Kepçe kulak; birçok insanın muzdarip olduğu ve ciddi anlamda rahatsız edici bir sorundur. Kulakların tam karşıdan bakıldığında normalden daha belirgin olması; kepçe kulak problemini özetleyen bir durumdur. Kepçe kulak sorunu; insanların iş ve özel hayatını doğrudan etkilemektedir.

Bu sorundan dolayı özgüveni düşük ve başarısız insanların varlığına rastlanmaktadır. Kepçe kulak sorunundan şikayet eden insanların tek çözüm alternatifi kepçe kulak estetiği ameliyatı olmaktadır. Ancak, kepçe kulak estetiği yaptırmak isteyenlerin aklında bu operasyonun herhangi bir zararının olup olmadığına dair sorular yer alır.

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası Açılma Neden Olur?

Kepçe kulak ameliyatı sonrası yaşanabilecek muhtemel durumlardan birisi kulağın açılması olmaktadır. Ancak, ameliyat, doğru şartlar altında yapıldığı takdirde bu sorunun yaşanmayacağını ifade edebiliriz. Aslına bakıldığında bu sorunun yaşanması; kepçe kulak ameliyatının yapıldığı yaş ile doğrudan alakalıdır. Kulakların daha yumuşak olduğu ve kıkırdak yapısının tam olarak sertleşmediği yaşlarda bu ameliyatın yapılması doğru olacaktır.

Bahsettiğimiz dönem ise altı ila sekiz yaşları arasına denk gelmektedir. Bu yaşalar özellikle çocukların okul dönemine başlayarak kepçe kulak nedeni ile akran zorbalıklılarıyla da tanıştıkları dönemdir. Bu nedenle belirgin kulağa sahip çocukların okul çağına gelmeden kepçe kulak ameliyatı olmalarını önerilmektedir.

Bir başka deyişle, kepçe kulak ameliyatı 18 yaşından önce yapılması daha uygundur. Özellikle daha ileri yaşlarda erkek kepçe kulak hastalarında kulak kıkırdağının yapısının kalın olması ciddi bir problem olarak belirmektedir. Doktorlar ise yaşı ilerlemiş hastalara müdahale ederken kulağa şekil verme konusunda zorlanırlar.

Kepçe kulak ameliyatı sonrası meydana gelmesi muhtemel kulak açılma problemini ortadan kaldırmak adına birtakım işlemler uygulanır. Kıkırdağın hem arkasından hem de önünden zayıflatılması bu işlemlerden birisidir. Buna ek olarak, operasyonda kullanılan kıkırdağı kesme teknikleri de vardır.

Ancak, birçok doktor, kıkırdağı kesmek yerine kıvırma tekniğini kullanmaktadır. Kesme tekniğinin birtakım riskleri bulunur. Deride meydana gelen keskin ve dışarıdan gözüken deformitelerin can sıkıcı olduğunu söylemeliyiz. Kıvırma tekniği ise çok daha güvenilirdir.

Kıkırdağın zayıflatılması tekniğiyle çok daha başarılı sonuçlar alınmaktadır. Buna ek olarak, doktorların kıvırdığı noktanın yerinde sabit durması için kalıcı dikişler kullanılır. Dikişler sayesinde kıkırdağa şekil verilir. Buna ek olarak, kıkırdağın yerinde sabit bir şekilde kalması sağlanır.

Ancak bazı hastalarda tek tedavi yöntemi kıkırdağın kesilip çıkartılması da olabilir. Sonuçta doktor, hastayı muayene edip, problemine ve kulak yapısına göre en doğru kepçe kulak ameliyat tekniğini uygular.

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kepçe kulak ameliyatı sonrasında kulak açılması gibi bir sorun ortaya çıkabilir. Ancak, yukarıda anlattığımız gibi ameliyat sırasında alınan önlemler sayesinde bu sorunun oluşma ihtimali en aza indirgenmektedir. Fakat, yine de hastaya düşen birtakım sorumlulukların olduğunu ifade etmeliyiz.

Ameliyat sırasında oluşturulan dikişlerin kalıcı bir şekilde belirlenen pozisyonda kalması için hastanın en az dört hafta boyunca doktor tarafından kendisine verilen saç bandını kullanması gerekir. Çünkü, saç bandı sayesinde kulağın desteklenmesi ve arkada kalması sağlanmaktadır. Bu sayede, dikişlere herhangi bir yük binmemiş olur. Ayrıca, kıvrılan kıkırdakta olması gereken pozisyonda kalır.

Bir başka deyişle, hem önden hem de arkadan verilen şekil korunmuş olmaktadır. Ayrıca, insanların gece yatarken kulağını koruması son derece zor olduğu için dört haftalık süreçte saç bandı kullanılması hastanın operasyon ertesinde korunmasını sağlayan bir husus olacaktır.

Sonuç olarak, kulak estetiği ameliyatı sonrası sıkıntılar yaşanabilir. Ancak, bahsettiğimiz sorunları yaşayanlar, genellikle saç bandını olması gerektiği gibi takmayanlardır. Bunun yanı sıra, erkek hastalarda kıkırdak son derece kalın olduğu için de aynı problemler yaşanabilir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Fiyatları İstanbul

Kepçe kulak estetiği (Otoplasti) ameliyatını Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Şerif Yavuz tarafından İstanbu’da bulunan estetik cerrahi kliniğimizde yaptırabilirsiniz. Daha fazla bilgi ve İstanbul’da kepçe kulak estetiği fiyatları hakkında bilgi almak için bizimle iletişim kuarabilirsiniz.