimin fiyat politikasına, kliniğin bulunduğu semte bağlı olarak fiyatlar değişiklik gösterecektir. En doğru fiyat için hekime muayene olunmalıdır.

Liposakşın ameliyatı estetik amaçlı yapılan ve kişisel tercihe dayanan işlemdir. Estetik tedaviler devlet tarafından karşılanmaz. Bununla birlikte sağlığı ilgilendiren tıbbi bir gerekçe varsa ve 3 hekimin onayı ile masrafların bir kısmının devlet tarafından karşılanması mümkün olabilir.

Liposakşın hakkında detaylı bilgi almak ve muayene olmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sağlıklı günler dileriz.