Karın Germe Ameliyatı ; Hamilelik süreci, birçok kadın için hayatının en özel zamanlarıdır. Ancak bu özel dönemde vücutlarında yaşadıkları değişiklikler onların endişe duymasına da neden olmaktadır. Karın bölgesinin genişlemesi nedeniyle doğumdan sonra karında sarkmalar ve çatlaklar meydana gelir.

Doğumdan sonra liposuction ya da karın germe ameliyatı ile bu sorundan kurtulmak mümkündür. Ayrıca kol germe, bacak germe ve 360 germe ameliyatları da farklı bölgelerdeki sarkmalar için çözüm sunmaktadır. Anne olmayı planlıyor ancak bu konuda kaygılanıyorsanız ya da karın bölgenizde sarkmalar varsa yazımızı okumaya devam edin.

“Karın germe ameliyatı nedir, karın germe ameliyatından sonra hamilelik mümkün mü, ameliyat sonrası iyileşme süreci nasıl oluyor?” sorularının tüm detaylarını bu yazımızda anlatacağız.

Öncelikle karın germe ameliyatının her kişiye uygun olmadığının altını çizelim. Çok fazla ve sık kilo alıp veren kişilerde ve hamilelik nedeniyle karın bölgesinde sarkmalar yaşayan kişiler bu ameliyatı olmaktadır. Gebelik döneminde çok fazla kilo alan kadınlar karın bölgesinde sarkma yaşamaktadır. Her hamilelik sonrasında bu sorun yaşanmaz. Yazımızı okuyan anne adaylarının gereksiz endişe duymasını istemeyiz.

Gebelik döneminde çok fazla kilo alan kişiler hamilelik sonrası bu kiloların bir kısmını veremiyor. Emzirme dönemini diyet ve spor ile birleştirmek fazla kiloların gitmesini sağlasa da özellikle karın bölgesinde yağlanma yaşanıyor.

Liposuction ise bu şekilde bölgesel yağlanmalara çözüm olmaktadır. Liposuction sadece karın değil basen ve bel gibi bölgesel yağlanmanın fazla olduğu bölgelerde de oldukça etkili çözümler sunmaktadır.

Karın germe ameliyatı ise liposuction ile giderilemeyecek, fazla kilolar nedeniyle deride yaşanan sarkmaları düzelten bir ameliyattır. Hastanın durumuna göre karın kasları sıkılaştırılır, fazla olan yağ alınır ve sarkan deri vücuttan çıkartılır.

Ameliyattan sonra ise hastaya büyük bir mutluluk kalır çünkü sarkan karın bölgesi kadınların özgüveni sarsan, özel ve sosyal yaşantısını etkileyen büyük bir sorundur. Gebelik sonrasını anlattığımız için kadınlar diye bahsediyoruz ancak bu ameliyatı tercih eden çok sayıda erkek hasta da bulunuyor.

Karın germe ameliyatının iyi bir plastik cerrahın kontrolünde olması çok önemlidir. Plastik cerrah seçimi, bu estetik ameliyatın başarısını ve iyileşme sürecini birinci derecede etkilemektedir. Karın germe ameliyatı, İstanbul’un en iyi estetik ve plastik cerrahi kliniklerinden birisi olan Op. Dr. Şerif Yavuz kliniğinde başarılı bir şekilde yapılmaktadır. Karın germe ameliyatnı uygun fiyatlarla İstanbul’da güvenilir bir plastik cerrahi kliniğinde yaptırmak isteyen hastalarımız, randevu için estetik ve plastik cerrahi kliniğimiz ile iletişim kurabilirler.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası Hamilelik Mümkün mü?

Fazla kilo ya da hamilelik sonrası karın germe ameliyatı olmak isteyen kadınlar, karın germe ameliyatından sonra hamileliğin mümkün olup olmadığını merak ediyorlar.

Karın germe ameliyatı sonrası elbette hamilelik mümkündür. Bu ameliyat hamileliği engellemez ancak bu ameliyatı yaptırmak isteyen kişiler hayatlarını da buna göre planlamalıdır. Karın germe ameliyatı olanlar ameliyattan hemen sonra gebelik planlamamalı, genel olarak en az 1,5-2 yıl gebelik için beklenmelidir. Ancak bu sürenin uzayıp kısalmasını ameliyatınızı yapan cerrah belirleyecektir.

Hamilelik sonrasında karın bölgesinde sarkma ve çatlakların yaşanmaması için anne adaylarının bilinçli olması gerekir. Düzenli egzersiz ve yürüyüşler, aksatmadan kullanılan çatlak kremleri ve kontrollü bir kilo alımı sorun yaşanmasını engelleyecektir.

Ancak farklı sağlık sorunları nedeniyle bu kuralları uygulamak mümkün olmayabilir. Böyle durumlarda da germe ameliyatı ile çözüm sağlanabilir. Daha detaylı bilgi almak ve karın germe ameliyatı fiyatlarını öğrenmek için İstanbul’da Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Şerif Yavuz Kliniği ile iletişim kurabilirsiniz.

Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılıyor?

Karın germe ameliyatı genel anestezi altında gerçekleşen ve hastanın durumuna göre yaklaşık 4-6 saat süren bir ameliyattır. Göbek deliğinin yaklaşık 10 cm altından bir kesi atılarak ameliyat gerçekleşir. Sarkan fazla deri kesilir ve fazla yağlar da alınır.

Göbek deliğinin yeri belirlenir ve bunun için bir kesi daha atılır. Son olarak deri yukarıdan aşağıya olacak şekilde gerilerek dikiş atılır. Hastada göbek fıtığı varsa eğer fıtığa da müdahale edilebilmektedir. Ameliyat sonrasında hasta hemen korse giymeye başlamaktadır.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası İyileşme

Karın germe ameliyatı sonrası iyileşme süreci hastaları biraz zorlayabilir. Hastanın durumuna ve hekimin kararına göre bir ya da iki gün hastanede kalınmaktadır. İyileşme sürecinin çok hızlı olmadığını belirtelim. Ameliyattan hemen sonra giyilen korse ödem ya da kanama olmasını engellemektedir.

Korse haricinde bir de drenler takılmaktadır. Dren tüpleri de birkaç gün içerisinde çıkarılmaktadır.

Ameliyattan sonra takılan korsenin doktorumuzun tavsiyesine göre birkaç hafta 24 saat boyunca çıkarılmaması gerekir.

Hastaların yatış pozisyonlarının da önemli olduğunu belirtmeliyiz. Karın germe ameliyatı sonrasında doğal olarak sırt üstü yatmak karın bölgesiniz bir miktar zorlayacaktır.  Bu nedenle yan yatarak bacakları bir miktar yukarı çekmek rahatlatıcı olacaktır.

Ağır kaldırmak ve ani hareketler yapmaktan kaçınılmalıdır.

Karın germe ameliyatı sonrası dikiş izlerini azaltmak amacıyla doktorumuzun önerdiği kremlerin kullanılması gerekir.

Karın germe ameliyatı, iyileşme süreci sonrasında ise tüm hastaların yüzünü güldüren, hayatlarını daha konforlu yaşamalarını sağlayan önemli bir ameliyattır.