Her başarılı burun ameliyatı (Rinoplasti) sonrasında doğal olarak belli bir iyileşme süreci yaşanır. Bu süreçte burun dokularının iyileşmesi esnasında kabuklanma ve doğal sümük salgısının temizlenmesi gerekir. Burun ameliyatı olanların ameliyat sonrasında bir süre çok hassas olan burunlarının bakımını nasıl yapacakları, sümük ve kabuklanmaları nasıl temizleyecekleri endişeye sebep olabilir.  Bu yazımızda burun ameliyatı sonrası sümük temizleme ve burun bakımına dair, hastalarımızın endişelerini giderecek ve rahat etmelerini sağlayacak önerilerde bulunacağız.

Burun Ameliyatı Sonrası Sümük Temizleme Nasıl Yapılır?

Burun ameliyatı sonrasında doğru bir şekilde yapılmayan sümük ve diğer kalıntıların temizliği bir takım komplikasyonlara ve enfeksiyonlara neden olabilir. Bu nedenle burun ameliyatı sonrası sümük temizleme yaparken şu hususlara dikkat edilmesinde fayda bulunmaktadır:

 • İlk 10 gün süre ile kesinlikle sümkürmeyin: Ameliyattan sonraki ilk 10 gün çok önemli ve hassas bir dönemdir. Bu sürede kesinlikle sümük temizliğini sümkürerek yapmayın. Sümkürmek dikişlerin açılmasına ve kanamaya neden olabilir.
Burun Ameliyatı Sonrası Sümük Temizleme Nasıl Yapılır?
 • Burun temizliği öncesi ellerinizi dezenfekte edin: Burun temizliğine başlamadan önce mutlaka ellerinizi ve kullanacağınız araçları dezenfekte edin.
 • Deniz suyu veya tuzlu su çözeltisi kullanın: doktorumuzun tavsiye ettiği şekilde sprey olarak temin edebileceğiniz tuzlu su çözeltisini sümük ve diğer kalıntıların yumuşaması için kullanabilirsiniz.
 • Burnunuzu nazikçe temizleyin: Ameliyat sonrası burun dokularının hassasiyeti uzun süre devam eder. Bu nedenle burnunuzu darbelerden koruduğunuz gibi sümük temizleme yaparken de korumalısınız. Temizlik ve bakım yaparken dokulara nazikçe müdahale edin.
 • Burun temizleme cihazlarından yardım alın: Burun temizleme cihazları ile dikkatlice sümük temizleme işlemini yapabilirsiniz. Burun yıkama cihazı tuzlu su çözeltisi uygulaması yapıldıktan sonra  kullanılmalıdır. Sümük kalıntıları yumuşadıktan sonra vakum cihazı ile dikkatlice çekilebilir.
 • Nemlendirici ilaçlar kullanın: Burnunuzun kuruluğu çok rahatsız edici seviyede olursa doktorumuzun reçete edeceği nemlendirici ilaçlar önerilen şekilde kullanılabilir.
 • Pamuklu çubuklardan yararlanın: Burun içindeki kabuklar ve sümük kalıntıları yumuşadığında burnun ön tarafından pamuklu çubuklar yardımı ile alınabilir. Pamuklu çubukları kullanırken dikkatli olun ve burun deliklerinin ileri bölümlerine müdahale etmeyin.
 • Burun temizliği konusunda sorun yaşarsanız mutlaka doktorumuza bilgi verin.

Burun Bakımı ve Temizliğinin Püf Noktaları

Burun bakımı ve temizliğine yardımcı olacak püf noktalarından yararlanın. İşte size burun bakımı ve sümük temizlemede işinizi kolaylaştıracak püf noktaları:

 • Su tüketiminizi artırın: Bol su tüketmek burun kuruluğunu azaltmaya ve sümük yapısını inceltmeye yardımcı olur.
 • Nemsiz ortamlardan kaçının: Havası kuru ortamlarda durmayın veya bulunduğunuz mekanı nemlendirin. Hava nemlendirme cihazları bu konuda yardımcı olabilir.
 • Sigaradan kesinlikle uzak durun: Sigara kullanıyorsanız iyileşme süreci boyunca bırakmalısınız. Ayrıca bulunduğunuz ortamlarda da sigara içilmemesi gerekir. Burun dokularının sigara dumanına verdiği tepki ile burun deliklerinin daha da küçülmesi mümkündür. Bu da temizliği zorlaştıracaktır.

Burun ameliyatının başarısı, tecrübeli bir estetik cerrahın yanında ameliyat sonrası burun temizliği ve bakımının kusursuz bir şekilde yapılması ile yakından ilgilidir. Bu nedenle burun estetiği ameliyatı için İstanbul’un en iyi estetik cerrahlarından biri olan Op. Dr. Şerif Yavuz‘un Estetik Cerrahi Kliniğini seçmeniz birinci aşamayı geçtiğinizi gösterir. Bundan sonra, burun ameliyatı sonrasında burun temizliğinin nasıl yapılacağı konusundaki doktorumuzun önerileri ve yakın takibi ile de kalan süreci başarı ile yönetebilirsiniz. Rinoplasti, burun ucu estetiği, primer rinoplasti ve revizyon rinoplasti burun estetiği ameliyatları ve sonrasında burun bakımı ile ilgili her türlü bilgi için bizimle iletişim kurabilirsiniz.