Jinekomasti ; Estetik operasyonlara sadece kadınların ihtiyaç duyduğu gibi bir algı olsa da erkekler de bazı durumlarda estetik ameliyat olmaktadır. Bu durumların başında da jinekomasti yani erkeklerde meme büyümesi gelmektedir.

Erkeklerde meme büyümesine karşı yapılan meme küçültme ameliyatı (Jinekomasti) plastik cerrahın kontrolünde yapılması gereken bir operasyondur. Plastik cerrah seçimi, bu estetik ameliyatın başarısını ve iyileşme sürecini birinci derecede etkilemektedir. Erkeklerde meme büyümesine karşı yapılan meme küçültme ameliyatı (Jinekomasti), İstanbul’un en iyi estetik ve plastik cerrahi kliniklerinden birisi olan Op. Dr. Şerif Yavuz kliniğinde başarılı bir şekilde yapılmaktadır. Erkeklerde meme büyümesine karşı yapılan meme küçültme ameliyatını (Jinekomasti) uygun fiyatlarla İstanbul’da güvenilir bir plastik cerrahi kliniğinde yaptırmak isteyen hastalarımız, randevu için estetik ve plastik cerrahi kliniğimiz ile iletişim kurabilirler.

Genellikle ergenlik döneminde rastlanan jinekomasti nedir, jinekomasti belirtileri nelerdir, jinekomasti ameliyatı riskli midir sorularının cevaplarını bu yazımızda detaylı bir şekilde anlatacağız.

Erkeklerde Meme Küçültme Ameliyatı; Jinekomasti Nedir?

Jinekomasti erkeklerde hormon dengesizliği ile memelerin büyümesi durumudur. Kadınlık hormonu olan östrojenin vücutta fazla salgılanması ve erkeklik hormonu testosteronun azalması meme dokusunda normal olmayan büyümeye neden olur.

Erkeklerin birçoğunda ergenlik döneminde görülse de bebeklerde ve ileri yaş erkeklerde de jinekomasti görülebilmektedir. Sebepleri farklı olsa da her yaşta erkek jinekomasti ile karşılaşabilir.

Jinekomasti bir hastalık değildir. Erkeklerde meme büyümesine neden olan yani östorojen hormonun neden artış gösterdiği tespit edildiğinde önüne geçilebilmektedir. Örneğin, prostat tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar, antibiyotikler, sakinleştirici ilaçlar, steroidler, hormonlu meyve ve sebzeler jinekomastiye neden olabiliyor.

Bu ilaçların kullanımı doktorlar ile gözden geçirilmeli ya da hormonlu gıdaların tüketimi durdurulmalıdır. Önlemek mümkün olsa da dış görünüşte gerçekleşen değişiklik birçok erkeğin rahatsızlık duymasına neden oluyor. Jinekomast ameliyatı da bu rahatsızlığı ortadan kaldırıyor.

Jinekomasti Ameliyatı Nasıl Yapılıyor?

Erkekelerde meme küçültme ameliyatı, (Jinekomasti) gerçekleşmeden önce gerçekten bu sorunu yaşadığınızın tespit edilmesi gerekiyor. Kişi memelerinde şişlik, geçmeyen ağrı, aşırı hassasiyet hissediyorsa bu belirtileri önemsemelidir.

Ayrıca bazı durumlarda meme ucundan sıvı gelmesi de jinekomasti belirtileri arasında yer alır. Doktorunuz sizi muayene ettikten sonra jinekomastinin olduğunu düşünüyorsa meme ultrasonu ve hormon analizleri isteyecektir.

Jinekomastinin en etkili ve kesin çözümü cerrahi müdahaledir. Jinekomast ameliyatının nasıl olacağı jinekomastinin türüne göre belirlenmektedir. Yağlı tip, glandüler tip ve karışık tip olmak üzere farklı jinekomast türleri görülmektedir.

Yağlı tip jinekomasti için liposuction yapılırken glandüler jinekomast meme dokusu ameliyat ile alınmaktadır. Karışık tip jinekomast de hem cerrahi müdahale hem de liposuction yapılır.

Jinekomasti tedavisinde cerrahi müdahale genel anestezi altında gerçekleşir ancak hastanın durumuna ve isteğine göre de cerrah lokal anestezi olmasına karar verebilir. Genel anestezi alan bir hasta jinekomast ameliyatı sonrası bir gün müşahede altında tutulur.

Lokal anestezilerde ise aynı gün içerisinde de hastanın taburcu olması mümkündür. Hastaneden taburcu olma zamanını hastanın durumu ve cerrahın kararı belirlemektedir.

Erkeklerde Meme Küçültme Ameliyatı; Jinekomasti Ameliyatı Sonrası

Erkeklerde meme küçültme ameliyatı sonrasında iyileşme süreci oldukça hızlı gerçekleşiyor. Hasta uyarıları dikkate alır ve kendine iyi bakarsa jinekomasti ameliyatı sonrası daha sorunsuz geçecektir. Jinekomasti ameliyatından sonra hastayı neler bekliyor ve hangi kurallara uyması gerekiyor, gelin beraber bakalım.

  • Jinekomasti sonrasında ödem, şişlik, hassasiyet ve bazen de morluklar yaşanacaktır. Yaklaşık bir hafta içerisinde bu rahatsızlıklar yavaş yavaş azalacaktır, endişe edilecek bir durum değil. Hassasiyet biraz daha uzun sürebiliyor ancak hastayı rahatsız edecek boyutta değildir.
  • Hasta kendini yormamak şartı ile normal yaşantısına çok hızlı dönebilir ancak kas ağrıları ilk günler hastayı zorlayacaktır. Bu nedenle 3-4 gün hastanın evde dinlemesi önerilir. El kol ve omuz hareketleri gibi göğüs bölgesini etkileyecek hareketleri yapmaması gerekir.
  • En önemli kural korse kullanımının düzenli olasıdır. Jinekomasti ameliyatından hemen sonra jinekomasti korsesi kullanılıyor. Jinekomasti korsesinin genellikle 3-6 hafta kullanılması önerilse de hastanın durumuna özel olarak bu süreyi doktor belirleyecektir.

Jinekomasti Ameliyatı Kaç Yaşında Yapılır?

Jinekomast, birçok erkeğin hayatını daha özgüvenli ve mutlu yaşamasını sağlayan önemli bir ameliyattır. Jinekomasti her yaşta olabilir ancak jinekomasti ameliyatı için 18 yaşına kadar beklenmesi gerekmektedir. Eğer kişi çok büyük psikolojik sorunlar yaşıyorsa 17 yaşında da jinekomasti ameliyatı olabilir.

Jinekomasti Ameliyatı Fiyatları 2023 İstanbul

Erkeklerde meme küçültme ameliyatı (Jinekomasti) fiyatları, jinekomastinin türüne bağlıdır. Yağlı tip, glandüler tip ve karışık tip olmasına göre jinekomasti fiyatı verilebilmesi için uzman plastik cerrah tarafından gerekli muayene ve tetkiklerin yapılması gerekmektedir. Jinekomasti fiyatlarını öğrenmek ve randevu oluşturmak için İstanbul’da bulunan plastik cerrahi kliniğimiz ile iletişim kurabilirsiniz.