En İyi Saç Ekim Yöntemi Hangisidir?

En iyi saç ekim yöntemi, en iyi saç ekim merkezlerinin sıklıklar tercih ettiği FUE ve DHI yöntemleridir. Bu saç ekim yöntemlerinin farklı avantaj ve dezavantajları bulunur. Ayrıca saç ekimi kişiye özel olarak planlanan bir tedavidir. Bu nedenlerle FUE ve DHI saç ekim yöntemlerinin hangisinin en iyi yöntem olduğuna uzman doktor muayenesi sonrası karar verilir.

Şimdi de FUE ve DHI saç ekim yöntemlerini inceleyelim.

FUE ve DHI Arasındaki Farklar Nelerdir?

DHI (Direct Hair Implantation) olarak bilinen saç ekimi işlemi, FUE (Follicular Unit Extraction) ile karşılaştırılabilir. Bunun sebebi ise her iki yöntemde de saç kökleri donör bölgeden tek tek alınır ve bunlar alıcı alana nakledilir. DHI yönteminde bu kökler donör bölgeden ekim yapılacak bölgeye bekletilmeden doğrudan nakledilir. FUE yönteminde ise donör bölgeden alınan kökler bir kapta toplanır ve daha sonra ekim yapılacak bölgeye nakledilir. Bununla birlikte, FUE ve DHI arasındaki farkları şu şekilde detaylandırabiliriz:

  • DHI yöntemi, saç foliküllerinin Choi implanter kalemi olarak bilinen özel bir alet kullanılarak doğrudan alıcı alana implantasyonunu içerir. FUE yönteminde ise önce alıcı bölgede kesiler yapılır ve daha sonra foliküller açılan bu kesilere nakledilir.
  • FUE yöntemine göre DHI yönteminde implante edilen foliküllerin konumu ve açısı üzerinde daha iyi kontrol ve doğruluk sağlanır. DHI yöntemi ile daha doğal görünen bir saç çizgisi gerçekleştirilebilir.
  • DHI, alıcı bölgelerin önceden kesilerle hazırlanmasına ihtiyaç duymadığından FUE saç ekim tekniğine göre daha hızlı bir saç ekimi gerçekleştirilebilir.
  • DHI yöntemi herhangi bir dikiş veya kesi içermediğinden iyileşme süreci daha hızlı ve komplikasyonsuz ilerleyebilir.
  • DHI yönteminde FUE yöntemine göre daha aza kanama olur.
  • DHI yönteminde saçın tıraş edilmesine gerek yoktur, FUE yönteminde ise vardır.
  • DHI ile tek seansta 1500-2000 greft nakledilebilirken FUE yönteminde 4000-45000 greft ekilebilir.

DHI ve FUE saç ekim yöntemleri arasındaki karar, saç dökülmesinin türü, saçın kalınlığı, saç derisinin durumu ve istenen sonuçlar gibi belirli faktörlere bağlı olarak belirlenir. Uzman doktor tarafından bu durum ve ihtiyaçların  gözden geçirilmesi gerektiğini unutmamak gerekir.

FUE mi Yoksa DHI Yöntemi mi Daha İyidir?

FUE ve DHI saç ekimi prosedürleri arasındaki karar, kişinin saç dökülmesi koşulları ve hedeflerinden etkilenir. FUE, greftlerin implantasyonundan önce kanalların oluşturulmasını gerektiren daha yerleşik ve geleneksel bir yaklaşım olsa da, DHI, greftlerin kanal oluşumuna gerek kalmadan doğrudan kafa derisine implantasyonu için özel bir alet kullanan daha yeni ve daha karmaşık bir prosedürdür.

Her iki tedavinin de avantaj ve dezavantajları vardır ve her hasta için ideal saç ekimi yöntemi, saç kalınlığı, saçsız bölgenin büyüklüğü, istenilen hedef gibi kriterlere göre belirlenir.

Şunu da belirtmek gerekir ki en iyi saç ekim yöntemleri dahi, profesyonel olmayan kişilerin elinde hayal kırıklığı nedeni olabilir. Bu nedenle saç ekimi için en iyi saç ekim merkezlerini tercih ederek yaptırmanız çok önemlidir.

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Şerif Yavuz Kliniği İstanbul’un en iyi saç ekim merkezlerinden birisidir. Estetik cerrah ayrıcalığı ile İstanbul’da en iyi saç ekimi çözümleri için bizimle iletişime geçin.