Burun Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Burun ucu estetiği (Burun ucu kaldırma) ve koruyucu rinoplasti hariç diğer burun estetiği (Rinoplasti) ameliyatlarında yapılan işlemler birbirine benzerdir. Ameliyatlarda genel olarak burun kanalları arasındaki kıkırdakta, yani septum denilen yapıda eğrilik varsa düzeltilebilir.

İstanbul’un en iyi burun estetik doktorlarından Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Şerif Yavuz tarafından yapılan burun estetiği ameliyatlarının aşamaları şu şekildedir:

 • Ameliyat için ön muayene ve analizler yapılır

Hasta, burun şekliyle ilgili düşüncesini ve burun estetiği ameliyatı ile arzu ettiği şekli hekimiyle paylaşmalıdır. Hastanın ameliyat geçmişi, rinoplasti ameliyatından etkilenen ilaçlar, agresif ve kronik hastalıklar (diyabet, yüksek tansiyon, kalp hastalıkları, kanser hastalığı, organ nakli durumu, hemofili gibi) durumu hakkında bilgiler alınır.

Nefes alıp vermede sorun olup olmadığı, burun akıntısı, genize akıntı ve baş ağrısı şikayetleri öğrenilir.

Fiziki inceleme ile burunun iç ve dış yapısı, deri kalınlığı, kıkırdak yapısı ve dayanıklılığı, burun konumunun değerlendirilmesi. Genel sağlık hizmeti değerlendirmesi için bazı kan testleri ve görüntülemeler yapılır. Muayene
sonunda en uygun operasyon sonuçlarından ne olacağı belirlenir.

 • Burnun fotoğrafları çekilir

Hasta burnunun farklı yönlerden geçirilmesi ve elde edilen görüntüler bilgisayar ortamına aktarılır. Burun ucu, burun çukuru, burun kemeri, burun ölçülerinin görüleceği bu görüntüler hasta ile paylaşılır. Görüntüler burun estetiği ameliyatını yapacak hekimin işlerini kolaylaştırır.

 • Burun estetiği için cerrahi işlem yapılır

Burunda tıkanmaya sebep olan yapılara yönelik işlem yapılır. Burun sırtında kemerli yapı var ise fazlalık kıkırdak yapı çıkarılır. Kemerli burun kısmı küçükse törpüleme yeterli olabilir.

Septumdan çıkartılan kıkırdak, ameliyat sırasında çeşitli düzeltmeleri yapmak, dokulara destek olmak veya istenen şekli vermek için kullanılır. Hasta daha önce başka bir burun büyütme geçirmişse ve burun içinde yeterli miktarda kıkırdak bulunmasa bu kıkırdaklar kulak veya kaburgadan da elde edilebilir.

Burunda gerekli düzeltmeleri yaptıktan sonra yapılan kesi dikilir. Ameliyattan sonra burnun içine tampon konmamalıdır. Tampon konulacaksa nefes alıp vermeyi engellemeyen silikon tamponlar tercih edilir. Burun sırtına, alçı veya atel yerleştirilerek ameliyat sonlandırılır.

Burun Estetiği Ameliyatı Öncesi Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Cerrah seçimine dikkat edilmelidir

Rinoplasti dikkat edilmesi ve titiz çalışılması gereken bir ameliyattır. Aksi halde düzeltme operasyonuna (revizyon cerrahisine) ihtiyaç duyulabilir. Bu nedenle ameliyatı yapacak hekime dikkat edilmesi gerekir.

 • Bazı ilaçların kullanımına ara verilir

Operasyon için risk içeren bazı ürünlerin kullanımı, hekimin uygun göreceği anda sonlandırılır. (Genellikle ameliyattan 7-10 gün önce ilaçla tedaviyi sonlandırmak yeterli olabilir.)

Aynı ilaçlar (aşırı derecede kanamaya neden olabilecek kan sulandırıcılar ve aspirin gibi ağrı kesiciler) operasyondan sonra da belirli bir süre kullanılmaz. Bitkisel çay, kahve ve alkol tüketimi sınırlandırılmalıdır.

 • Operasyondan bir süre önce gıda tüketimi durdurulur

Operasyon genel anestezi altında yapılacaktır. Anestezi altında hastalarının midesinin dolu olması, ameliyat sırrında mide içeriğinin yukarı çıkışına ve nefes borusunu tıkamasına sebep olabilir. Bu riski önlemek için operasyondan 8 saat önce gıda tüketimi sonlandırılmalıdır.

