PRP Tedavisi, ameliyatsız estetik denilince akla gelen ilk uygulamalardan biridir. Açılımı Platelet Rich Plasma olan PRP tedavisi, estetik uygulamaların yanı sıra birçok hastalığın da tedavisinde yer almaktadır. Teknolojinin ve tıbbın eş zamanlı ilerleyişi, modern uygulamaların yaygınlaşmasını ve herkesin ulaşabilmesini sağlamaktadır.

PRP tedavisi de bu modern yöntemlerden birisidir. Günümüzde birçok kişiye şifa veren, yaşlanma belirtilerini azaltarak mutlu eden, daha dinç ve canlı görünmemizi sağlayan PRP tedavisi nedir, ne için yapılır, yan etkileri var mıdır, kaç kez yaptırılır gibi merak edilen konuları yakından inceleyelim.

PRP tedavisi; yara izi, cilt lekesi, ileri yaşlarda oluşan cilt sarkması ve kırışıklıklar için kişinin kendi kanı ile uygulanan bir tedavidir. PRP için öncelikle tedavi uygulanacak kişinin kanı alınır ve PRP kitleri ile kanın plazması ayrıştırılır.

Sonrasında da tedavinin uygulanacağı alana enjeksiyon yardımı ile vücuda geri verilir. Canlı ve dinç bir cilt sağlayan prp tedavisi estetik uygulamaların yanı sıra çok sayıda hastalığı da iyileştirebilmektedir.

Saç dökülmesinden diz ağrılarına, iyileşmeyen yaralardan daha birçok ortopedik rahatsızlığa kadar PRP uygulanmakta ve tatmin edici sonuçlar vermektedir.

Ayrıca sivilce lekeleri, çatlaklar, sarkma ve kırışıklıklar, yara izleri gibi cilt sorunlarını cildi yenileyerek tedavi etmektedir. PRP’de vücuda uygulanan plazma, platelet hücrelerinden daha zengin durumdadır. Bu nedenle de iyileştirici gücü daha fazladır.

PRP Tedavisinin Yan Etkileri Var mıdır?

PRP’nin bilinen bir yan etkisi yoktur. Kişinin kendi kanı olduğu için herhangi bir alerjik reaksiyonla karşılaşılması da mümkün değildir.  İşlem sonrasında enjeksiyonun yapıldığı bölgelerde hafif ağrı ve şişlik olmaktadır. Bu sorunlar da ağrı kesici ilaçlar ve soğuk kompres ile birkaç günde giderilmektedir.

PRP tedavisi ameliyatsız estetik olarak da biliniyor. Ameliyatsız estetik denilince uygulanan işlemlerin basit, kolay ya da önemsiz gibi düşünülmemesi gerekiyor. PRP oldukça önemli bir tedavidir ve kesinlikle uzman kişiler tarafından donanımlı merkezlerde yapılmalıdır.

PRP Etkisi Ne Zaman Belli Olur?

PRP tedavisini diğer ameliyatsız estetik uygulamaları (dolgu, botoks) ile kıyasladığımızda anında etkisini göstermediğini söyleyebiliriz. Diğer uygulamalarda ilk seansta bile belirgin farklar görülür ancak PRP’nin etkisi zamanla belli olur. Yaklaşık 3-6 ay arasında PRP’nin yarattığı olumlu etkiler görülecektir.

PRP tedavisinden cilt çok daha sağlıklı ve canlı görünür. 3-4 seans sonrasında bu fark dışarıdan da anlaşılır. Ancak PRP tekrar edilmesi gereken bir uygulamadır, aksi takdirde zamanla cilt eski görünümüne dönebilir. 10-12 ay sonrasında PRP’nin yenilenmesi uygun olacaktır.

PRP Tedavisi Herkese Uygulanabilir mi?

PRP tedavisi 18 yaşını tamamlamış sağlıklı olan kişiler yaptırabilir. Ancak aşağıdaki listede yer alan kişilerin PRP tedavisi olması uygun değildir;

  • Kanser hastalığı geçirmiş olanlar
  • Kan, damar hastalığı olanlar
  • Düzenli olarak kan sulandırıcı ilaç kullanmak zorunda olanlar
  • Hamileler ve emzirme dönemindeki kadınlar
  • Cildinde enfeksiyon olan kişiler

Yukarıdaki durumları yaşayan ya da sağlık sorunları olan kişilerin PRP tedavisi yaptırması uygun değildir. PRP öncesinde hastaya bu sorunların tespiti için sorular sorulmaktadır ancak siz yine de her detayı hekiminiz ile paylaşmalısınız.

PRP Tedavisi Fiyatları 2024

PRP fiyatları her klinikte farklı şekilde uygulanmaktadır. Kliniklerde PRP tedavisinin standart bir fiyatı da yoktur. Hastanın durumu, cilt özellikleri, kaç seans PRP tedavi uygulanacağı, PRP ile beraber ek işlemlerin yapılıp yapılamayacağı ücreti netleştirmektedir.

Bu nedenle hekiminiz ile yüz yüze görüşüp muayene olmadan bir fiyat verilmesi sağlıklı değildir. Prp tedavisi fiyatları 2024 hakkında detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için lütfen bizimle iletişime geçin.