Wellness; İnsanların ekonomik ve kişisel sebepler başta olmak üzere kendilerini kötü hissettikleri zaman dilimlerine rastlanır. Bilhassa Covid-19 süreci; insanların eve kapanmalarından dolayı psikolojik sorunlar yaşamasına sebep olmuştur. Bu noktada, wellness adı verilen kavram her geçen gün bilinirliğini arttırmaktadır.

Yazımızda wellness hakkında merak ettiğiniz tüm sorulara cevap bulabilirsiniz!

Wellness; iyi yaşamak veya sağlıklı yaşamak olarak adlandırılabilir. Bir insanın hayatındaki stres ile başa çıkabilmesi başta olmak üzere iyi bir destek sistemine sahip olması, hayatında denge kurması, düşünceleri ile duyguları arasında gidip gelmemesi; wellness kavramının öne çıkan unsurları arasında yer alır.

Ancak, wellness; birçok kişinin zannettiği gibi hasta olmama durumu değildir. Bir başka deyişle, kişinin fiziksel, zihinsel ve sosyal bakımdan da iyi bir birey olması tanımı; wellness için en uygun tanım olacaktır. Tüm insanların kendinden emin ve mutlu birey olması amaçlanan bir husustur. Wellness kavramı da iyi olma halini ifade etmektedir.

Wellness farklı boyutlara sahiptir. Zihinsel ve duygusal boyutu bulunmaktadır. Kişinin duygularını hissetmesi, kabul etmesi, paylaşması, oto kontrollü olması, iyimser düşüncelere sahip olması, kendine saygılı, güven duyan, halinden memnun birey olması, hayattan zevk alması, bir şeylere merak duyması, dirençli karakterinin olması; wellness kavramının zihinsel ve duygusal boyutunu ifade etmektedir.

Zihinsel ve fiziksel açıdan kendisini iyi hisseden bireyler; kendilerini önemli, güvenilir, sağlıklı hissederler. Başkalarıyla kaliteli bir şekilde iletişim kurmak bu insanlara özgüdür. Empati ve ilgi duymak da yine zihinsel ve fiziksel açıdan yeterli insanların yapabileceği türden eylemlerdir. Ancak, insanların zihinsel ve fiziksel açıdan sağlıklı olmasını etkileyen birçok husus bulunmaktadır.

 • Aile hayatı
 • Hastalıkları
 • Finansal durumu
 • Fiziksel aktiviteleri
 • Uyku düzeni
 • Beslenme detayları
 • Stres seviyesi
 • Çevresi
 • Olaylara yaklaşım tarzı

gibi hususların bu noktada etkili olduğunu ifade etmeliyiz. Bunun yanı sıra, wellness kavramının bir de fiziksel boyutu bulunur. Hastanın kullanmış olduğu ilaçlar, hastalık geçmişi, madde kullanımı, dengeli beslenmesi, egzersiz yapması, düzenli sağlık kontrollerine gitmesi gibi etmenler işin fiziksel boyutunda etkili olmaktadır.

Düşünsel ve yaratıcı boyutunda ise kişinin edinmiş olduğu yetenekleri, becerileri, öğrenme kabiliyeti ve eleştirel düşünme yetisi belirleyici olur. Sosyal boyutu ise tahmin edilebileceği üzere insanların iletişim yetenekleriyle yakından alakalıdır.

Bir başka deyişle, kendisini ve isteklerini en iyi şekilde ifade edebilen, çevresi ve hiç tanımadığı insanlarla dahi sağlıklı şekilde iletişim kurabilen bir insanın sosyal açıdan herhangi bir sorununun olmadığını ifade etmeliyiz.

Ruhsal boyut; insanların hayatın amacını sorgulaması ve inanmış olduğu değerler ile yakından alakalıdır. Bir insan yaşamanın amacını sorguluyor olsa da bir yandan da hayattan zevk almayı bilmelidir.

Mesleki boyut; kişinin edinmiş olduğu mesleği, mesleğindeki başarısı, mesleğini yaparken almış olduğu haz gibi etmenlerle yakından alakalıdır. Çevresel boyutu; kişinin yaşamış olduğu çevreyle herhangi bir sorununun olmaması noktasında belirleyici olmaktadır. Sağlıklı bir çevrede yaşayan insanlar; yüksek güven duygusuna sahip olarak hayatlarını idame ettirirler.

