Bir insana, kemerli, eğri, geniş, dar, kalkık vb. gibi değişik şekillerde var olarak karakteristik özelliğimize katkıda bulunan organımız burundur. Dış görünüş üzerinde büyük etkiye sahip burun, yüz güzelliğine de olan katkısı göz ardı edilemez.

Burun şeklindeki bozukluklar insanların psikolojileri üzerinde olumsuz etkilere yol açabilir. Özgüvenin kaybolmasına dahi neden olacak kadar etkili olan ameliyatsız burun kemeri düzeltme nasıl yapılır en merak edilen konuların başında geliyor.

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Şerif Yavuz tarafından estetik cerrahi veya ameliyatsız estetik yöntemleri ile kemerli burun düzeltme için İstanbul’da bulunan kliniğimiz ile iletişim kurabilirsiniz.

Ameliyatsız burun kemeri düzeltme yöntemleri nelerdir?

Günümüzde teknolojik gelişmelere rağmen, toplumda oldukça sık rastlanılan kemerli burunların düzeltilmesi büyük çoğunlukla ameliyat gerektirse de bazı vakalarda ameliyatsız girişimlerde yapılabilmektedir.

Ameliyatsız bir şekilde kemerli burun düzeltme yöntemleri genellikle iki şekilde yapılmaktadır. İlk yöntem uzun yıllardır dudak, yüz ve vücuda şekil vermek için kullanılan hyalüronik asit dolgularıdır. Bu dolgular ile kemerli yapının yukarı ve aşağısı doldurularak burun kemeri kamufle edilir. Dolgu hakkında bilinmesi gerekenlere ilgili sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Diğer bir yöntem lokal anestezi ile yapılabilen burun ucunu kaldırmayı hedefleyen ip askı (Kolojen ip) uygulamalarıdır. İp ve dolgu aynı zamanda birbirini destekleyerek kullanılabilir. Fakat bu yöntemler herkes için uygun değildir.

Kemerli burun yapısını düzeltmek için kullanılan yöntemlerin, kişide nefes almayı olumsuz etkileyen fonksiyonel bir problemi varsa bunu düzeltmeye olumlu etkisi olmaz. Bu kişilerin burun estetiği (rinoplasti) ameliyatı olması daha uygundur.

Bu yöntemlerin buruna şekil vermede sınırlı etkileri vardır, bir kısım uygulama sonrası burun olduğundan daha uzun gözükebilir. Ayrıca ameliyatsız bu yöntemlerin dezavantajı geçici olması ve bazı kişilerde cilt altında istenmeyen reaksiyonlara sebep olabilmesidir.

Kemerli burun yapısına sahip kişi ameliyat olmayı düşünüyorsa geçici dahi olsa bu yöntemlere başvurmasını önermeyiz. Burun estetiği hakkında daha fazla bilgi için rinoplasti hakkında diğer yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

Törpüleme ile burun kemeri düzeltme

Burunlardaki kemeri törpü ile düzeltme işlemi sanıldığı gibi basit ameliyatsız bir işlem değildir. Kişinin burun yapısına ve burun sırtındaki kemer büyüklüğüne göre yapılacak işlemler değişmekte ve çoğunlukla burun kemiklerini kırmayı veya ultrasonik kesici ile müdahaleyi gerektirmektedir.

Kemerin törpülenmesi burun estetiği ameliyatlarında sıkça yapılan bir işlemdir. Sadece törpü ile müdahale edilebilecek hasta sayısı oldukça azdır. Her ne kadar lokal anestezi ile yapılabilirse de hasta konforu açısından en azından sedasyon ile desteklenerek yapılmalıdır.