Kol Germe Nedir?

Kol Germe; Teknolojinin gelişmesi sayesinde günümüzde çok daha farklı ameliyat seçenekleri yer almaktadır. Bilhassa estetik ameliyatları ile bazı vücut kusurlarının kader olmadığını söyleyebiliriz.

Aynı gün içerisinde gerçekleşecek ameliyatlar ile aklınıza gelebilecek her türlü sorundan kurtulabilirsiniz. Bu noktada kol germe son zamanların dikkat çeken estetik operasyonu olarak bilinmektedir.

Kol üst bölge olarak tanımlanan pazu derisi birtakım sebeplerden dolayı sarkabilir. Her şeyden önce, yaşa bağlı sebeplerin ve sıklıkla kilo alıp vermenin bu sorunu meydana getirdiğini söyleyebiliriz. Kolunu yukarıya doğru kaldırdığı zaman rahatsızlık çekenlerin bu sorundan muzdarip olduğunu ifade etmek gerekir.

Bunun yanı sıra, kısa kollu gömlek giyenler de aynı problemi yaşarlar. Bilhassa kadınlarda ortaya çıkacak bu sarkmanın psikolojik ve fiziksel açıdan ciddi sonuçları olacaktır. Hiç kimse böyle bir dış görünüşe sahip olmak istemez. 

Bu noktada, kol germe ameliyatına başvurulabilir. Son yılların en dikkat çeken ameliyatı olan kol germe ile beklenilen sonuçlar alınacaktır.

Kol estetiği, kol germe ameliyatının hangi sebeplerden dolayı gerekli olduğu herkes tarafından merak edilmektedir. Daha önce de söylediğimiz gibi kilo alıp verme ve yaşlanma gibi sebeplerden dolayı derinin esnekliğini ve dolgunluğunu kaybetmesine rastlanılır.

Buna ek olarak, yaş ile beraber vücuttaki elastik ve kolajen liflerin yapısında birtakım bozulmalar meydana gelir. Deri altı yağ tabakasında ortaya çıkan küçülmeler de birçok kişinin canını sıkmaktadır.

Sonuç olarak, vücut dokularında gevşeme ve sarkmaya rastlanır. Bu sarkmaların kol bölgesinde oluşması halinde kol germe ameliyatı ve liposuction ile bu sorundan kurtulmak mümkün olabilir.

Kol estetiği, kol germe ameliyatı; yukarıda bahsettiğimiz sebeplerden dolayı gerekli olur. Kollarda meydana gelen sarkmalar ve sarkıklık ile ortaya çıkmış yağ dokusunun miktarı kişiden kişiye farklılık gösterir. Bir başka deyişle, kol germe ameliyatı için başvuran her hastanın durumu ayrı ayrı değerlendirilmelidir.

Kol estetiği, kol germe ameliyatı, İstanbul’un en iyi estetik ve plastik cerrahi kliniklerinden birisi olan Op. Dr. Şerif Yavuz kliniğinde başarılı bir şekilde yapılmaktadır. Kol estetiği, kol germe ameliyatını İstanbul’da yaptırmak isteyen hastalarımız, randevu için estetik ve plastik cerrahi kliniğimiz ile iletişim kurabilirler.

Kol Germe Nasıl Yapılır?

Kol germe ameliyatı; diğer estetik ameliyatlarda olduğu gibi genel anestezi veya sedasyon altında yapılır. Kol iç ve arka kısmından sarkan deri ve fazlalık statüsündeki yağ dokusu çıkartılır.

Bunun yanı sıra, ameliyat sırasında gerekli olduğu takdirde kolun diğer bölgelerine liposuction yapılır. Ayrıca, kesi yer iki tabaka şeklinde dikilir. Ameliyatın bitmesiyle beraber kol yumuşak bir pansumanla sarılır.

Kol germe ameliyatının ne kadar süreceği de merak edilen bir diğer husustur. Cerrahi germe işleminin öncesinde liposuction yapılması da gerekli olabilir. 

Bu noktada, liposuction yapıldığı takdirde operasyon süresinin biraz uzayacağını ifade edebiliriz. Sonuç olarak, kol germe ameliyatının her bir kol için yaklaşık 1.5 saat sürdüğünü söylemek gerekir.

Kol Germe Nasıl Planlanmalı?

Kol germe ameliyatı planlanırken dikkate alınması gereken birçok husus vardır. Her şeyden önce, derinin sarkma oranına ve deri altı yağ dokusunun kalınlığına bakılarak ameliyatta hangi tekniğin uygulanacağına karar verilir. Bu noktada, hızlı şekilde kilo alıp vermeye bağlı bir deri gevşemesi olduğu takdirde derinin kalınlığı fazla olacaktır.

Bu gibi hallerde, liposuction işlemi uygulanır. Liposuction işleminin ardından bollaşan deri cerrahi yöntemlerle alınır.

 Ayrıca, bazı durumlarda deri bolluğunun koltuk altı ile sınırlı olduğunu ifade etmeliyiz. Bu gibi durumlarda, deri bolluğunu toparlamak adına koltuk altında gizlenebilecek sınırlı bir iz bırakılır.

Bunun yanı sıra, birçok vakada deri bolluğu dirseğe kadar devam eden torbalanma şeklindedir. Böyle bir durum söz konusu olduğu takdirde de koltuk altından dirseğe kadar uzayan kolun arka iç kısmında kalan bir iz bırakarak kol germe işlemi uygulanır. Ancak, bahsettiğimiz iz; hem önden hem de arkadan bakışta belli olmayacaktır.

