Saç Çizgisi Nedir?

Saç çizgisi, saçımızın doğal olarak alın ve şakaklar ile birleştiği yerdir. Yüz ifademizi oluşturan en önemli faktörlerden birisi de saç çizgisidir. Saç çizgisi herkeste farklı şekilde konumlanan bizim ayırt edici özelliklerimizdendir. Şunu da belirtmeliyiz ki saç çizgisi yaşa bağlı olarak değişir ve geriler. Bu durum da alın ve şakaklarımızın biraz daha açılması anlamına gelir. Yani saç dökülme problemi yaşanmasa dahi saç çizgisi ve saç saç ayrımı çizgisi zamanla geriler.

Çevrenize baktığınızda 30’lu 40’lı ve 50’li yaşlarda olanların doğal olarak saç çizgisindeki değişimleri gözlemleyebilirsiniz. Ancak saç değişimi çizgisi çok hızlı geriliyorsa ve seyrekleşme varsa bu büyük ihtimalle erkek tipi saç dökülmesi sebebi iledir. Erkek veya kadınlarda görülen bu saç dökülmesi sebebi ile ise saç çizgisinde daha erken yaşlarda gerileme görülür. Böyle bir sorunla karşılaşıldığında ise saç ekimi en kesin çözüm olarak karşımıza çıkar.

Saç Çizgisi Neden Önemli?

Saç çizgisinin doğal halinin yüz şeklimizi oluşturmada belirleyici faktör olması onu çok önemli bir hale getirir. Bu nedenle uzun yıllar sonra saç çizgisinin değişmesi normal karşılanır ve yaşlanmanın getirdiği diğer sonuçlarla beraber yaşınıza uygun bir saç tipi ve görünüme sahip olursunuz. Ancak bu bahsettiğimiz durum saç dökülme sorunu olmaksızın yaşanan süreç için geçerlidir.

Erken yaşlarda veya herhangi bir yaşta saç dökülme sorunu yaşayanlar içinse saç çizgisinin ayrı bir önemi vardır. Çünkü saç ekimi yapılırken bu alın ve şakaklardaki çizgi referans alınır. Saç ekimi yaptırmayı düşünenlerin doğal olarak sahip oldukları saç çizgisine göre saç ekimi yaptırmaları gerekir. Saç ekiminin doğal sonuçlar vermesi için saç çizgisi dikkatle belirlenmelidir.

Saç Çizgisi Düzeltme

Saç çizgisi düzeltme, yaş veya saç dökülmesi nedeni ile saç çizgisi bozulan hastalarda bu hattın yeniden oluşturulmasıdır. Saç ekimi yapılırken saç çizgisi düzeltme ile hastaya uygun olarak alın ve şakaklardaki saçların başlangıç noktaları yeniden belirlenir. Bu sayede hasta eski doğal saç yapısına tekrar kavuşmuş olur.

Saç Ekiminde Saç Çizgisi Nasıl Belirlenir?

Saç ekiminde saç çizgisi belirlenirken hastanın yaşı, yüz şekli, beklentileri, saçların ekim sıklığı ve açısı gibi birçok faktör birlikte değerlendirilir. Her şeyden önemlisi saç ekimi sonrasında saç çizgisinin, buradaki saçların tel kalınlığı ve sıklığının dikkat çekmemesi ve doğal görünmesi gerekir. Bu nedenle saç çizgisinin belirlenmesi ve bu çizgi üzerinde yapılan ekim özel bir uzmanlık ve deneyim gerektirir.

Saç çizgisi belirlenirken alın kısmında çizginin önde başlaması şakaklara doğru kıvrılarak kulak hizasına doğru aşağı inmesi gerekir. Az önce bahsettiğimiz gibi hastanın beklentisinin yanında yüz şekli ve yaşa uygun olarak bir çizgi belirlenmelidir. Bundan sonrası ekim esnasında saç çizgisi şekillendirilirken FUE ve DHI saç ekimi gibi yöntemlere bağlı olarak doktorun uygun kalınlıktaki greftleri uygun açılarla ekmesindeki tecrübesine bağlıdır.