 • Gaz ve ödem oluşturma olasılığı olan yiyecek ve içeceklerin tüketimi kesilir

Karışık bitki çayları, brokoli, süt, baklagiller gibi gaz yapıcı gıdaların birkaç gün öncesinden itibaren tüketilmesı bırakılmalıdır. Özellikle ödeme sebep olabileceğinden, sodyum miktarı yüksek olan maden suyu, turşu, zeytin ve peynir gibi gıdaların tüketiminde dikkatli olunmalıdır.

 • Sigara ve alkol kullanımı sonlandırılır

Hem sigaranın hem de alkol tüketiminin bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış pek çok zararı bulunmaktadır. Sigara içerken nikotin, kan damarlarında dalgalanmaya sebep olduğundan kandaki oksijeni azaltır ve yara iyileşmesini geciktirir.

Sigara ve alkol kullananlar, burun estetiği (rinoplasti) ameliyatından 15-30 gün önce sigara ve alkol tüketimini bırakarak ameliyatın başarısını artırabilirler.

 • Burnun son görüntüsü için sabretmek gerekir

Rinoplasti ameliyatından sonra beklentilere cevap verecek görüntüye ulaşmak 6 ay veya 1 yıl zaman alabilir. Kısa süre içinde arzuladığı burun estetik görüntüsüne kavuşacağını düşünen hastaların hayal kırıklığı yaşamaması için biraz beklemek gerektiği unutulmamalıdır.

Kadınlar adet dönemini hekime söylemelidir

Kadınlar adet döneminde daha streslidir ve ağrıya karşı daha duyarlıdır. Ayrıca regl sırasında hormonal değişiklik su tutulmasına yani ödeme sebeb olmaktadır.

Bir miktar kan kaybının da söz konusu olduğu bu dönemin hangi tarihlerde olduğunun hekimle paylaşılması uygun olacaktır.

 • Ameliyata gelirken tavsiyelerde bulunulur

Hstaya, klinikte kalırken kullanacağı ve yanında götürmesi gereken eşyalar konusunda bilgi verilir.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Hekimin planladığı kontrol muayenesine gidilmeli

İlk haftalarda muayene daha sık olabilir. Kanama ve morarma takibi, dikişlerin alınması, pansumanın yapılması, atelin, tamponun ve üzerine yapıştırılan bantın çıkarılması gibi işlemler bu süreçte yapılır.

Ameliyat sonrası 1 hafta buruna su değmeyecek şekilde saçlar ve vücut yıkanabilir. 6 veya 7. Günde tampon ve atel çıkartılır. Tekrar şişmemesi için bantlama yapılır. Bu bantlar da 1 hafta sonra hasta tarafından çıkarılır. 

Tampon ve atel çıktıktan sonra 1, 2, 3, 6 ve 12. ay hasta kontrol edilir. Ameliyattan sonra oluşan morlukların ve ödemin geçici olduğunu  ifade edilir .

Kanama olduğu için burun üzerinde ve göz altında morarma olabilir. Bu morluklar genellikle 10 gün sonra kaybolmaya başlar. 3. Haftadan sonra ödemler tamamen ortadan kalkar. Operasyondan hemen sonra göz kapaklarında da şişme meydana gelebilir.

 • Ağrı ve ödem için hekimin reçete ettiği ilaçlar kullanılmalı

Operasyondan sonra sadece hekimin tavsiye ettiği ilaçları kullanın. Rastgele kullanılan ilaçların faydadan çok zararı olabilir. Hekim ağrı ve ödem için (antihistaminik) ilaç yazacaktır.

Soğuk kompres, burundaki ödem ve ağrıyı azaltılmaya yardımcı olacaktır. Göz çevresine ve yanak üzerine soğuk jel veya buz kompresi, şişlikleri ve morluğu azaltacaktır. Bu uygulama 72. saate kadar yapılabilir. Bu uygulama ağrıyı da azaltacaktır.

 • Burun güneş ışınlarından korunmalı

Operasyondan sonraki 6 haftalık periyotta burun güneş ışınlarından korunmalıdır. Güneş, burun derisinde kalıcı renk değişikliklerine sebep olabilir. Önlem için en az 30 faktör olan güneş koruyucu krem kullanarak fayda sağlanabilir. İşlemden sonra burunda oluşan ödemin iyileşme süresi de güneş ışınları ile uzayabilir.

 • Hekimin tavsiye ettiği şekilde buruna masaj yapılmalı

Ameliyattan 1 ay sonra burundaki ödemin çabuk iyileşmesi için hekimin önerdiği şekilde buruna masaj yapılabilir. Günde en az 3-4 kez, 3-6 ay boyunca yapılan masajlar oldukça etkili olmaktadır.

