Burun Ameliyatı (Rinoplasti), hastalarımızın burun estetiği ve çeşitli sağlık sorunları sebebi ile çok sık tercih ettiğimiz operasyonlardandır. Günümüzde bu tarz ameliyatların yeni tekniklerle çok daha konforlu bir şekilde yapıldığını söyleyebiliriz. Bu sayede hem hastamız hem de operasyonu yapan doktor açısından burun ameliyatı kolaylaşmaktadır. Tabi ki bunun sonucu olarak da burun ameliyatı sonrası iyileşme süreci hızlı ve rahat olur.

Ancak hastalar için burun estetiği sonrası dikiş izinin ne zaman geçeceği ve yara izi kalıp kalmayacağı hala endişe konusudur. Bu yazımızda dikiş izinin ne zaman geçeceği, yara izi kalıp kalmayacağı ve dikiş izi için krem kullanımı konularına değineceğiz. Konu hakkında daha detaylı bilgi için ise Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Şerif Yavuz Kliniği ile iletişim kurabilirsiniz.

Burun Estetiği Sonrası Dikiş İzi Ne Zaman Geçer?

Burun estetiği sonrası dikiş izi 2 – 3ay içerisinde geçer. Dikiş yaraları ise 7 ila 14 gün içerisinde iyileşir. Hastanın kendine iyi bakması, kontrollerini aksatmaması ve cerrahın bilgi ve tecrübesi, burun estetiği ameliyatı sonrası dikiş izinin ne kadar sürede iyileşeceğini belirler. Ameliyatta kullanılan tekniğe bağlı olarak da dikiş izlerinin geçme süresi değişir. Her şeyin yolunda olduğu durumlarda, birkaç ay içerisinde burun ameliyatı dikiş izi belirgin oranda azalır. Zamanla da burun estetiği sonrası yara izleri neredeyse görünmez hale gelir.

Burun Dikiş İzi Nasıl Geçer?

Burun dikiş izi, düzenli doktor kontrolü ve hastanın ameliyatı yapan cerrahın önerilerini harfiyen yerine getirmesi halinde zamanla geçer. Dikiş izlerinin geçmesi için yara hijyeninin sağlanması ve yara bakımının düzenli olarak yapılması gerekir. Bu arada ameliyat sonrası burun her türlü travmalardan korunmalıdır. Travma yaşanması dikişlere ve kapanmak üzere olan yaralara zarar verebilir. Burun dikiş izlerinin geçmesi için şu hususlara dikkat edebilirsiniz:

  • Düzenli yara bakımı: Doktorunuzun önerileri doğrultusunda yara hijyenini sağlayın.
  • Yara izi bakım kremi kullanın: Düzenli olarak yara izi bakım kremi kullanın.
  • Enfeksiyondan korunun: Reçete edilen antibiyotik ilaçları düzenli kullanın.
  • Sigara ve alkole ara verin: Dikiş izlerinin iyileşmesini hızlandırmak için tam iyileşme sağlanana kadar sigara ve alkolden uzak durun.
  • Güneşten korunun: Dikiş ve yara izi kalmaması için doğrudan güneş ışınlarına maruz kalmamaya dikkat edin.
  • Dengeli beslenin: Sağlıklı ve dengeli beslenmeye dikkat edin.
  • Bol su tüketin: Cildinizin nemini korumak ve dikiş izlerinin iyileşmesi için bol bol su için.

Burun Estetiği Sonrası Dikiş İzi İçin Krem İşe Yarar mı?

Burun estetiği sonrası dikiş izi için krem kullanmak işe yarar. Doktorumuzun önereceği şekilde dikiş izlerini önlemeye yönelik cildi besleyerek onarılmasına yardımcı olacak kremlerin fayda sağladığını söyleyebiliriz. Ancak doktorumuzun reçete edeceği iz kremleri kullanılmalı bunun dışında kesinlikle herhangi bir krem veya merhem kullanılmamalıdır.

Doktorumuza danışarak dikiş izi dışında güneş ışınlarına karşı koruyucu kremler de kullanılabilir. Bu kremler ciltte leke oluşumunu engellemede etkilidir.

Burun Estetiği Sonrası Dikiş İzi Kalır mı? Yara İzi Kalır mı?

Ameliyat, kapalı rinoplasti tekniği ile titizlikle yapılırsa burun estetiği sonrası dikiş izi ve yara izi kalmaz. Burun estetiği sonrası dikiş izi ve yara izinin kalıp kalmayacağı bazı koşullara bağlıdır. Bunlar, operasyonda kullanılan teknik, operasyonun başarısı ve hastanın ameliyat sonrası bakım hassasiyetidir. Bilindiği üzere burun estetiği ameliyatları genellikle Açık Rinoplasti ve Kapalı Rinoplasti teknikleri ile yapılır. Bu tekniklerin seçimi ve estetik cerrahın başarısı dikiş izi kalıp kalmayacağı konusunda etkilidir. Özellikle kapalı rinoplasti tekniği ile yapılan ameliyatlarda burun ucu daraltma gibi özel bir işlem gerekmedikçe dikiş izi kalmaz.

Ayrıca her estetik ameliyatta olduğu gibi burun estetiği ameliyatlarında da estetik cerrahın dikiş izlerini saklama becerisi önem arz eder. Burun kıvrımları dikiş saklama açısından elverişli bölgelerdir ve dikiş atma işlemi tecrübeli bir cerrah tarafından yapılırsa yara izi kalmaz.

Burun Estetiği Sonrası Dikiş İzi Neden Kalır?

Burun ameliyatı sonrası dikiş izi kalma nedenleri, ameliyat tekniği, cerrahi işlem sırasında yapılan hatalar, yanlış dikiş, cilt kalınlığı ve ten rengi gibi faktörlerdir. Yukarıda kullanılan teknik ve estetik cerrahın dikiş izine olan etkisinden bahsetmiştik. Bunların yanında cildi kalın olan hastalarda ince olanlara göre, cildi koyu renkte olanlarda açık renkte olanlara göre dikiş izi daha fazla kalır.

Burun estetiği sonrası dikiş izi sorunu yaşamamak için deneyimli bir estetik cerrah seçilmelidir. Rinoplasti, burun ucu estetiği, primer rinoplasti ve revizyon rinoplasti ameliyatları sonrası dikiş izi ve yara bakımı ile ilgili  her türlü sorunuz için Op. Dr. Şerif Yavuz Estetik Cerrahi Kliniği ile iletişim kurabilirsiniz.