Burun Estetiği Ameliyatı (Rinoplasti), uzun yıllardır en çok tercih edilen estetik ameliyatlardan biridir. Teknolojinin ilerlemesi ile eskiye nazaran çok daha farklı teknikler geliştirilmekte ve burun estetiği operasyonları daha pratik çözümler sunmaktadır.

Yüz simetrisinde önemli bir yere sahip olan burunda şekil bozukluğu varsa ya da olağandan daha büyük olup kişiye rahatsızlık veriyorsa burun estetiği (Rinoplasti) ameliyatı gerçekleştirilebilir. Ayrıca estetik kaygıların yanında burunla ilgili sağlık sorunları yaşayan birçok kişi de çözümü burun estetiğinde bulmaktadır.

Günümüzde rinoplasti yani burun estetiği ameliyatı açık ve kapalı rinoplasti olarak iki farklı yöntem ile gerçekleştirilir. Yaşanan rahatsızlığın ve şekil bozukluğunun boyutuna göre cerrah hangi yöntemi uygulayacağına karar vermektedir. Teknolojinin bu denli ilerlemiş olmasına rağmen bazı kişilerin burun ameliyatı hakkında ve özellikle ödemle ilgili endişeleri oluyor.

Bu endişeleri gidermek ve merak edilenleri cerrah ile birebir görüşmek yararlı olacaktır; ancak biz bu yazımızda burun ameliyatı sonrası ödem ne zaman geçer, ödem nasıl atılır, ödem atmak için hangi yiyecekler tüketilmelidir gibi sorulara yanıt arayacağız. Sizin de aklınızdaki soruların birçoğuna bu makale ile yanıt bulacağınıza inanıyoruz. Konu hakkında daha detaylı bilgi için Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Şerif Yavuz Kliniği ile iletişim kurabilirsiniz.

Burun ameliyatı sonrası ödem ne zaman geçer?

Burun ameliyatı sonrası ödem yaklaşık 6 ay içinde önemli ölçüde azalır ve 1 yıl sonunda ise tam anlamıyla geçer. Burun ameliyatı sonrasında göz ve burun çevrenizde ödem ve şişlikler meydana gelecektir. Bu şişliklerin genellikle 3 – 4 gün içerisinde geçmesi beklenir. Ancak burnunuzdaki ödem yavaş yavaş yok olur.

Altı ayda büyük oranda azalan ödem yaklaşık bir yılın sonunda tamamen geçer. Bu sürenin uzayıp kısalmasında hastanın yapması gereken masajları ve dikkat etmesi gerekenleri yerine getirmesi de etkilidir.

Burun estetiği (Rinoplasti) ameliyatı olmak için doğru zaman nedir?

Burun estetiği (Rinoplasti) ameliyatı için doğru olarak nitelendirilen bir zaman yoktur, her mevsimde ya da ayda burun ameliyatı olabilirsiniz. Ancak belli bir süre güneşten korunmak, gözlük takmamak, yüze darbe gelme ihtimali olan sporları yapmamak gerekiyor.

Eğer özel yaşantınızı bu kısıtlamalar etkileyecek ise cerrahınız ile paylaşıp ameliyat zamanını kendi özelinizde belirleyebilirsiniz.

Estetik sonrası işe/okula ne zaman dönebilirim?

Burun ameliyatları genel ya da lokal anestezi altında gerçekleşen ameliyatlardır. Hastanın durumu ve operasyonun büyüklüğüne göre her hastanın iyileşme süreci farklılık gösterir. Operasyondan sonraki ilk 4-6 saat içerisinde hasta ayağa kalkar ve eğer bir sorun görülmüyorsa aynı gün içinde de hastaneden taburcu edilebilir.

İşiniz çok hareket yapmayı gerektirmiyorsa ya da az insanla temas edeceğiniz bir ortamda ise 3-4 gün içerisinde işe dönebilirsiniz. Kalabalık bir ortamda çalışıyorsanız ve burnunuza darbe gelme ihtimali yüksek ise bir iki hafta beklemek daha uygun olacaktır. Ameliyat sonrası gözaltı şişliği ve morluğu da yaşayacağınızı işe dönüş tarihi için göz önünde bulundurmalısınız.

İstediğim burun şeklini ameliyatla yaptırabilir miyim?

İstediğiniz burun şeklinin görselini cerrahınız ile paylaşmanız ne istediğinize dair net bir fikir verir; ancak bunun olup olamayacağını, sizin yüzünüze olan uygunluğu, varsa eğer riskleri cerrah ile özel görüşmeniz belirleyecektir.

Burun estetiği (Rinoplasti) ameliyatı fiyatları

Burun estetiği fiyatlarını; operasyonun tekniği, hastanın durumu, kombine işlemlerin gerekliliği gibi faktörler etkilemektedir. Burun ameliyatı ve burun estetiği fiyatları hakkında daha detaylı bilgi almak için lütfen bizi arayın.

Burun estetiği (Rinoplasti) ameliyatı, yukarıda da belirtildiği gibi İstanbul’da kliniğin loksyonu da dahil olmak üzere bir çok faktörden etkilenmektedir.

Burun estetiği (Rinoplasti) ameliyatını İstanbul’da uygun fiyatlarla güvenilir bir estetik klinikte yaptırmak isteyen hastalarımız, randevu ve detaylı bilgiler almak için iletişim kurabilirler.