Ortognatik cerrahi olarak da bilinen çene ameliyatı sayesinde insanların doğuştan gelen veya sonradan ortaya çıkan birçok fiziksel sorununun ortadan kaldırılması söz konusudur. Çene kemiklerindeki problemlerin giderilmesinin yanı sıra çene ve dişlerin fonksiyonlarını ve şeklini iyileştirmek adına da birtakım operasyonlar yapılır.

Bunun yanı sıra, çene büyütme operasyonu da en yaygın çene ameliyatları arasında bulunmaktadır. Çene ameliyatı, çene törpüleme ve çene implantı operasyonları; son derece önemlidir. Bu operasyonu alanında uzman ve tecrübesi yüksek bir doktor yapmalıdır. Ayrıca, çene ameliyatında ortodontistin yanı sıra ağız, diş ve çene cerrahı da birlikte çalışır.

Çene büyütme ameliyatı, çene törpüleme ve çene implantı operasyonlarının iyi bir plastik cerrahın kontrolünde olması çok önemlidir. Plastik cerrah seçimi, bu estetik ameliyatın başarısını ve iyileşme sürecini birinci derecede etkilemektedir. Çene büyütme ameliyatı, çene törpüleme ve çene implantı operasyonları, İstanbul’un en iyi estetik ve plastik cerrahi kliniklerinden birisi olan Op. Dr. Şerif Yavuz kliniğinde başarılı bir şekilde yapılmaktadır. Çene büyütme ameliyatı, çene törpüleme ve çene implantı operasyonlarını uygun fiyatlarla İstanbul’da güvenilir bir plastik cerrahi kliniğinde yaptırmak isteyen hastalarımız, randevu için estetik ve plastik cerrahi kliniğimiz ile iletişim kurabilirler.

Çene Ameliyatı ile Hangi Sorunların Çözülmesi Hedeflenir?

Çene ameliyatı; aşağıdaki sebeplerden dolayı gerekli olmaktadır.

 • Isırma ve çiğnemeyi zorlaştıran durumların ortadan kaldırılması
 • Yutma ve konuşma ile ilgili problemlerin çözülmesi
 • Dişlerin yapısının bozulmasının önüne geçilmesi
 • Ön dişlerin birbirine temas ettirilmesi
 • Isırma ve çene kapatma gibi sorunların ortadan kaldırılması
 • Dudaklarını tamamen kapatmakta sıkıntı yaşayanların bu sorunlarının çözülmesi
 • Çene problemlerinden kaynaklanan ağrıların ortadan kaldırılması
 • Gömülü dişlerin çekilmesi
 • Kök uçlarında yer alan kistlerin ve lezyonların çıkarılması

Tüm bunlara ek olarak, çene cerrahisinde çene kemiğine de yönelik olarak birtakım uygulamalar yapılır.

 • Çene kemiğinde bulunan kist ve lezyonların alınması
 • Sorunlu çene kemiklerinin yeniden yapılması
 • Klasik kemik yapısının dışında anormal kemik yapısının düzeltilmesi
 • Çenedeki kemik yetersizliğinin olduğu bölgelere kemik greftlerinin yerleştirilmesi

Çene Ameliyatının Ardından Ortaya Çıkması Muhtemel Sorunlar/Riskler Nelerdir?

Çene ameliyatının yukarıda da söylediğimiz gibi bu konuda uzman bir plastik cerrah tarafından yapılması şarttır. Deneyimli cerrahın yanı sıra iyi bir ortodontistin de bu süreçte varlığı önem taşımaktadır. Ancak, her cerrahi operasyonda olduğu gibi çene ameliyatında da birtakım riskler bulunur.

Kan kaybı başta olmak üzere enfeksiyon, sinirlerin hasar görmesi, çene kırığının meydana gelmesi, ısırma ve çene ekleminde ağrı yaşanması, yeni bir ameliyatın gerekli olması; çene ameliyatının ardından ortaya çıkması muhtemel sorunlar arasında yer alır.

Çene Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Çene ameliyatları; genel anestezi altında yapılır. Tüm çene ameliyatlarının genellikle iki saat sürdüğünü söylemeliyiz. Ancak, ciddi bir operasyon olmasından dolayı ameliyatın ardından bir veya iki gün hastanede kalmak gerekli olmaktadır. Operasyonun niteliğine ve hastanın durumuna göre iyileşme süresinin değiştiğini söyleyebiliriz.

Ancak, en az bir, en çok ise dört hafta gibi bir iyileşme süresi vardır. Çene ameliyatı sonrası hastanın kendisini iyi hissetmesi için ağrı kesici uygulanır. İlk günlerde ciddi ağrılar olsa da sonraki günlerde ağrıların azalacağını ifade etmeliyiz.

Hastanın operasyonun ardından ağız hijyenine dikkat etmesi şarttır. Dişlere bağlanan plastik splintler sayesinde hastanın çok daha kısa sürede iyileşeceğini söylemeliyiz. Bunun yanı sıra, hastanın her yemeğin ardından ağzını bol su ile çalkalaması tavsiye edilir.

Buna ek olarak, hastaya verilen ilaç ya da dezenfektan solüsyon ile ağzın tekrar çalkalanması da gerekli olacaktır. Çene ameliyatının ardından hastanın beslenmesi de son derece önemlidir.

Bilhassa ilk zamanlarda hastanın yalnızca sıvı gıdalar ile beslenmesi gerekir. Sıvı gıdaların ardından yumuşak gıdalara geçiş yapılmalıdır. Bu sayede, iyileşme sürecinin çok daha hızlı olacağını ifade etmeliyiz.

Çene ameliyatının ardından ağızda bulunan dikişler eriyebilen özelliktedir. Bu noktada, bakterilerin dikişlere yapışmasını engellemek adına ağız hijyeninin eksiksiz olarak yapılması gerekir.

Çene ameliyatı ciddi bir süreçtir. Hastanın devamlı olarak kontrole gitmesi şarttır. Herkesin bütçesine uygun fiyatlar ile sunulan çene ameliyatı türlerinin doğru cerrahlar tarafından uygulandığı takdirde herhangi bir riskinin olmadığını bir kez daha söylemeliyiz