Saç ekiminde saç çizgisini belirlerken şu hususlara dikkat edilmelidir

 • Doğal bir görünüm: Saç çizgisi, mekanik olmayan köşesiz ve yumuşak geçişlere sahip olmalıdır. Bu sayede doğal bir görünüm sağlanır. Saç çizgisi belirlenirken keskin çizgiler kullanılmamalıdır.
 • Yüz şekline uygunluk: Saç çizgisi garipsenmeyecek şekilde yüz şekline uygun olmalıdır. Hastanın yüz tipinin uzun, köşeli, yuvarlak ve üçgen olamasına göre saç çizgisi belirlenmelidir.
 • Yaşa uygunluk: Yaşa bağlı olarak saç çizgisi geriye gider. Saç çizgisi belirlenirken hastanın yaşına uygun bir hat çizilmelidir. Normalden geri çizilen bir hat hastayı daha yaşlı gösterebilir, buna dikkat edilmelidir.
 • Kişisel tercihler: Saç çizgisi belirlenirken hastanın kişisel tercihi de diğer faktörlerle birlikte değerlendirilmelidir.
 • Uygun saç ekim tekniğinin tercih edilmesi: FUE ve DHI gibi tekniklerden hastanın şartlarına uygun olan seçilmelidir.

FUE Saç Ekimi Yönteminde Saç Çizgisi Belirleme ve Nakil Süreci

FUE saç ekimi yöntemi saç çizgisi belirleme süreci ile başlar. Genel olarak işlem şu şekilde yapılır:

 • İlk muayene: Saç ekim uzmanı doktorumuz hastanın saç çizgisi hedeflerini ve tercihlerini gözden geçirir. Saç çizgisi belirlemek için hastanın saç dökülme tipine, yoğunluğuna ve yüz yapısına bakılır.
 • Saç çizgisi tasarımı: Doktorumuz, yaş, cinsiyet, yüz simetrisi ve doğal saç çizgisini göz önünde bulundurarak hastanın kafa derisine yeni saç çizgisini çizmek için özel bir kalem kullanır. Doğal bir görünüm için cerrah, ekilen saçları mevcut saçlarla yavaş yavaş harmanlar ve doğal bir görünüm elde eder.
 • Değerlendirme ve kontroller: Doktorumuz daha sonra saç çizgisi tasarımını hastayla birlikte değerlendirir ve hastanın yorumlarına göre gerekli revizyonları yapar. Ekim öncesinde hastanın memnun kalacağı saç çizgisi tasarımı tamamlanır.
 • Saç ekimi: Saç çizgisi tasarımını tamamladıktan sonra saç ekim uzmanı, saç köklerini donör bölgesinden, genellikle kafa derisinin arka kısmından çıkarmak için bir mikro iğne kullanır. Saç çizgisi tasarımının ardından bu saç kökleri, çıplak veya seyrelmiş saç derisine tek tek nakledilir. Nakil sırasında saçların kalınlığı dikim açısı ve sıklığına özen gösterilir.

DHI Saç Ekimi Yönteminde Saç Çizgisi Belirleme ve Nakil Süreci

DHI saç ekimi yöntemi saç çizgisi belirleme süreci ile başlar. Genel olarak işlem şu şekilde yapılır:

 • Muayene ve saç çizgisi tasarımı: FUE yönteminde olduğu gibi uzman doktorumuz hastayı muayene ederek saç dökülme tipine, yüz yapısına ve hastanın taleplerine göre saç çizgisi tasarımını yapar.
 • Saç foliküllerinin çıkarılması: Doktorumuz, saç köklerini donör bölgesinden, genellikle enseden çıkarmak için bir Choi implanter kalemi kullanır.
 • Choi implanter kalemi ile nakil yapılır: Saç kökleri, kafa derisinde küçük bir kesi yapan, içi boş bir iğne içeren Choi implanter kalemine yerleştirilir. Choi iğne kafa derisinde küçük bir yarık açar ve saç folikülünü doğrudan içine alır, böylece kafa derisi hasarını ve yara izini en aza indirilir. Doktorumuz daha sonra Choi implanter kaleme alınan saç köklerinden oluşan folikülleri belirlenen bölgeye nakleder.

Tüm saç köklerinin nakledilmesinden sonra doktorumuz saç derisini temizler ve saç ekimi sonrası bakım önerilerinde bulunur.

FUE ve DHI saç ekimi arasında farklar vardır. DHI saç ekimi daha az invaziftir ve birçok faydası vardır. Doğal bir saç çizgisi ve yoğunluğu için saç folikülü konumlandırmasını kontrol eder. Choi implanter kalemi ayrıca saç köklerinin vücut dışında geçirdiği süreyi azaltarak hayatta kalma oranlarını artırır. Bunun yanında FUE saç ekiminin avantajları da bulunmaktadır.

Saç ekimi ile istediğiniz saç tasarımına ve doğal saç çizgisine sahip olmak için İstanbul’un en iyi estetik doktorlarından biri olan Op. Dr. Şerif Yavuz Kliniği ile iletişim kurabilirsiniz. Estetik cerrahi ve ameliyatsız estetik uygulamaları için Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Kliniğimize bekliyoruz.