Meme Estetiği; birçok kadının hayalini kurduğu bir operasyondur. Kadınların meme dokusunun boyutu farklı etkenlerden dolayı değişkenlik göstermektedir. Genetik faktörler başta olmak üzere emzirme ve fazla kilo alıp vermeye bağlı olarak meme dokusunda farklılıklar yaşanır.

Ayrıca, gelişimi tamamlanan kadınlarda memelerin oransal olarak küçüklüğü, var olan şekil bozuklukları ve sarkmalar da ciddi sıkıntılar yaratmaktadır. Meme dokusu hacminin arttırılması ve hedeflenen estetik meme görüntüsüne ulaşılması noktasında tek çare meme estetiği olmaktadır.

Meme büyütme estetiği sırasında yukarıdaki paragrafta bahsettiğimiz durumları ortadan kaldırmak için silikon meme protezlerinden faydalanılır. Bu protezler ile ilgili olarak akıllarda soru işaretleri olsa da doğal görünümlü olduklarını söylemeliyiz. Uzun yıllar boyunca sahip oldukları şekillerini koruyabilirler. Bunun yanı sıra, ek bir işleme gerek dahi duymazlar.

Meme Protezi Nedir? Ne İşe Yarar?

Meme estetiğinin öncesinde hasta detaylı bir muayeneden geçirilir. Muayene sırasında meme dokusu, ölçüleri, şekli ve hastanın istediği meme büyüklüğü gibi faktörler dikkate alınır. Bu etkenler ışığında kullanılacak olan meme implantına ve protez boyutuna karar verilir.

Ancak, implant veya protez; hastanın meme yapısına uygun şekilde belirlenir. Bir başka deyişle, kullanılacak protez tipi ve boyutu kişiden kişiye değişir. Uygun protez seçimi ile meme estetiğinin başarılı olması sağlanır. Meme büyütme için dünyada en sık kullanılan yöntem silikon protez uygulamasıdır. Memeye yağ enjeksiyonu da meme büyütme için uygulanan bir diğer işlemdir.

Meme protezi; meme büyütme operasyonları sırasında hacmini kaybetmiş veya gerekli hacimde olmayan meme dokusunun taklit edilmesi amacıyla kullanılır. Bu operasyonlarda kullanılan protezler silikon materyal içerir ve silikon implant adı da verilir.

Meme protezlerinin son derece sağlam olduğunu söyleyebiliriz. Dış yüzeyinin dayanıklı bir silikon ile kaplı olması meme protezinin en önemli özelliğidir. Ancak, dış kısımlarının tam aksine iç kısımlarının yumuşak ve jel kıvamında olduğunu söyleyebiliriz.

Ayrıca, implantların şekil, büyüklük, yüzey ve içerik bakımından farklı özellikleri bulunur. Düz veya pürtüklü yüzeylere sahip olan implantların , aynı zamanda serum fizyolojik, silikon jel veya hem silikon hem serum fizyolojik içeren çeşitleri de vardır.

Meme Protezleri Çeşitleri Nelerdir?

Meme estetiği operasyonunda kullanılan protezlerin içeriğinde çoğunlukla silikon maddesi bulunmaktadır. Fakat, yukarıda da belirttiğimiz gibi farklı özelliklerine göre adlandırılırlar. Meme implantları; şekillerine göre yuvarlak ve anatomik olarak ikiye ayrılır.

Yuvarlak meme silikonları; orta kısmının kalın olmasıyla dikkat çeker. Memedeki uygun bölgeye yerleştirilmeleri ile beraber memenin dekolte bölgesinde dolgun bir görünüm elde edilmesini sağlarlar. Anatomik adı verilen damla silikonlar ise üst kısmı ince, alt kısmın ise daha kalın oluşuyla bilinir.

Göğüsün alt kısmında dolgun bir görünüm yaratmaktadır. Bu protezin memeye istenilen şekli vermesi, memenin anatomik yapısıyla daha uyumlu olmasından dolayı tercih edildiğini söyleyebiliriz. Yuvarlak veya anatomik olarak bilinen bu protezlerin hangisinin kullanılacağı ise hastanın özelliklerine ve isteğine göre değişkenlik gösterir.

Meme protezleri; içeriklerine göre de sınıflandırılır. Silikon veya serum fizyolojik içerikli olarak farklı meme protezleri bulunur. Serum fizyolojik içerikli meme protezlerinin dışında silikondan oluşan koruyucu bir tabaka vardır. İçerisinde serum fizyolojik bulunan meme silikonlarının yerleştirilmesi son derece kolaydır.

Ameliyat esnasında boş olarak yerleştirilir, ardından istenilen hacimde serum fizyolojik ile doldurulur. Ancak, meme protezinin zarar görmesi halinde içerisindeki tuzlu suyu dışarıya sızdırması söz konusu olabilir.

Riskli bir durum olduğu dikkatlerden kaçmamalıdır. Fakat, yine de meme veya meme dokusu için büyük bir sıkıntı oluşturmazlar. Aynı zamanda silikon protezlere göre daha ağır ve sert yapıdadırlar.

Meme protezlerinin dış kılıfları ise son derece dayanıklı bir silikon materyal ile kaplıdır. Bu protezlerin yüksek basınca dayanıklılığı laboratuarlarca test edilmiştir. Çoğu protez firması patlamaya karşı ömür boyu garanti vermektedir.

Pürtüklü ve düz yüzeyli protezler arasında pürtüklü olanların ameliyat sonrası meme şeklini bozucu kapsül kontraktürü gelişimine daha az neden olduğu için daha çok tercih edildiğini söyleyebiliriz.

Meme Estetiği Fiyatları 2023

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Şerif Yavuz tarafından yapılan meme estetiği fiyatları (2023) hakkında bilgi almak için kliniğimiz ile iletişim kurabilirsiniz.