Sezaryen Göbeği Nedir ve Neden Olur?

Sezaryen göbeği, sezaryen ameliyatı ile yapılan doğum sonrası, gebelikte ve emzirme döneminde alınan kiloların kalıcı hale gelmes ile oluşan göbek bölgesi yağlanmasıdır. Sezaryen ameliyatı, normal doğumun anne ve bebek sağlığı için uygun olmadığı durumlarda uygulanan bir prosedürdür. Cerrahi işlem esnasında karın boşluğu ve rahim üzerinde kesi ve dikiş işlemleri gerçekleştirilir.

Gebelik döneminde rahmin büyümesi ile genişleyen karın bölgesi doğumdan sonra zamanla eski haline dönse de bu alınan kiloların oluşturduğu yağ tabakası ve deri, sezaryen bölgesinde bir sarkmaya neden olur. Sezaryen göbeği diye tabir edilen bu sarkma doğum sonrası eski fiziğine kavuşma hayali kuran anne için endişe verici bir durumdur. Bu sebeple bebeğin ve kendi sağlığından emin olan kadınları sezaryen göbeğini nasıl eriteceklerini, bunun doğal veya cerrahi bir yolunun olup olmadığını araştırmaları çok normaldir.

Sezaryen Göbeği ve Doğumdan Sonra Göbek Nasıl Gider? Doğal Göbek Eritme İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Sezaryen göbeği ve doğum sonrası göbek eritme için doğal yöntemlerden faydalanabilirsiniz. Ancak doğum sonrası göbek bölgesindeki yağlardan kurtulmak her kadın için farklı bir süreçtir. Her kadınların metabolizması farklı olduğundan doğal yöntemler ile kilo vermede aynı başarı sağlanamayabilir. Bunula birlikte sezaryen göbeği ve doğum sonrası göbek sorunlarından kurtulmak için şu hususlara dikkat etmelisiniz:

  • Sezaryen ve normal doğum sonrası, iyileşme süreciniz tamamlanmadan, bebeğin sağlıklı bir şekilde beslenme düzeni sağlanmadan egzersiz ve diyet programı uygulamayın.
  • Göbek yağlarını eritmek için sağlıklı bir diyet programı ilk adım olabilir. Meyve, sebze, kepekli tahıllar ve protein alımını arttırın. İşlenmiş gıdalardan kesinlikle uzak durun. Porsiyonlarınızı küçültün.
  • Yeterli miktarda su tüketin. Su tüketimi, metabolizmanın çalışmasını düzenler ve vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Ayrıca su tüketimi süt verimini de arttırır.
  • Kalori yakmanıza yardımcı olacak bir egzersiz programı çıkarın. Yürüyüş, koşu, bisiklet kullanma ve yüzme bunun için ideal seçenekler arasındadır. Bu sayede yağ yakımını hızlandırmış olursunuz.
  • Karın kaslarınızın güçlenmesi ve toparlanması için karın egzersizleri yapın. Bu egzersizleri düzenli olarak sürdürün. Bir uzmana danışarak haftanın 3-4 günü 30 dakika ila 1 saat arasında egzersiz yapabilirsiniz.
  • Uyku düzeninizi koruyun. Düzensiz uyku yağ birikmesini hızlandırabilir.

Sezaryen göbeği ve doğumdan sonra kilo verme sürecinde sabırlı olun, zamanla olumlu sonuçlar aldığınızı göreceksiniz. Göbek bölgesi yağları vücutta en son eriyen yağlardır bu sbeple hemen sonuç almanız mümkün olmayabilir. Bu yöntemlerin dışında estetik cerrahi yöntemler ile de sezaryen göbeği ve doğum sonrası göbekten kısa sürede kurtulmak elbette mümkündür.

Sezaryen Göbeği ve Doğumdan Sonra Göbek Eritmek İçin Kullanılan Cerrahi Yöntemler Nelerdir?

Daha önce de belirttiğimiz gibi sezaryen göbeği ve normal doğum sonrası göbek eritmek için kullanılan doğal yöntemler, egzersiz ve diyet programları uzun vadede sonuç alabileceğiniz yöntemlerdir. Bu yöntemleri kullanan kadınlardan bazıları kısa sürede kilo verebilirken çoğu kadın ise cerrahi yöntemlere baç vurmaktadır.  Sezaryen göbeği ve doğumdan sonra göbek eritmede kullanılan başlıca cerrahi yöntemler liposuction, karın germe ameliyatı ve annelik estetiğidir.

  • Liposuction: Göbek bölgesindeki erimesi zor olan inatçı yağlar, liposuction yöntemi ile kesin bir şekilde alınabilir. Liposuction yönteminde bölgesel yağlar özel tekniklerle emilerek çıkartılır.
  • Karın Germe Ameliyatı (Abdominoplasti): Sezaryen sonrası dikiş izlerinin giderilmesinin yanında karın germe ameliyatında göbek bölgesinde biriken yağlar ve deri sarkma problemleri de ortadan kaldırılır. Göbek eritmede Liposuction yöntemine göre avantajı birikmiş yağlar ile birlikte sarkan fazla deri kısımlarının da alınmasıdır.
  • Annelik Estetiği (Mommy Makeover): Annelik estetiği ise kombine bir işlemdir. Annelik estetiğinde liposuction ve karın estetiğinin yanında doğum sonrası göğüs büyüme ve sarkmasına karşı göğüs küçültme, göğüs dikleştirme, göğüslerin sönmesi durumunda ise göğüs büyütme ve ayrıca vajina estetiği gibi bir dizi estetik operasyon bulunur. Annelik estetiğinde birden fazla estetik operasyon aynı anda birlikte uygulanabileceği gibi belli aralıklarla da uygulama yapılabilir.

İstanbul’da bulunan Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Şerif Yavuz Kliniğinde estetik cerrahi yöntemlerinden liposuction, karın germe ameliyatı ve annelik estetiği alanına giren işlemlerle kısa sürede sezaryen göbeği ve doğum sonrası göbek eritme sorunlarınızı ortadan kaldırabilirsiniz. Vücut ve meme estetiği, ameliyatsız estetik işlemlerinden dolgu, botoks, iple yüz germe, PRP, mezoterapi ve akupunktur alanlarında daha geniş bilgi almak için medikal estetik kliniğimiz ile iletişim kurabilirsiniz.