Burun estetiği, burnun içi ve dış yapısında birtakım değişikliklerin yapıldığı cerrahi bir operasyondur. Burun estetiği ameliyatlarını genel olarak Rinoplasti şeklinde de adlandırabiliriz. Burun estetiği ile ilgili operasyonlar nefes alma sorunlarını gidermek veya sadece estetik kaygılar sebebi ile de yapılabilir.

Burun ameliyatlarının hangi yaşta yapılacağı kemik ve kıkırdak yapısının gelişimi ile alakalıdır. Bu kemik ve kıkırdak dokularının gelişimi de kadın ve erkek hastalarda farklı zamanlarda olur. Şimdi detaylı bir şekilde burun estetiği yaş sınırı nedir, ideal bir yaş var mı ve 18 yaş öncesinde burun ameliyatı olur mu gibi soruları değerlendirelim.

Burun Estetiği Yaş Sınırı Var mıdır?

Burun estetiği kaç yaşında yapılmalı? Burun ameliyatında yaş sınırı var mı?

Bütün estetik operasyonlarda hastanın yaşı önemli bir kriter olarak karşımıza çıkmaktadır. Burun ameliyatlarında yaş sınırı olamasının etik ve sağlık olmak üzere iki sebebi olduğunu söyleyebiliriz. Öncelikle estetik burun ameliyatlarında etik olarak 18 yaş sınırının altındaki hastalar için veli onayı gerekmektedir. Bunun dışında sağlık gerekçeleri ile de yaş sınırı olduğundan bahsedebiliriz. Her hastaya göre ufak değişiklikler olsa da kızlarda 16 yaş erkeklerde ise 17 yaş genel kabul gören yaş sınırlarıdır. Sağlık gerekçesi ile konulan yaş sınırı burun yapısının gelişiminin tamamlanması ile ilgilidir. Burun gelişimi tamamlanmadan yapılan burun estetiği operasyonlarının bozulma riski bulunur. Erken yapılan ameliyatlardan sonra burun büyümeye devam edeceği için burun estetiğinde yaş sınırına dikkat edilmesi uygun olacaktır.

Burun Estetiği Kaç Yaşında Yapılır? İdeal Yaş Nedir?

Burun estetiği için ideal yaş, uzman doktorumuz tarafından hastanın şikayetleri ve vücut gelişimini tamamlama durumu değerlendirilerek belirlenir. Bu sebeple ameliyat için ideal yaş hastaya göre değişir. Kızlarda ergenliğin tamamlandığı 16-17 yaş erkeklerde ise 17-18 yaşlarından itibaren eğer başka bir engel yoksa burun estetiği yapılabilir.

13 Yaşında Burun Estetiği Yapılır mı?

13 yaş biyolojik olarak hem kızlar hem de erkekler için ergenlik dönemi başlangıcı olduğundan bu yaşta burun estetiği yapılması önerilmez. Burun yapısı büyük oranda ergenlik döneminde şekillenir ve bu süreçte belirgin bir şekilde burun yapısının değiştiği gözlemlenir. Bu sebeple kas ve iskelet yapısında büyük değişimlerin yaşandığı 13 yaşında kız ve erkekler için burun ameliyatı uygun değildir.

18 Yaş Altı Burun Estetiği Olur mu?

En çok sorulan sorular arasında bulunan 18 yaş altı burun estetiği olur mu sorusunu cevaplayacak olursak; evet, 18 yaş altındaki hastalar da burun estetiği olur. Daha önce bahsettiğimiz üzere burada önemli olan sağlık gerekçesi, kas ve iskelet sisteminin gelişimini tamamlamış olması ve veli onayının olmasıdır. Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Şerif Yavuz Kliniğinde 18 yaş öncesi rinoplasti operasyonları uzman doktorumuzun gerekli gördüğü durumlarda yapılmaktadır.

Burun Ameliyatı İçin Hangi Yaşlar Daha Uygundur?

Burun estetiği ameliyatlarında yaşla birlikte genel sağlık durumunun da belli şartları taşıması gerektiği unutulmamalıdır. Dolayısıyla sadece kıkırdak ve kemik gelişiminin tamamlanmış olması yeterli değildir. Hastaların yaştan bağımsız olarak burun estetiği operasyonu için uygun bir aday olması çok önemlidir. Yukarıdaki sorunun cevabı hasta özelinde verilse daha uygun olur. Bununla birlikte genel kabul kadınlarda 17 yaş erkeklerde 18 yaş sonrası genel sağlık durumu uygun olan her hasta için burun estetiği yapılabilir. Hastalarımızın rinoplasti için hangi yaşların daha uygun olacağı konusunda bilmesi gereken diğer bir husus da çok ileri yaşlarda iyileşme süresinin uzama ihtimali olacaktır.

Yaşlılarda Burun Ameliyatının Önemi Nedir?

Daha önce de belirttiğimiz gibi burun ameliyatı için hastanın genel sağlık durumunun iyi olması halinde ileri yaşlarda da rinoplasti operasyonu yapılabilir. Yaşlılarda burun ameliyatını ise ayrı bir öneme sahiptir. Bunun sebebi ise şu şekilde açıklanabilir: Yaşın ilerlemesi ile birlikte sadece saçlarımıza aklar düşüp cildimizdeki kırışıklıklar artmaz. Yaşlanan ve yorulan tüm vücudumuz, kalp, beyin ve akciğerlerimiz başta olmak üzere bütün organlarımızın düzenli olarak oksijenle beslenmesi gerekir. Bunu sağlayan da öncelikle vücudumuza yeterli havanın girmesidir.

Burun yapısından kaynaklanan sorunlar nedeni ile yeterli oksijen alamayan ileri yaştaki hastaların diğer organlarının da sağlıklı çalışması ve beslenmesi mümkün olmaz. Sağlıklı ve konforlu bir yaşam için sağlık durumu uygun olan ileri yaştaki hastaların burun ameliyatı olmaları bu nedenle çok önemlidir.

İstanbul Nişantaşı’nda bulunan kliniğimizde rinoplasti, burun ucu estetiği, primer burun estetiği ve revizyon burun estetiği ameliyatları yaş ve sağlık durumunuz gözetilerek hassasiyetle yapılmaktadır. Detaylı bilgi ve randevu için bizimle iletişim kurabilirsiniz.