Wellness ile İlgili En Önemli Detaylar!

Teknoloji; her ne kadar insanların hayatını kolaylaştıran bir unsur olsa da yine insanları tembelliğe alıştırmasından dolayı negatif etkilere sahiptir. Bu noktada, insanların farkında olmadan sağlıksız hayat şartlarına doğru yönlendirildiğini de söylemeliyiz. Bilinçli veya bilinçsiz olarak her insan daha iyi yaşamanın ve sağlıklı olmanın hayalini kurmaktadır.

Stres seviyesinin kontrol edilememesi, verilemeyen fazla kilolar derken birçok insan çareyi doktora başvurmakta bulur. Fakat, wellness kavramı bu noktada devreye girmektedir. İnsanların daha iyi ve kaliteli yaşaması olarak bilinen wellness; birçok unsur ile kendisini belli etmektedir.

 • Wellness; insanların yaşam kalitesini yükseltecek her türlü aktivite olarak bilinmektedir. Fiziksel, entelektüel, duygusal, sosyal, ruhsal ve çevresel olmak üzere farklı wellness çeşitlerinin olduğunu ifade etmeliyiz.
 • Wellness; günümüzde neredeyse her insanın ihtiyaç duyduğu bir kavram olmaktadır. Bilhassa fazla kiloları olan, sigara ve alkol tüketmekten vazgeçemeyen, çok stresli bir hayatın içerisinde olan, spor ile herhangi bir alakası bulunmayan, bağışıklık seviyesi zayıf olan, yapması gereken günlük aktiviteleri yapmakta dahi zorlanan bir insanın wellness’a ihtiyacı olduğu kesindir.
 • Wellness; daha önce de söylediğimiz gibi insanların kaliteli ve sağlıklı yaşamasıdır. Bu noktada, iyi yaşamak için spor yapmak gerekir. Bir başka deyişle, spor yapmak isteyenlerin bu isteklerini hiçbir zaman ertelememesi şarttır.
 • Sağlıklı bir şekilde yaşamak isteyenlerin her şeyden önce alkol ve sigara tüketimini bırakması gerekir. Bunun yanı sıra, alkolün sigarayı tetiklediğini hiçbir zaman unutmamak gerekir.
 • Sağlıklı olmak; insanın yalnızca fiziksel açıdan kendini iyi hissetmesi anlamına gelmez. Bir insanın hem aklen hem de ruhen iyi olması şarttır. Bir başka deyişle, kişinin kendisini depresyona iten etmenlerden uzak durması gerekir. Tembellik; farkında olmadan insanları depresyona sürüklemektedir. Bu noktada, her insanın kendisini tembelliğe iten etmenlerden kurtulması ve silkinip kendine gelmesi gerekir. Sağlıklı bir vücut için sağlıklı bir beyin şarttır.
 • İnsanların her açıdan kendileriyle barışık olması; iyi bir hayat geçirmeleri noktasında son derece önemlidir. Her insanın kilosu ve vücut şekli kendisine özgüdür. Fazla kilosu olanların başkalarına ait olan diyet programlarını uygulamaktan kaçınması şarttır. Bu tür hususlar sağlıktan ziyade hastalık getirmektedir. Bir başka deyişle, her insanın kendisine uygun bir diyet programı bulması şarttır.
 • Fazla kilolardan kurtulmak; daha kaliteli ve sağlıklı bir hayata sahip olmak isteyenlerin ilk hedefi olmalıdır. Çünkü, fazla kilolar yüzünden insanların günlük aktiviteleri kısıtlanacaktır. Ayrıca, diğer insanların bakışlarından ve sözlerinden etkilenen birisinin psikolojisi de bu sebepten dolayı bozulacaktır. Bu noktada, insanların ilk olarak ne kadar kilo vermek istediklerini ve hedeflerine ne kadar kaldığını belirlemesi gerekir. Ancak, kilo verme konusundaki hedeflerin gerçekçi olması şarttır. Örneğin, bir insanın iki yılda almış olduğu kiloyu yalnızca iki ayda vermesi mümkün olmayacaktır.
 • Tam anlamıyla sağlıklı olmak isteyen bir insanın yardımlaşma kavramına önem vermesi gerekir. Bir başka deyişle, evrende yalnız olmadığını bilen birisi aklen ve ruhen kendisini daha dingin hissedecektir.