Botoks Zararlı mı? İstanbul

Botoks, uygun şartlarda uzman bir doktor tarafında uygulandığında zararlı bir işlem değildir. Bu hususlara dikkat edilmediği takdirde botoksun zararlı olduğu durumlar oluşabilr. Yazımızın devamında bu konu daha detaylı bir şelilde ele alınmıştır.

Yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkan değişim birçok kişinin canını sıkan bir durumdur. Bunun yanı sıra, derideki çizgileri yüzünden kendisi ile barışık olamayan çok sayıda insan bulunur.

İnsanların dış görünüşleriyle ilgili kaygılarını ortadan kaldırmak adına botoks kullanmak son derece popüler hale gelmiştir. Sosyal medyanın yaygınlaşmasının ardından botoks kullanmayı düşünenlerin sayısı hızla artıyor.

Botoks uygulamaları, İstanbul’un en iyi estetik ve plastik cerrahi kliniklerinden birisi olan Op. Dr. Şerif Yavuz kliniğinde başarılı bir şekilde yapılmaktadır. Çene, koltuk altı, migren, terleme, dudak ve burun botoksu gibi uygulamaları uygun fiyatlarla İstanbul’da yaptırmak isteyen hastalarımız, randevu için estetik ve plastik cerrahi kliniğimiz ile iletişim kurabilirler.

Ancak, botoks ile kalıcı olarak çözüm bulmak mümkün değildir. Etki süresi dört ila altı ay arasında değişen botoksun ne kadar etkili olacağı ise kişiye göre değişmektedir. Buna ek olarak, botoks yaptırmayı düşünen birçok kişinin aklında da botoks zararlı mı sorusunu yer alır. Açıkça ifade edebiliriz ki uzman bir hekim tarafından yapılan botoksun zararlarından emin olabilirsiniz.

Botoksun yan etkileri nelerdir?

Botoks; gerçekten de bazı durumlarda zararlı olmaktadır. Her şeyden önce, birtakım yan etkilerinin varlığından bahsetmeliyiz. Bunun yanı sıra, gıda zehirlenmesi riski de botoksun en belirgin zararları arasında bulunur.

Buna ek olarak, felç riskinin varlığından da bahsetmeliyiz. Botoks; yüzdeki kırışıklıkların ortadan kaldırılması ve kaslardaki zayıflamanın engellenmesi gibi faydalara sahip olsa da aslında zararlarının daha fazla olduğunu dile getirmeliyiz.

Botoks; yüzdeki tüm yaşlılık bulgularını en konforlu ve sorunsuz şekilde ortadan kaldırmaktadır. Ancak, botoks yaptırmayı düşünenlerin doktora danışmadan böyle bir eyleme girişmesi ciddi bir hata olacaktır. Çünkü, botoks; yukarıdaki risklerinden dolayı zannedilenden çok daha ciddi bir operasyondur.

Güvenilir ve bu konuda uzman olan kişiler tarafından yaptırıldığı takdirde botoksun zararlarının minimum seviyeye ineceğini ifade etmek gerekir. Bunun yanı sıra, botoks uygulaması yapan bazı merkezlerin ortalamanın çok altında rakamlar istediğini söylemeliyiz.

Bu bir avantaj gibi gözükse de ucuz etin yahnisi gibi bir durum yaşanabilir. Bu tür merdiven altı merkezlerde genellikle uzman olmayan kişiler çalışmaktadır. Bilinçsizce ve bilgisizce yapılan işlemlerden dolayı botoks yüzünden kişide felç gibi durumlar meydana gelebilir.

Botoks adı altında serum veya suyun enjekte edilmesi bir diğer potansiyel problemler de kendisini göstermektedir. Ancak, ilaç dışındaki farklı bir sıvının vücuda verilmesi halinde botoks zehirlenmesi gibi bir durum yaşanabilir.

Botoksun bir diğer yan etkisi ise göz koruyucuları üzerinde bulunmaktadır. Botoks; göz kapaklarına yakın bir yere kaydığı takdirde üst göz kapakları; geçici bir süre boyunca aşağı doğru sarkar. Ancak, bu durumun ortaya çıkma ihtimalinin son derece düşük olduğunu ifade edebiliriz.