Yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkan gidişler birçok kişinin canını sıkan bir harekettir. Bunun yanı sıra, derideki çizgileri yüzünden barışık olamayan çok sayıda insan bulunur.

İnsanların dış görünüşleriyle ilgili ortadan kaldırmak adına botoksları kullanmak son derece popülerdir. Sosyal medyanın yaygınlaşmasının ardından botoks kullanan merak edenlerin sayısı hızla artıyor.

Ancak, botoks ile davranışımız ilkelerimiz kalıcı olarak çözüm bulmak mümkün değildir. Etki süresi dört ila altı ay arasında botoksun ne kadar etkili olacağına ise kişiye göre değişiklikler. Buna ek olarak, botoks yaptırmayı düşünen birçok kişinin beyninde botoks zararlı mı sorusunu yer alır.

Botoksun yan etkileri ne olacak?

Botoks; gerçekten de bazı durumlarda zararlı olmaktadır. Her şeyden önce, birtakım yan etkilerinin varlığından bahsetmeliyiz. Bunun yanı sıra, gıda zehirlenmesi riski de botoksun en belirgin zararları arasında bulunur.

Buna ek olarak, felç riskinin varlığından da bahsetmeliyiz. Botoks; yüzdeki kırışıklıkların ortadan kaldırılması ve kaslardaki zayıflamanın engellenmesi gibi faydalara sahip olsa da aslında zararlarının daha fazla olduğunu dile getirmeliyiz.

Botoks; yüzdeki tüm yaşlılık bulgularını en konforlu ve sorunsuz şekilde ortadan kaldırmaktadır. Ancak, botoks yaptırmayı düşünenlerin doktora danışmadan böyle bir eyleme girişmesi ciddi bir hata olacaktır. Çünkü, botoks; yukarıdaki risklerinden dolayı zannedilenden çok daha ciddi bir operasyondur.

Güvenilir ve bu konuda uzman olan kişiler tarafından yaptırıldığı takdirde botoksun zararlarının maksimum seviyeye ineceğini ifade etmek gerekir. Bunun yanı sıra, botoks uygulaması yapan bazı merkezlerin ortalamanın çok altında rakamlar istediğini söylemeliyiz.

Bu bir avantaj gibi gözükse de ucuz etin yahnisi gibi bir durum yaşanabilir. Bu tür merdiven altı merkezlerde genellikle uzman olmayan kişiler çalışmaktadır. Bilinçsizce ve bilgisizce yapılan işlemlerden dolayı botoks yüzünden kişide felç gibi durumlar meydana gelebilir.

Botoks adı altında serum veya suyun enjekte edilmesi bir diğer potansiyel problem olarak kendisini göstermektedir. Ancak, ilaç dışındaki farklı bir sıvının vücuda verilmesi halinde botoks zehirlenmesi gibi bir durum yaşanabilir.

Botoksun bir diğer yan etkisi ise göz koruyucuları üzerinde bulunmaktadır. Botoks; göz kapaklarına yakın bir yere kaydığı takdirde üst göz kapakları; geçici bir süre boyunca aşağı doğru sarkar. Ancak, bu durumun ortaya çıkma ihtimalinin son derece düşük olduğunu ifade etmeye yönelik.