 • Gazlı bez kullanılmalı

Ameliyattan sonraki birkaç gün boyunca kanamalar (bazen mukuslu olur) normal karşılanmalıdır. Kanamalar önlemek için buruna kanıcı emici özelliği olan gazlı bez yapıştırılabilir.

 • Burunun nihai şekli için 1-1.5 yıl kadar beklemek gerekebilir

Pek çok değişkene bağlı olarak operasyondan sonraki 6. ay veya 1-1.5 yıl sonra burnun son görüntüsüne kavuşulur. Burun estetiği ameliyatından hemen sonraki haftalarda beklentilerinize cevap verecek bir görüntüye ulaşamadıysanız biraz sabır göstermeniz gerekebilir.

 • 1 hafta izin alınmalı

Operasyondan hemen sonra kalkılabilir. 2-3 gün içinde normal işler yapılabilir. Buna rağmen istirahat etmenin faydası vardır. Bir haftalık izinden sonra rutin hayata dönmek isabetli olur.

 • Ameliyattan sonra sigara ve alkole ara verilmeli

Sigara veya alkol kullanımı sonlandırılmalıdır. Nikotin kan damarlarında gerilmeya sebep olduğundan dokulara giden oksijen miktarını azaltır. Bu durumda yara iyileşmesi de gecikir. Sigara ve alkolün vücut yapısını zayıflatıcı etkisi iyileşme sürecini olumsuz etkiler.

 • Yatış pozisyonuna dikkat edilmeli, baş yüksekte tutulmalı

Yatış sırasında başın kalp seviyesinden yüksekte olmasına dikkat edilmeli ve başın altına yastıklar konularak yatılmalıdır. Yatış sırt üstü pozisyonunda olmalıdır. Operasyon bölgesini etkilemeyecek şekilde sağa ve sola dönülebilir.

Bu şekilde burun bölgesinde ödem, kanama ve ağrı gelişimi azalır. Eğilerek ayakkabı bağlamak gibi baş bölgedeki kan yükünü artıracak, ödem ve ağrıya sebep olacak hareketlerden de uzak durulmalıdır

 • Birkaç hafta boyunca ağır işlerden ve sporlardan uzak durulmalı

Burun estetiği ameliyatından sonra yeterince dinlenilmelidir. Ağır işler ve spor operasyon bölgesine zarar verebilir. 1 ay sonra hafif spora, 2 ay sonra ağır spora başlanabilir. Her türlü travmadan korunmalı vücudu aşırı yoracak ağır işlerden bir süre uzak durulmalıdır.

 • Duş konusunda hekim tavsiyesine uyulmalı

Buruna yerleştirilmiş atelin ve tamponun ıslanmaması gerekir. İlk günlerde burun bölgesi ıslatılmadan banyo yapılabilir. Hekimin tavsiyesine göre atel alındıktan sonra normal şekilde duş alınır.

 • Sıcak ortamlarda kalınmamalı

Özellikle kaplıca, hamam, sauna ve solaryum gibi ortamların operasyon bölgesindeki ödemi kanamayı artırması mümkündür. Bu ortamlardan 4- 6 haftaya kadar uzak durmakta fayda vardır.

 • Operasyon bölgesinde baskı yapan hareketlerden ve travmalardan  kaçınılmalı

Burun sümkürmek, aşırı gülerek yüz kaslarını hareketlendirmek, dişleri sert bir şekilde fırçalamak ve kabızlık halinde ıkınmak gibi durumlar operasyon bölgesinde zarara sebep olabilir. Bir süre için toplu taşıma araçlarına binmemek, kalabalığa girmemek, küçük çocuklar ve evcil hayvanlarla yakın temasta olmamak da önlem olarak yapılabilir.

 • Doktor tavsiyesine göre gözlük kullanılmalı

Burun estetiği ameliyatı sonrası gözlük kullanımına bir süre ara verilmelidir. Zaruri durumlarda ameliyatın durumuna göre dktor tavsiyesi ile gözlük kullanımına başlanabilir.

 • Operasyon bölgesine zarar vermeyecek şekilde beslenme rejimi  seçilmeli

Özellikle operasyondan sonraki birkaç gün, yumuşak ve sıvı olan gıdalar tercih edilmelidir. Zaten ödem bulunan burunda ekstra ödeme sebep olabilecek tuz içeriği yüksek olan gıdalardan uzak durulmalıdır.

İstanbul’da burun estetiği ameliyatı olmak istiyorsanız, detaylı bilgi ve randevu için kliniğimiz ile iletişim kurabilirsinz.