Meme Küçültme Ameliyatı birçok kadının hayatını daha konforlu hale getiren, estetik kaygıların yanı sıra çoğu fiziksel rahatsızlığı da engelleyen bir operasyondur.

Reduction mammaplasty denilen meme küçültme ameliyatı olmaya karar veren kişiler, “Bu ameliyat gebeliğe ve emzirmeye engel olur mu, meme küçültme ameliyatını ne zaman yaptırmalıyım?” sorularının cevaplarını merak etmektedir. Bu yazımızda meme küçültme ameliyatının gebelik ve emzirme ile olan ilişkisini sizlere anlatacağız.

Meme küçültme estetiğison yılların en çok tercih edilen ve sonuçları ile yüz güldüren ameliyatları kapsamaktadır. Memelerin normalden büyük ve sarkık olduğu durumlarda tercih edilen meme küçültme ameliyatları, hastanın özel yaşantısındaki sorunlardan medikal sorunlara kadar birçok problemi sonlandırmaktadır. Bu problemleri şu şekilde belirtebiliriz;

  • Memelerin ağırlığı nedeniyle yaşanan bel ve boyun ağrıları
  • Günlük ya da sportif birçok hareketi yapamama, hareketlerin kısıtlanması
  • Omuzları ve sırtı yara yapan sutyen izleri
  • Meme altında oluşan mantar ve yaralar
  • Bedene uygun kıyafet bulamama
  • Diğer kişilerin rahatsız edici bakışları

Yukarıdaki sorunları yaşayan birçok kadın meme küçültme estetiğine karar vermektedir. Ancak meme küçültme ameliyatı meme gelişiminin tamamlandığı 20 yaş ve üzeri kadınlar için uygundur. Ayrıca hasta ameliyat öncesinde hekim ile bazı bilgileri paylaşmalıdır.

Ameliyattan sonraki süreçte gebelik planlanıyor ise mutlaka hekime bilgi verilmelidir; çünkü meme küçültme ameliyatında yağ dokusu alınırken süt bezlerinin de etkilenmesi söz konusudur. Meme küçültme ameliyatı gebeliğe bir engel değildir; ancak emzirme ile ilgili riskler barından bir ameliyattır.

Meme Küçültme Sonrası Emzirme

Anne sütü bir bebeğin gelişimi için gerekli olan en önemli şeydir. Ayrıca emzirme, anne ile bebeğin arasında kurulan duygusal bağı güçlendiren de bir eylemdir. Bu nedenle emzirme ve anne sütü önerilmekte, kadınlar bu konuda bilinçlendirilmektedir.

Meme küçültme ameliyatı süt bezi ve süt kanallarını etkileme ihtimali olan bir ameliyattır. Farklı teknikler kullanılarak süt bezi ve süt kanallarının etkilenmemesi sağlanmaya çalışılır ancak risk yine de devam etmektedir. Bu nedenle ameliyat öncesinde cerrah ile her konu detaylı bir şekilde görüşülmelidir.

“Göğsümü küçültmek istiyorum” diyen ve gebelik planlayan kadınların meme küçültme ameliyatının bu risklerini göz önünde bulundurması gerekmektedir. Meme küçültme ameliyatında meme dokusu çıkarılmaktadır, süt kanalları da meme dokusu içinde dağınık bir şekilde yer alır.

Bu nedenle süt kanalları ameliyat esnasında kısmen veya tamamen etkilenebilmektedir. Bu durum aile planlamasını tamamlamış ya da yaşı gebelik için ileri olan hastalar için bir sorun teşkil etmemektedir. Ancak anne olmayı planlayan hastalar, küçültme ameliyatını cerrah ile beraber değerlendirmeli ve riskleri göz önünde bulundurmalıdır.

Meme Küçültme Ameliyatı Fiyatları 2023

Meme küçültme ameliyatı genel anestezi altında gerçekleşen bir ameliyattır ve en fazla 4 saat sürmektedir. Ameliyattan sonraki iki hafta boyunca hastanın kontrolleri yapılır ve bu iki haftanın sonunda da dikişiler alınır.

Hasta bir hafta sonra sosyal yaşantısına dönebilir ancak kendine çok dikkat etmesi, düzenli bir şekilde özel sutyenini ve dikişiler için de özel kremini kullanması tavsiye edilir.

Bu noktalara dikkat eden hastalarda iyileşme daha hızlı olmaktadır. Meme küçültme ameliyatı olanlar, hafifleyen bedenleri ile birçok medikal rahatsızlıktan kurtulur. Dış görünüşlerindeki olumlu değişiklik daha özgüvenli ve daha mutlu olmalarını da sağlamaktadır.

Gebelik ve emzirme ile ilgili düşünceleri net olan kişiler, meme küçültme ameliyatı ile daha konforlu bir yaşama devam edebilirler. Meme küçültme ameliyatı fiyatları ve ameliyat hakkında daha detaylı bilgi almak için lütfen kliniğimizi arayın. Kliniğimizde Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Şerif Yavuz tarafından yapılan meme küçültme ameliyatı fiyatları (2023) hakkında bilgi almak için bizimle iletişim kurabilirsiniz.