Göz kapağı ameliyatı (Göz kapağı estetiği) diğer ismi ile blefaroplasti, son yıllarda en çok tercih edilen estetik operasyonlarından biridir. Yaşlanma etkisi olarak ortaya çıkan kırışıklık ya da sarkmalar haricinde; düzensiz yaşam, çok fazla alkol ve sigara tüketimi, yorgunluk gibi nedenler de bazı durumlarda göz kapağı ameliyatını gerekli kılmaktadır.

Bu yazımızda “Göz kapağı ameliyatı nasıl yapılır, göz kapağı ameliyatını kimler yaptırabilir, göz kapağı ameliyatı ne kadar sürede iyileşir?” sorularının yanıtlarını konuşacağız.

Yaşlanma ile elastikiyet kaybı yaşayan cilt, bu kaybın belirtilerini ilk olarak göz çevresinde göstermektedir. Bu belirtiler ise; göz kapağı düşüklüğü, dış kenarlarda oluşan kazayağı çizgileri, gözaltı torbaları ve göz kapaklarında oluşan kırışıklıklardır.

Özellikle göz kapağı düşüklüğü, bazı durumlarda çok fazla rahatsızlık yaratır, hatta kişilerin görme yetisini engelleyecek boyutta bile olabilmektedir. Göz kapağı ameliyatı olmak isteyen kişiler bu operasyonu estetik ya da yaşam konforunu artıracak nedenler için tercih etmektedir.

Göz kapağı ameliyatı alt ve üst göz kapaklarına uygulanan işlemleri içermektedir. Kişinin ihtiyacı ve isteği doğrultusunda aynı anda her iki göz kapağına ya da sadece birine göz kapağı estetiği uygulanabiliyor.

Göz kapağı ameliyatı, göz kapağı estetiği (Blefaroplasti) operasyonu, plastik cerrahın kontrolünde yapılması gereken bir operasyondur. Plastik cerrah seçimi, bu estetik ameliyatın başarısını ve iyileşme sürecini birinci derecede etkilemektedir. Göz kapağı ameliyatı, göz kapağı estetiği (Blefaroplasti), İstanbul’un en iyi estetik ve plastik cerrahi kliniklerinden birisi olan Op. Dr. Şerif Yavuz kliniğinde başarılı bir şekilde yapılmaktadır. Göz kapağı ameliyatı, göz kapağı estetiği’ni (Blefaroplasti) uygun fiyatlarla İstanbul’da güvenilir bir plastik cerrahi kliniğinde yaptırmak isteyen hastalarımız, randevu için estetik ve plastik cerrahi kliniğimiz ile iletişim kurabilirler.

Göz Kapağı Ameliyatı-Estetiği Nasıl Yapılır?

Üst göz kapağı ameliyatı, estetiği, göz kapağı düşüklüğü nedeniyle yapılmaktadır. Göz kapağındaki fazla deri ve kas dokusu alınarak gerçekleştirilir. Daha etkili bir sonuç için çoğu kişi alın ve kaş estetik operasyonları ile beraber üst göz kapağı ameliyatını yaptırmaktadır. Göz kapağı kıvrım çizgisine kesi atıldığından dolayı ameliyat izi de görülmemektedir.

Alt göz kapağı ameliyatı, estetiği ise yaş aldıkça yer çekimine dayanamayan yağ yastıkçıklarına müdahale edilmesidir. Genç kişilerde elmacık kemiklerinin üzerinde bulunan bu yağ yastıkçıkları ilerleyen yaşla beraber aşağı doğru iner. Alt göz kapağı estetiğinde de yağ yastıkçıkları yukarıya yani olması gereken yerine asılır.

Bu işlem sonrasında eğer ihtiyaç duyuluyorsa kirpik altından kesi atılır, yağ yastıkçıkları bölgeye yayılarak alt göz kapağı ameliyat işlemi gerçekleştirilir. Son olarak da fazla deri ve kas dokusu alınır. Kirpik altından kesi atıldığı için bu ameliyatta da iz kalmamaktadır.

Göz Kapağı Ameliyatını-Estetiğini Kimler Yaptırabilir?

Yazımızın başında belirttiğimiz gibi yaşlanma ile beraber cildin elastikliğini kaybetmesi ilk olarak göz çevresinde kendini belli ediyor. Bu nedenle göz kapağı ameliyatı, estetiği 35 yaş ve üzeri kişiler tarafından tercih ediliyor. Elbette ki başka sebepler, farklı medikal zorunluluklar neticesinde de göz kapak ameliyatı yapılabiliyor.

Böyle bir durum ile karşılaşıldığında her yaşta göz kapağı ameliyatının yapılabildiğinin de altını çizelim. Zaman aktıkça cildimiz de canlılığını ve dinçliğini kaybetmeye devam edecektir. Buna rağmen göz kapak ameliyatı ortalama 7-8 yıl yüzünüzde etkisini gösterecektir.

Göz Kapağı Ameliyatı-Estetiği Ne Kadar Sürede İyileşir?

Göz kapağı ameliyat, estetiği yani blefaroplasti yaklaşık 1-2 saat süren küçük denilebilecek bir ameliyattır. Ameliyat sonrası iyileşme ise ortalama bir hafta evde istirahat ederek tamamlanır. Hastanın hastanede kalmasını gerektiren bir durum yoksa genellikle ameliyattan bir gün sonra hasta taburcu edilir.

Göz kapağı estetiği yaptıran kişiler, ameliyat sonrası daha dinç ve canlı bir yüze kavuşmaktadır. Kadın ya da erkek fark etmeksizin daha genç görünüyor olmak kişinin özgüvenini yükseltir.

Göz kapağı estetiği sonrasında da bireyler bu özgüveni ve mutluluğu hissetmektedir. Önemli olan ise doğru yerde doğru işlemlerin yapılmasıdır. Küçük bir ameliyat ya da estetik operasyon olarak görülse de göz kapağı estetiği işin uzmanı cerrahi doktorlar tarafından donanımlı kliniklerde gerçekleştirilmelidir