“Kol Germe Ameliyatının Her Bir Kol Için Yaklaşık 1.5 Saat Sürdüğünü Söylemek Gerekir.”

Op. Dr. Şerif Yavuz

Kol Germe Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Kol germe ameliyatı; daha önce de söylediğimiz gibi genel anestezi altında yapılır. Bu noktada, kol germe ameliyatı sonrası herhangi bir risk olmasa dahi bir gece yatış önerilmektedir. Gece boyunca uygun antibiyotikler ve ağrı kesiciler ile tedavi uygulanmalıdır. Bu sayede, hasta, geceyi rahat bir şekilde geçirecektir.

Kol germe ameliyatının genel anestezi ve genel ameliyat riskleri dışında herhangi bir riskinin olmadığını söylemeliyiz. Fakat, bu operasyon; tecrübeli ve bilgili bir cerrah tarafından yapılmadığı takdirde yara izi son derece tehlikeli bir şekilde yer alabilir.

Bunun yanı sıra, yara ve dikişlerde açılma ve kötü iyileşme de görülebilir. Operasyonun ardından yetersiz germenin de söz konusu olacağından bahsetmeliyiz. Tüm bu sebeplerden dolayı, kol germe ameliyatı; doğru bir şekilde yapılmalıdır.

Kol germe ameliyatının hangi şekilde uygulanacağı da merak konusudur. Bir başka deyişle, aynı anda karın veya bacak germe operasyonları ile beraber uygulanmasının da mümkün olup olmadığı sorgulanmaktadır. Bu noktada, kol germe ameliyatının diğer germe ameliyatları ile beraber uygulanmasında herhangi bir sakınca yoktur.

Hatta, liposuction ile beraber kombine edilen bir kol germe ameliyatının çok daha iyi sonuçlar vereceğini söylemeliyiz. Bu iki operasyonun birlikte yapılması deri altı yağ dokusunu fazla incelttiği gibi daha fazla deri çıkartılmasını da sağlayacaktır.

Kol germe ameliyatı ile ilgili herhangi bir risk olmasa da bazı kişiler bu ameliyat yerine yalnızca liposuction yaptırmayı tercih etmektedir. Deri kalitesinin iyi olduğu ve herhangi bir sarkıklığın olmadığı hallerde tek başına liposuction yaptırılabilir.

Fazla yağ dokusuna ek olarak deri sarkıklığı da bulunuyorsa kol germe ameliyatı mutlaka yaptırılmalıdır. Ameliyatın ardından birçok yerde izlere rastlanabilir. Bu izler; en çok koltuk altına yakın bölgede veya kolun iç kısmında oluşmaktadır.

Ancak, bu bölgelerin dışarıdan bakıldığında en az görünen yerler olduğunu söylemeliyiz. Buna ek olarak, çok fazla sarkma görülmeyen durumlarda yalnızca koltuk altı bölgesinde ameliyat izi meydana gelir.

Kol Germe Ameliyatının Ardından Ne Kadar Sürede İyileşmek Mümkündür?

Kol germe ameliyatının ardından hastanın kendisine dikkat etmesi gerekir. Bilhassa operasyon ertesinde bir hafta veya on gün boyunca kol korsesi takılması zorunludur. Korse sayesinde daha az şişlik olacaktır. Bunun yanı sıra, derinin altında kalan dokulara yapışarak küçülmesi sağlanacaktır.

Kol germe ameliyatının ardından herhangi bir iz olmaması mümkün değildir. Ancak, izin çok iyi bir yerde gizli olması ciddi bir avantajdır. Önden ve arkadan görülmeyen izin kolların iç tarafına yerleştiğini söylemeliyiz. Buna ek olarak, izlerin bir süre sonra ortadan kaybolacağını ifade etmek gerekir. Bir başka deyişle, belirginliği daha az hale gelecektir.

Bu ameliyatı yaptırmayı düşünenlerin bilmesi gereken bir diğer husus ise operasyondan sonra ortaya çıkan izlerin tamamen geçmesinin mümkün olmadığıdır. İnsan derisi iyileşirken muhakkak iz bırakır.

Fakat, uzun dönemde izlerin fark edilmeyecek seviyeye geldiğini de söylemeliyiz. Sonuç olarak, bir ay geçmesiyle beraber operasyon izi ortadan kaybolacaktır. Yaklaşık bir sene sonra ise herhangi bir izin kalmayacağını ifade etmeliyiz.

Operasyonun ardından bir süre dinlenmek gereklidir. Ancak, dört beş gün geçmesiyle beraber hastanın normal hayatına dönmesi mümkündür. Dikişlerin ise 8-10 gün sonra iyileşeceğini ifade etmeliyiz. Son olarak, kol germe ameliyatı olanların tekrardan aynı sorunla karşılaşması mümkün değildir. Deride fazlalaşma olma ihtimali son derece düşüktür.

Kol Germe Ameliyatı Fiyatları 2024

Kol estetiği, kol germe ameliyatı fiyatları, İstanbul’da uygulamanın yapıldığı kliniğin lokasyonu, kullanılan malzeme, estetik ve plastik cerrahın tecrübesi ve döviz kuru gibi bir çok faktörden etkilenmektedir. 

Kol estetiği, kol germe ameliyatını İstanbul’da uygun fiyatlarla yaptırmak isteyen hastalarımız, randevu için estetik ve plastik cerrahi kliniğimiz ile iletişim kurabilirler.